Контакт

Свет

Нови детали за масакрот во Тексас: Отворена истрага поради доцненењето на полицијата

Објавено пред

Истражителите во Тексас ќе се обидат да утврдат кои критични грешки биле направени како одговор на смртоносното пукање во училиште во Увалде, вклучувајќи го и прашањето зошто речиси 20 полицајци останале пред училницата додека децата повикувале на помош, објави Ројтерс во саботата.

dobivaj vesti na viber

Во срцето на истрагата на Одделот за јавна безбедност на Тексас е и прашањето зошто полицајците чекале во ходникот речиси еден час пред да влезат и да го убијат напаѓачот. Со зголемените повици за независна истрага и зголемените критики за полицискиот одговор, полицијата на Хјустон и Далас пристигнаа во Увалде за да им помогнат на локалните сили.

Тие обезбедуваат заштита на полицијата во Увалде, градоначалникот и стојат пред продавницата каде напаѓачот купил две полуавтоматски пушки.

Инспекторите во меѓувреме се’ уште трагаат по мотивот за нападот. Салвадор Рамос, 18-годишен средношколец кој го напуштил средното образование, немал криминално досие и немал историја на ментална болест, а неговите пораки кои ги испраќал на социјалните мрежи се’ повеќе излегуваат на виделина.

Најмалку две деца повикале помош од неколку соседни училници за четврто одделение, откако Рамос во вторникот влегол во училиште со полуавтоматска пушка АР-15, изјави директорот за јавна безбедност на Тексас, Стивен Мекроу претходно оваа недела.

„Тој е во соба 112“, рекла девојката која повикала помош во 12.03 часот. Истата девојка побарала од операторот на Брзата помош „веднаш да испрати полиција“ во 12.43 часот и четири минути подоцна.

Во 12.51 часот, речиси 45 минути по нејзиниот повик, тактичката екипа упаднала и ја пробила опсадата на основното училиште Роб.

Вкупно најмалку осум повици за брза помош биле упатени од училиштето додека полицијата чекала надвор.

Мекроу истакна дека командирот на самото место, началникот на полицијата во училишната област, погрешно утврдил дека Рамос бил забарикадиран во училиштето и дека децата повеќе не се во опасност, со што и дозволил на полицијата да се подготви за нападот.

„Тоа беше погрешна одлука и точка“, забележа Мекроу, признавајќи дека стандардните протоколи бараат полицијата веднаш да се соочи со активниот училишен напаѓач, наместо да чека помош.

Агентите на тактичката гранична патрола на местото на настанот беа фрустрирани од недостатокот на јасни инструкции од командантот, верувајќи дека тоа ги одложи напорите да се запре нападот, изјави полициски извор.

Изворот наведува дека кога тактичките агенти влегле во училишната училница зад балистичкиот штит, напаѓачот излегол од плакарот и пукал во нив.

„Мразам да верувам дека некои од овие деца би можеле да бидат спасени доколку полицијата им помогнала веднаш откако биле застрелани, а не еден час подоцна откако искрвариле“, рекол друг полициски извор.

Официјалните извештаи за одговорот на полицијата не даваат јасни одговори. Гувернерот на Тексас, Грег Абот, ден по нападот, ја пофали храброста на полицијата, а во петокот рече дека е „лут“ затоа што истражителите го довеле во заблуда за информацијата.

Демократот од Тексас, Хоакин Кастро повика на независна истрага на ФБИ, а тој го посети училиштето во петокот и изјави за Ројтерс дека е длабоко вознемирен од спротивставените информации што се појавиле.

Свет

Милиони луѓе во Кина повторно во локдаун

Објавено пред

Десетици милиони луѓе се во локдаун во Кина бидејќи компаниите во главниот туристички град се принудени да ги затворат своите врати, а најновите жаришта предизвикаа стравувања од враќање на сеопфатните ограничувања. Здравствените власти пријавија повеќе од 300 случаи, а жариштата се идентификувани во историскиот северен град Ксиан – домот на Армијата на теракота – како и најголемиот град во Кина, Шангај.

dobivaj vesti na viber

Новите случаи ги продлабочија стравувањата дека Кина може да се врати на строгите ограничувања забележани претходно оваа година, кога строгата нулта толеранција на Пекинг за Ковид држеше десетици милиони луѓе затворени со недели. Во Шангај, некои жители објавија на социјалните мрежи дека добиваат владина достава на храна – што е враќање на повеќемесечниот локдаун во пролетта.

