Контакт

Свет

Однесувањето на Киев води кон југословенско сценарио, вели претставник на руската Дума

Објавено пред

Пристапот на Киев кон членството во НАТО нема да значи дека ќе го поврати влијанието во Донбас во источна Украина, но може да предизвика југословенско сценарио. Ова го изјави претставникот на руската Дума за надворешни работи, Леонид Слуцки.

Тој оцени дека украинскиот претседател, Володимир Зеленски, ја открил крајната цел на сите недамнешни провокации – присилно пристапување на Украина во НАТО, без оглед на жестоките тензии во украинскиот конфликт или мислењето на луѓето, вклучително и луѓето од Донбас, пренесе ТАСС.

„Изјавата на Зеленски дека само влегувањето на Украина во НАТО може да ја запре војната во Донецк и Луганск е само шлаг на кампањата на Киев за намерна ескалација. Сепак, таквиот став нема да ги врати Донецк и Луганск под влијание на Киев, напротив, може да предизвика југословенско сценарио во Украина“, рече претставникот на Думата.

Слуцки потсети дека неодамна во Донбас беше убиено дете во напад со украински дрон.

„Слушнавме ли извинувања и сочувства од Киев? Секако, не. Напротив, режимот во Киев шири лажни вести и трча кон своите западни добродетели молејќи да се зачленат во алијансата. Наместо да го охрабрува Киев, Западот мора цврсто да инсистира на спроведување на договорот од Минск и Париз, во кој учествуваше Украина, а не Русија. Во спротивно, целиот процес на внатрешното украинско прашање ќе дојде во ќор-сокак“, заклучи Слуцки.

Европа

Ердоган за изјавите дека е диктатор: Италијанскиот премиер е дрзок и нема почитување

Објавено пред

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган го обвини италијанскиот премиер, Марио Драги, дека е арогантен и без почит откако Драги го нарече диктатор.

Да потсетиме, Драги минатата недела го обвини Ердоган дека сакал да ја понижи претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен и рече дека треба да се настапува отворено со диктаторите, предизвикувајќи осуди од Турција. Ердоган ја прими Фон дер Лајен и претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел во Анкара, а снимките од почетокот на состанокот покажаа дека Мишел добил стол покрај Ердоган, додека Фон дер Лајен мораше да седи на каучот од страна.

Ердоган, пак, вчера изјави дека Драги ги нарушил односите меѓу Турција и Италија и дека италијанскиот премиер нема легитимитет да упатува вакви критики.

„Изјавата на италијанскиот премиер е чиста дрскост и непочитување. Додека се надевавме дека турско-италијанските односи можат да достигнат високо ниво, неговата изјава, изјавата на тој човекот по име Драги, за жал ги торпедираше тие односи“, рече Ердоган и продолжи:

„Вие сте таму затоа што некој ве именувал, а не ве избрал. За да можете да дадете такви критики за Таип Ердоган, прво мора да бидете свесни за сопствената историја. Но, видовме дека не сте“, нагласува Ердоган, притоа јасно алудирајќи на италијанскиот фашистички диктатор, Бенито Мусолини.

Драги, поранешен претседател на Европската централна банка, не дојде на власт преку избори, но беше назначен од италијанскиот претседател на чело на владата, по падот на претходната коалиција поради внатрешни превирања.

Прикажи повеќе...

Свет

Тела на четири деца пронајдени по пожар во куќа во Русија

Објавено пред

Телата на четири деца се пронајдени откако избувнал пожар во приватна куќа во село во регионот Свердловск во Русија.

Во пожарот се повредени уште четири лица, од кои две се деца.

Портпаролот на регионалниот оддел на руското Министерство за вонредни ситуации изјави дека е можно друго дете да е под урнатините.

„ Пожарникарите пронајдоа тела на четири деца. Според соседите, можно е друго дете да е под урнатините. Потрагата продолжува “, рече портпаролот, како што пренесе ТАСС.

Тој додаде дека пожарот избувнал рано утрово.

Прикажи повеќе...

Свет

Експерти: Бразилскиот сој на коронавирус мутира, може да стане уште поопасен

Објавено пред

Бразилскиот вид на коронавирусот П1, што е причина за порастот на смртни случаи со Ковид-19 во оваа земја, мутира на начин што ќе му овозможи полесно да ги избегне антителата, покажа бразилска научна студија.

Овие мутации, предупредуваат бразилските научници, може да го направат вирусот поотпорен на вакцини со потенцијални сериозни последици за ширењето на болеста.

„Ние веруваме дека ова е уште еден механизам за криење на вирусот за да се избегне одговорот на антитела“, рече Фелипе Навека, еден од авторите на студијата.

Навека рече дека промените се чини дека се слични на мутациите забележани во уште поагресивниот сој на јужноафриканскиот коронавирус, против кој, како што покажаа некои студии, некои вакцини имаат значително намалена ефикасност.

„Ова е особено загрижувачко затоа што вирусот продолжува да ја забрзува својата еволуција“, додаде тој.

Истражувањата покажаа дека варијантата П1 е дури 2,5 пати позаразна од оригиналниот коронавирус и поотпорна на антитела.

Во вторникот, Франција ги прекина сите летови од и до Бразил во обид да спречи ширење на овој вид коронавирус во време кога најголемата економија во Латинска Америка станува се повеќе изолирана.

