Контакт

Свет

Осма експлозија ја стресе Шри Ланка, над 180 мртви

Објавено пред

Осма експлозија одекна во Шри Ланка, јави „АФП“. Експлозијата се случила само половина час откако експлозивна направа била активирана покрај зоолошката градина.

Владата во Шри Ланка воведе полициска час од 18 до 6 часот, додека следните два дена ќе бидат неработни.

Од утрово, на денот кога Католичката црква го празнува Велинден, ширум Шри Ланка одекнаа вкупно осум експлозии. Мета се луксузни хотели и цркви. Во седмиот напад, загинаа две лица, а повеќето се повредени.

Фукнкционер кој не сакаше да биде именуван, се сомнева дека две експлозии се дело на бомбаш самоубиец, јави „АП“.

Еврпоските лидери изразија шок поради нападите во Шри Ланка. Во серијата напади, според прелиминарните податоци загинаа најмалку 185 лица, додека повеќе од 500 се повредени. Само во една црква загинаа над 50 лица, изјавија полициските службеници.

Полицијата јави дека во нападите животот го загубиле и 35 странски државјани, од САД, Холандија, Велика Британија и други.

Претседателот на Шри Ланка, Маитрипала Сирисена во обраќањето кон нацијата, повика на смиреност, но и за претпазливост.

Една од погодените цркви, црквата Св. Себастијан во Негомб, северно од Коломбо, објави фотографии од опустошувањето на внатрешноста на црквата на нејзината страница на Фејсбук, каде што се гледа крв на клупите и подот.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Европа

Австрискиот претседател остро го осуди вицеканцеларот и рече дека избори се неизбежни

Објавено пред

Австрискиот претседател, Александар ван дер Белен, вечерва изјави дека со делувањето на некои членови на австриската влада е изгубена довербата во институциите и е извалкан угледот на Австрија, што е причина поради која предвремени избори се едноставно неизбежни.

Ван дер Белен во, за него, многу остар говор, пред новинарите изјави дека сликите кои од синоќа може да се видат во Австрија сведочат за лошо однесувње, кое не одговара ниту за земјата, ниту за граѓаните.

„Тоа се срамни слики, но никој во Австрија не треба да се срами. Ние не сме такви, тоа не е Австрија. Она што го покажуваат овие слики е дрско непочитување кон граѓаните. Претставници на Републиката ја злоупотребија довербата на граѓаните, а тоа не смее да се толерира“, рече претседателот коментирајќи ја снимката која ја објавија германските медиуми, а на која се гледа вицеканцеларот и лидер на Слободарската партија (ФПО), Хајнц Кристијан Штрахе, како на наводна внука на руски милијардер и нуди државни позиции во замена за финансиска поддршка за неговата партија.

Штрахе претходно денеска поднесе оставка од сите политички функции.

Ван дер Белен во својот говор истакна и дека граѓаните мора да бидат сигурни оти може да се потпрат на владата, државните функционери и институции.

Прикажи повеќе...

Европа

Демонстрантите во Виена го прославија колапсот на владејачката коалиција

Објавено пред

На плоштадот меѓу седиштата на австриската влада и претседателот на Републиката вечерва илјадници луѓе го прославија колапсот на владејачката коалиција која беше составена од Народната партија на Австрија (ОВП) на Себастијан Курц и Слободарската партија (ФПО) на Хајнц Кристијан Штрахе.

Во текот на целиoт ден, илјадници луѓе протестираа против владата и побараа распишување на предвремени избори по аферата со видеоснимка од вицеканцеларот Хајнц Кристијан Штрахе, кој денеска поднесе оставка од сите политички функции, бидејќи пред две години на Ибица на наводна внука на руски милијардер и нудел државни позиции за финансиска помош на неговата партија.

Откако канцеларот Себастијан Курц вечерва ја објави одлуката за предвремени избори, насобраните граѓани ја прославија веста.

 

Прикажи повеќе...

Европа

Курц најави предвремени избори во Австрија

Објавено пред

Австрискиот канцелар, Себастијан Курц, предложи распишување на предвремени избори во земјата откако вицеканцеларот и негов коалициски партнер, Хајнц-Кристијан Штрахе поднесе оставка по она што тој го нарече политички атентат.

„Денеска на претседателот му предложив да одржи вонредни избори во Австрија што е можно поскоро“, рече австрискиот канцелар.

Курц ова го кажа во вонредно обраќање до јавноста, откако беше обелоденета видео-снимка од 2017 година, на која се гледа како на наводна внука на руски милијардер, Штрахе и нуди државни работи за финансиска помош на неговата партија.

„Лесно можев да се задржам на власт со промена на луѓе во владата и со однос како ништо да не се случило, или пак да извршам промена во лет воведувајќи ја Социјалдемократската партија (СПО), што ќе направеше застој во функционирањето на владата, што лично јас го критикував со години и не и треба на нашата земја. За мене лично тоа не се правилни потези, бидејќи во политиката влегов не за да држам функции, туку да учам и служам на земјата и граѓаните“, објасни Курц.

Според упетени извори од австриското владејачко мнозинство, Слободарската партија (ФПО) на Штрахе не била подготвена да ја жртвува позицијата на министерот за внатрешни работи Херберт Кикл, што очигледно бил услов на канцеларот Курц за да ја продолжи соработката со ФПО, но под раководство на Норберт Хофер.

