Контакт

Свет

Орбан: Унгарија е иднината на Европа

Објавено пред

Премиерот на Унгарија, Виктор Орбан, синоќа, во обраќањето пред нацијата, рече дека Будимпешта научила дека не мора да ѝ се допаѓа на, како што рече, уморната бриселска елита истакнувајќи дека Унгарија е иднината на Европа.

„Во последните десет години научивме дека Европа не е во Брисел“, рече тој.

„Европа сме ние и не мора да ѝ се допаѓаме на уморната бриселска елита… Во минатото мислевме дека Европа е нашата иднина, но денес знаеме дека ние сме иднината на Европа“, рече Орбан.

Тој изрази задоволство за тоа што Унгарија нашла заеднички темели со соседните земји -Хрватска, Словачка, Словенија и Србија и е во позиција да влезе во поширока соработка со нив и да формира сојузи.

Свет

Австралија строго ќе го казнува излегувањето од дома за Велигден

Објавено пред

Австралиските власти се заканија со остри парични, па дури и затворски казни за оние кои без добра причина ќе се најдат надвор од своите домови за време на велигденските празници, со надеж дека на тој начин ќе го запрат ширењето на коронавирусот.

Премиерот Скот Морисон рече во велигденската порака: „Остануваме дома овој Велигден. Не патувајте, не одете никаде“.

Сојузните влади предупредуваат дека оние што ги кршат забраните и одат на непотребни патувања, ќе бидат казнети со над 1.000 австралиски долари и до 6 месеци затвор.

Полицијата на Нов Јужен Велс, наводно, казнувала луѓе што седат на клупи во парк наместо да вежбаат, додека повеќето плажи во Сиднеј се затворени за да се спречат групни собири.

Владата на Нов Јужен Велс започна да казнува со казна од 5000 американски долари за сите што плукаат или кашлаат врз болничкиот персонал или полицијата, откако беа пријавени неколку инциденти.

Се верува дека со строгите мерки за изолација е постигнат одреден успех, со тоа што Австралија регистрирала само 100 нови инфекции во последните 24 часа, што е најниско во последните три недели.

Во Австралија досега се забележани 6087 случаи на зараза и 51 смртен случај.

Прикажи повеќе...

Свет

Извршена првата трансфузија на крвна плазма на пациент со коронавирус во Москва

Објавено пред

Во Москва е извршена првата трансфузија на крвна плазма од пациент кој закрепнал од вирусот Ковид-19 на заболен пациент, изјави заменик-градоначалникот на Москва за социјален развој, Анастасија Ракова.

Според неа, крвна плазма донирале 11 пациенти кои оздравеле од новиот коронавирус, додека седум пациенти кои сè уште се лекуваат примиле трансфузија, пренесува ТАСС.

„Ние ја следиме работата на нашите колеги во други земји и знаеме дека слично истражување е успешно спроведено во Кина, Германија и САД. Се надевам дека новата методологија ќе ни помогне ефикасно да се бориме против пандемијата“, рече Ракова.

Институтот Склифозовски како и Центарот за трансфузија на крв Гаврилов беа вклучени во истражувањето за ефектот на лекувањето на овој начин.

Според последните податоци, 10.131 лица се заболениод од новиот коронавирус во Русија, од кои повеќето случаи биле потврдени во Москва – 6.698.

Прикажи повеќе...

Свет

Папата Франциско: Коронавирусот можеби е одговор на природата на климатските промени

Објавено пред

Папата Франциско ја спореди пандемијата на коронавирусот Ковид-19 со неодамнешните пожари и поплави како еден од одговорите на природата на амбивалентноста на светот кон климатските промени, пренесува „Њујорк пост“.

„Постои израз на шпански: Бог простува секогаш, ние простуваме понекогаш, но природата не простува никогаш “, рече папата во интервју за британскиот католички неделник „Таблет“.

Папата одговараше на прашањето дали тој верува оти коронавирусот може да поттикне еколошка преобразба, идејата луѓето да водат еколошки посвесни животи преку разбирање дека природниот свет е дело божје. Тој рече дека дека светот допрва треба да реагира на неодамнешните делумни катастрофи поврзани со климата.

„Кој зборува сега за пожарите во Австралија или се сеќава дека пред 18 месеци еден брод можеше да го премине Северниот Пол бидејќи глечерите се стопија? Кој зборува сега за поплавите? Не знам дали ова е одмазда на природата, но секако се реакции на природата“ рече тој.

Папата Франциско додаде дека верува оти избувнувањето на пандемијата на Ковид-19, која го разорува светот, може да поттикне промена.

„Ова е време да се направи пресуден чекор, да се премине од употреба и злоупотреба на природата кон размислување“, рече тој.

Со повеќе од 1,5 милиони случаи на коронавирус регистрирани низ целиот свет, папата рече дека вирусот фрлил силна светлина врз лицемерието.

„Оваа криза влијае врз сите нас и го става лицемерието во центарот на вниманието. Загрижен сум поради лицемерието на одредени политички личности кои зборуваат за соочување со кризата, за проблемот со гладот ​​во светот, но кои во меѓувреме произведуваат оружје “, рече тој.

