Контакт

Свет

Нов сомнителен пакет испратен до сенаторот Букер

Објавено пред

Единаесеттиот по ред сомнителен пакет беше денеска пронајден во Флорида. Сомнителниот пакет денеска беше адресиран до демократскиот сенатор Кори Букер, објавија ТВ-мрежите Си-ен-ен и МСНБЦ.

Си-ен-ен исто така објави дека полицијата во Њујорк испитува посебен случај на сомнителен пакет во една пошта во тој град.

Во текот на изминатите два дена сомнителни пакети беа испратени до Хилари Клинтон, Барак Обама, до поранешниот американски потпретседател Џо Бајден, потоа во ресторанот што е во сопственост на холивудскиот актер Роберт де Ниро во Њујорк, телевизијата Си-ен-ен, како и уште многу други локации.

Белата куќа соопшти дека ова се ужасни инциденти и дека сторителите ќе одговораат пред судот.

Претседателот на САД, од своја страна, рече дека во САД немаат место за политичко насилство, а првата дама, Меланија Трамп, инцидентите ги нарече кукавички напади.

Свет

Иран: ЕУ мора да се бори за нуклеарниот договор да опстои

Објавено пред

Иран ја повика ЕУ да стори повеќе со цел да се зачува нуклеарниот договор и да се заземе поцврст став против дипломатскиот притисок како и економските санкции од страна на САД.

Министерот за надворешни работи на Иран, Џавад Зариф, кој присуствуваше на конференцијата за безбедност во Минхен, изјави дека планот за алтернативно плаќање наместо каналот ИНСТЕКС не е доволен.

„ИНСТЕКС не е доволен за она за кое ЕУ3 (Германија, Франција и Британија) се обврзаа со цел да се зачува договорот. Европа мора да се намокри ако сака да плива против опасната плима на унилатерализмот на САД“, вели министерот.

Коментарите на Зариф се резултат на забелешките на потпретседателот на САД Мајк Пенс, кој ги повика сојузниците од Европа да го напуштат нуклеарниот договор и да се приклучат кон Вашингтон, вршејќи дипломатски и економски притисок против ИРан.

Сепак, и покрај одлуката на претседателот на САД Доналд Трамп за повлекување од нуклеарниот договор со Техеран, Германија, Франција и Британија стојат на ставот дека овој договор е најефективен начин со кој Иран ќе се спречи да развива нуклеарни оружја.

Минатиот месец, ЕУ3 земјите најавија нов механизам наместо ИНСТЕКС преку кој ќе се одвива трговијата со Иран, откако САД воведе нови санкции против исламската република.

 

Прикажи повеќе...

Свет

Шпански воен брод предизвика тензии помеѓу британската и шпанската морнарица

Објавено пред

Шпански воен брод предизвика тензии помеѓу британската и шпанската морнарица откако дал наредба на бродовите кои се наоѓаат во водите на Гибралтар да се тргнат од „територијалните води на Шпанија.“

Службите на пристаништето во Гибралтар наредиле бродовите да останат на позициите, додека британската кралска морнарица биде распоредена.

По инцидентот започната е истрага за да се утврди дали се преземени вистинските мерки.

„Се чини дека се уште постојат луѓе во шпанската морнарица кои мислат дека можат да си играат со меѓународното право,“ рече портпаролот на владата на Гибралтар.

Прикажи повеќе...

Европа

Исламската заедница во Австрија донира оброци за бездомници и сиромашни лица

Објавено пред

Исламската заедница во Виена донира топли оброци на бездомници и лица од ранлива категорија, пренесува агенцијата „Анадолија“.

Заменик-директорот на РАХМА Австрија, Омер Батур, вели дека организацијата веќе три години подготвува топли оброци за бездомниците неколку дена во неделата.

Батур вели дека РАХМА спрема храна за околу 100 бездомници дневно и додава дека и Австријците и странските државјани кои живеат во Австрија го поздравуваат овој проект.

„Со овој проект, исламската заедница може да испрати порака дека сите заедно живееме во оваа земја и заеднички бараме решенија за проблемите во општеството во кое живееме“, вели Батур.

Батур посочува дека општествените настани како овој, се од голема важност во борбата против реториката на екстремната десница во Австрија.

Батур додава дека РАХМА Австрија е асоцијација која пружа помош на голем број лица од ранлива категорија повеќе од 25 години, вклучувајќи ги бегалците од Сирија и Палестина.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија60 минути

(Видео) Заев: Силјановска е спротивност на концептот едно општество за сите

Претседателскиот кандидат на ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска, е надвор од секој можен концепт на актуелната власт и не е прифатливо решение...

