Контакт

Свет

Патрушев: Западното оружје и странските платеници се приоритетни цели на руските сили

Објавено пред

Секретарот на рускиот Совет за безбедност Николај Патрушев изјави денеска дека западното оружје и странските платеници се приоритетни цели на руските сили.

dobivaj vesti na viber

САД и нивните сојузници ги спротивставуваат нациите и го туркаат светот кон глобална војна со тоа што одбиваат да разговараат за глорификација на нацизмот и расизмот во Обединетите нации, истакна Патрушев, пренесе ТAСС.

Патрушев оцени дека глорификацијата и промоцијата на неонацизмот поддржан од државите кои се бореа против фашистичкиот нацизам заедно со Советскиот Сојуз за време на Втората светска војна, покажува дека Западот намерно се обидува да ги избрише од сеќавањето на ужасот и страдањето што Нацистичката идеологија му го донесе на човештвото.

САД и Украина го отфрлија предлогот за резолуција во ОН иницирана од Русија, со која се осудува глорификацијата на нацизмот и другите манифестации на расизам, потсети Патрушев, посочувајќи дека Вашингтон и Киев вршеле голем притисок врз другите земји пред гласањето за тој предлог.

„Додека Русија ја прогласува за извор на нестабилност, САД формираат антируски сојузи, ја зајакнуваат својата воена моќ и распоредуваат сили на НАТО во близина на руските граници“, рече Патрушев на состанокот во Брајанск посветен на заштитата на антитерористичката инфраструктура во централна Русија.

Целта на САД е да ја ослабат, скршат и на крајот да ја уништат Русија и поради тоа сеат омраза и го поддржуваат развојот на идеологијата на ултрадесничарските екстремисти и националисти во Украина, истакна Патрушев, пренесе ТАСС.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Русија од 1 март воведува привремена забрана за извоз на бензин

Објавено пред

Руската влада планира да воведе привремена забрана за извоз на бензин од 1 март со цел да се балансира растечката побарувачка во пролетната и летната сезона, изјави за ТАСС портпаролот на вицепремиерот Александар Новак.

dobivaj vesti na viber

„Можеме да ја потврдиме оваа информација“, изјави портпаролот.

Како што јавува ТАСС, оваа одлука е неопходна за да се компензира зголемената побарувачка за време на летните одмори, работата на терен и планираните ремонти во рафинериите.

Ограничувањето нема да важи за земјите-членки на Евроазиската економска унија и за Јужна Осетија, Абхазија, Монголија и Узбекистан.

Прикажи повеќе...

Свет

Прогноза на СЗО: Повеќе од половина од светот е изложен на ризик од мали сипаници

Објавено пред

Светската здравствена организација (СЗО) издаде предупредување дека до крајот на 2024 година, повеќе од половина од светот ќе биде под „висок или многу висок ризик“ од сипаници.

dobivaj vesti na viber

Според извештаите, Наташа Кроукрофт, виш технички советник за сипаници и рубеола, на прес-конференција во Женева рече дека „она од што се плашевме доаѓа оваа година“.

„Видовме голем број луѓе кои не се вакцинирани, и ако не се справиме брзо со ова, сипаниците ќе ги „искористат“ предностите“, рече Кроукрофт.

СЗО објави дека во светот се зголемува бројот на случаи на мали сипаници, познати и како „морбили“ поради големиот број пропуштени вакцини за време на пандемијата на коронавирус.

„Од податоците произведени од Центрите за контрола и превенција на болести со податоците на СЗО, можеме да видиме дека повеќе од половина од сите земји во светот ќе бидат изложени на висок или многу висок ризик до крајот на оваа година“, додаде Кроукрофт.

Луѓето кои немале мали сипаници или кои не биле вакцинирани со МРП вакцината се изложени на ризик да се заразат со вирусот на мали сипаници.

Малите сипаници најчесто се сметаат за детска болест, но може да се појават на која било возраст кај невакцинирани и осетливи луѓе.

Имунитетот по болеста, како и кај целосно вакцинирани лица, се смета за доживотен.

Прикажи повеќе...

Свет

Нов Зеланд се откажа од целосната забрана на тутунот

Објавено пред

Нов Зеланд го укинува првиот закон во светот за забрана на продажба на тутун за идните генерации, објави владата, иако научниците и активистите предупредуваат дека одлуката може да предизвика повеќе смртни случаи од пушење.

dobivaj vesti na viber

Новите правила требаше да стапат на сила во јули. Тоа е најстрогиот закон против тутун во светот, со кој требаше да се забрани продажба на цигари на сите родени по 1 јануари 2009 година, да се намали содржината на никотин во тутунските производи и бројот на продавачи на тутун за повеќе од 90 проценти.

Новата коалициска влада избрана во октомври потврди дека во вторник ќе го укине законот по итна постапка, што ќе и овозможи да ја заобиколи јавната расправа, согласно претходно најавените планови.

Помошникот министер за здравство Кејси Костело рече дека коалициската влада е посветена на намалување на пушењето, но презеде поинаков регулаторен пристап за да ја обесхрабри оваа навика и да ја намали штетата што ја предизвикува.

„Наскоро ќе донесам до Кабинетот пакет мерки за зголемување на достапните алатки за да им се помогне на луѓето да се откажат од пушењето“, рече Костело.

