Контакт

Свет

Речиси 700 лица приведени за 24 часа во Белорусија поради неодобрени митинзи

Објавено пред

Белоруската полиција уапси речиси 700 луѓе во изминатите 24 часа за учество во неовластени митинзи, објави белоруското Министерството за внатрешни работи, пренесува ТАСС.

„Речиси 700 лица се приведени за учество во неовластени масовни собири. Превирањата во земјата не се толку масовни, но нивото на агресија на полицијата останува високо“, се вели во соопштението.

Во меѓувреме, белорускиот Истражен комитет се обрати до граѓаните барајќи помош во потрагата по координаторите на учесниците на масовните немири, новинската агенција „БелТА, цитирајќи ги претставници на агенцијата.

„При прегледот на снимките за видеонадзор истражителите дошле до заклучок дека координаторите професионално ја организирале толпата и ги поттикнале граѓаните на агресивни активности“, посочија претставници на истрагата.

Комитетот исто така објави дека имало вметнати луѓе во толпата, кои го поттикнувале насилството врз полицајците и испровоцирале примена на присилни мерки, а тие самите за време на овие акции стоеле подалеку од местата на конфронтација меѓу граѓаните и интервентната полиција.

Поради тоа, Истражниот комитет јавно побара очевидци на овие настани.

„Ако имате видеоснимки или фотографии од овие лица или ако поседувате информации важни за истрагата за идентитетот на поттикнувачите и на координаторите, ве молиме, известете ги службите во дирекцијата на Истражниот комитет во Минск“, истакна комитетот.

„Само заедно сме во состојба да престанеме со масовните превирања, да осигуриме безбедност за сите и да го вратиме мирот во нашата родна земја“, велат од агенцијата.

Белорусија одржа претседателски избори на 9 август. Според првичните резултати обезбедени од белорускиот Централен изборен комитет, актуелниот претседател на Белорусија, Александар Лукашенко, доби 80,08 отсто од гласовите.

Светлана Тихановскаја, која важеше за негов главен противник, се најде на второ место со 10,09 отсто. Таа изјави дека не ги признава овие резултати сметајќи дека е избрана за шеф на државата и поднесе жалба до Централниот изборен комитет.

По објавувањето на резултатите од анкетите вечерта на 9 август, во центарот на Минск и другите региони во земјата избувнаа протести, што доведе до судири меѓу демонстрантите и полицијата. Протестите продолжија на 10 и 11 август. Како резултат на тоа беа приведени неколку илјади луѓе, а повредени се десетици полицајци и демонстранти.

Свет

СЗО: Сите земји да имаат конзистентни пораки за јавноста

Објавено пред

Извршниот директор на СЗО, Мајкл Рајан ги коментираше контрадикторните забелешки на американскиот претседател Доналд Трамп и американските здравствени власти.

Тој рекол дека е важно сите земји да имаат конзистентни пораки за својата јавност.

Трамп вчера се иззема од коментарите на директорот на американскиот Центар за контрола и превенција на болести, Роберт Редфилд, кој изјави дека вакцината за Ковид-19 би можела да биде широко претставена во средината на 2021 година и дека маските би можеле да бидат уште поефикасни, пренесе Ројтерс.

„ Важно е да имаме доследни пораки на сите нивоа и тоа не за една земја или еден ентитет, доследна размена на пораки меѓу науката и владите“ рекол Рајан, одговарајќи на прашањето за настаните со кои беше одбележан Денот на безбедноста на пациентите.

Според него, она што е важно е владите и научните институции да отстапат, да ги прегледаат доказите и да пружат целосни, лесно разбирливи информации, така што луѓето ќе можат да преземат соодветни чекори.

Прикажи повеќе...

Свет

Пропалестинските и произраелските демонстранти се судриле пред Белата куќа

Објавено пред

Пропалестинските и произраелските групи се судрија пред Белата куќа во времето додека американскиот претседател Доналд Трамп и другите лидери го потпишуваа мировниот договор меѓу Израел, Бахреин и Обединетите Арапски Емирати со посредство на САД, пренесува „Брејтбарт“.

„Ослободете ја Палестина“, извикуваа пропалестинските демонстранти кои дефилираа по улицата опкружени со палестински знамиња. „Нема правда, нема мир“.

Меѓу скандирањата имаше повеќе знаци и постери, од обете страни, кои беа покажани за време на маршот.

„Бенјамин Нетанјаху и државата Израел не го претставуваат светското еврејство“, вели еден знак од пропалестинската група, а на друг ишува „Без Трамп, без ККК, без фашистички САД“.

Додека пропалестинската група се приближувала до произраелската група, која била сместена мирно на аголот на улица, двете групи почнале да викаат една на друга и да се расправаат. Полицијата брзо реагирала да ги раздели двете групи.

„Израел е на картата за да остане“, вели друг знак што го држел член на произраелската група.

На настанот одржан во Белата куќа, Трамп прогласи „зора на новиот Блиски Исток“ со потпишувањето на мировниот договор меѓу Израел, Бахреин и ОАЕ.

„Овде сме за да го смениме текот на историјата. По децениите поделба и конфликт, ја одбележуваме зората на новиот Среден исток “, рече тој.

Прикажи повеќе...

Свет

Генералниот секретар на ОН го нарече Ковид-19 глобална безбедносна закана број едeн

Објавено пред

Генералниот секретар на Обединетите Нации, Антонио Гутереш, го нарече коронавирусот глобална закана број еден, пренесува ТАСС.

