Контакт

Свет

Нордиските земји создаваат обединета воздушна одбрана поради „растечката закана од Русија“

Објавено пред

Командантите на воздухопловните сили на Шведска, Норвешка, Финска и Данска денеска објавија дека потпишале писмо со намери за создавање обединета нордиска воздушна одбрана со цел да се спротивстават, на како што наведоа, „растечката закана од Русија“.

dobivaj vesti na viber

Како што е најавено, намерата е да се дејствува врз основа на веќе познатите методи на дејствување во рамките на НАТО.

Движењето за интегрирање на воздухопловните сили е иницирано од почетокот на руската инвазија на Украина, изјави за Ројтерс командантот на данските воздухопловни сили, генерал-мајор Јан Дам.

На потпишувањето во воздухопловната база Рамштајн во Германија минатата недела присуствуваше и шефот на воздушната команда на НАТО, генерал Џејмс Хекер, кој е и одговорен за воздухопловните сили на САД во регионот.

Шведска и Финска аплицираа за влез во НАТО минатата година, а нивните барања се уште треба да бидат ратификувани од Турција и Унгарија,пренесе Телеграф.рс.

Свет

Зеленски му постави ултиматум на НАТО

Објавено пред

Украинскиот претседател Володимир Зеленски нема да се појави на самитот на НАТО во Литванија во јули освен ако Алијансата не му ги обезбеди на Киев безбедносните гаранции што ги сака, објави во средата „Фајненшл тајмс“, цитирајќи луѓе запознаени со ова прашање.

dobivaj vesti na viber

„Зеленски јасно им стави до знаење на лидерите на НАТО дека нема да присуствува на самитот во Вилнус без конкретни безбедносни гаранции и функционален план за членство“, пишува весникот.

Украина официјално поднесе барање да се приклучи на алијансата предводена од САД во септември 2022 година, тврдејќи дека колективната одбрана што НАТО им ја обезбедува на членките е неопходна за безбедноста на Киев од Русија. Членот 5 од Северноатлантскиот договор предвидува дека вооружен напад врз една членка на НАТО „ќе се смета за напад врз сите нив“.

И покрај тоа што кандидатурата на Украина доби силна поддршка од нордиските и балтичките земји како и од Полска, францускиот претседател Емануел Макрон во средата сугерираше дека на Киев може да му се понуди „нешто помеѓу безбедноста шти му се гарантира на Израел и полноправно членство“.

„Фајненшл тајмс“ цитираше четворица неименувани функционери во април кои посочиле дека САД и Германија се против да му понудат на Киев „подлабоки врски“ со алијансата, вклучително и потенцијален функционален план за членство.

„Ќе бараме начини да ги поддржиме евроатлантските аспирации на Украина, но во моментов непосредните потреби во Киев се практични и затоа треба да бидеме фокусирани на градење на одбранбените и одвраќачки капацитети на земјата“, изјави минатиот месец Дерек Хоган, највисокиот претставник на Стејт департментот одговорен за европските прашања.

Москва го гледа проширувањето на НАТО кон исток како закана за својата национална безбедност и ја наведе политиката на отворени врати на Алијансата како причина за воениот конфликт со Украина.

Рускиот заменик-министер за надворешни работи Михаил Галузин неодамна изјави дека неутралноста на Украина е еден од условите за траен мир меѓу Украина и Русија.

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, утринава излезе со став дека сите сојузници се согласни Украина да стане членка на Алијансата и дека дека Москва нема право на вето за проширување на НАТО.

Ултиматумот кон НАТО не го спречи Зеленски денеска ненајавено да се појави на самитот на Европската политичка заедница во замокот Мими, во источна Молдавија, иако не беше на списокот најавени лидери.

Зеленски беше пречекан од претседателката на Молдавија, Маја Санду, која е и домаќин на самитот, но не даде никакви изјави за медиумите.

Отворањето на самитот, на кој ќе присуствуваат околу 50 европски шефови на држави и влади и високи функционери, е планирано во 11 часот по средноевропско време.

