Контакт

Свет

Операцијата Лондон Бриџ е планот за настани по смртта на кралицата – 10 дневна жалост во Велика Британија

Објавено пред

Операцијата Лондон Бриџ е името на планот за настани по смртта на кралицата Елизабета Втора која ќе се спроведува во следните 10 дена.

dobivaj vesti na viber

По повод тажната вест, започна операцијата Лондон Бриџ, со која однапред беше испланирано што ќе се случи 10 дена по смртта на кралицата, вклучувајќи го и носењето на ковчегот и прогласувањето на принцот Чарлс за крал.

Првиот чекор е веќе завршен, а тоа е спуштање на знамињата низ државата на половина копје, а еве што се планира за следните 10 дена.

петок, 9 септември

Во 10 часот ќе се состане Советот за пристапување, а Чарлс ќе биде прогласен за крал на тој состанок. Официјалниот проглас ќе биде прочитан во палатата на Св. Џејмс и во Кралската берза. Се претпоставува дека Чарлс ќе биде придружуван од сопругата, војвотката од Корнвол, Камила, бидејќи кралицата Елизабета Втора. во своето обраќање до јавноста по повод седумдесет години власт изјави дека сака Камила кога ќе дојде време да ја добие титулата „Кралица придружничка“. Исто така, покрај секојдневните обврски, пратениците, премиерот и министрите ќе се сретнат во Долниот дом на Собранието за да и оддадат почит на кралицата.

сабота, 10 септември

На тој ден беше планирано да се донесе ковчегот на кралицата во Бакингемската палата. Бидејќи Елизабета почина во Шкотска, нејзиното тело ќе биде пренесено во Лондон со воз. Во случај тоа да не е изводливо, ќе се започне со операција за преголема студија и ковчегот ќе биде пренесен со хеликоптер. По пристигнувањето на ковчегот во Лондон, ќе се одржи добредојде.

недела, 11 септември

Откако ќе добие сочувство во Вестминстерската опатија, Чарлс ќе тргне на турнеја низ Велика Британија. Неговата прва станица е Шкотска, каде што ќе го посети парламентот и ќе присуствува на миса во Св. Гилс во Единбург.

понеделник, 12 септември

Се очекува Чарлс да ја продолжи својата турнеја во Северна Ирска каде ќе прими сочувство во замокот Хилсборо и ќе присуствува на уште една комеморација во Св. Ана во Белфаст.

вторник, 13 септември

За тој ден е закажана церемонија на која ковчегот на кралицата ќе биде пренесен од Бакингемската палата до Парламентот, по што ќе следи миса во Вестминстерската опатија. Ковчегот на кралицата ќе биде поставен во самиот центар на Вестминстерската опатија и таму ќе остане три дена, а за тоа време на граѓаните ќе им биде дозволено да го обиколат.

среда, 14 септември

Чарлс во тоа време треба да биде во Велс, да го посети Парламентот, а таму ќе присуствува и на миса во катедралата Ландаф во Кардиф.

четврток, 15 септември

Во деновите пред погребот, владата најверојатно ќе се бори со логистичките грижи за организирање огромен настан во англиската престолнина. Стотици илјади луѓе се очекува да дојдат во Лондон за време на последното збогување на кралицата.

петок, 16 септември

Погребот на кралицата ќе се одржи во Вестминстерската опатија, а меѓу присутните ќе има и членови на нејзиното семејство, министри и високи личности од целиот свет. Низ целата земја ќе има две минути молк, а денот на погребот на кралицата ќе биде прогласен за Ден на национална жалост.

По погребната церемонија во палатата на Св. Џорџ, ќе има комеморација, а кралицата ќе биде погребана во меморијалната капела на кралот Џорџ во замокот Виндзор.

Регион

Радев: Турција е наш многу важен сојузник

Објавено пред

Европа треба поактивно да работи на своето енергетско, транспортно и дигитално поврзување, а Бугарија треба уште подобро да ја искористи својата географска положба како земја која ги поврзува Азија и Африка со Европа, изјави претседателот на Бугарија, Румен Радев, во Прага, каде учествуваше на лидерската средба на Европската политичка заедница.

dobivaj vesti na viber

Од решавањето на енергетската криза зависи опстанокот на европските економии, рече Радев, според кого е важно што на денешната средба се вклучени земји како Азербејџан и Норвешка, кои ја снабдуваат ЕУ со енергетски ресурси, пренесе БНР.бг.

