Контакт

Свет

ОН: Потребно е да се обезбеди храна за 20 милиони лица во Јемен

Објавено пред

Повеќе од 15 милиони луѓе во Јемен се наоѓаат во кризна ситуација, а оваа бројка би можела да достигне до 20 милиони доколку на земјата не ѝ се обезбеди помош во храна, соопшти Светската програма за храна на Обединетите нации.

Истражувањето коешто во октомври го спровеке јеменски и меѓународни стручњаци, покажало дека 65 илјади луѓе се соочуваат со гладување, а повеќето од нив се во областите каде што има судири.

,,Оваа бројка може да се зголеми на 237 илјади луѓе, доколку помошта не допре до нив”, се наведува во соопштението на Светската програма за храна на ОН.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Пронајден експлозив на пруга кај Брисел, уапсено едно лице

Објавено пред

Белгиските власти уапсија еден човек откако беше пронајдена мала количина експлозив на прометна пруга во близина на Брисел. Обвинителството соопштило дека осомничениот немал профил кој одговара на терорист и дека до утре нема да има повеќе информации за случајот.

Возниот сообраќај е во прекин по пронаоѓањето на торбата, која не можело да биде оставена на тоа место повеќе од 24 часа.

Во околината на Брисел и натаму се засилени мерките на безбедност, воведени по бомбашкиот напад на аеродромот и метрото на 22 март 2016 година кога загинаа 32 лица.

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) Демонстранти се обидуваат да влезат во парламентот на Грузија

Објавено пред

Илјадници демонстранти се собраа пред парламентот во Тбилиси со намера да влезат во зградата на Законодавниот дом, за време на анти-владини протести, објави „Раша тудеј“. Полицијата употреби солзавец за да ја растера толпата.

Како што пренесува „Раша тудеј“, тензиите ескалирале за време на седница на собранието, кога пратениците од опозицијата биле навредени од присуството на член на руската делегација – Сергеј Гаврилов, кој од говорницата ѝ се обратил на толпата. За време на паузата, тие ја окупирале говорницата и спречиле продолжување на седницата.

Специјални сили ја обезбедуваат зградата за да ги спречат демонстрантите да влезат внатре.

Министерот за внатрешни работи ги повика демонстрантите да се воздржат од незаконски акции, ветувајќи дека ќе ги употреби сите средства со закон за да воспостави ред.

Опозицијата најави дека луѓето ќе останат на улиците се додека претседателот на собранието, Ираки Кобакидзе и неколку високи функционери не си поднесат оставки.

Кобакидзе изјави дека нема намера да се повлече од функцијата.

Прикажи повеќе...

Свет

Могерини: Се надевам на посветен шеф на дипломатијата на ЕУ

Објавено пред

Високата претставничка за надворешна политика и безбедност на ЕУ, Федерика Могерини, изјави дека се надева дека местото шеф на дипломатијата на ЕУ, ќе го наследи некој посветен и кој ќе знае да ја консолидира работата постигната за време на неговиот мандат.

„Се надевам дека тоа ќе биде некој посветен и приврзан, кој доаѓа од сферата на надворешната политика, но и безбедноста и одбраната, за да работата која ние ја сработивме за четири ипол години да биде консолидирана, посебново областа на одбрана, безбедност и глобална стратегија на ЕУ“ изјави Могерини.

ЕУ во моментов е во процес на избор на лица кои во наредните пет години ќе бидат на чело на нејзините најважни институции и наредните денови ќе се знаат имињата на кандидатите за
наследници на Жан Клод Јункер, Доналд Туск, Федерика Могерини, Антониот Тајани и Марио Драги.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет2 часа

(Видео) Демонстранти се обидуваат да влезат во парламентот на Грузија

Илјадници демонстранти се собраа пред парламентот во Тбилиси со намера да влезат во зградата на Законодавниот дом, за време на...

Македонија9 часа

„Ле Монд“: Франција, Холандија и Германија со црвено светло за Скопје и Тирана

Францускиот весник „Ле Монд“ пишува дека Франција, Германија и Холандија се трите земји што го блокирале почетокот на преговорите за...

Свет9 часа

Сајбер-напад врз Путин

Забележан е сајбер-напад на кол-центарот „Директна линија“ со Путин. Нападот беше одбиен. Затоа имаше проблеми со повиците. Ова го соопшти...

