Контакт

Свет

Нови пукотници пријавени по утринскиот напад, заканата од тероризам во Утрехт на највисоко ниво

Објавено пред

Нови пукотници се пријавени на неколку други локации во Утрехт по утринскиот напад во трамвај, информира шефот на холандкста антитерористичка агенција неколку часа по првичниот напад, пренесува РТ.

Питер-Јаап Алберсберг предупреди на Твитер дека напаѓачот од трамвајот е сè уште во бегство.

Претходно денес Холандија го крена алармот за закана од тероризам во провинцијата Утрехт на највисоко ниво по утринскиот напад во трамвај во кој загина едно лице, а повредени се неколку други. Холандската агенција за борба против тероризмот соопшти дека сочигледно станува збор за терористички напад.

Националниот координатор за борба против тероризмот (НАТЦ) соопшти дека го кренал нивото на закана од тероризам на 5 во целата област на Утрехт, што е највисоко ниво за итни случаи од ваков вид. Алармот ќе остане на тоа ниво најмалку до 18 часот.

Од агенцијата велат дека одлуката е донесена по пукањето на трамвај во Утрехт,а инцидентот, според НАТЦ, во моментов ги има сите карактеристики на терористички напад.

Претходно во март, агенцијата предупреди дека заканата од тероризам останува висока на територијата на целата земја.

„Во текот на изминатата година состојбата со заканата во Холандија беше неизвесна”, предупреди тој, велејќи дека ризикот од напад во Холандија е сé уште реален.

Воената полиција, исто така, ја зголеми безбедноста на аеродромите и пред клучните институции.

Холандскиот премиер, Марк Руте, ја нарече ситуацијата многу загрижувачка, а координаторот за контратероризам во земјата изјави во твит дека кризниот тим се состанал за да одговори на ситуацијата.

 

Свет

(Видео) Сирија бомбардира турски оклопни возила

Објавено пред

Сириското воено воздухопловство бомбардира воен конвој на Турција во провинцијата Идлиб, пренесе турската агенција ДХА.

Според информациите, турскиот конвој се движел кон Хан Шејхун и нема податоци за жртви.

Како што пренесува турската телевизија НТВ, голема колона оклопна техника се движела меѓу турските контролни пунктови 7 и 9 во Идлиб. Префрлувањето на оружјето било неопходно бидејќи деветтиот пункт се нашол во центарот на офанзивата на сириската војска. Гранати паднале во близина на оклопните возила.
Колоната запрела за да избегне загуби, а турската команда на самото место испратила дронови.

Претходно, сириската државна телевизија, повикувајќи се на Министерството за внатрешни работи, соопшти дека турските оклопни возила се движат кон Хан Шејхун, каде што сириската војска води борба со терористите од Фронтот Нусра.

Прикажи повеќе...

Свет

Осудена мајката што повеќе од 320 пати го одвела синот во болница, а тој бил здрав

Објавено пред

Жена од Тексас е прогласена за виновна и се соочува со можност да помине 20 години во затвор бидејќи својот син го подложувала на непотребно лекување, вклучително и да го однесе во болница повеќе од 320 пати.

Кајл Буен Рајт беше осудена во четвртокот во судот во Далас, нејзината казна ќе биде објавена во октомври, а таа би можела да помине две децении зад решетки.

Центарот за социјална помош ѝ го одзеде детето на оваа жена во 2017 година кога во болницата во Далас е утврдено дека момчето нема карцином, како ни многу други болести за кои Буен тврдела дека ги има нејзиниот син.

Според „Фокс њуз“, момчето било во болниците во Далас и Хјустон најмалку 323 пати, па дури имало и 13 ситни операции помеѓу 2009 и 2016 година.

Прикажи повеќе...

Свет

Корбин: Кризата со брегзитот ќе ја спречат избори

Објавено пред

Владејачката конзервативна партија не успеа во Велика Британија и oпшти избори се „промена на патот која ѝ е потрбна на земјата“, изјави лидерот на лабуристите, Џереми Корбин.

Тој рече дека Британија се соочува со криза за брегзитот и дека ќе се обиде да стори сè што е потребно земјата да излезе од ЕУ без договор.

Неговата изјава следува по обелоденувањето таен владин документ во кој се предупредува дека земјата ќе се соочи со недостиг од храна и лекови ако излезе од ЕУ без договор.

Од владиниот кабинет соопштија дека тоа е најлошото сценарио за брегзит.

„Сандеј тајмс“ изминатиот викенд објави таен владин документ, во кој се наведени ризиците од брегзит без договор. Во извештајот, како што пренесува „Сандеј
тајмс“, Велика Британија ја чека метеж на пристаништата, тврда граница со Ирска и зголемување на трошоците за социјална грижа.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

За изземање на Фетаи и Бубевски од „Титаник 3“ ќе одлучува Јанева

Судијката Марија Клетничка даде нова пауза до 14 часот, во која шефицата на СЈО, во оставка, Катица Јанева, треба да...

