Контакт

Свет

Повеќе од 15.900 палестинци се убиени во Газа од почетокот на војната, тврди Хамас

Објавено пред

Повеќе од 15.900 палестинци, вклучувајќи 250 здравствени работници, се убиени во Газа од почетокот на војната на 7 октомври, изјави палестинската министерка за здравство.

dobivaj vesti na viber

Бројот на загинати продолжува да расте и покрај меѓународните повици до израелските сили да ја ограничат штетата на цивилите во новата фаза од воената офанзива во Газа, којашто почна на 1 декември кога пропадна примирјето со Хамас, изјави Маи ал-Каила на прес-конференција во градот Рамала на западниот брег.

Повеќе од 40.900 луѓе во Газа се ранети во израелските бомбардирања, според палестинското министерство.

„Ако темпото на израелските сили продолжи, здравствениот сектор може целосно да пропадне“, рече Ал-Каила. Додаде дека министерството се обидува да ги преброи загинатите во реално време, но се очекува конечната бројка да биде многу поголема.

Тоа е затоа што илјадници луѓе се затрупани во урнатините од воздушните напади, а владиното тело задолжено за отстранување на трупови од местата на бомбардирање едвај функционира, рече таа.

 

Регион

Сијарто: Во интерес на ЕУ е што поскоро да ги прими земјите од Западен Балкан

Објавено пред

Кредибилитетот на политиката на проширување на ЕУ е нарушенa со одолговлекувањето на интегративниот процес на прием на земјите од Западен Балкан, изјави денеска министерот за надворешни работи на Унгарија, Петер Сијарто, додавајќи дека тоа е во интерес на ЕУ што поскоро да ги интегрира земјите од регионот во своите рамки.

dobivaj vesti na viber

На заедничката прес-конференција со министерката за европски прашања на Црна Гора, Маида Горчевиќ, Сијарто истакна дека изборите во Европскиот парламент го отворија патот за „десничарски, мирни, суверени“ промени во политичкиот правец наречен „здрав разум“ во Европски политички дебати, додека ЕУ би можела да ги реши долгорочните предизвици и да ги интегрира амбициозните и брзоразвивачките земји од Западен Балкан, објави МТИ. Денес, додаде тој, на Европската унија и е потребен Западен Балкан повеќе отколку на Балканот ЕУ.

Додека, од една страна, многу земји-членки на ЕУ јавно го поддржуваат проширувањето, вели Сијарто, работите се поинакви зад сцената, нагласувајќи дека Унгарија, за време на своето претседавање со Европскиот совет во втората половина на оваа година, ќе ја промени оваа „лицемерна политика и ќе ја постави на темелите на искреност и чесност“, пренесува „Танјуг“.

Прикажи повеќе...

Свет

Франција ги повика своите граѓани да не патуваат на Блискиот Исток поради опасност од ширење на конфликтот

Објавено пред

Француското Министерство за надворешни работи денеска ги советува француските граѓани да не патуваат во Иран, Либан, Израел и на палестинските територии поради опасност од ширење на конфликтот на Блискиот Исток.

dobivaj vesti na viber

Францускиот МСП на платформата Х изјави дека роднините на француските дипломати во Иран ќе се вратат во Франција и дека на француските државни службеници им е забрането да извршуваат какви било мисии во Иран, Либан, Израел и на палестинските територии.

Ирански извори изјавија за „Ројтерс“ дека Техеран му сигнализирал на Вашингтон дека ќе одговори на нападот на Израел врз иранската амбасада во Сирија на начин што има цел да избегне голема ескалација и нема да дејствува избрзано бидејќи Техеран исто така бара прекин на огнот во Појасот Газа.

Во нападот на иранскиот конзулат во Дамаск на 1 април загинаа командантот на Револуционерната гарда во Сирија и Либан, Мохамед Реза Захеди, и неговиот заменик, како и пет офицери, кои ги придружуваа.

Израел тврди дека не стои зад нападот, а неколку официјални претставници на Техеран претходно се заканија со одмазда за нападот, вклучително и врховниот водач на Иран, ајатолахот Али Хамнеи.

Прикажи повеќе...

Регион

На Дино Мерлин му се слошило, брза помош дошла по него

Објавено пред

На пејачот Дино Мерлин му се слоши, а медицинските екипи реагираа.

dobivaj vesti na viber

Според очевидци, пејачот се чувствувал лошо, па на помош му дошла итната помош.

Очевидци изјавиле дека пејачот едвај оди.

„Изгледаше многу лошо, едвај оди. Јас живеам овде, па често го гледам“, вели еден од очевидците.

Како што неофицијално дознава „24 сата.хр“, на Дино Мерлин му се слошило околу 21 часот, но пејачот е надвор од животна опасност.

Пејачот бил придружуван од ќерката Наида, која го придружувала до брзата помош.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија42 минути

Универзалната сала не изгоре, изгоре тоа што требаше да биде дислоцирано, вели Арсовски

Надзорниците на изградбата на Универзална сала, објект што во вторникот пламна во пожар, по денешниот брифинг со медиумите, рекоа дека...

