Контакт

Свет

Новороденче што имало само 23 дена почина од коронавирус во Иран

Објавено пред

Бебе што имало само 23 дена починало од инфекција на коронавирус во Иран. Локалните медиуми, повикувајќи се на изјава на Саид Кешмири, директор на Центарот за борба притив коронавирусот во Бушехер, информираат дека вчера починале девет лица, меѓу кои и 23-дневно бебе.

Тој вели дека во болницата во градот има 162 пациенти кај кои е утврдено присуството на вирусот. Кешмири потврди дека 35 пациенти биле на респиратор.

Во Иран починаа 13.608 лица, а 267.061 се заразени како резултат на инфекција со коронавирус од почетокот на пандемијата. Поради зголемениот број заразени, некои покраини во Иран се прогласени за црвени зони, а други, вклучувајќи го и главниот град Техеран, се прогласени за ризични области.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Во Калифорнија гори подрачјето каде што се произведуваат некои од најдобрите вина на светот

Објавено пред

Во северна Калифорнија, во окрузите Сонома и Напа, познати по одгледувањето врвна винова лоза, пожарите почнаа повторно да се шират поради силниот ветер.

Пожарот веќе уништи стотици куќи, изгоре огромни шуми и принуди повеќе од 70.000 луѓе да се евакуираат, а новите пожари во северна Калифорнија однесоа уште три животи во последните 48 часа, објави АП.

Во текот на ноќта биле евакуирани штитениците од домот за стари и изнемоштени лица во Санта Роса, а поради алармот за пожар, блиската болница Света Елена била принудена да го прекине приемот и работењето со пациенти и да ги упати во други здравствени установи.

Пожарот повторно избувна во неделата во долината Напа-Сонома, позната по одгледувањето лози.

„За жал, имаме искуство со пожари. Мораме да се навикнеме ова да биде нашиот нов начин на живот – со мега-пожари што го уништуваат американскиот Запад”, изјави градоначалничката на округот Сонома, Сузан Горин.

Во областа Напа вчера беше издадена наредба за евакуација на околу 5.000 лица, а многу жители на овој богат лозарски регион чекаат надлежните да им наложат да ги напуштат и своите домови.

Прикажи повеќе...

Свет

Поради вакцината против Ковид-19 можат да бидат убиени дури 500 000 ајкули

Објавено пред

Експертите за диви животни тврдат дека половина милион ајкули можат да бидат убиени во обид да се најде вакцина против Ковид-19.

Природното масло од црн дроб на ајкула, се користи како лек и како помошно средство за зголемување на ефикасноста на вакцината.

Исто така се користи во пробни вакцини за коронавирус.

Доколку лекот што содржи сквален е ефикасен и оди во пошироко производство од организацијата „Shark Allies“, тие веруваат дека ќе треба да бидат убиени околу 250.000 ајкули за да се обезбеди по една доза за секое лице.

Тој број се удвојува и станува застрашувачки ако на луѓето им требаат две дози на вакцина, наместо една за да бидат целосно вакцинирани против Ковид-19.

Стефани Брeндл, основач и извршен директор на „Shark Allies“, рече дека земање на нешто од диво животно никогаш нема да биде одржливо, особено ако станува збор за предатор кој не се размножува во огромен број.

„Ние не се обидуваме да го забавиме или нарушиме производството на вакцини. Со потребни милијарди дози годишно во децениите што доаѓаат, клучно е да не се потпираме на ресурсите на дивиот свет”, напиша таа во објава на „Фејсбук“.

Групата покрена онлајн петиција со која се апелира да не се користат ајкули во вакцината против Ковид-19, туку постојни и долгорочни одржливи опции.

 

Прикажи повеќе...

Европа

Во Виена наскоро нема да има слободни кревети, коронавирусот се шири и во училиштата

Објавено пред

Бројот на хоспитализирани ковид-пациенти во Виена во моментов е поголем отколку што беше на врвот на епидемијата во Австрија на 31 март. Во училиштата има над 1.000 заразени деца.

Во моментов, 225 заболени од Ковид-19 се хоспитализирани во Виена, а за споредба, на крајот на март имало 213. Од тој број, 177 биле сместени на ковид-одделение, а 48 на интензивна нега.

Според официјалните податоци на градските власти во Виена, во моментот има уште 247 слободни кревети на одделот за интензивна нега, како и 2.214 во ковид-одделението.

Доколку ситуацијата се влоши, како што истакнуваат надлежните, другите болнички кревети повторно ќе бидат испразнети како пролетта, операциите ќе бидат одложени, а приемот на неитни пациенти ќе престане. Во тој случај, би било можно да се додадат уште 1.000 „интензивни“ кревети со респиратор.

Исто така, во Австрија, во моментов има 1.125 активни болни ученици и наставници од коронавирус. Кризниот штаб одлучил детално да анализира која возрасна група е најпогодена.

Само во Виена веќе има околу 600 заразени ученици.