Македонија3 часа

Адвокатот Миланов бара изземање на Јанева од „Титаник 3“ поради тензиите во СЈО

Адвокатот на обвинетиот Исмет Гури во предметот на СЈО, „Титаник 3“, Еленко Миланов, побара да бидат изземени Катица Јанева и...

Топ3 часа

Возач загина во сообраќајна несреќа кај Свети Николе

Четириесет и петгодишен возач од Куманово загина во сообраќајна несреќа на регионалниот пат Куманово – Свети Николе. Како што соопшти полицијата,...

Македонија3 часа

15-годишник се удави во Пчиња

Петнаесетгодишник од селото Љубодраг влегол во вода од ископ на сепарација на реката Пчиња и починал. Како што соопшти МВР, телото...

Свет4 часа

ОН: Во светот во моментот има дури 70 милиони бегалци, што е рекорд по Втората светска војна

Бројот на бегалци во светот достигна рекорден број од 70 милиони, што е најмногу од Втората светска војна, соопштија ОН....

Македонија4 часа

Фетаи: Постапката за „Рекет“ ја води друго обвинителство и не сакам да се мешам

Обвинителката Фатиме Фетаи пред почетокот на денешното рочиште за предметот „Титаник 3“ рече дека не сака да се меша во...

Европа5 часа

Три децении од падот на Железната завеса

Унгарскиот премиер Виктор Орбан и германската канцеларка Ангела Меркел денеска во пограничното место Шопрон ќе ја одбележат 30-годишнината од падот...

Свет6 часа

Трамп за купувањето на Гренланд: Не е приоритет, но стратешки е интересно

Американскиот претседател Доналд Трамп повторно ја коментираше идејата за купување на Гренланд од Данска, наведувајќи дека тое не е приоритет,...

Македонија17 часа

(Видео) Пожар над Усје

Нов пожар над скопската населба Усје избувна вечерва, откако пожарникарите со часови се обидуваат да го локализираат огнот над населбата...

Свет18 часа

Голем пожар на Канарските острови, евакуирани над 4.000 лица

Околу 4.000 лица се евакуирани поради пожар што избувна по втор пат за една недела и уништи рурална област на...

Свет18 часа

Жителите на Нов Зеланд доброволно предале над 10 илјади парчиња оружје на полицијата

Повеќе од 10,000 парчиња огнено оружје се предадени доброволно на властите во Нов Зеланд, како дел од акцијата што беше...

Македонија19 часа

Димитров: ,,Рекет” е раскрсница – едниот пат води кон иднина, другиот кон бездна

Дискредитацијата на СЈО преку аферата ,,Рекет” е со цел да и се избега на правдата, смета министерот за надворешни работи...

Свет19 часа

1,7 милиони луѓе на протест во Хонгконг

Најмалку 1,7 милиони граѓани излегоа на улиците во Хонгконг, на уште еден од низата масовни продемократски протести, соопштија организаторите на...

Спорт21 час

Ландстрам со гол во сите четири англиски лиги – Шефилд јунајтед со победа (видео)

Шефилд јунајтед имаат одличен старт на својата прва премиерлигашка сезона по долга пауза, откако со 1:0 ги победија Кристал палас...

Македонија1 ден

Изгаснат пожарот над скопското село Буковиќ

Шумскиот пожар кој вчера наутро избувна на планината над скопското село Буковиќ е изгаснат и целосно ставен под контрола, информираат...

Регион1 ден

(Видео) Пациент со држач за инфузија уби четири лица во психијатриска болница во Романија

Еден пациент во психијатриска болница во романската општина Сапока, со држач за инфузија убил четворица други пациенти. Тој ги нападнал...

Свет1 ден

Протести во САД: Ако не се смени законот за оружје, треба да се смени Конгресот

Низ САД се одржуваат протести на кои се бара од Конгресот да ги заостри законите за контрола на оружјето, по...

Свет1 ден

„Сандеј Тајмс“ објави таен владин документ за ризиците од брегзит без договор

Ако нема договор за брегзит со ЕУ, Велика Британија ќе се соочи со недостиг од гориво, храна и лекови, објави...

Свет1 ден

Работници во Пенсилванија добиле понуда или да присустуваат на митинг на Трамп или да не земат плата

На вработени во нафтено-хемиски комплекс во Пенсилванија им било кажано дека ако не присуствуваат на говор на американскиот претседател Доналд...

Свет1 ден

Во бомбашки напад на свадба во Кабул убиени над 60 луѓе, меѓу нив и деца

Најмалку 63 луѓе се убиени а над 180 се ранети во бомбашки напад на свадбена веселба во Кабул, пренесуваат светските...

Досие