Прикажи повеќе...

Свет

Политичар на руската телевизија повика на смена на Путин и подобрување на односите со ЕУ

Објавено пред

Опозициски политичар отворено повика Путин да биде поразен на избори и да се подобрат односите со Европа, објави  Британското Министерство за одбрана.

dobivaj vesti na viber

„На 27 мај 2023 година рускиот опозициски политичар Борис Надеждин се појави на рускиот канал НТВ и повика на избор на нов претседател во 2024 година за да се обноват нормалните односи со Европа“, пишуваат Британците.

„Надеждин е гласен критичар на војната од почетокот на инвазијата, но ова е многу веројатно првиот повик за смена на Путин на руската државна телевизија од почетокот на војната“, пишуваат Британците.

Во текот на изминатите 15 месеци, Русија воведе ограничувања на слободата на говорот, сепак, постои реална можност дека неодамнешната остра реторика на националистичките личности, како што е сопственикот на групата Вагнер, Евгениј Пригожин, ги охрабрува опозициските личности да отвораат табу теми, додаваат Британците.

Прикажи повеќе...

Регион

Ситуацијата во Косово е многу комплицирана, рече Вучиќ пред Самитот на Европската политичка заедница

Објавено пред

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ денеска учествува на Самитот на Европската политичка заедница што се одржува во главниот град на Молдавија, Кишињев.

dobivaj vesti na viber

Меѓу учесниците се 27 земји-членки на ЕУ, целиот Западен Балкан и уште 14 земји (Андора, Ерменија, Азербејџан, Грузија, Исланд, Лихтенштајн, Молдавија, Монако, Норвешка, Сан Марино, Швајцарија, Турција, Украина, Велика Британија).

На прашањето што очекува од средбата со Шолц и Макрон, Вучиќ кажа дека нема да има лесни средби.

„За нас е исклучително важно некои луѓе да разберат дека 3,4 проценти не се легитимни избори и да не го малтретираат нашиот народ. Ќе имам разговор со Макрон и Шолц и ќе се обидам да ги вратам работите во нормала, но потребни се двајца за танго“, рече Вучиќ.

На прашањето дали САД го менуваат својот курс, Вучиќ вели:

„САД не го менуваат својот курс, едноставно е јасно кој е виновен за ситуацијата, но стратешки ништо конкретно во однос на Косово и ситуацијата во регионот нема да се промени. Но она што е важно е да не слушнат. Ова е првиот пат кога нешто реално наиде на осуда од Америка, се надевам дека истото ќе биде и со Европејците. Ситуацијата е многу комплицирана“, рече Вучиќ, пренесе „Б92“.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет14 минути

Зеленски му постави ултиматум на НАТО

Украинскиот претседател Володимир Зеленски нема да се појави на самитот на НАТО во Литванија во јули освен ако Алијансата не...

Македонија50 минути

(Видео) Со полиција се затрупува градилиштето зад Универзална, кое проголта дел од улицата „9 Мај“

Со полициска асистенција, градоначалникот Горан Герасимовски и службите на Општина Центар отидоа да интервенираат на градилиштето зад Универзална сала, кое...

Македонија1 час

Стапуваат во сила три договори од берлинскиот процес

Во Македонија, Албанија и Косово стапуваат на сила трите договори потпишани на 3 ноември 2022 година, во рамките на Берлинскиот...

Македонија1 час

Родителите од градинката „Детска радост“: Директорката трошела државни пари за луксузен мебел, најавуваме отпор

Родителите на децата во градинката „Детска радост“ најавуваат отпор против директорката Анета Петровска која беше разрешена од градоначаникот на Гази Баба,...

Вести2 часа

Бодликава жица, зовриена атмоссфера, блокирани општини – Србите четврти ден протестираат на северот на Косово

Четврти ден КФОР ги контролира зградите на четири општини на северот на Косово. Вработените во локалните самоуправи не можат да...

