Контакт

Свет

Подољак: Војната во Украина, порано или подоцна, ќе стигне до најголемите градови во Русија

Објавено пред

Војната во Украина, порано или подоцна, ќе допре до најголемите градови во Русија, изјави Михаил Подољак, советник на украинскиот претседател.

dobivaj vesti na viber

„Внатрешната ескалација на војната во Русија е неизбежна. Такви градови, кои се разгалени, мрзливи, кои мислеа дека живеат во друга реалност, се Москва, Санкт Петербург, Екатеринбург“, рече тој.

Подољак не прецизира кој точно и зошто ќе организира вакви напади, а како причина ја наведе неинформираноста.

Тој нагласи дека „Украина не ја напаѓа Русија“, но „логиката на војната“ му дозволува да даде таква прогноза.

Во меѓувреме, руските власти почнаа да ја подготвуваат Москва за заштита од можни удари на украински беспилотни летала, кои претходно ја нападнаа руската територија на стотина километри од борбената зона.

Во медиумите и телеграмските канали се појавија фотографии и видеа од распоредувањето системи за противракетна одбрана во главниот град.

Ракетните системи за ПВ, „Панцир“, се распоредени на покривите на седиштето на Министерството за одбрана на Русија, потоа во близина на националниот парк „Лошини остров“ и на експерименталните полиња на Академијата „Темиријазев“.

Подоцна, во близина на воениот аеродром „Остафјево“, деловниот аеродром на „Газпром“ – „Авија“, како и во близина на резиденцијата на претседателот Владимир Путин во Ново Огарево, биле забележани противвоздушни ракети „Панцир“.

Системи за противвоздушна одбрана беа инсталирани и на згради во близина на Кремљ во Москва, пренесе „Денес.рс“.

Свет

Ким Џонг Ун заедно со ќерката ја посети војската: На светот му покажа со што располага

Објавено пред

Севернокорејскиот лидер Ким Јонг Ун ги обиколи војниците по повод 75-годишнината од основањето на севернокорејската војска, придружуван од неговата ќерка Ким Јо Ае.

dobivaj vesti na viber

Во таа прилика тој нагласи дека неговата армија „е сила на која не може да се одолее“, соопшти денеска севернокорејската државна агенција КЦНА.

Неговата ќерка по четврти пат се појави во јавноста заедно со нејзинитe татко и мајка Ри Сол Јо, што ги подгреа шпекулациите дека таа е можен наследник на Ким Џонг Ун, пренесува АП. Севернокорејските државни медиуми често го нарекуваат Ким Ју Ае како „почитуван“ и „сакан“.

Според аналитичарите, одлуката на Ким Џонг Ун да ја одведе својата ќерка на настани поврзани со севернокорејската војска испраќа сигнал до светот дека нуклеарното оружје е најсилната гаранција за континуираното владеење на династијата Ким.

Воената посета доаѓа бидејќи има навестувања дека Северна Кореја се подготвува за голема воена парада во Пјонгјанг. Се очекува на оваа парада Северна Кореја да ги прикаже своите најнови воени достигнувања и напредок во развојот на нуклеарно оружје, што ги загрижува земјите од регионот и САД.

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) Дeвојче од Сирија спасено од под урнатините по 40 часа

Објавено пред

Белите шлемови објавија видео од спасување на девојче од под урнатините.

dobivaj vesti na viber

Девојчето било спасено во сирискиот град Салкин, недалеку од Идлиб, а било заглавено под урнатините дури 40 часа.

Бројот на загинати во Турција и Сирија постојано расте и се менува. Според најновите податоци, досега загинати се 8400, а околу 38.000 се повредени.

Обединетите нации предупредија дека меѓу загинатите може да има илјадници деца.

Прикажи повеќе...

Свет

Целосна катастрофа по земјотресот: Тела на улиците, се трага по преживеани, пристигнуваат спасувачки тимови од други земји

Објавено пред

Повеќе од 8.400 луѓе загинаа во разорниот земјотрес што ги погоди јужните делови на Турција и Сирија.

dobivaj vesti na viber

Според последните податоци, повеќе од 38.000 се повредени. Илјадници згради се урнаа.

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган прогласи тримесечна вонредна состојба во 10-те најпогодени провинции.

Телата на загинатите остануваат на улиците додека продолжува потрагата по преживеани. Обединетите нации предупредија дека меѓу загинатите може да има илјадници деца.

Многу земји и понудија помош на разурната од земјотресот Турција, а кинески спасувачки тим денеска слета на аеродромот во Адана, Турција, јави кинеската државна телевизија CCTV.

Тимот од 82 члена донесе 20 тони медицинска и друга помош и опрема во Турција, како и четири кучиња за потрага по преживеани. Кина претходно најави дека ќе испрати финансиска помош за Турција во износ од 5,49 милиони евра.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија20 минути

(Видео) Стотици пакети со топла облека и ќебиња се собраа во Скопје, се донира и телефонски, пунктовите остануваат отворени

Стотици пакети со неопходни намирници се донесени на двата пункта во Скопје каде граѓаните донираат за граѓаните на Турција погодени...