Во Прага, претседателите на Бугарија и Турција. Румен Радев и Реџеп Ердоган разговараа во рамките на состанокот на Европската политичка заедница.

„Турција е наш многу важен партнер – сосед, сојузник. Особено во време на ваква тешка енергетска криза, важно е Бугарија да ги развива нашите односи во енергетската сфера, бидејќи засега единствениот безбеден гас што го одредува јасно долгорочен договор е гасот од Азербејџан, кој минува преку Турција, преку нивниот систем за пренос на гас.

Исто така важна е улогата на Турција во обезбедувањето на местата за танкери на нивните терминали за течен гас, изјави Радев.

Прикажи повеќе...

Свет

Загинаа 38 лица во масакрот во градинката во Тајланд

Објавено пред

Бројот на жртвите во нападот на поранешен полицаец врз детска градинка во североисточниот дел на Тајланд се искачи на 38 лица, а меѓу загинатите има најмалку 22 деца, соопшти портпаролот на тајландската полиција.

dobivaj vesti na viber

Напаѓачот извршил самоубиство по злосторството, во кое ги убил и сопругата и детето, наведува „Ројтерс“.

Децата биле убиени во сон, пренесува „Скај њуз“. Напаѓачот провалил во собата во која спиеле децата. Најмалата жртва имала само 2 години. Меѓу убиените е и наставничка која била во осмиот месец од бременоста.

Полицијата го идентификуваше напаѓачот како поранешен припадник на полициските сили, кој бил отпуштен од должност минатата година и бил предмет на тужба поврзана со наркотици.

„Тој беше на судење претходно во текот на денот, а потоа отиде во градинка да го земе своето дете“, изјави портпаролот на полицијата за локалните медиуми.

До пукањето дошло во градинка во Нонг Буа Лампу, во североисточниот дел на Тајланд, каде што ретко се случуваат масовни убиства.

Прикажи повеќе...

Свет

Пахор: НАТО мора да ја остави вратата отворена за Украина

Објавено пред

Претседателот на Словенија, Борут Пахор, на денешниот состанок на групата Араиолос на Малта, изјави дека НАТО мора да ја остави вратата отворена за Украина, откако Киев деновиве побара членство во сојузот.

dobivaj vesti na viber

Зборувајќи на маргините на состанокот во Валета, тој истакна дека потребно е да се зачува единството на НАТО-алијансата. Околу барањето на Украина за полноправно членство во НАТО, тој смета дека земјата „има целосно право да ја избира сопствената надворешна и безбедносна политика“ и оти сојузот мора да ја остави вратата отворена за неа.

Пахор додаде дека за тоа мора да одлучат сите 30 членки на НАТО.

Како што подвлече Пахор, Европа не смее да ја повтори грешката од 2014 година, кога недоволно одлучно одговорила на руската окупација на Крим. Тој ги повика лидерите на флексибилност кога е во прашање ширењето на ЕУ на регионот на Западен Балкан.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет3 часа

Зеленски: Мора да се добие војната за да не можат руските тенкови да стигнат до Варшава или Прага

Украинскиот претседател Володимир Зеленски побара од европските лидери уште оружје за да ги спречи руските тенкови да стигнат до Варшава...

Економија4 часа

Владата ја ограничи маржата на млечните производи

На предлог на Министерството за економија, Владата ја замрзна маржата и за млечните производи: урда, крајво бело сирење и мешано...

Македонија5 часа

МНР повика на зрело и достоинствено однесување по најавените протести поради бугарскиот клуб во Охрид

По повод најавеното отворање на бугарскиот културен клуб во Охрид, како и повикот за протест, Министерството за надворешни работи упати...

Македонија5 часа

Ковачевски-Мицотакис: Заедничките стратешки проекти се од голема важност за долгорочната енергетска независност

Претседателот на Владата, Димитар Ковачевски, оствари билатерална средба со грчкиот колега Киријакос Мицотакис, во Прага. Ова е втора средба која...