Вести3 часа

Серија експлозии во Киев, две деца загинаа: Путин го нападна главниот град на Украина четири пати оваа недела, но никогаш толку брутално како ноќеска

Во воздушен напад врз главниот град на Украина рано наутро загинаа три лица, меѓу кои две деца, објавија градоначалникот Виталиј...

Топ13 часа

(Видео) Пет лица повредени, двајца потешко – епилог од несреќата на автопатот Тетово-Скопје

Пет лица се повредени во несреќата кај тетовски Групчин, велат од МВР за „Макфакс“. Според информациите од терен, две лица...

Топ15 часа

(Видео) Еден загинат, повеќе повредени во тешката сообраќајна несреќа на патот Охрид-Кичево

Еден загинат и повеќе повредени лица е билансот од тешката сообраќајна несреќа што се случи кај Ботун, на патот Охрид-Кичево....

Топ16 часа

Ја удирал вонбрачната партнерка со тупаници и клоци по главата и телото, скопјанец осомничен за семејно насилство

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје поведе постапка против едно лице за кое постои основано сомнение дека сторило продолжено...

Топ18 часа

Уапсен старец од Скопје кој допирал малолетничката во автобус

Старец од Скопје, допирал малолетничка во автобус, информира МВР. Имено, вчера во 12.45 часот на подрачје на Кисела Вода, полициски...

Македонија20 часа

Фон дер Лaјен: Уставните измени се во корист на Северна Македонија и регионот, ЕУ дава поддршка

Премиерот Димитар Ковачевски се сретна со претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лaјен, во Братислава, каде што учествуваат на...

Македонија23 часа

(Видео) Адвокатот зборуваше за повредите на Пендиков, болниот се смееше зад грб на прашањата

Додека адвокатот Стефан Карамишевски зборуваше за повредите на Христијан Пендиков, болниот зад грб се смееше на новинарските прашања. Карамишевски не...

Македонија23 часа

Министерот за здравство без магичен стап: Тоа нема да се случи преку ноќ, но се стремиме да ги изградиме болниците

Министерот за здравство, Фатмир Меџити, во ново јавно појавување одново се жалеше од состојбите во секторот со кој раководи. Пред...

Македонија24 часа

Почина Драги Христов, познат како Драги Шпага

Драги Христов, кого сите го познаваа по прекарот Драги Шпага, почина на 52 години по кусо и тешко боледување. На...

Македонија24 часа

(Видео) Пендиков веќе не се плаши, пред новинарите се пожали, на сè не одговара: Не е убаво да ве пцујат

Христијан Пендиков застана пред македонските новинари, но адвокатот Стефан Карамишевски не му дозволи да одговара на прашања што не се...

Македонија1 ден

Кратка драма на судењето за Пендиков: судијата не даде одлагање, адвокатите на обвинетиот си излегоа од судницата за да го запрат судењето

Нов доказ предложен од охридското Обвинителство против обвинетиот Илија Спасевски е доставен до судот во случајот со натепувањето на Христијан...

Свет1 ден

Медведев: Лондон де факто војува со Русија, британските власти се легитимна воена цел

Лондон практично води необјавена војна против Москва, што значи дека секој британски функционер може да се смета за легитимна воена...

Македонија1 ден

По потпишувањето на договорот, Груби почна да носи патики што чинат колку една македонска плата, велат од ВМРО-ДПМНЕ

Артан Груби е човек без срам. Очигледно стандардот на облекување на Артан Груби порасна со потпишувањето на договорот за коридорите...

Регион1 ден

(Видео) И денеска масовно собирање граѓани во Звечан, КФОР постави бодликава жица

И утрово се собраа граѓани пред општината Звечан. Постојано се зголемува нивниот број. Исто така, голем е и бројот на...

Регион1 ден

„Не ви е местото во Советот на Европа и ЕУ“: европски политичари со предупредување до Косово

Последната ескалација на насилството покажа дека за Косово нема место во Советот на Европа и ЕУ, изјави портпаролот за надворешни...