Македонија1 час

Вонреден технички преглед се прави на сите 40 автобуси на „Дурмо турс“

Вонреден технички преглед се прави на сите автобуси на компанијата „Дурмо турс“ , дознава „Макфакс“. Вонредната проверка на исправноста на...

Македонија2 часа

(Видео) Ахмети: Не е добро Заев да биде претседателски кандидат

Лидерoт на ДУИ, Али Ахмети, по денешната средба со премиерот Зоран Заев не сакаше да открие кои се кандидатите за...

Македонија2 часа

Прибе без одговор до каде е имплементацијата на реформите

Рајнхард Прибе, германскиот експерт за владеење на правото кој ги предводеше експертските групи на Европската комисија во Македонија, не даде...

Топ3 часа

Заев: Дел од роднините на функционерите ќе се повлечат од работните места

Дел од роднините на функционерите кои се вработија во државни институции најавиле повлекување на работните места, изјави премиерот Зоран Заев....

Македонија3 часа

Велешкото обвинителство сè уште утврдува одговорност за автобуската несреќа кај Катланово од 2017 година

Велешкото јавно обвинителство сè уште утврдува каква одлука ќе донесе за автобуската несреќа што се случи во 2017 година кај...

Македонија4 часа

Пешов: Нухиу на 27 април не ми даде команда за делување

При упадот во Собранието на Република Македонија на 27 април 2017 година, тогашниот министер за внатрешни работи, Агим Нухиу, не...

Македонија6 часа

(Видео) Илија Димовски не дојде на судење – бил во Брисел на состанок на НАТО

Пратеникот Илија Димовски не беше присутен на денешното рочиште за предметот „Талир“. Тој на 13 февруари со писмен поднесок го...

Свет7 часа

Шест загинати и тројца повредени во престрелка во Мексико Сити

Шест лица загинаа, а тројца други се повредени во вооружена престрелка на криминална банда во предградието Изтапалапа во Мексико Сити,...

Свет8 часа

Влошена здравствената состојба на Сергеј Скрипал

Здравјето на поранешниот руски полковник на ГРУ Сергеј Скрипал, кој во март минатата година во Лондон беше затруен во обид...

Свет9 часа

ОБСЕ побара од Киев да ѝ дозволи на Русија да ги следи изборите

Претседателот на ОБСЕ, словачкиот министер за надворешни работи, Мирослав Лајчак, му посочи на својот украински колега Павло Климкин дека одбивањето...

Свет9 часа

Голем шумски пожар ја зафати ,,мртвата зона” во Чернобил

Голем пожар избувна во чернобилската Зона на исклученост, местото на најлошата нуклеарна катастрофа во историјата на човештвото, на околу 20 километри од...

Свет10 часа

Европа не ги сака назад своите граѓани борци на ИД како што бара Трамп

Трамп побара од европските земји да ги вратат дома и судски да ги гонат џихадистите заробени во Сирија, но барањето...

Македонија18 часа

Заев и коалиционите партнери се договорија да настапат со заеднички кандидат за претседател

Владејачката СДСМ и коалиционите партнери на вечерашната средба постигнале согласност за заеднички кандидат за претседател. Како што соопшти партијата, ваквата...

Македонија21 час

Седат ја пронајде девојката којашто ја извлекол од автобусот: ,,Никогаш нема да заборавам како ме молеше да ѝ помогнам”

Седата успеа да ја најде патничката на која ѝ помогнал да преживее под автобусот кој се преврте кај Ласкарци. Само...

Македонија24 часа

Реакции по навредите кон Силјановска: Срамно е да сатанизирате личност по возраст и пол

По серијата навреди на социјалните мрежи кон професорката по уставно право и претседателски кандидат на ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова, невладини...

Македонија1 ден

Неколкумина повредени кај Ласкарци се во критична состојба, една пациентка е на операција

Во Градската општа болница „8-ми Септември“ од повредените од тешката автобуска несреќа на автопатот Скопје-Тетово, во моментов се лекуваат 18...

Свет1 ден

Од Пентагон уште не знаат колку пари ќе му дадат на Трамп за изградба на ѕидот

Вршителот на должноста министер за одбрана на САД, Патрик Шенахан, синоќа изјави дека се уште не утврдил колку пари ќе...

Македонија1 ден

Заев за наградата „Евалд Фон Клајст“: Со Ципрас поставивме основа за тоа како треба да работат идните генерации

На свечена церемонија, во присуство на дел од највисоките гости на годинешната Минхенска конференција за безбедност, на премиерите на Северна...

Свет1 ден

Аргентина: Последно испраќање на починатиот фудбалер Емилијано Сала

Семејството, пријателите, навивачите и поранешните соиграчи се простија од фудбалерот Емилијано Сала (28) во неговиот роден град во Аргентина, четири...

Досие