„Вирусот е глобална безбедносна закана број еден во нашиот свет денес“, нагласи тој.

Поради оваа причина, додаде Гутереш, апелирам да престанат сите конфликти во светот до крајот на 2020 година.

„Во мојот говор пред Генералното собрание во вторник ќе упатам апел до меѓународната заедница да ги мобилизира сите напори глобалниот прекин на огнот да стане реалност до крајот на годината. Пандемијата на коронавирус излезе од контрола и бројот на нејзините жртви наскоро ќе надмине еден милион. Наскоро, ќе ја поминеме најмрачната пресвртница:  еден милион животи загубени од вирусот. Епидемијата е надвор од контрола“, истакна тој.

Според најновите статистички податоци, повеќе од 29.734.100 луѓе во светот се заразиле и пријавени се повеќе од 939.000 смртни случаи.

Генералната дебата на високо ниво на Генералното собрание на ОН ќе се одржи од 22 до 29 септември. Оваа година мнозинството обраќања ќе бидат во видео формат.

 

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија42 минути

(Видео) Ќе се гради пругата кон Бугарија

Новиот министер за транспорт и врски, Благој Бочварски, најави изградба на пруга на Коридорот 8, односно пругата до Бугарија. Тој...

Македонија2 часа

Засилени контроли во Скопје – за еден ден казнети 379 возачи

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот. На територија...

Регион2 часа

Нова одлука во Србија – сите што се враќаат во земјата мора да се пријават во здравствениот систем

Од утре, од 18 часот, во Србија стапува во сила нова одлука – сите државјани на Србија што ќе се...

Свет2 часа

Се затвора џамијата „Ал-Акса“ во Ерусалим поради коронавирусот

Третото најсвето исламско место во светот, ерусалимската џамија „Ал-Акса“ во Израел, од петок ќе биде затворена поради зголемување на бројот...

Свет3 часа

Трамп го нарече докторот збунет, а тој му одговори: Маската ме штити повеќе од вакцина

Дури и ако вакцината против коронавирусот е одобрена во наредните недели, тешко дека ќе биде широко достапна за јавноста до...

Свет4 часа

Богатите земји откупиле повеќе од половина од потенцијалната вакцина против коронавирус

Богатите нации, вклучувајќи ги САД, Велика Британија и Јапонија, веќе откупија повеќе од половина од дозите на потенцијалната вакцина против...

Свет4 часа

СЗО: Дури во 2022 година светот може да размислува за враќање на животот пред Ковид-19

Дури во 2022 година светот може да почне да размислува за враќање на животот пред Ковид-19, рече д-р Соумја Сваминатан,...

Свет16 часа

Брејвик побара условно ослободување

Масовниот убиец Андерс Брејвик побара условно пуштање на слобода, изјави денеска неговиот адвокат Оејстеин Сторвик, за норвешкиот дневник „ВГ“. Брејвик...

Свет17 часа

Границите на Унгарија остануваат затворени

Унгарските граници остануваат затворени, а маските за лице задолжителни во кината, театрите и социјалните институции, со цел спречување на ширењето...

Свет17 часа

(Видео) Полицаец во САД застрелан од автомобил – пред два дена беа застрелани и други двајца

Американски сојузен полицаец е застрелан пред судницата во Феникс, Аризона, во напад од автомобил, пренесуваат американските медиуми. Офицерот го преживеал...

Македонија20 часа

Нови 163 заболени и седум починати од Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.721 тестирања, а регистрирани се 163 нови случаи на...

Македонија22 часа

(Видео) Заев на средба со грчката претседателка: Подготвени сме за интензивирање на соработката во согласност со договорот од Преспа

Премиерот Зоран Заев, во рамките на дводневната работна посета на Грција, денеска оствари средба со претседателката на Република Грција, Катерина...

Македонија22 часа

Обвинителството ќе го проверува предизборното рекламирање на политичките партии

Надлежен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција издаде наредба за проверка на фирми што во...

Македонија1 ден

Турканици во ЈСП, ги снема налепниците за заштита од Ковид-19

Автобусите на ЈСП утрово се преполни. Патниците не само што не седат преку едно столче туку едвај наоѓаат место и...

Македонија1 ден

МОН ги повикува учениците да смислат име и лого за Националната платформа за онлајн-учење

Министерството за образование и наука објави јавен повик за избор на идејно решение за лого, насловна фотографија и официјален назив...

Македонија1 ден

(Видео) Апасиев: Му се закануваат на моето семејство

Лидерот на Левицата, Димитар Апасиев, вели дека добива закани за него и за неговото семејство по пишувањето на фејсбук-статусите за...

Регион1 ден

По две недели од почетокот на наставата во Србија, 52 ученици заболеле од Ковид-19

Во првите две недели од почетокот на наставата во основните и средните училишта во Србијам вкупно 52 ученици и 20...

Европа1 ден

(Видео) Голем пожар во италијанско пристаниште, изгореа неколку складишта

Голем пожар избувна синоќа во близина на пристаништето Анкона, италијански град на јадранскиот брег. Огромен чад и оган можеле да...

Свет1 ден

СЗО: Европа е на пресвртница во борбата со коронавирусот

Европа е на пресвртница во борбата со коронавирусот поради порастот на бројот на заболени, почетокот на школската година и пристигнувањето...

Македонија1 ден

Лабораторијата за вирусологија успешно го помина надворешниот тест на компетентност за детекција на САРС-Ков-2

Лабораторијата за вирусологија при Институтот за јавно здравје го помина со максимален успех надворешниот тест на компетентност за детекција на...

Досие