Контакт

Свет

Пакистанскиот шеф на дипломатија тврди дека Индија стои зад терористичките групи во Балучистан

Објавено пред

Њу Делхи ги спонзорира терористичките активности во југозападната провинција Балучистан во Пакистан во обид да ја дестабилизира ситуацијата во земјата, тврди министерот за надворешни работи, Махдум Шах Мехмуд Куреши, пренесува РТ.

Индија е вмешана во терористичките напади во Балучистан, изјави Куреши, додавајќи дека терористите ги користат териториите на Иран и Авганистан за спроведување напади против неговата земја.

Неговите коментари доаѓаат во услови на тензии меѓу Њу Делхи и Исламабад, кои драматично ескалираа во февруари по индиски воздушен напад на пакистанска територија.

Индија тврдеше дека ги напаѓа камповите на исламистичките милитанти, кои ги бомбардираа нејзините војници во делот од Кашмир контролиран од Индија. Пакистан, пак, го обвини својот сосед дека го прекршил неговиот суверенитет.

Разгорувањето на тензиите доведе до прекугранично гранатирање и отворена воздушна борба меѓу двете земји.

Европа

Ердоган: Турција никој нема да ја покори

Објавено пред

Турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган, во понеделникот по повод тригодишнината од неуспешниот обид за воен удар, рече дека никој не може да го покори турскиот народ.

Тој, исто така, најави дека ракетниот систем С-400, кој Турција го набави од Русија, ќе биде целосно оперативен до април 2020 година.

Годишнината од обидот за државен удар беше одбележана низ целата земја, а централниот настан симболично се одржа на аеродромот „Ататурк“, на кој турскиот претседател слета ноќта на 15 јули 2016 година.

„Се додека ја одржуваме нашата вера, нашата историја и нашата култура, нашите потомци, никој не може да ја окупира оваа земја и никој не може да го пороби овој народ“, рече Ердоган во обраќањето од истанбулскиот аеродром пред повеќе десетици илјади луѓе, објави агенцијата „Анадолија’.

Тој додеде дека се надева оти по тој 15. јули никој веќе нема ни да помисли да се обиде да ја загрози волјата на народот.

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) Во Калифорнија експлодира куќа, има и жртви

Објавено пред

Еден човек загина, а 15 се повредени, откако куќа експлодира во Калифорнија, објави Си-ен-ен. Причина за експлозијата е оштетен гасовод.

Екипите од компанијата за гас на Јужна Калифорнија (SoCalGas) биле во куќата поправајќи го гасоводот, кој бил пријавен дека е оштетен од страна на изведувачот на објектот. Еден час по нивното пристигнување се случила експлозија и пожар го зафатил целиот објект, кој се наоѓа во градот Муриета.

Според првичните информации, загинатото лице е еден од вработените од компанијата за гасовод, кои дошле за да го поправат дефектот, а тројца од 15-те повредени се пожарникари.

Муриета се наоѓа на околу стотина километри северно од Сан Диего.

Прикажи повеќе...

Свет

Армијата ги предупреди трагачите по вонземјани да не ни помислуваат на јуриш на Областа 51

Објавено пред

Американското воено воздухопловство издаде сериозно предупредување до вжештените трагачи по вонземјани да не се обидуваат да го спроведат планот најавен за септември, на јуриш да упаднат во американската воена база во пустината Невада, во јавноста познатa како Област 51 (Area 51), каде што, според многу теории на заговор, се чуваат тела на пронајдени вонземјани и дел од нивната технологија.

Повеќе од еден милион луѓе се пријавиле за учество на фејсбук-настанот „Јуриш на Областа 51, не може сите да нè спречат“, кој е закажан за 20 септември, а уште милион се заинтересирани за настанот.

Теоретичарите на заговор долго време веруваат дека владата на САД чува тајни информации во врска со вонземјани и НЛО во Областа ​51 односно дека локацијата се користи за чување на запленети НЛО или вонземска технологија. Ваквите теории Владата на САД со децении категорично ги негира.

Потенцијалните учесници на настанот се поканети да се соберат како толпа пред да се упатат кон возухопловната база каде што планот им е на јуриш да ги пробијат портите и да влетаат во објектот, како што се вели во описот на настанот, трчајќи побрзо од куршумите.

Сепак, весникот „Индипендент“ пишува дека ваквата фејсбук-објава е чиста сатира и шега, со оглед на тоа дека воената база во Невада е една од најстрого обезбедените локации во државата.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет15 минути

(Видео) Во Калифорнија експлодира куќа, има и жртви

Еден човек загина, а 15 се повредени, откако куќа експлодира во Калифорнија, објави Си-ен-ен. Причина за експлозијата е оштетен гасовод....

