Контакт

Свет

Нова рунда преговори меѓу Русија и Украина по средбата Лавров и Кулеба?

Објавено пред

Додека светот чека нова рунда мировни преговори меѓу Украина и Русија, извор близок до организацијата на преговорите во Белорусија за руските медиуми изјави дека постојат индиции дека тоа ќе се случи по средбата на министрите за надворешни работи на Русија и Украина.

dobivaj vesti na viber

Да потсетиме, рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров в среда треба да отпатува за Турција, каде е планирана средба со неговиот украински колега Дмитриј Кулеба.

Според медиумите, средбата на двајцата министри треба да се одржи в четврток во Анталија.

Министерството за надворешни работи на Русија соопшти дека средбата на Лавров со неговиот украински колега во Анталија била планирана на која ќе учествува и турскиот министер за надворешни работи.

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави дека се надева на траен прекин на огнот во Украина откако Лавров и Кулеба утре ќе се сретнат во Анталија.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Европа

Руски војник кому му се суди за воени злосторства: Искрено жалам

Објавено пред

Судењето за воени злосторства на 21-годишниот руски војник Вадим Шишимарин во Украина е одложено за понеделник. Ова е прво судење за воени злосторства откако Русија ја нападна земјата во февруари, објавија светските агенции.

dobivaj vesti na viber

„Жал ми е и искрено жалам за тоа. Бев нервозен во моментот кога тоа се случи. Не сакав никого да убијам. Но, тоа се случи и не негирам“, кажал тој на денешното рочиште.

Неговиот адвокат изјавил дека Шишимарин не знаел што се случува во Украина.

„Тој и другите руски војници не знаеја дека акциите ќе резултираат со масовни смртни случаи не само на војници, туку и на цивили“, рекол адвокатот.

„Шишимарин беше во состојба на стрес предизвикан од борбената ситуација и притисокот од неговиот командант. Анализата на овие околности ми дозволува да заклучам дека Шишимарин немал директна намера да изврши атентат“, продолжил адвокатот.

„Дали ја прифаќате вашата вина? го прашал судијата. „Да“, одговорил Шишимарин. „Целосно? „Да“, тивко одговорил тој зад стаклото од неговиот сив метален кафез.

Обвинителите велат дека Шишимарин командувал со единица во тенковска дивизија кога неговиот конвој бил нападнат. Тој и уште четворица војници украле автомобил, а патувајќи во близина на Чупахивка наишле на 62-годишен маж на велосипед, изјавиле тие, според новинарските извештаи.

Според обвинителите, на Шишимарин му било наредено да убива цивили и употребил автоматска пушка калашников. Кремљ претходно соопшти дека не бил информиран за случајот.

Прикажи повеќе...

Европа

Шојгу: Ослободувањето на Луганската република е при крај, големи воени закани се на запад

Објавено пред

Рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу изјави денеска дека руската армија, заедно со единиците на Народната милиција на самопрогласените Луганск и Доњецк Народни републики, продолжуваат да ја прошируваат контролата врз териториите на Донбас, додавајќи дека „ослободувањето“ на ЛНР е при крај.

dobivaj vesti na viber

Шојгу на колегиумот на Министерството за одбрана на Русија изјави дека повеќе од 1.900 припадници на украинските сили блокирани во фабриката Азовстал во Мариупол веќе се предале, пренесува РИА Новости.

Рускиот министер за одбрана оценува дека ситуацијата во западниот стратегиски правец се карактеризира со зголемување на воените закани во близина на руските граници.

Прикажи повеќе...

Европа

Страниците на италијанската влада цел на кибернапади, осомничени се руски хакери

Објавено пред

Серија веб-страници на италијанската влада денеска биле цел на кибернапади за кои се сомничат руски хакери „Килнет“. Нападнати се веб-страниците на Министерството за надворешни работи, Министерството за култура и Високиот судски совет, пренесуваат тамошните медиуми.

dobivaj vesti na viber

Портпаролот на федералната полиција го потврдил инцидентот, додавајќи дека е отворена истрага предводена од специјален тим. Не се знае точно колку веб-страници биле погодени.

„Килнет“ претходно напаѓале и други институции, вклучително и веб-страниците на германската влада и компјутерите на натпреварот за песна на Евровизија овој викенд, објавија агенциите. Тој напад бил одбиен. Според пишувањата на медиумите, тие потоа ги нападнале страниците на италијанската полиција и ги срушиле.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија39 минути

Неделков пред средбата со МТСП: Очекуваме да се затвори прашањето со деновите од штрајкот

Лидерот на Синдикатот за образование наука и култура, Јаким Неделков, очекува да се затвори прашањето со деновите од штрајкот и...

