Контакт

Свет

Несреќата на авионот на „Бек ер“, во која загинаа 12 луѓе, најверојатно предизвикана од смрзнување на леталото

Објавено пред

Минатогодишната несреќа на авионот на „Бек ер“ во близина на казахстанскиот главен град Нур-Султан можеби била предизвикана од смрзнување на авионот, рече вицепремиерот на Казахстан, Роман Склијар, пренесува „РИА новости“.

„Формирањето мраз на авионите се смета за главна можна причина за несреќата“, рече Склијар откривајќи го прелиминарниот заклучок на владината комисија која ја испитува несреќата.

Казахстанските власти претходно соопштија дека технички дефект или грешка на пилотот може да се меѓу можните причини за трагедијата.

Авионот „фокер 100“ на „Бек ер“, кој леташе кон казахстанскиот главен град Нур-Султан со 98 патници, се урна на 27 декември 2019 година набргу по полетувањето. Тој изгуби висина, проби бетонска ограда и удри во празна двокатна зграда.

Дванаесет лица загинаа, а 69 други беа повредени во несреќата. Активностите на авиокомпанијата беа прекинати во Казахстан по инцидентот, како и сите летови на авионите „фокер 100“.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Во Бразил околу 2000 лица умираат секој ден како последица од Ковид-19

Објавено пред

Четири месеци од почетокот на кампањата за вакцинација против Ковид-19, обележана со недостиг и одложувања, тешко погодениот Бразил сè уште се бори да најде доволно дози на вакцини.

Околу 33 милиони луѓе, или 15 проценти од населението, примиле барем една доза на вакцина во Бразил, но тоа е процент што е сè уште мал за да може значително да влијае на намалување на интензитетот на вирусот.

Владата на претседателот Жаир Болсонаро, која е цел на истрага поради пандемијата, се соочува со критики за неуспехот да обезбеди повеќе вакцини, особено затоа што ја одби понудата за купување милиони дози и предизвика дипломатски тензии со Кина.

„Во моментов немаме доволно вакцини“, вели Маргарет Далколмо, пулмолог и истражувач на Институтот за јавно здравје во Фиокруз.

„Веќе треба да ги вакцинираме помладите луѓе, особено имајќи предвид дека помладите лица се моментално носители на болеста“, вели таа.

Бразил сè уште треба да вакцинира 80 милиони луѓе од приоритетните групи, вклучително и стари лица и здравствени работници.

Во Бразил поради коронавирусот имаше најголем број на починати од која било друга земја, освен САД каде беа регистрирани повеќе од 430.000 лица поради Ковид-19 и има една од највисоките стапки на смртност во светот.

Иако сегашниот бран од коронавирус во Бразил е малку стивнат од април месец, вирусот сè уште убива неверојатно голем број на луѓе во земјата или скоро 2.000 лица на ден.

Прикажи повеќе...

Регион

Локални избори во Хрватска

Објавено пред

Денес во Хрватска се одржуваат локални избори, на кои учествуваат повеќе од 38.000 кандидати за позиции во репрезентативните тела и извршната власт во општините, градовите и жупаниите.

Граѓаните избираат градоначалници и водачи на жупаниите на локалните избори.

Најголемата битка се води за Градот Загреб, каде градоначалникот Милан Бандиќ беше градоначалник во шест последователни мандати.

Во избирачкиот список за локалните избори има 3.660.165 гласачи кои ќе гласаат на 6.572 избирачки места.

Граѓаните ќе изберат 425 општински и 127 градски совети, 20 жупаниски собранија и Градското собрание на Загреб, општински началници, градоначалници и жупани и 70 нивни заменици од националните малцинства и десетина од хрватскиот народ во општините каде Хрватите се малцинство, јавуваат хрватските гласила.