Пред седиштето на австриската влада, каде Курц се наоѓа од утринава, за предвремени избори протестираа илјадници луѓе, пренесоа австриските медиуми.

Прикажи повеќе...

Најново

Естрада7 часа

Тамара го освои осмото место на „Евровизја“, нејзината изведба ни го носи највисокиот пласман досега

Македонија и нашата претставничка Тамара Тодевска за првпат годинава од речиси сите земји добија поени на изборот за песна на...

Европа11 час

Демонстрантите во Виена го прославија колапсот на владејачката коалиција

На плоштадот меѓу седиштата на австриската влада и претседателот на Републиката вечерва илјадници луѓе го прославија колапсот на владејачката коалиција...

Европа12 часа

Курц најави предвремени избори во Австрија

Австрискиот канцелар, Себастијан Курц, предложи распишување на предвремени избори во земјата откако вицеканцеларот и негов коалициски партнер, Хајнц-Кристијан Штрахе поднесе...

Европа16 часа

Принцот Вилијам зборуваше отворено за смртта на мајка му и менталното здравје

Британскиот принц Вилијам, неодамна говорејќи за смртта на својата мајка, принцезата Дијана, ја опиша тагата што ја почувствувал како болка...

Македонија19 часа

(Видео) Стоилковски: Богоевски на свој трошок да направи тест за наркотици и да поднесе оставка

Пратеникот Павле Богоевски итно сам да се повлече од пратеничката функција, а МВР и ОБвинителството сериозно да го истражат случајот,...

Македонија20 часа

Медиумите и социјалните мрежи со осуда за Павле Богоевски-сентимент анализа на „Макфакс“

Пратеникот Павле Богоевски и неговиот став за аферата со „пола кокаин или масло од канабис“ наиде на многу негативни оценки...

Топ20 часа

Се запали возило во дворот на МВР

Денес околу 10 часот во кругот на Министерството за внатрешни работи се запалило службено возило. Возилото е од марката „пинц...

Забава23 часа

Тамара Тодевска вечерва ќе настапи осма во евровизиското финале

Македонската претставничка, Тамара Тодевска вечерва ќе настапи осма по ред во финалето на годинешниот Евросонг, во Тел Авив, Израел. Тамара ќе...

Македонија23 часа

СДСМ: Усвоени законите за првосудството и за прекин на бременоста што ги кочеше Иванов

Собранието повторно ги усвои законите од правосудството и Законот за прекин на бременоста кои се во интерес на државата и...

Македонија2 дена

Џафери: Нема правен основ за наркотест на пратениците

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, попладнево соопшти дека во Уставот и Деловникот на парламентот нема правен основ според кој би...

Македонија2 дена

(Видео) Рауфи: Учесниците во Диво Насеље не се терористи туку борци за права

Адвокатот Насер Рауфи, бранител на дел од осудениците од Диво Насеље, по денешното излагање на јавната седница на Апелацискиот суд...

Естрада2 дена

Мадона пристигна во Израел со 30 тони опрема

Со товарен авион со 30 тони опрема, 70 скали и лифт за настапот, Мадона пристигна во израелскиот град Тел Авив,...

Македонија2 дена

Три месеци условна казна затвор за Тони Михајловски за заканата кон Тричковски

Актерот Тони Михајловски, против кого скопското обвинителство поднесе обвинение за закани кон новинарот Бранко Тричковски, на денешното рочиште призна вина...

Македонија2 дена

Адвокатка на обвинети во „Диво Насеље“: Обвинителството нема цврсти докази

На денешната јавна седница за настаните од Диво Насеље каде одбраната ги изведува жалбените наводи пред петчлениот судечки совет на...

Македонија2 дена

Независната пратеничка група бара лекари во понеделник да ги тестираат пратениците за дрога

Независната пратеничка група од ВМРО ДПМНЕ најави дека денеска ќе поднесе иницијатива до Собранието сите пратеници доброволно да направат тест...

Македонија2 дена

(Видео) Миланов за „Диво Насеље“: Неспорно е дека имаме страшен настан, но тоа не е тероризам

Адвокатот Еленко Миланов, бранител на дел од осудените во случајот „Диво Насеље“, на денешната јавна седница на Апелацискиот суд за...

Македонија2 дена

Комисија за заштита од дискриминација: Задолжителната вакцинација не е дискриминација по ниту еден основ

Комисијата смета дека барањето потврда дека едно дете е вакцинирано со МРП-вакцина при запишување во градинка и во училиште не...

Европа2 дена

Меј ќе даде оставка ако Парламентот во јуни по четврти пат го одбие договорот за брегзит

Британската премиерка Тереза Меј ќе поднесе оставка ако на почетокот на јуни пратениците во Долниот дом на Парламентот по четврти...

Македонија2 дена

Летонија е 13. земја што го ратификува Протоколот за пристапување во НАТО

Парламентот на Летонија го усвои законот со кој се ратификува Протоколот за пристапување на нашата држава во НАТО. Со тоа,...

Забава2 дена

(Видео) Тамара се пласираше во финалето на Евровизија

Македонската претставничка Тамара Тодевска се пласираше во финалето на годинешниот Евросонг којшто ќе се одржи во сабота. Таа вечерва на...

Досие