Контакт

Свет

Повратниците од Исламска држава во Шведска под истрага за воени злосторства

Објавено пред

Шведското обвинителство објави десет нови истраги за припадниците на Исламска држава кои се вратиле во Шведска во врска со обвиненија за воени злосторства и злосторства против човештвото, јавува шведскиот радиодифузер СВТ.

Обвинителот Томас Алстранд објави соопштение за шведските медиуми во кое се вели дека „Национално единство против меѓународниот и организираниот криминал“ ги спроведува истрагите против осомничените кои моментално живеат во Стокхолм, Гетеборг, Малме и во Бергслаген.

„Имам индиции за учество во ИД и тоа значи дека имаме разумна причина да се сомневаме во кривично дело. Тоа може да биде од учество во борба до граѓанска акција, учество во трговија со робови или слични ситуации што се случиле таму “, рече Алстранд.

Обвинителот истакна дека истрагите и потенцијалното гонење може да бидат сложена работа, наведувајќи: „Тоа е друга земја, јазик и култура. Не станува збор само за возење околу Рака и тропање по врати и прашување на луѓето дали виделе нешто на паркингот. Треба сосема поинаков вид работа и потоа станува многу потешко “.

Шведска во минатото имаше дилеми за тоа што да се прави со враќањето на борците и членовите на ИД, при што некои се залагаа за нивна реинтеграција во шведското општество, а други, како што е експертот за тероризам Магнус Рансторп, рекоа дека владата не треба да ги пушта да се вратат бидејќи земјата нема доволно закони за нивно гонење.

Според новиот извештај на Шведското Радио, повратниците на ИД во градот Линкопинг ќе бидат пријавени во полиција, без оглед какви се нивните тврдења околу нивните ставови кон терористичката група при нивното враќање.

„Ќе направиме полициски извештај без оглед на ставот што го имаат луѓето, бидејќи тие се осомничени дека се виновни за воени злосторства“, рече општинскиот стратег за врска за безбедност на Линкопинг, Хакан Карлберг.

Претходните извештаи посочуваат дека повратниците регрутирале во тајни џамии во Малме, а други се прогласени за виновни за разни злосторства по нивното враќање во Шведска.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Европа

Фон дер Лаен: Короната најголемата причина за смрт во ЕУ минатата недела

Објавено пред

Болеста предизвикана од коронавирус е најголемата причина за смрт во Европската Унија минатата недела и одзема 3.000 животи секој ден, изјави претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лаен.

„Болниците сè уште се под притисок, а во некои региони единиците за интензивна нега се преоптоварени“, рече Фон дер Лаен пред европратениците во Брисел.

„Иако овој Божик нема да биде нормален и Унијата мора да се спротивстави на поривот прерано да ги ублажи ограничувањата, светлината е видлива на крајот од тунелот, додаде таа.

Таа најави дека  европските граѓани можат да ја примат вакцината пред крајот на декември.

Откако неколку производители на вакцини пријавија ветувачки резултати од клиничките испитувања, членките на ЕУ мора да се подготват за дистрибуција на милиони дози, заклучи Фон дер Лаен.

Европската комисија постигна шест договори со најголемите фармацевтски компании во име на 27-те земји членки за набавка на вакцината.

Прикажи повеќе...

Европа

(Видео) Автомобил удри во оградата на канцеларијата на Меркел

Објавено пред

Автомобил управуван од непознато лице удрил во оградата на канцеларијата на германската канцеларка Ангела Меркел во Берлин.

Деталите за оваа несреќа сè уште не се познати, наведува „Ројтерс“.

Во тој момент германската канцеларка се подготвувала да одржи виртуелен состанок со премиерите на покраините со цел да се разгледаат понатамошни мерки за да се спречи ширењето на коронавирусот.

Прикажи повеќе...

Свет

Сингапур го искорени коронавирусот

Објавено пред

Некогаш имаше најголема стапка на Ковид-19 во Југоисточна Азија, но откако во вторникот пријави 14 дена без нови локални случаи, велејќи дека го изгасил последното жариште на инфекција во работнички дом, Сингапур го искорени вирусот.

Преполни домови населени со млади, ниско платени работници, претежно од Бангладеш, Индија и Кина, беа епицентарот на ширењето на вирусот во овој град-држава на почетокот на оваа година.

И додека Сингапур не пријави ниеден случај во текот на две недели, мал број на заразени се слеваа однадвор, но тие веднаш беа изолирани, соопштија властите.

Повеќето случаи на заразени во Сингапур се забележани во објекти за сместување на работници. Властите воведоа строг карантин таму, што предизвика критики од групите за човекови права. Но, сè уште беа потребни многу месеци за да се запрат жариштата дури и кога бројот на заразени во пошироката заедница беше мал.

Во вторникот, Сингапур за прв пат тврди дека нема нови жаришта на инфекција низ целата земја од почетокот на пандемијата.