 

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија54 минути

ДНК собраа 690.000 денари за лекување на Лео со лицитацијата на статуетката од „Златна Бубамара“

Музичарите Панчо и Андреј објавија дека успеале да соберат 690.000 денари за лекувањето на Леонид, откога ја ставија на лицитација...

Македонија1 час

ДИК потврди: Османи собра над 10 илјади потписи

Според последните податоци објавени на страната на Државната изборна комисија заклучно со вчерашниот ден, кандидатот на Демократската унија за интеграција,...

Македонија1 час

(Видео) Јас можам да се туркам и на рацете: кочанчанец го продава својот инвалиден скутер, парите ќе ги намени за лекување на Лео

Кочаначанецот Благојчо Ѓоргиев реши да го проддаде неговиот скутер за хендикепирани и покрај здравствениот проблем, а парите како што вели,...

Македонија2 часа

Убиството во Блаце можно е да е поврзано со пожарот во Чаир

Скопското обвинителство изврши увид на лице место во близина на Блаце, каде вчера беше пронајдено безживотно тело на маж со...

Македонија2 часа

Вчерашното убиство е продолжение на крвавата наркопресметка, силата на криминалните кланови е од Спасовски, велат од ВМРО-ДПМНЕ

„Дали СДС си ги чита срамните соопштенија пред да ги пушти, или ја оставиле партијата на деца кои глумат партија....

Свет2 часа

Гутереш: Нуклеарна сенка над човештвото

Генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш денеска изјави дека нуклеарната сенка повторно се надвила над човештвото, додавајќи дека ризикот...

Македонија3 часа

СДСМ: Убиство и запалено кафуле во еден ден, Тошковски и кадрите на Мицкоски покажуваат голема некадарност во водењето на МВР

Убиство и запалено кафуле во Скопје само за неколку часа, велат од СДСМ. „Министерот и началникот на СВР Скопје, кадри...

Свет3 часа

Бајден: Израел се согласи на прекин на огнот за рамазан, ризикува да ја загуби поддршката од светот

Американскиот претседател Џо Бајден изјави дека Израел се согласил да ги прекине воените активности во Појасот Газа за време на...

Топ15 часа

Уште едно убиство во Македонија: 56-годишен маж застрелан во близина на патот кон Горно Блаце

Убиство се случи попладнево на локалниот пат од Долно кон Горно Блаце. Според првичните информации од полицијата, убиениот бил најден...

Македонија16 часа

(Видео) Османи прв собра 10.000 потписи за претседател: „Веста ме најде во домашен амбиент“

Кандидатот за претседател од редовите на ДУИ и актуелен шеф на МНР, Бујар Османи,  преку видео порака објави дека собрал...

Македонија18 часа

Според грчкиот министер „преспанскиот“ за пасошите мора да се почитува, а меморандумите во Грција ќе бидат ратификувани кога ќе им дојде времето

Грчкиот министер за надворешни работи, Јоргос Герапетритис, се осврна на Преспанскиот договор, одговарајќи на прашање на СИРИЗА за ратификување на трите...

Свет18 часа

Унгарија најпосле и’ дозволи на Шведска да влезе во НАТО

По речиси две години, Унгарија најпосле ја ратификуваше одлуката за влез на Шведска во НАТО. Одлуката денеска ја донесе унгарскиот...

Регион19 часа

Извештај на ЕБОР: На Западен Балкан ќе му бидат потребни помеѓу 40 и 70 години за да го достигне животниот стандард на ЕУ

Стандардот на живеење во Западен Балкан сè уште е значително понизок од оној во Европската унија и би можеле да...

Топ20 часа

Ја малтретирале малолетната ќерка: кривична за двајцата родители од Скопје

На 24.2.2024 во Полициската станица Бит-пазар бил извршен службен разговор со Е. М. (42) и Ф. М. (37), двајцата од...

Македонија20 часа

(Видео) Петковиќ: За извршителите и судиите што не ги бришат застарените долгови чаре се кривични пријави

Кривична пријава за злоупотреба на службената положба и овластувањето против извршителите и судиите што не носат одлуки за бришење на...

Македонија20 часа

Нема вина кај лекарите за случајот на Веапоска според вештачењето побарано од одбраната на обвинетите

Во Основниот суд во Струга продолжи расправата во судскиот процес против тројцата струшки лекари, гинекологот Мухамед Асани, неговиот син, доктор...

Македонија22 часа

„Пред неколку години четвртина бурек со јогурт беше 50, сега е 120 денари“, Мицкоски со одговор до СДСМ за просечната плата

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска беше на теренска посета на увид на градежни активности во општина Гази Баба, каде...

Економија22 часа

Се намалуваат цените на бензинот и дизелот

Регулаторната комисија за енергетика, водни услуги и услуги за управување со комунален отпад на Република Северна Македонија (РКЕ) донесе одлука...

Свет24 часа

(Видео) Хаос во Брисел: земјоделците палат гуми, пробиена полициската блокада

Земјоделците запалија купишта стари гуми во Брисел во знак на протест барајќи акција од ЕУ за прашањата од евтините цени...

Македонија1 ден

Спречен шверц на апарати за игри на среќа на царинската филијала во Гевгелија

Девет апарати за игри на среќа, како и 405 делови за одржување, се запленети кога увозник се обидел да ги...