Контакт

Свет

ОН: Толку високо ниво на јаглероден диоксид на Земјата имало пред дури 3 милиони години

Објавено пред

Концентрацијата на стакленички гасови во атмосферата повторно достигна рекордно ниво, се вели во денешниот извештај на ОН.

Концентрацијата на јаглероден диоксид (CO2) во 2020 година била 149 % повисока од прединдустриското ниво, се наведува во годишниот билтен за стакленички гасови на Светската метеоролошка организација (WMO).

Иако пандемијата на Ковид-19 предизвика привремен пад на нови емисии, таа нема забележително влијание врз стакленичките гасови што веќе се во атмосферата. Наместо тоа, продолжил постепениот тренд на зголемување на стакленичките гасови, што беше забележан во изминатата деценија, пишува Си-ен-ен.

„Со сегашната стапка на зголемување на концентрацијата на стакленички гасови, до крајот на овој век ќе имаме пораст на температурата, што е далеку над целите на Договорот од Париз од 1,5 до 2 Целзиусови степена над прединдустриските нивоа“, рече генералниот секретар на WMO, Петери Талас.

„Јаглеродниот диоксид останува во атмосферата со векови, а во океанот уште подолго. Последен пат ваква концентрација на СО2 на Земјата имало пред 3 до 5 милиони години кога температурата била повисока за 2 до 3 Цилзиусови степени, а нивото на морето за 10 до 20 метри повисоко од сега. Но, тогаш немало 7,8 милијарди луѓе“, додаде Талас.

Нивото на метан и на азотенен оксид исто така е на рекордно ниво, oдносно на 262 % и 123 % соодветно во однос на нивото од 1750 година.

„Мерењата на стакленички гасови се како почеток на сообраќајна несреќа. Катастрофата е сè поблиску и поблиску, но не можете да ја спречите“, вели Еуан Нисбет од Универзитетот „Ројал Холовеј“ во Лондон.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Путин и Бајден преку видео-врска за бројни прашања

Објавено пред

Рускиот и американскиот претседател Владимир Путин и Џо Бајден денеска ќе имаат виртуелен самит на кој ќе разговараат за бројни актуелни прашања.

Според портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, Путин планира на средбата да предложи меѓусебни безбедносни гаранции. Песков исто така додаде дека главна тема ќе биде безбедноста на Русија и НАТО.

Путин неодамна го повика НАТО да престане да се шири кон исток, барајќи од западната алијанса писмена гаранција. За возврат, Русија е подготвена да понуди свои гаранции за алијансата, изјави шефот на руската држава.

„ Безбедносните гаранции, се разбира, не можат да бидат еднострани“, рече Песков, пренесе агенцијата Интерфакс.

Според најавите од Кремљ, видео средбата меѓу американскиот и рускиот претседател треба да започне околу 17 часот по средноевропско време и се очекува да трае до вечерта.

Тензиите околу Украина ќе бидат во центарот на разговорите. САД ја обвинуваат Русија за натрупување на војници на границата со Украина, што предизвика сомнеж во западната алијанса дека планира инвазија.

Прикажи повеќе...

Свет

Бројот на загинати во вулканот во Индонезија достигна 34

Објавено пред

Бројот на загинати во ерупцијата на индонезискиот вулкан Семеру е зголемен на 34, соопшти денеска портпаролот на агенцијата за справување со катастрофи.

„ Според последниот биланс, 34 се загинати, а 17 се водат како исчезнати“, рече тој.

Ерупцијата се случи во саботата, кога повеќе од 10 села беа покриени со пепел и уништени.

Последната ерупција на вулканот Семеру беше во јануари, а тогаш немаше жртви. Индонезија е во Пацифичкиот огнен појас, каде што се чести земјотреси и вулкански ерупции. Архипелагот на Југоисточна Азија вклучува повеќе од 17.000 острови и повеќе од 130 активни вулкани.

Прикажи повеќе...

Свет

САД ги предупреди граѓаните за Божик да не патуваат во Франција и Португалија

Објавено пред

САД ги повикаа своите граѓани да избегнуваат да патуваат во десетина земји, вклучително и Франција и Португалија, поради зголемениот број на новозаразени со коронавирусот во Европа.

„ Избегнувајте патувања во Франција“, се вели во новата препорака на Стејт департментот до Американците пред божиќните и новогодишните празници, каде што нивото на предупредување за заканата од омикрон за земјата се искачи на четири, што е највисоко на скалата.

Како што наведува главната американска здравствена институција, Центарот за превенција и борба против болести, дури и целосно вакцинираните луѓе се изложени на ризик да се заразат и да шират нови варијанти на вирусот.

Покрај Франција и Португалија, на листата земји за кои е издадено предупредување се и Кипар, Андора, Лихтенштајн во Европа, како и Јордан и Танзанија.

Стејт департментот на списокот ги стави и Мали и островот Фиџи каде беа пријавени првите случаи на сојот Омикрон.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет18 минути

Путин и Бајден преку видео-врска за бројни прашања

Рускиот и американскиот претседател Владимир Путин и Џо Бајден денеска ќе имаат виртуелен самит на кој ќе разговараат за бројни...