Официјалните лица започнаа нова рунда масовно тестирање во повеќе од половина од населбите во градот по скокот на случаите од викендот, затворајќи ги сите караоке барови, откако беше откриено дека некои случаи се поврзани со шест такви места.

И Сиџан – историски град со 13 милиони луѓе кој беше во заклучување еден месец кон крајот на минатата година – повторно е под „привремени контролни мерки“ откако од саботата беа откриени 29 случаи, главно меѓу работниците за рециклирање отпад.

Јавните места за забава, вклучувајќи пабови, интернет кафулиња и караоке барови, ќе бидат затворени од полноќ, соопштија градските власти. Државните медиуми покажаа снимки од граѓаните на Сиџан кои чекаат ред за тестови.

Прикажи повеќе...

Свет

Гувернерот на Доњецк до цивилите: Евакуирајте се, доаѓаат Русите

Објавено пред

Гувернерот на Доњецк повика 350.000 цивили да се евакуираат од тој источен украински регион поради претстојната руска офанзива.

dobivaj vesti na viber

Повикот дојде еден ден откако рускиот претседател Владимир Путин прогласи победа во соседниот регион Луганск, кој целосно падна во руски раце оваа недела. Се верува дека Доњецк е следната цел на Русите, поради што властите ги повикаа цивилите да се евакуираат.

Гувернерот на Доњецк, Павло Кириленко, изјави дека евакуацијата на 350.000 цивили е „неопходна за да се спасат животи“ и „да и се овозможи на украинската армија полесно да ги брани градовите од руската офанзива“.

„ Во Доњецк ќе се решава судбината на целата земја. Кога цивилите ќе бидат евакуирани од регионот, армијата ќе може да се концентрира на непријателот“, најави Кириленко.

Вчера руските сили силно го бомбардираа Славјанск, град во Доњецк за кој се верува дека заедно со Краматорск е клучна цел на руските сили. Градоначалникот на Словјанск, Вадим Лика преку Фејсбук ги повика жителите да се евакуираат.

Прикажи повеќе...

Регион

Сопругата на хрватскиот претседател вршела притисок да му ги поправат оценките на син ѝ

Објавено пред

Хрватското Министерство за образование и наука отвори инспекциска постапка во училиштето во кое учи синот на хрватскиот претседател Зоран Милановиќ откога неговата сопруга, како што тврди „Јутарњи лист“, извршила притисок врз директорот на училиштето да му ги смени веќе заклучените оценки на син ѝ, и тоа од четворки во петки.

dobivaj vesti na viber

Според весникот, Сања Мусиќ-Милановиќ на 24 јуни испратила имејл до директорот на училиштето на син ѝ, класниот раководител и до училишниот психолог наведувајќи ги неправилностите во наставата по математика како причина за промената на оценките.

Ова предизвика бран реакции во медиумите поради наводниот притисок на сопругата на претседателот да му ги зголеми оценките на синот, така што просекот на сите негови оценки би бил пет, пренесуваат хрватските медиуми.

Според „Хина“, Милановиќ денеска изјавил дека не знаел за писмото на сопругата до училиштето и дека тој немало да го напише. Милановиќ исто така ја нападнал и компанијата „Ханза медија“, сопственик на „Јутарњи лист“, поради објавување напис на оваа тема.

„Не знаев. И јас не би бранел нешто само затоа што жена ми го направила. Кога се занимаваш со ваква работа, тоа всушност ништо не значи, но, според мене, тука е многу помалку важно од начинот на кој криминалната организација „Ханза медија“ ја подготвила“, рече Милановиќ.

Тој додаде дека со тоа писмо неговата сопруга оставила „бразда длабока три метри“.

„Да ми го направеше тоа мајка ми кога имав 17,5 години, ќе полудев“, изјави Милановиќ. „ Но, мама е мама, сега мама остави пишан белег“, рече Милановиќ.

Хрватскиот претседател смета и дека цел на текстот во весникот не е неговата сопруга, туку лично тој.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 минута

Ковачевски: Најостро ги осудувам нападите врз полицијата, 27 април нема да се повтори

Претседателот на Владата Димитар Ковачевски ги осуди нападите врз полицијата истакнувајќи дека иако протестите се демократско право насилството не може...

Свет12 минути

Милиони луѓе во Кина повторно во локдаун

Десетици милиони луѓе се во локдаун во Кина бидејќи компаниите во главниот туристички град се принудени да ги затворат своите...