Македонија11 час

Кривичниот суд: Сеад Кочан од 17 јули во затвор

Судија за извршување санкции при Основниот кривичен суд во Скопје, надлежен да постапува по предметот на СЈО – „Труст“, изготвил...

Македонија12 часа

(Видео) Камчев да биде донесен со полиција да сведочи, бара СЈО

Поради повреда на коленото на обвинетиот Метуш Шабани, која се случила на 16 јуни, судијката Александра Ристеска го одложи денешното...

Македонија13 часа

Канада го ратификува протоколот за членство на земјава во НАТО

Канада е најновата во низата земји што го ратификуваа протоколот за членство на земјава во НАТО. „Денес, Канада со задоволство...

Македонија14 часа

Осумката од ВМРО-ДПМНЕ бара место во работните групи за Изборниот законик

Осумката од независната група од ВМРО ДПМНЕ бара место во работните групи за измени на Изборниот законик со цел демократизација...

Македонија14 часа

Културните работници со апел до Заев: Метлата нека го одмине МКЦ

Поголема група работници во културата испратија отворено писмо до премерот Зоран Заев во кое се противат на најавените промени во...

Регион15 часа

„Вечерњи лист“: И Мирослав Шкоро во трката за претседател на Хрватска

Хрватскиот „Вечерњи лист“ објави дека пејачот Мирослав Шкоро неделава официјално ќе ја објави својата кандидатура за претседател на Хрватска. Шкоро...

Македонија1 ден

Захариева: Можно е до октомври да биде донесена одлуката за почеток на преговори со ЕУ за Северна Македонија и Албанија

Министерката за надворешни работи на Бугарија, Екатерина Захариева изјави дека е можно до октомври да биде донесена одлуката за почеток...

Топ1 ден

Три години затвор за жената што прегази 13-годишно дете на Илинденска

Основниот кривичен суд денеска ја објави пресудата за предметот со сообраќајната несреќа, која на 18 септември 2015 година се случи...

Топ1 ден

Татко и љубовник сексуално експлоатирале 15-годишно девојче

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција поднесе обвинение против пет лица за трговија со дете. Меѓу нив...

Свет1 ден

Тројца Руси и еден Украинeц обвинети за уривањето на малезискиот авион во Украина

Четири мажи се обвинети за убиство при уривањето на авионот на „Малезија ерлајнс“ во источна Украина во 2014 година, при...

Свет1 ден

Кашоги е жртва на намерна, претходно испланирана егзекуција – покажа независната истрага на ОН

Саудискиот новинар Џамал ​​Кашоги е жртва на намерна, претходно испланирана егзекуција, заклучи специјалниот известувач на Обединетите нации, Агнес Каламард, по...

Екологија1 ден

Арктичкиот вечен лед се топи 70 години порано од очекувањата на научниците

Пермафрост или трајно замрзнатата почва во канадскиот дел на Арктикот почнала да се топи 70 години порано од прогнозите на...

Македонија1 ден

Заев: Ниту една земја членка на ЕУ не е против отворањето преговори со Северна Македонија

Ниту една земја членка на Европската Унија не е против отворањето преговори со Северна Македонија, изјави премиерот Зоран Заев на...

Топ1 ден

Откриени злоупотреби со службени возила во општина Велес

Поранешен градоначалник и поранешен претседател на Советот на Општина Велес се обвинети за злоупотреба на службената положба. Според велешкото Обвинителство,...

Свет1 ден

Русија претстави доказ дека терористите се обидуваат да добијат биолошко оружје

Меѓународните терористи се обидуваат да добијат пристап до нуклеарно и биолошко оружје, а и до токсични хемикалии за да ги...

Свет2 дена

Во земјотресот во Јапонија повредени 26 лица

Најмалку 26 лица се повредени, од кои едно критично, кога земјотрес со јачина од 6,7 степени го погоди во вторникот...

Свет2 дена

(Видео) Запленети 16,5 тони кокаин во Филаделфија вреден една милијарда долари

Американските власти открија 16,5 тони кокаин во товарен брод „МСЦ Гајан“ во пристаништето во Филаделфија. Станува збор за една од...

Досие