Свет51 минута

САД ги предупреди граѓаните за Божик да не патуваат во Франција и Португалија

САД ги повикаа своите граѓани да избегнуваат да патуваат во десетина земји, вклучително и Франција и Португалија, поради зголемениот број...

Свет1 час

(Видео) Силно невреме направи хаос на Хаваите – поплавени улици, откорнати далноводи

Силно невреме проследено со силен ветер и екстремно силен дожд денеска ги поплави патиштата и ги откорна далноводите низ Хаваите....

Топ13 часа

Пронајдена лабараторија за производство на дрога во викендичка во Катланово

Лабораторија за производство на дрога е пронајдена во викендичка во с.Градмановци, Катланово. „Полициски службеници од СВР Скопје- Единица за недозволена...

Регион14 часа

Прв ковид-отказ во Хрватска, наставник одбил да се вакцинира и останал без работа

Прв отказ поради одбивање вакцина против коронавирус во училиште во Хрватска. Се работи за наставник од Техничкото училиште во градот...

Свет14 часа

Кортунов: Не е веројатен компромис помеѓу Бајден и Путин

Андреј Кортунов, претседател на рускиот совет за надворешни работи, кој е близок до Министерството за надворешни работи, рече дека двете...

Регион15 часа

Пропадна владината одлука – во Словенија нема да има задолжителна вакцинација

Словенечкиот Уставен суд пресуди дека владиниот декрет со кој се воведува задолжителна вакцинација за државните службеници е неуставен. Новото правило...

Македонија15 часа

Деспотовски ги покани Ковачевски и Ременски, заедно да ги презентираат програмите

Јован Деспотовски, еден од тројцата кандидати за лидер на СДСМ, ги покани другите двајца Димитар Ковачевски и Фросина Ременски заеднички...

Свет19 часа

Објавен документ на американските служби: Русите ќе ја нападнат Украина со 175.000 војници?

Не стивнуваат тензиите меѓу Москва, Киев и Вашингтон поради шпекулациите дека рускиот претседател Владимир Путин подготвува инвазија на Украина. Сега...

Македонија19 часа

Нови 101 случај на коронавирус, починаа 13 лица

Во последните 24 часа направени се 1.299 тестирања, а регистрирани се 101 нови случај на Ковид-19: Скопје – 59, Кавадарци...

Македонија21 час

Димитар Ковачевски почна со презентација на програмата пред членовите на СДСМ

Актуелниот кандидат за претседател на Социјалдемократскиот сојуз, Димитар Ковачевски, пред членството на партијата во Општина Карпош ја презентира својата изборна...

Македонија22 часа

Ескобар: Работиме со европските партнери за брза интеграција на Северна Македонија во ЕУ

Со нашите европски партнери работиме за да обезбедиме брза европска интеграција на Северна Македонија, изјави американскиот заменик-помошник на државниот секретар...

Регион22 часа

Радев на консултации пред врачувањето на мандатот, Петков вели: „Неопходно е да се формира влада“

Времето на едноличната премиерска власт заврши, истакна бугарскиот претседател Румен Радев пред претставниците на „Промената продолжува“, а за време на...

Економија22 часа

Бесими го достави дополнетиот предлог-буџет за следната година

Министерот за финансии, Фатмир Бесими, денеска го достави дополнетиот предлог-буџет за 2022 година до претседателот на Собранието, Талат Џафери, кој...

Европа23 часа

Следната пандемија би била посмртоносна од Ковид-19, предупредува креаторката на „Астра зенека“

Идните пандемии би можеле да бидат посмртоносни од сегашната криза предизвикана од Ковид-19, предупреди Сара Гилберт, професорка на Универзитетот „Оксфорд“...

Свет23 часа

(Видео) Најмалку 15 загинати и голем број исчезнати по силната ерупција на вулканот Семеру

Индонезискиот вулкан Семеру и денеска продолжи да исфрла големи количества пепел, неколку дена по силната ерупција, во која загинаа 15...

Европа24 часа

Откриен извештај – Германија воведува задолжителна вакцинација во неколку ресори

Новата германска влада има намера од средината на март да воведе задолжителна вакцинација за вработените во одредени ресори, пренесуваат светските...

Европа1 ден

Невакцинираните во Италија нема да може да користат јавен превоз без ковид-потврда

Во Италија од денеска стапија во сила построги мерки против коронавирусот, со кои невакцинираните лица ќе бидат исклучени од многу...

Свет2 дена

Папата на Лезбос со мигрантите – стотици бели ливчиња, апел за помош

Папата Франциско на вториот ден од посетата на Грција го посети бегалскиот камп на островот Лезбос. Тој ја обвини Европа...

Свет2 дена

Путин предупреди: Полјаците ги полеваат мигрантите со хербициди на граница

Рускиот претседател Владимир Путин ја повика директорката на Федерацијата на Црвениот крст и Црвената полумесечина, Франческа Рока, да внимава на...

Досие