Контакт

Свет

Отава побара од Пекинг помилување за канадскиот државјанин осуден на смрт

Објавено пред

Канадскиот министер за надворешни работи, Кристија Фриленд, во вторникот информираше дека Отава официјално побарала од Пекинг да го поштеди животот на нејзиниот државјанин Роберт Лојд Шеленберг, кој во понеделникот беше осуден на смрт откако поднесе жалба за 15-годишната затворска казна на која беше осуден во 2016 година.

Канада ја обвини Кина за произволна примена на смртната казна, пренесува „Спутник“.

„Веќе разговаравме со кинескиот амбасадор во Канада и побаравме помилување”, изјави Фриленд и ги повика Канаѓаните што патуваат во Кина да размислат за ризиците.

Шеленберг беше уапсен во Кина во 2014 или 2015 година – медиумите објавуваат различни датуми. Тој беше обвинет за вмешаност во меѓународно организиран синдикат за дрога, што тој цврсто го негира.

Кинеските власти првично го осудија Шеленберг на 15 години затвор, но на крајот од декември лани, Апелацискиот суд нареди повторување на судењето, тврдејќи дека првичната казна е премногу блага. Шеленберг сега има 10 дена да ја обжали смртната казна на која беше осуден во понеделникот.

Кина и Канада се во дипломатски спор откако финансиската директорка на „Хуавеј“, Менг Ванжу, ќерка на основачот на компанијата, беше уапсена на 1 декември во Канада под сомнение дека не ги почитува санкциите на САД против Иран.

Само неколку дена по апсењето на Менг, кинеските власти ги уапсија поранешниот канадски дипломат Мајкл Ковриг и бизнисменот Мајкл Спар под обвинение дека претставуваат закана за безбедноста на земјата. Пекинг негираше дека нивното притворање има врска со случајот на Менг.

Свет

САД ги суспендираа приватните чартер летови за Куба

Објавено пред

САД објавија дека ги суспендираат приватните чартер летови кон Куба, со цел да ја остават комунистичката карипска земја без економски ресурси.

Американскиот државен секретар Мајк Помпео изјави дека тој му наредил на американското Министерство за транспорт да ги прекине летовите меѓу САД и Куба затоа што „режимот (на кубанскиот лидер) Раул Кастро користи фондови за туризам за да ги финансира своите злоупотреби и мешање во Венецуела“.

„На диктаторите не смее да им се дозволува да профитираат од американското патување“, додаде Помпео.

Помпео ја критикуваше Куба дека продолжува да „затвора новинари и активисти за демократија“ и дека ја задушува верската слобода.

„Нашата администрација ќе продолжи да ги намалува средствата што кубанската влада ги добива од авионските такси, сместувања во хотели во сопственост на режимот и други приходи поврзани со туризмот“, рече Помпео.

Одлуката за суспензија на САД не се однесува на јавни чартер летови кон Хавана или за приватни чартер летови поврзани со обезбедување итна медицинска помош или мисии за спасување.

Односите меѓу Вашингтон и Хавана значително се заладија по доаѓањето на Доналд Трамп на чело на САД. Неговиот претходник Барак Обама водеше политика за подобрување на односите со Куба.

Прикажи повеќе...

Свет

Ким по три недели го укина карантинот за градот Кесонг

Објавено пред

Водачот на Северна Кореја Ким Џонг-ун денес го укина тринеделниота карантин наметнат на градот Кесонг и околните области.

Карантинот е воведен откако маж кој се вратил од Јужна Кореја минатиот месец имал симптоми на коронавирус.

Ким ја објави таа одлука на седницата на Политбирото на која се дискутираше за пандемијата на коронавирус и за реакцијата на поплавите и обилните дождови што ја зафатија земјата, пренесува „Ројтерс“, повикувајќи се на севернокорејската агенција КЦНА.

Ким истакна дека посилните гранични контроли треба да останат во сила и им нареди на заедниците да не прифаќаат никаква надворешна помош поврзана со минатонеделните поплави.

„Ситуацијата кога ширењето на коронавирусот се влошува, бара од нас да не прифатиме никаква надворешна помош за да се отстранат штетите, како и за затворање на границите да биде посилно“, рече Ким.

Од друга страна, Министерството за обединување во Сеул објави дека ќе продолжи да се обидува да обезбеди хуманитарна помош за Северна Кореја како резултат на поплавите, пренесува Јонап.

„Ќе продолжиме да ја следиме ситуацијата во Северна Кореја во деловите погодени од поплавите“, рече портпаролот на министерството Чо Хеј Сил.

Минатонеделните поплави оштетија 39.296 хектари засадени со поледелски култури, додека 16.680 домаќинства и јавни згради низ целата земја беа поплавени и уништени, а оштетени се бројни патишта, мостови и железници.

Прикажи повеќе...

Европа

ЕК резервираше 400 милиони дози на потенцијална вакцина од американска корпорација

Објавено пред

Европската комисија (ЕК) објави дека резервирала до 400 милиони дози на потенцијална вакцина против коронавирус, којашто ја развива американската корпорација Џонсон и Џонсон.

На крајот од првата фаза на преговорите, што заврши вчера, во принцип е постигнат договор дека ЕУ, откако ќе се потврди безбедноста на вакцината и нејзиниот ефект врз коронавирусот, може да купи 200 милиони дози во име на сите членки на ЕУ, а подоцна да добие дополнителни 200 милиони дози.