Ватикан ги затвори базиликата и плоштадот „Свети Петар“ за јавноста на почетокот од март, но посочи дека членовите на администрацијата на Ватикан сè уште работат и практикуваат социјално дистанцирање.

„Куријата се обидува да ја продолжи својата работа и да живее нормално, да се организира во смени, така што не се сите присутни во исто време. Тоа е добро осмислено. Се придржуваме кон мерките што ги наредија здравствените власти “, рече тој.

Прикажи повеќе...

Најново

Економија3 минути

Светска банка прогнозира рецесија од -0,4 до најмногу -2 отсто годинава

Економската активност во земјава годинава ќе се намали за -0,4% споредено со лани и тоа во најоптимистичкото сценарио што го...

Македонија6 минути

Нови 46 случаи на коронавирус, прв случај во Пробиштип

Министерството за здравство информира дека во изминатите 24 часа се регистрирани 46 нови случаи, позитивни на коронавирусот. По градови: Скопје...

Европа2 часа

Данска идната недела ги отвора училиштата и градинките

Данската премиерка, Мете Фредриксен, најави дека државата ќе ги отвори градинките и основните училишта за првите пет одделенија од следната...

Македонија4 часа

Донирани околу еден милион евра на сметката на Министерството за здравство

На наменската сметка на Министерството за здравство за донации за борбата со коронавирусот до сега се пристигнати  средства во висина...

Свет4 часа

Кина презема нови мерки поради страв од нов бран на вирусот како резултат на асимптоматски случаи

Кина, во која помина епидемијата на коронавирусот, презеде нови мерки за да ги спречи асимптоматските носители на вируси да предизвикаат...

Економија5 часа

Русија подготвена да го намали производството на нафта за 1,6 милиони барели дневно

Според договорот што го постигна со земјите на ОПЕК, Русија соопшти дека е подготвена да го намали производството на нафта...

Свет5 часа

САД пред Шпанија по бројот на починати од коронавирус – втор ден по ред има повеќе од 2.000 жртви

Соединетите Американски Држави регистрираа речиси 2.000 смртни случаи на коронавирус втор ден по ред. Според податоците на Универзитетот „Џон Хопкинс“,...

Регион5 часа

Брнабиќ потврди: Србија 60 часа во карантин за викендов

Српските граѓани ќе поминат 60 часа во карантин овој викенд, потврди премиерката Ана Брнабиќ, објаснувајќи ги новите рестриктивни мерки за...

Свет5 часа

Рекорден број на заразени со коронавирус во Јапонија

Во Јапонија за прв пат денеска се регистрирани повеќе од 500 нови случаи на коронавирус во еден ден.Министерството за здравство...

Европа8 часа

Андреа Бочели ќе пее во празна катедрала на Велигден

Еден од најпознатите светски тенори, италијанскиот оперски пејач Андреа Бочели, ќе пее на Велигден во празната катедрала „Дуомо“ во Милано,...

Македонија17 часа

(Видео) Граѓаните што имаат потреба од лекар за време на полицискиот час не мора да се јават на 192

Владата денеска ја почна серијата информативни видеосесии со наслов „Ковид-19, прашања и одговори“, во чии рамки се одговараат актуелните прашања...

Европа19 часа

Рекорден број починати за еден ден во Велика Британија

Во Велика Британија во последните 24 часа од коронавирус починаа 938 луѓе, што е рекорден број на смртни случаи во...

Европа19 часа

Вo последните 24 часа во Италија починале 542 лица

Во последните 24 часа во Италија од коронавирус починале 542 лица, со што бројот на смртни случаи се искачи над...

Македонија19 часа

Излекувани уште двајца пациенти од Штип

По информациите добиени од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека денеска попладнево се регистрирани уште две лица...

Македонија20 часа

Медицинска помош од Турција пристигна во земјата

На Меѓународниот аеродром „Скопје“ пристигна помошта од Турција, која се состои од 50.000 заштитни медицински маски, 1.000 заштитни скафандери и...

Македонија22 часа

Почина родилката од Куманово заразена со коронавирус

Министерството за здравство ја информира јавноста дека денеска починала 27-годишната родилка од Куманово позитивна на Ковид-19. Таа на 30 март...

Свет22 часа

Животот на Асанж во сериозна опасност, во „Белмарш“ е потврден првиот случај со Ковид-19

Условите во затворот во Белмарш, во кој е сместен Џулијан Асанж, може да се полоши отколку што Лондон е подготвен...

Македонија23 часа

Странски државјанин кој починал во стан во Кавадарци посмртно позитивен на вирусот

Министерството за здравство информира дека на Клиниката за инфективни болести во Скопје во изминативе 24-часа починалo едно лице од Куманово...

Свет23 часа

Стапката на смртност од коронавирус е шест пати помала во земјите коишто ја користат БСЖ-вакцината

Земјите кои имаат широко распространета програма за вакцинирање со БСЖ имаат стапка на смртност од коронавирус речиси шест пати пониска...

Економија23 часа

Од 10 до 12 часот приоритет во банките ќе имаат лицата над 67 години

Народна банка заради заштита на јавното здравје апелира филијалите и експозитурите на банките да се посетуваат само кога тоа е...

Досие