Македонија1 час

Постојан приход на родителите е решение на проблемот со децата питачи, омбудсманот алармира дека сегашните мерки не даваат резултат

Досегашните мерки за згрижување на децата од улица и работата со нив не го даваат посакуваниот резултат, вели Васка Бајрамовска-Мустафа...

Македонија2 часа

(Видео) Господ ми даде сила, ја фатив за уши и успеав да ја турнам, раскажа сточарот кој беше нападнат од мечка

Директорот на ЦУК, Стојанче Ангелов, се сретна и разговара со повредениот Цане Србиновски, 61-годишник, жител на село Дреновци во општина...

Македонија3 часа

Грција реагира за употребата на името Македонија во кампањата, а сѐ уште ги нема ратификувано меморандумите поврзани со преспанскиот договор

Грчките медиуми пишуваат дека Атина одблиску ги следи политичките изјави поврзани со преспанскиот договор и употребата на името Македонија во...

Топ4 часа

МВР со детали: Непознато лице пукало од автомобил во движење во семејната куќа во Тетово

Непознато лице од автомобил во движење пукало во семејната куќа во Тетово. МВР се огласи по инцидентот што синоќа ги...

Македонија4 часа

(Видео) Пендаровски заигра оро во Кавадарци, Силјановска со коментар: „Ни се случува ‘Тешкото’“

Кандидатот за претседател од СДСМ, Стево Пендаровски, повторно се фати за оро за време на митинзите. Во Кавадарци му се...

Регион5 часа

Братот на убиецот закопан, мештаните револтирани: За неговиот гроб се знае, но каде е на Данка?“

Далибор Драгијевиќ (40) од Злот, брат на Дејан Драгијевиќ (50), кој е осомничен дека на 26 март ја уби малата...

Свет6 часа

Најтешките поплави во последните децении во Русија, евакуации и во Казахстан – „Целиот град ни е под вода“

Русија соопшти дека ситуацијата е многу напната бидејќи нивото на водата продолжи да расте во градот Оренбург и околните области....

Свет6 часа

Америка предупредува: Очекуваме ирански напад врз Израел

САД очекуваат дека ќе има напад од Иран врз Израел, но тој нема да биде од толку голем обем за...

Регион6 часа

(Видео) Голем пожар кај Нови Сад, повеќе од 10 возила на противпожарната служба се на терен

Голем пожар утрово околу 4.30 часот ја зафати населбата Бангладеш кај Нови Сад. На терен има повеќе од десет противпожарни...

Македонија6 часа

Пендаровски: Јас сум првиот претседател што постави жена за аѓутант во Армијата, прва во историјата на нашата држава

Пред граѓаните на Гевгелија, кандидатот за претседател Стево Пендаровски даде коментар на обвинувањата од страна на ВМРО-ДПМНЕ и Христијан Мицкоски...

Македонија21 час

По завршување на истрагата, ќе продолжи реконструкцијата на Универзална, да не се шират шпекулации, рече министерката Костадиновска-Стојчевска

Министерката за култура, Бисера Костадиновска-Стојчевска, по пожарот што ја зафати Универзална сала, денеска изјави дека Министерството за култура ги чека...

Македонија23 часа

Во затворот „Идризово“ се извршија претреси на повеќе простории, извести МВР

Министерството за внатрешни работи извести дека денеска под координација на ОЈО Скопје и по барање на КПУ „Идризово“, даде асистенција...

Топ1 ден

Велосипедист загина по удар од комбе во Скопје – МВР со детали за несреќата

Шеесет и осумгодишен велосипедист загина во сообраќајна несреќа во Скопје. Според информациите од МВР, несреќата се случила вчера околу 11...

Економија1 ден

Тутунопроизводителите да си ги проверат сметките, денес исплатени 1,5 милијарда денари за субвенции, порача Николовски

Денеска, на сметките на речиси 14.300 тутунопроизводители се исплатени субвенциите за реколтата од 2023 година во вредност од речиси една...

Македонија1 ден

Министерството за здравство: Поради дефект на компресорите, беа одложени елективните програми, а не итните случаи

Министерството за здравство информира дека поради дефект на еден од компресорите, во текот на два дена беше одложен елективниот програм,...

Топ1 ден

Во тек е голема полициска акција во затворот „Идризово“, извршени претреси

Во тек е голема полициска акција во затворот „Идризово“. Се вршат претреси, а од Обвинителството ја потврдуваат акцијата. „Во акција...

Македонија1 ден

Цикличен хибрид – Македонија назадува во правото и борбата против корупцијата, нотира извештајот на „Фридом хаус“

Назадување во владеењето на правото и борбата против корупцијата во Северна Македонија бележи најновиот извештај „Државите во транзиција“ (Nations in...

Регион1 ден

Телото на Данка од Србија се бара во бунари, септички јами, шахти – осомничените дале 20 погрешни локации

По исчезнувањето на девојчето Данка Илиќ (2) од Бор, припадниците на српското МВР активно трагаа по неа. Полицијата веќе во...

Македонија1 ден

Пендаровски: Мицкоски сака во исто време да биде и претседател и премиер

Кандидатот за претседател Стево Пендаровски синоќа од Квадарци порача дека 24 април ќе биде клучен датум и дека токму во...