Комисијата изјави дека ќе продолжи со „интензивни разговори“ со други производители на вакцина против коронавирус.

На 31 јули, ЕК објави дека резервирала 300 милиони дози на потенцијална вакцина против коронавирус која ја развила француската компанија Санофи.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија8 минути

Апасиев најавува предлог мерки за реформа на банкарскиот сектор, ќе бара и канцеларија во Собранието

Пратеникот од Левица, Димитар Апасиев, најави дека партијата во најскоро време ќе предложи мерки за реформа на банкарскиот сектор, по...

Македонија39 минути

Црна Гора ги отвора границите за македонските граѓани

Директорот на Институтот за јавно здравје, Бобан Мугоша, изјави дека Црна Гора од утре ќе ги отвори своите граници за...

Топ43 минути

Уапсен тетовец кој запалил две возила на ЕВН

Пожарникарите во Тетово во текот на ноќта интервенирале на две запалени возила, сопственост на компанијата ЕВН Македонија, на две одвоени...

Свет2 часа

Германка заразена со Ковид-19 ќе плати казна од 10 илјади евра бидејќи го напуштила карантинот

Судот во Австрија казни жена на 10.800 евра бидејќи го напуштила карантинот додека била заразена со коронавирус. Регионалниот суд во...

Свет2 часа

СЗО: Руската вакцина не е меѓу деветте кои се во напредна фаза на тестирање

Светската здравствена организација соопшти дека вакцината одобрена од Русија оваа недела не е меѓу деветте, за кои се смета дека...

Свет4 часа

Поради поплаките на Трамп, се менува стандардот за тушевите

Кога американскиот претседател, Доналд Трамп, повеќепати се пожали дека не му се допаѓа начинот на кој работат тушевите, американските власти...

Свет13 часа

(Видео) Маж спасен во последната секунда, му се заглавила инвалидската количка во пругата додека доаѓал воз

Камера од опремата на полицајка во Калифорнија сними неверојатно спасување во последен миг на лице со попреченост, чијашто инвалидска количка...

Свет13 часа

Израел и Обединетите Арапски Емирати постигнаа историски договор со посредство на Трамп

Претседателот на САД, Доналд Трамп соопшти дека телефонски разговарал со лидерите на Израел и Обединетите Арапски Емирати и дека е постигнат...

Европа14 часа

Белгија воведува пилот програма за брзо тестирање на Ковид-19 во домашни услови

Илјадници студенти од белгискиот Универзитет во Лијеж од септември секоја недела дома ќе собираат примерок од плунката за брз тест...

Македонија16 часа

Пендаровски: Заев ќе го врати мандатот ако не обезбеди мнозинство

Зоран Заев го добил мандатот поради тоа што истекуваат уставните рокови, сепак, ако не успее да формира Влада, мандатот ќе...

Македонија16 часа

Заев и Ахмети по средбата: Постојат добри основи за напредок

Попладнево заврши работната средба меѓу СДСМ и коалицијата “Можеме” и ДУИ на која учествуваа претседателите Зоран Заев и Али Ахмети...

Македонија17 часа

ВМРО-ДПМНЕ ги замрзнува односите со Пендаровски

ВМРО-ДПМНЕ донесе заклучок дека од овој момент ги замрзнува односите и комуникацијата со претседателот Стево Пендаровски и ќе ги преиспита...

Топ18 часа

Женско тело извадено од водите на Пчиња

Безживотно женско тело било забележано во водите на реката Пчиња. Како што информираат од полицијата, телото било пронајдено вчера под...

Македонија18 часа

Американската амбасадорка му го честита мандатот на Заев

Американската амбасадорка, Кејт Мари Брнз, му го честита мандатот на лидерот на СДСМ, Зоран Заев за состав на нова влада....

Економија20 часа

Пропаѓањето на Еуростандард банка го блокира платниот промет во „Македонска пошта“

Поради пропаѓањето на Еуростандард банка, платниот промет во „Македонска пошта“ е блокиран, соопшти генералниот директор Ејуп Рустеми. Тоа значи дека...

Македонија21 час

141 нов случај на Kовид-19 во земјата, починале 2 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.848 тестирања, а регистрирани се 141 нов случај на...

Македонија21 час

(Видео) Ахмети: Заев треба да понуди силни аргументи зошто Албанец не би бил премиер

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, на брифинг за новинарите денеска рече дека деновиве продолжуваат работните средби со лидерот на СДСМ,...

Македонија21 час

Заев: Подготвен сум да бидам премиер во наредните четири години

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, е уверен дека ќе успее да состави влада во следните 20 дена, а веќе денеска...

Македонија21 час

(Видео) Лидерите од албанскиот блок не дојдоа, Ахмети остана сам на средбата во хотелот „Парк”

На закажаната средба на партиите од албанскиот блок на иницијатива на ДУИ се појави само Али Ахмети. Како што рече...

Македонија22 часа

Браќа од Битола обвинети за ширење детска порнографија, собирале интимни снимки од малолетнички

Битолското Јавно обвинителство поднесе обвинение против двајца браќа од Битола на возраст од 51 и 52 години, од кои едниот...

Досие