Челниците на извршната власт се избираат со мнозинство гласови, а за да бидат избрани денеска, тие мора да добијат повеќе од 50 проценти од граѓаните кои го дале својот глас, а доколку освојат помалку од половина, ќе имаат нова шанса на 30 мај, кога во вториот круг се бира меѓу двајца кандидати со најголем број гласови.

Резултатите од изборите се очекуваат со посебно внимание во четири големи градови: Загреб, Сплит, Риека и Осиек и засега е сигурно дека сите четири града ќе добијат нови градоначалници, бидејќи неодамна почина долгогодишниот градоначалник на Загреб, Милан Бандиќ, а останатите досегашни челници Андро Крстуловиќ Опара, Вељко Оберснел и Ивица Вркиќ не се кандидираа повторно.

Со оглед на епидемиолошките мерки, сите хрватски граѓани со право на глас можат да влезат во Хрватска без оглед од која држава доаѓаат, без потреба да дадат некаква потврда, но имаат право да останат во Хрватска до 12 часот, пишуваат тамошните медиуми.

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) Немирна ноќ во Газа, истрелани околу 120 ракети, бројот на загинати и повредени расте

Објавено пред

Израелската армија објави дека 120 проектили биле истрелани од Појасот Газа во текот на ноќта. Продолжена е вонредната состојба во градот Лод. Израел го уништи складиштето за оружје на Хамас.

Израелско-палестинскиот конфликт влезе во седми ден. Во судирите меѓу Хамас и израелските безбедносни сили загинаа 150, а ранети се повеќе од 1.000 Палестинци, пишуваат светските агенции. Хамас од синоќа од 19 часот па се до утрово до раните утрински часови лансирал околу 120 ракети од кои 11 завршиле во појасот Газа, соопшти израелската армија.

Ракети биле истрелани од Појасот Газа кон неколку градови во јужен и централен Израел, пренесуваат израелските гласила.

Израелската национална служба за итни случаи „Маген Давид Адом“ објави дека 10 лица биле повредени во нападите додека бегале во засолништата.

Милитантниот Хамас ја презеде одговорноста за нападите.

За време на неколку рафални ракети во израелските градови се огласија сирените.

Жителите на јужниот дел на Израел изјавија дека виделе десетици ракети исфрлени од Појасот Газа.

Израелските одбранбени сили одговорија со контранапади, а „Ројтерс“ наведува дека била погодена и куќата на водачот на Хамас во Појасот Газа.

Рано утрово, Израел истрела ракети кон голем број згради и витални сообраќајници во Појасот Газа.

Обраќајќи се на нацијата, израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху рече дека операциите во Газа не се завршени и дека секој што ќе се однесува како терорист ќе биде казнет.

Сите меѓународни авиокомпании ги прекинаа летовите кон Израел од безбедносни причини, објави израелското државно радио.

Советот за безбедност на Обединетите нации денеска повторно ќе се состане за да разговара за конфликтот меѓу Израел и Хамас.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет15 минути

Во Бразил околу 2000 лица умираат секој ден како последица од Ковид-19

Четири месеци од почетокот на кампањата за вакцинација против Ковид-19, обележана со недостиг и одложувања, тешко погодениот Бразил сè уште...

Свет55 минути

(Видео) Немирна ноќ во Газа, истрелани околу 120 ракети, бројот на загинати и повредени расте

Израелската армија објави дека 120 проектили биле истрелани од Појасот Газа во текот на ноќта. Продолжена е вонредната состојба во...

Свет14 часа

Нетанјаху до Бајден: Израел не сака да повредува лица кои не се вклучени во борбата со Хамас

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху денеска му соопшти на американскиот претседател Џо Бајден дека Израел „прави се за да избегне повреда...

Македонија18 часа

13 починати и 112 нови случаи на Ковид-19 од 4.196 тестови

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 4.196 тестирања, а регистрирани се 112 нови случаи на...