Новиот сој, која брзо стана доминантен во Бразил, се смета дека е главен фактор за екстензивниот втор бран од пандемијата во кој бројот на смртни случаи во таа земја надмина 350.000, што е втор најголем број на починати во светот по САД.

Бранот од коронавирус во Бразил се повеќе ги погодува помладите луѓе, а податоците од болниците покажуваат дека во март, повеќе од половина од сите пациенти на интензивна нега биле на возраст под 40 години.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет12 минути

Тела на четири деца пронајдени по пожар во куќа во Русија

Телата на четири деца се пронајдени откако избувнал пожар во приватна куќа во село во регионот Свердловск во Русија. Во...

Македонија1 час

Денеска се вакцинираат лицата на 73 и 74 години

Денеска почнува вакцинацијата на сите граѓани од 73 и 74 години, кои се пријавени преку сајтот „vakcinacija.mk”, или преку матичните...

Македонија13 часа

СЗО: Состојбата во земјите од Западен Балкан е сериозна

Претставничката на Европската канцеларија на СЗО, Кетрин Смолвуд, предупреди на состојбата со коронавирусот во земјите од Западен Балкан е сериозна....

Регион13 часа

Србија почна со производство на руската вакцина

Во институтот „Торлак“ во Србија почна производството на руската вакцина „спутник В“. Оваа вакцина во иднина ќе може да се...

Македонија16 часа

Работата на Собранието да се деблокира на секое ниво, порача Џафери на вонредна координативна средба

Вонредна координативна средба поради блокадите во Собранието се одржа попладнево на иницијатива на претседателот на законодавниот дом, Талат Џафери, а...

Македонија17 часа

Регистрирани 949 нови случаи на Ковид-19, починаа 33 лица

Во последните 24 часа се направени 3.610 тестирања, а регистрирани се 949 нови случаи на Ковид-19 во: Скопје – 357,...

Македонија18 часа

Европратеници: Македонија и Бугарија треба да се оддалечат од дебатите за историја

Претседателот на Делегацијата на Европскиот парламент за односи со Северна Македонија, Андреас Шидер, вели дека Северна Македонија и Бугарија треба...

Македонија19 часа

Мицкоски: Оставка треба да си даде целата Влада, а Рашковски треба да е во затвор

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, во изјава за медиумите во врска со случајот за Рашковски рече дека оставка треба да...

Македонија20 часа

Антикорупциската комисија продолжува со предметите за Рашковски и покрај оставката

Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК), по поднесената оставка од страна на владиниот секретар за мониторинг и поддршка на...

Македонија21 час

Филипче: Бројот на новозаразени од Ковид-19 во благ пад, притисокот во болниците и натаму голем

Министерот за здравство, Венко Филипче, изјави дека денеска е забележан тренд на намалување на бројот на новодијагностицирани случаи со Ковид-19....

Македонија22 часа

Македонија со цел до 2030 година да ги намали стакленичките гасови 51 отсто

Владата го усвои ревидираниот национален придонес кон Климатскиот договор од Париз, со што како национална цел ја постави амбицијата во...

Регион22 часа

Борисов: Јас нема да бидам кандидат за премиер во новиот кабинет

Бојко Борисов нема да биде предлог на ГЕРБ за нов премиер. Борисов ова лично им го потврди на новинарите по...

Европа23 часа

Европската комисија: Нема продолжување на договорите за вакцини со „Астра зенека“ и „Џонсон и Џонсон“

Европската комисија донесе одлука да не ги обновува договорите за вакцини против Ковид-19 со компаниите „Астра зенака“ и „Џонсон и...

Топ23 часа

Скопски фитнес-клуб работел и покрај забраната, следува кривична пријава

Полициски службеници синоќа извршиле контрола во фитнес-клуб лoциран на скопскиот булевар Партизански одреди по добивањето дојава дека тој работи и...

Македонија1 ден

Драги Рашковски поднесе оставка

Драги Рашковски, утрово, на својот „Фејсбук“ објави дека поднесува оставка од функцијата секретар за мониторинг и поддршка на институциите при...

Европа1 ден

Познато е до кога ќе се користат ковид-пасошите

Ковид-пасошите ќе се користат сè додека Светската здравствена организација (СЗО) не објави крај на пандемијата на Ковид-19, а авиокомпаниите ќе...

Македонија1 ден

Со законски измени ќе се регулираат цените во приватните болници за лекување болни од Ковид-19

Владата на денешната седница ги утврди измените и дополнувањата на Законот за здравствена заштита со кои, меѓу другото, Министерството за...

Македонија2 дена

Отворени термини за закажување вакцинација на граѓани од 73 и 74 години

Министерството за здравство соопшти дека во А1 СЦ „Борис Трајковски“во Скопје, има дополнителни слободни термини за вакцинација на возрасни групи...

Македонија2 дена

Државните функционери ќе имаат ограничување на трошоците за угостителски услуги

Владата на денешната седница ја разгледа и усвои oдлуката за начинот на користење и висината на финансиските средства за угостителски...

Македонија2 дена

Нови 1.129 заболени и 27 починати од Ковид-19

Во последните 24 часа се направени 4.045 тестирања, а регистрирани се 1.129 нови случаи на Ковид-19 во: Скопје – 458,...

Досие