Свет22 минути

Гувернерот на Доњецк до цивилите: Евакуирајте се, доаѓаат Русите

Гувернерот на Доњецк повика 350.000 цивили да се евакуираат од тој источен украински регион поради претстојната руска офанзива. Повикот дојде...

Македонија41 минута

Поврдени 47 полицајци, а приведени 11 демонстранти во вчерашните протести

Повредени 47 полициски службеници, од кои 11 со потешки, а двајца со сериозни повреди во вечерашниот јавен собир на подрачјето...

Македонија11 час

Полицијата ги притисна демонстрантите, има приведени неколку лица, но и повредени полицајци

Полицијата ги истурка демонстрантите што беа пред зградата на Собранието. Ги разбрка кон Паркот на жената борец, при што огромна...

Македонија12 часа

(Видео) Демонстрантите ја урнаа оградата пред Собранието

Демонстрантите ја урнаа оградата од пред Собранието. Помала група влезе на тревата пред законоданвиот дом. Фрлаат со факли, петарди, камења,...

Македонија12 часа

(Фото) Демонстрантите фрлаа јајца и петарди кон зградата на МНР

Петарди, јајца и други предмети завршија во фасадата на МНР. И покрај дождливото време, колона граѓани излегоа на улиците за...

Македонија13 часа

(Видео) И покрај дождот, протестите продолжија и вечерва

И покрај дождот, и оваа вечер продолжи протестот против францускиот предлог, што се одржува пред Владата. Голема група граѓани го...

Македонија18 часа

За време на протестите се подготвува нешто што не доликува на земја членка на НАТО, оценува Ковачевски

Премиерот Димитар Ковачевски посочи дека денеска се спрема нешто што не доликува на земја членка на НАТО за време на...

Македонија18 часа

Мишел за францускиот предлог: Како пријател, сакам да ви кажам дека можноста е премногу важна за да се пропушти

Вие одлучувате за вас и вашите чекор, а С Македонија припаѓа во ЕУ. Ова е ставот на претседателот на Европскиот...

Македонија18 часа

Ковачевски: Со францускиот предлог, историјата, јазикот и идентитетот се заштитени

Премиерот Димитар Ковачевски тврди дека во европскиот предлог има дефинирани позиции за прифаќање на македонскиот јазик. Во предлогот македонскиот јазик...

Македонија19 часа

Регистрирани се 293 новозаразени со коронавирус, нема починато лице

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа биле направени 1.254 тестови,...

Топ21 час

МВР: Четворица полицајци повредени на вчерашните протести пред Владата, запалено знамето на ЕУ

На вчерашните протести пред Владата биле повредени четворица полицајци, а било запалено и знамето на ЕУ, соопшти полицијата. Имено, вчера...

Македонија21 час

Димитров: Тврдењето дека билатералниот протокол не е поврзан со рамката e голема лага

Тврдењето дека билатералниот протокол (историските и други прашања) не е поврзан со рамката (пристапниот процес) и дека тоа се два...

Топ21 час

НСДП го прифати францускиот предлог

Извршниот одбор на Новата социјалдемократска партија (НСДП) сооопшти дека одлучи да го прифати компромисниот предлог на француското претседателство за решавање...

Македонија22 часа

Нуредини: Првите седум контејнери со линдан излегоа од државата

Првите седум контејнери со чист линдан, секој од нив тежок по 22-26 тони, вчера попладне излегоа од ОХИС и тргнаа...

Македонија23 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Францускиот предлог е пораз на македонската дипломатија

Францускиот предлог, кој Владата е подготвена да го прифати, е крајно неповолен за Македонија бидејќи ги содржи бугарските барања. Тоа...

Македонија23 часа

Мицкоски одбил да учествува во работните групи за спорот со Бугарија, тврди СДСМ

Лажна и лицемерна е наводната загриженост на Христијан Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ за предлогот на француското претседателство. Иако во текот на...

Свет1 ден

Уапсен осомничениот за убиство на шест лица на парадата во Чикаго

Американската полиција уапси осомничен за убиството на шест лица во масовното пукање на парадата на Денот на независноста во Хајленд...

Македонија1 ден

Францускиот предлог претставен пред Стратешкиот совет на МНР

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, синоќа го свика Стратешкиот совет за надворешна политика со цел одржување консултации за предлогот...