Свет19 часа

(Видео) Израел во Газа уништи зграда во која се канцелариите на „Ал-Џезира“ и светски агенции

Израел во воздушен напад уништи зграда во која се сместени канцелариите на катарската телевизија „Ал-Џезира“, како и на светските новински...

Македонија20 часа

Заев: Законот за дивоградбите ќе се врати во Собрание, мора да ги спасиме домовите на сиромашните

Премиерот Заев вели дека не се откажува од носењето на Законот за легализација на дивоградбите. Откако претседателот Стево Пендаровски не...

Македонија21 час

Родителите против дигитализација: Преку референдум ќе ги спасиме нашите деца

Oдборот на граѓанската иницијатива „Учебници и настава мора да има“ денеска одржа протест пред Министерството за образование, противејќи се на...

Македонија22 часа

Пристигнаа 100.000 кинески вакцини, на кутиите порака: „Пријателот во неволја е поблизок од брат“

Солидарноста и помошта тогаш кога е најпотребна, ја враќаат вербата во човештвото, напиша на социјалните мрежи министерот за здравство, Венко...

Македонија23 часа

МНР ги советува македонските граѓани да не патуваат во Израел

Министерството за надворешни работи, имајќи ја во предвид ескалацијата на безбедносната состојба во Израел, сугерира на македонските државјани да избегнуваат...

Македонија24 часа

Во болниците низ земјава има 536 ковид-пациенти, во Скопје за 24 часа хоспитализирани 22 лица

Вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на коронавирусот кои се лекуваат на инфективните оддели во главниот град и во...

Свет1 ден

Најмалку 12 загинати во воздушнитe напади на Газа, срушена е и џамија

Палестинските власти потврдија дека најмалку 12 лица загинaле денеска во еден од неколкуте воздушни напади на северот на Појасот Газа,...

Македонија1 ден

Се исфрла мајонезот од исхраната во градинките, по труењето на децата во кумановската градинка

Министерството за труд и социјална политика соопшти дека ќе направи целосна ревизија на нормативите и стандардите за исхрана и оброци...

Македонија2 дена

Починатата 33 – годишна пациентка имала четири операции, а не една како што било заведено во отпусното писмо

Семејството на 33-годишната пациентка, на која ѝ беше изваден миом од матката, го објави отпусното писмо и јавно бара одговорност...

Свет2 дена

Русија официјално ги прогласи Чешка и САД за непријателски земји

Руската влада денеска официјално ги означи Чешка и САД како „непријателски земји“. Како што беше објавено на официјалниот портал за...

Свет2 дена

СЗО со порака до богатите земји: Наместо да ги вакцинирате децата, дајте ги вакцините на сиромашните

Светската здравствена организација денеска ги повика богатите земји да ги преиспитаат плановите за вакцинирање на деца против Ковид-19 и наместо...

Македонија2 дена

16 починати и 30 нови случаи на Ковид-19 од 1.658 тестирања

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.658 тестирања, а регистрирани се 30 нови случаи на...

Македонија2 дена

Грчките гранични служби го отворија преминот Евзони за македонските граѓани

Од 13 часот е почнато да се пропуштаат возила кон Грција на граничниот премин Евзони. По застојот што настана изутринава...

Македонија2 дена

Пендаровски не го потпиша указот за легализација на бесправно изградените објекти

Претседателот Стево Пендаровски го извести претседателот на Собранието на Република Северна Македонија, Талат Џафери, дека одлучи да не го потпише...

Македонија2 дена

Филипче: Помладите ќе почекаат за вакцинација

Пријавените за вакцина преку vakcinacija.mk најдоцна до понеделник ќе добијат термини за вакцинација, рече денес министерот за здравство, Венко Филипче....

Европа2 дена

Германски виролог предупредува на опасност од четврти бран на вирусот

Германскиот виролог Хендрик Штрек очекува дека ситуацијата во врска со коронавирусот сигурно ќе се влоши наесен и дека е можен...

Досие