Македонија1 час

Вархеји ја повика Софија во јуни да даде согласност за старт на преговорите со Скопје

Еврокомесарот за проширување и добрососедска политика Оливер Вархеји очекува Софија во рок од три недели да се согласи за почеток...

Македонија1 час

Петровска од Софија: Новата безбедносна реалност во Европа повикува на сплотеност

Новата безбедносна реалност на европскиот континент повикува на сплотеност и соработка, а нашата безбедност лежи во колективната безбедност на нашите...

Европа3 часа

Дипломат на ЕУ: Русија не може да биде запрена, а нема договор за ембаргото на руската нафта и гас

Неуспехот на земјите членки на Европската Унија да се договорат за ембарго на руската нафта покажува дека блокот ги достигнува...

Европа3 часа

(Видео) „Њујорк тајмс“: Имаме докази дека Русите убивале затвореници во Буча

„Њујорк тајмс“ објави нови видеа за кои тврдат дека докажуваат дека руските сили убиле најмалку осум украински затвореници на 4...

Регион4 часа

Шарл Мишел денеска доаѓа во Босна и Херцеговина

Мишел доаѓа во Сараево во рамките на посетата на регионот, вчера беше во Србија каде што се сретна со претседателот...

Свет4 часа

Пукање во Чикаго: Едно лице загина, неколку се ранети

Едно лице загина, а четворица се повредени во престрелка во Чикаго, соопштија денеска локалните власти. Портпаролот на полицијата изјави дека...

Европа4 часа

(Видео) Зеленски: Последната фаза од војната ќе биде најкрвавата

Украинскиот претседател Володимир Зеленски вчера зборувајќи пред украинските студенти рече дека сè уште не може да ги повика Украинците да...

Европа4 часа

Медведев: Санкциите против Русија се безвредни кога се во прашање енергијата и храната

Заменик-претседателот на Советот за безбедност на Русија, Дмитриј Медведев, оцени дека Русија ги има сите можности да спречи кризи со...

Свет4 часа

Блинкен: Русија ја користи храната како оружје во Украина

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен ја обвини Русија дека користи храна како оружје во Украина. „Не станува збор само за...

Македонија15 часа

Димитров до Ковачевски: Не е точно дека земјите членки на ЕУ ја оправдуваат уцената на Бугарија со историјата

Никола Димитров ја критикува изјавата на премиерот Ковачевски дека сите земји членки на ЕУ ја оправдувале уцената на Бугарија со...

Европа16 часа

Шолц: Можна е измена на договорот за ЕУ

Германскиот канцелар Олаф Шолц денеска изјави дека не ја исклучува можноста за измена на договорот за Европската Унија, договорот од...

Македонија17 часа

(Интервју) Александар Николоски: Бројката што ќе излезе на големиот митинг ќе биде доволна порака до власта

Наместо дијалог на маса, ние добивме во најлоша смисла на зборот едно балканско мачовистичко одбивање на нашиот предлог и немаме...

Свет18 часа

Земјите од Г7 одвоија 18,4 милијарди долари за помош на Украина

Седумте најразвиени земји во светот (Г7) издвоија 18,4 милијарди долари за трансфери и заеми за да ѝ помогнат на Украина...

Економија18 часа

Пендаровски: Со исполнување на приоритетите на „Македонија 2030“ ќе создадеме услови за одржлив раст и развој

Претседателот Стево Пендаровски денеска се обрати на затворањето на 11. издание на самитот „Македонија 2025“, на кое годинава во фокусот...

Македонија20 часа

МНР го поздрави повикот на ЕП за надминување на билатералните прашања надвор од пристапниот процес

Министерството за надворешни работи го поздравува усвојувањето на резолуцијата на Европскиот парламент за Република Северна Македонија на денешната пленарна седница...

Македонија21 час

Ковачевски: Сопругата е родена во Крива Паланка, во однос на предците јас не можам да коментирам такви детали

Додека бугарскиот весник „Труд“ тврди дека Елена Ковачевска, сопруга на Димитар Ковачевски и нејзините дедо и татко се Бугари, премиерот...

Европа23 часа

Полска: Ќе им помогнеме на Шведска и Финска доколку некој ги нападне

Полска ќе им помогне на Шведска и Финска доколку бидат нападнати уште пред да станат членки на НАТО, изјави денеска...

Македонија1 ден

Архиескопот Стефан во Белград: Денешниот чин е лек со кој се залечува раната на телото на црквата

Ѝ благодариме на СПЦ што ја поздрави одлуката на Вселенската патријаршија, рече архиепископот охридски и македонски г. г. Стефан во...

Регион1 ден

Младиот човек чие тело беше пронајдено во Дунав е Матеј Периш, позната е и причината за смртта

Младиот човек чие тело е пронајдено во Дунав е Матеј Периш. Според српски „Телеграф“, ДНК анализата докажала дека се работи...