Регион49 минути

Еден тон дрогa пронајдена во лабораторија за производство на марихуана во Република Српска

Во операцијата „Уникат” во областа на Бања Лука, полицијата на Република Српска откри голема лабораторија за производство на марихуана и...

Свет2 часа

Асанж нема да биде екстрадиран во земјите каде што му се заканува смртна казна

Основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, нема да биде екстрадиран во земјите во кои му се заканува смртна казна, рекол британскиот...

Македонија2 часа

Димитров: Системот почна да се бори со криминалот, сеирџиство и банално ликување не помагаат

Системот, со сите маани, почнува да се бори со криминалот, без разлика од каде доаѓа, напиша министерот за надвореши работи,...

Европа3 часа

На Алпите паднаа 30 сантиметри снег

На Матерхорн, еден од највисоките врвови на италијанските Алпи чија надморска височина е 4.478 метри, паднаа 30 сантиметри снег, кој...

Македонија10 часа

Русковска: Обвинителките засега нема да бидат изведени пред судија

Шефицата на Обвинителството за организиран криминал, Вилма Русковска вели дека постоеле индиции оти Бојан Јовановски познат како Боки 13 се...

Македонија11 час

Притвор од 30 дена и за Боки 13

Триесет дена притвор вечерва доби и првиот човек на 1ТВ и неформалниот директор на „БМЈ Медиа груп“, Бојан Јовановски, познат...

Македонија12 часа

Притвор од 30 дена за бизнисменот Зоран Милевски

Судот вечерва му изрече 30 дена притвор на бизнисменот Зоран Милевски, познат како Зоки Кичеец, кој беше неколку часа на...

Македонија13 часа

Полицијата влезе и во домот на Катица Јанева

Полицијата вечерва влезе и во домот на специјалната обвинителка Катица Јанева, откако била издадена судска наредба за одземање на предмети....

Регион15 часа

Вучиќ по средбата со Макрон: Го молев да ни помогне за косовското прашање

Српскиот претседател Александар Вучиќ изјави дека не е сонувач ниту фантазер за да мисли дека францускиот претседател, Емануел Макрон, ќе...

Македонија17 часа

Јовески поддржува ветинг по ослободителната пресуда за Латас

Првиот човек на Јавното обвинителство, Љубомир Јовески, рече дека го поддржува решението за ветинг или друга форма на проверка на...

Македонија18 часа

(Видео) Обвинителството со детали: Боки 13 и Милевски барале 8 милиони евра рекет од бизнисмен

Бојан Јовановски, познат како Боки 13, и Зоран Милевски, познат како Зоки Кичеец, се осомничени за примање награда за противзаконито...

Македонија20 часа

(Видео) Заев: Новите снимки за Нешкоски само потврдуваат како владеел Груевски

Новообјавените разговори за убиството на Мартин Нешкоски само потврдуваат како владеела претходната гарнитура и како се обиделе да скријат убиство,...

Македонија20 часа

Уапсен Боки 13

Попладнево е уапсен Бојан Јовановски – Боки 13. Неофицијално, апсењето е по барање на Обвинителството за организиран криминал. Тој попладнево...

Македонија21 час

Шефицата на СЈО, Катица Јанева, поднесе оставка

Шефицата на специјалното јавно обвинителство, Катица Јанева, поднесе оставка. Таа објави дека нејзината оставка ќе стане активна тогаш кога политичките партии...

Македонија21 час

(Видео) Заев повика на лидерска средба в петок

Премиерот Зоран Заев на прес-конференција повика на лидерска средба в петок во 14 часот во Клубот на пратениците. На средбата...

Сеад Кочан Трансмет, Труст, СЈО Сеад Кочан Трансмет, Труст, СЈО
Македонија22 часа

Кривичен го одби барањето на Кочан, в среда треба да се појави во затворот

Кривичниот суд во Скопје ја одби жалбата на Сеад Кочан за одложување на затворската казна од четири години и осум...

Економија23 часа

Поскапуваат горивата

Горивата од ноќеска на полноќ поскапуваат 1,5, односно 1 денар, соопшти Регулаторната комисија за енергетика. Малопродажните цени на бензините „евросупер...

Македонија1 ден

Када на дното на Охридското Езеро

Нуркачкиот клуб „Акватек“ објави фотографии на кои се гледа када на дното на Охридското Езеро помеѓу Срјшче и Мостот на...

Забава1 ден

На Гренланд откриени повеќе од 50 нови езера, досега се знаеше само за четири

Под мразот на Гренланд научниците откриле повеќе од 50 нови езера, а досега се знаело за само четири. Антарктикот под...

Досие