Во врска со тоа е одлучено да се спроведе тестирање на деца кои биле во контакт со заразените и резултатите да пристигнат во рок од 24 часа, со цел да се избегне децата да поминуваат долго време во карантин, како и да се „отстранат“ од часовите оние деца кои се болни.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија19 минути

Средба Османи – Вархеји: Стартот на преговорите ќе биде јасен сигнал за европскиот курс на целиот регион

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, во рамките на работната посета на Брисел, оствари средба со еврокомесарот за соседство и...

Топ1 час

Се преврте автобус со 16 војници на АРМ, пренесени се во болница со полесни повреди

Изутринава се случи сообраќајна незгода на патот Струмица-Штип, кога се преврте автобус во кој се превезувале 16 војници на АРМ....

Македонија2 часа

МОН: За еден ден, на платформата за учење на далечина 
се пријавиле над 88 илјади корисници

„Како што беше најавено во текот на вчерашниот ден, кога почнавме со тестирање на Националната платформа за учење на далечина,...

Свет2 часа

Трамп и Бајден ќе се соочат на првата дебата за претседателските избори

За прв пат лице в лице, во првата од трите претседателски дебати, Доналд Трамп и Џозеф Бајден ќе се сретнат...

Свет3 часа

(Видео) Судирот ескалира: соборен авион на азербејџанските сили, убиени се уште 26 ерменски војници

Армијата на Нагорно-Карабах собори авион на азербејџанските сили, изјави портпаролот на претседателот на таа непризнаена република, Ваграм Погосјан. Како што...

Македонија3 часа

Министрите на владина седница ќе потпишат Кодекс за етичко однесување

Владата на Република Северна Македонија денеска со почеток во 12 часот во Свечената сала ќе ја одржи седмата седница. На...

Свет3 часа

Итна седница на Советот за безбедност на ОН за Нагорно-Карабах

Денеска треба да се одржи итна седница на Советот за безбедност на ООН за регионот Нагорно- Карабах, каде се водат...

Европа3 часа

Село во Романија по третпат избра ист градоначалник иако е мртов

Жителите на едно село во Романија го реизбраа истиот градоначалник на локалните избори, иако тој почина пред две недели од...

Спорт12 часа

Дури 11 фудбалери на Џенова имаат КОВИД-19, нејасно е дали Пандев е меѓу нив!

Италијанските медиуми тврдат дека дури 11 фудбалери на Џенова и 3 членови на тимот имаат позитивен тест на КОВИД-19, вклучувајќи...

Регион14 часа

Србинка заврши со притвор со новороденчето – била шеф на балканска наркобанда во Шпанија

37-годишна Србинка заедно со нејзиното новороденче е притворена во Шпанија, откако тамошната полиција спровела истрага во која е откриена балканска...

Свет16 часа

Ако Баку користи турски авиони „Ф-16“ – Ереван ќе ги користи ракетите „Искандер“

Ерменскиот амбасадор во Русија, Вардан Тогањан, изјави дека Ереван ќе користи ракети „Искандер“ доколку Баку употреби турски ловци „Ф-16“ во...

Свет16 часа

Ерменија бара итна реакција од Европскиот суд за човекови права

Ерменија итно реагираше до Европскиот суд за човекови права од кого побара привремени мерки против Азербејџан, каде што траат борбите...

Македонија17 часа

Јанкулоска спроведeна во затворот „Идризово“

Ексминистерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска од нејзиниот дом е спроведена во затворот „Идризиво“, потврдуваат од МВР. Таа треба да...

Македонија19 часа

Јанакиески до судот: Дали треба да се најде жртвено јагне за да ја понесе одговорноста за постапките на Груевски?

„Ниту сум прифатил, ниту сум дал насоки, ниту сум поттикнувал“, вели обвинетиот ексминистер Миле Јанакиески во завршните зборови на рочиштето...

Македонија22 часа

Четири лица починаа, потврдени 48 нови случаи на коронавирус во Македонија

Во последните 24 часа потврдени се 48 нови случаи на коронавирус од 387 теста, а починаа четири лица, соопшти Министерството...

Македонија23 часа

МОН: Во тек се тестирањата на Националната платформа за онлајн-настава

Во тек се тестирањата на платформата, се работи на нејзина оптимизација, велат од Министерството за образование и наука по реакциите...

Регион23 часа

Црна Гора го враќа полицискиот час во некои градови

Со оглед на екстремно распространетиот локален пренос на коронавирус, големиот број случаи во болниците и огромниот притисок врз здравствениот систем,...

Свет23 часа

(Видео) Жестоки борби во Нагорно-Карабах, светските лидери бараат прекин на огнот

Голем судир меѓу Ерменија и Азербејџан избувна во регионот Нагорно-Карабах. ООН повика на итен прекин на огнот. Москва, Вашингтон и...

Свет24 часа

Kина: Запрете го увозот на замрзната храна од загрозените земји, преку неа се пренесува короната

Властите во Пекинг апелираа до увозниците да престанат да увезуваат замрзната храна од земјите погодени од епидемијата Ковид-19 бидејќи примероците...

Македонија1 ден

Притвор за десеттемина дрвокрадци кои претепаа полицајци

Судот определи мерка притвор од 30 дена за десет осомничени лица кои биле вклучени во претепувањето на полициските службеници во...

Досие