Иако животот се врати во релативна нормалност, останува задолжително носењето маски и строги правила за социјалното растојание, додека границите на земјата остануваат главно затворени.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа27 минути

(Видео) Автомобил удри во оградата на канцеларијата на Меркел

Автомобил управуван од непознато лице удрил во оградата на канцеларијата на германската канцеларка Ангела Меркел во Берлин. Деталите за оваа...

Свет41 минута

Сингапур го искорени коронавирусот

Некогаш имаше најголема стапка на Ковид-19 во Југоисточна Азија, но откако во вторникот пријави 14 дена без нови локални случаи,...

Македонија1 час

Во ковид центрите во Скопје за 24 часа се хоспитализирани 39 пациенти, слободни уште 20-на места

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во Скопје хоспитализрани се 39 нови пациенти поради компликации од корона вирусот. Вкупно...

Македонија1 час

(Видео) Пендаровски: Пандемијата покажа дека домот не е најбезбедно место за многу жени и деца

Претседателот на државата Стево Пендаровски се вклучи во глобалната кампања „16 дена активизам против родово базирано насилство“ на Обединетите Нации,...

Регион1 час

Од денес стапува на сила полициски час во Црна Гора

Во Црна Гора, од денес угостителските и услужните објекти ќе работат од 7 до 18 часот, додека забраната за напуштање...

Европа2 часа

Финцитe мајстори во борбата против коронавирусот

Финска, со население од нешто помалку од 6 милиони жители, е една од земјите кои најдобро се справуваат со пандемијата...

Свет2 часа

Трамп ќе го помилува поранешниот советник за безбедност, кој го лажеше ФБИ

Американскиот претседател Доналд Трамп планира да го помилува поранешниот советник за национална безбедност Мајкл Флин, кој во 2017 година призна...

Свет3 часа

Бајден: Сè уште не сум разговарал со Трамп

Новоизбраниот американски претседател, Џо Бајден, изјави дека сè уште не разговарал со актуелниот претседател Доналд Трамп. Бајден во првото интервју...

Свет3 часа

Макрон најави попуштање на мерките

Франција следниот викенд ќе почне со олабавување на мерките против ширењето на коронавирусот за до Божик продавниците, театрите и кината...

Свет3 часа

Австралија ги ублажува мерките, со денови нема нови заразени

Австралиската федерална држава Нов Јужен Велс ќе ги олесни ограничувањата за физичка дистанца и ќе ги отстрани условите за компаниите...

Свет3 часа

Голем метеж на аеродромите и во центрите за тестирање во САД во пресрет на Денот на благодарноста

Метежот на аеродромите и редиците пред центрите за тестирање покажуваат дека многу Американци планираат да го прослават Денот на благодарноста...

Македонија15 часа

Регистрирани се 1039 нови случаи на Ковид-19, починаа 15 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3143 тестирања, а регистрирани се 1039 нови случаи на...

Свет16 часа

Зошто Путин досега не се вакцинирал?

Рускиот претседател Владимир Путин не може да биде меѓу доброволците кои ќе бидат вакцинирани против коронавирусот до крајот на клиничките...

Свет16 часа

(Видео) Маж со секира држеше во заложништво шест деца во Русија

Маж кој држеше шест деца како заложници во стан во Санкт Петербург, се предаде на полицијата.Во стан во предградијата на...

Македонија16 часа

Мухамед Зекири нов генерален секретар на Владата

Поранешниот пратеник Мухамед Зекири е избран за нов генерален секретар во Владата.Одлуката e донесена на последната владина седница одржана денеска....

Европа16 часа

Старските домови во Шпанија први ќе бидат вакцинирани против Ковид-19

Штитениците и персоналот на домовите за стари лица ќе бидат први вакцинирани против коронавирус во Шпанија, изјави министерот за здравство...

Свет17 часа

САД: Повеќе од 190.000 новозаразени со Ковид-19

Во САД 1.083 лица починаа како последица на Ковид-19 во изминатите 24 часа, додека регистрирани се 190.562 нови случаи на...

Спорт18 часа

Ѓоковиќ најдобар во 2020-та година

Моментно најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ ја завршува годинава на првата позиција на АТП листата. Тоа му појде од рака...

Топ18 часа

Приведен германски државјанин баран и од Интерпол, кај него пронајдени две исчезнати деца

Полициски службеници од Секторот за меѓународна полициска соработка-Отсек за потрага на ул.МАНАПО во Скопје врз основа на издадена меѓународна потерница...

Македонија18 часа

Вонреден инспекциски надзор во болницата во Битола по фотографиите дека пациент прима инфузија покрај починати лица

Министерот за здравство Венко Филипче побара од ДСЗИ да испрати вонреден инспекциски надзор во болницата во Битола како би се...

Досие