Македонија6 часа

(Видео) Ковачевски во Прага: Солидарноста е неопходна за да се надмине енергетската криза

Премиерот Димитар Ковачевски во Прага, во рамки на првиот состанок на Европската политичка заедница, учествува на лидерската тркалезна маса посветена...

Македонија7 часа

Маричиќ: Помалку емоции, а повеќе факти во градењето на добрососедските односи

На денешниот состанок на Мешовитиот парламентарен комитет помеѓу Северна Македонија и ЕУ, заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бојан...

Регион7 часа

(Видео) Вучиќ: Загреб нема да ја води политиката на Белград

Српскиот претседател Александар Вучиќ во Прага изјави дека Хрватска сама се пофалила дека е одговорна за тоа што Западен Балкан...

Македонија9 часа

Премиерот Ковачевски официјално пречекан од чешкиот премиер Фијала во Прага

Со официјален пречек на шефовите на држави од страна на премиерот на Чешка, Петр Фијала, почнува првиот состанок на Европската...

Македонија10 часа

Мицкоски повика на масовен протест поради отворањето на бугарскиот културен клуб во Охрид

На 7 октомври во Охрид ќе се отвори втор бугарски културен клуб во Македонија, а ќе го носи името „Цар...

Регион10 часа

Сијарто: Заеднички ќе ја браниме границата на Србија и Северна Македонија

Министерот за надворешни работи и трговија на Унгарија, Петер Сијарто, денеска изјави дека Унгарија, Австрија и Србија се договориле да...

Свет10 часа

Сируп против кашлица причина за смрт на над 60 деца во Африка, СЗО апелира на претпазливост

Индија чека докази од Светската здравствена организација за поврзаноста помеѓу индискиот сируп за кашлица и смртта на десетици деца во...

Свет10 часа

Познат мотивот за масакрот на Тајланд: убиецот дошол да си го земе детето, а збеснал кога дознал дека го нема

Полицијата спроведува опсежна истрага за масакрот што се случи денеска во градинка во североисточниот дел на Тајланд. Во нападот на...

Европа12 часа

(Видео) Мајки врескаат, се бројат жртви, се појавија снимки од пред градинката на Тајланд

На социјалните мрежи се појавија првите видеа од пред градинка на Тајланд, каде што имало масовно пукање. Според последните податоци,...

Европа14 часа

Премиерот на Чешка: Целта на самитот во Прага е само пробен договор за безбедност, енергија и клима

Премиерот на Чешка, кој претседава со Европската Унија, Петр Фијала, го најави денешниот прв самит на 44 шефови на држави...

Свет14 часа

Северна Кореја лансира балистички ракети, шести пат за помалку од две недели

Северна Кореја лансира две нови балистички ракети, шести пат за помалку од две недели, јавуваат агенциите во светот. Пјонгјанг објави...

Свет15 часа

Мексико: Вооружени напаѓачи убиле 17 лица, меѓу нив и градоначалник

Вооружени напаѓачи го убиле градоначалникот, татко му и уште 16 лица во државата Гереро во јужниот дел на Мексико, соопштија...

Европа15 часа

Претседателот на Австрија: „Путин ме измами“

Претседателот на Австрија, кој се кандидира за нов мандат, Александар ван дер Белен, вели дека било грешка да не се...

Европа1 ден

Шолц: Имаме проблем со работната сила, потребна е функционална миграциска политика

Германскиот канцелар Олаф Шолц потврди дека Германија има проблем со работната сила и коментираше каква заедничка миграциска политика би сакал...

Европа1 ден

Земан: Ризикот од нуклеарен конфликт е висок, верувам во силен воен одговор

Ризикот од нуклеарен конфликт е голем поради руските закани за употреба на тактичко нуклеарно оружје во Украина, изјави денеска во...

Економија1 ден

Време е за одговорно однесување со енергенсите, поддршка за ранливите граѓани, порача владиниот економски совет

Денес во Владата се одржа Економскиот совет на кој присуствуваа премиерот Димитар Ковачевски, првиот заменик-претседател на Владата, Артан Груби, вицепремиерот...