Свет38 минути

(Видео) Дeвојче од Сирија спасено од под урнатините по 40 часа

Белите шлемови објавија видео од спасување на девојче од под урнатините. Девојчето било спасено во сирискиот град Салкин, недалеку од...

Свет51 минута

Целосна катастрофа по земјотресот: Тела на улиците, се трага по преживеани, пристигнуваат спасувачки тимови од други земји

Повеќе од 8.400 луѓе загинаа во разорниот земјотрес што ги погоди јужните делови на Турција и Сирија. Според последните податоци,...

Регион58 минути

Граѓаните на Турција бесни на властите: „Никој не ни помага, сами копаме низ урнатините“

Во Турција граѓаните се сè полути поради, како што велат, бавната и неадекватна реакција на владата на разорниот земјотрес, во...

Македонија13 часа

Автомобил удри во пешак кај Цементара, со Брза помош е пренесен во болница

Автомобил марка „мерцедес“ удри во пешак вечерва на булеварот „Борис Трајковски“. Несреќата се случила во близина на Цементара. Сведоци на...

Македонија14 часа

Приведени четири лица за каменувањето на македонскиот клуб во Благоевград

Има приведени за нападот со камен врз македонскиот културен клуб во Благоевград, пренесе бугарскиот медиум НОВА од свои извори. Во...

Свет15 часа

(Видео) Најпотресните снимки од Турција и Сирија: Се извлекуваат деца низ урнатините, луѓе очајни со лопати бараат преживеани

Ужас по катастрофалниот земјотрес во Турција и Сирија. На социјалните мрежи не престануваат да се шират емотивни снимки и фотографии...

Македонија16 часа

Кога ќе ни почине пациент, тогаш надлежните ќе ја видат итноста на потребата од брз лек, велат болните од цистична фиброза

Претседателот на Асоцијацијата за лица болни од цистична фиброза, Фики Гаспар, за „Макфакс“ вели дека здравствената состојба на болните е...

Македонија19 часа

Историското вештачење за „Ласкарци“ води до активисти на ДУИ

Валдет Џафери, директорот на Бирото за судско вештачење, во кое се работеше супер вештачењето за „Ласкарци“, и вештакот Зеќирија Зеќири,...

Македонија20 часа

Пендиков добива сместување, лично обезбедување и државјанство, засега останува во Бугарија

Христијан Пендиков ќе добие бугарско државјанство, соопшти денеска бугарскиот министер за надворешни работи, Николај Милков. Рече дека Министерството за надворешни...

Македонија20 часа

Дојави за бомби во 33 основни училишта во Скопје

Денеска, околу 12.30 часот, во СВР Скопје било пријавено дека на електронска адреса на 33 основни училишта во Скопје била...

Македонија20 часа

(Видео) Страшна сообраќајна несреќа во Куманово: полицајци извлекоа жива глава кога „туран“ удри во нив со голема брзина

Двајца полицајци во службено возило, на кое не му работи левиот фар, се директна цел на автомобил кој со голема...

Македонија21 час

Османи за македонските ученици во Турција: Траумата ќе ги следи, но сите се добро, ноќеска ми испратија фотографија

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, ноќеска добил фотографија од групата од осуммина ученици и нивниот ментор од Тетово, Гостивар...

Македонија22 часа

Милков: Скопје ги поткопува обидите за унапредување на односите меѓу Бугарија и Северна Македонија

Министерот за надворешни работи на Бугарија, Николај Милков, изјави дека Скопје ги поткопува обидите за унапредување на односите меѓу Бугарија...

Македонија22 часа

„Ајде ако не, слави да прави“, судијката реагира што Зеќири си викнал дома доктор без судска дозвола, прати и психијатар за да му се утврди состојбата

Адвокатите на Мухамед Зеќири донесоа психијатар, кој е и вештак, за да образложи дека обвинетиот не е во добра психичка...

Македонија23 часа

Полицијата пак не успеа да го донесе Зеќири на судење; Судијката: Била повикана брзата помош, не знам дали е пристигната

Ексгенералниот секретар Мухамед Зеќири одново не беше спроведен на судењето, каде што се гони за злоупотреба на службената положба и...

Европа23 часа

Два нови силни земјотреса во Турција

Бројот на загинати во двата разорни земјотреси што вчера ги погодија јужна Турција и северозападна Сирија се искачи на повеќе...

Македонија24 часа

Евакуирани македонските ученици затекнати во загрозеното подрачје во Турција

МНР информира дека деветтемина државјани на Македонија, кои беа затекнати во загрозеното подрачје (осум ученици и нивен ментор/наставник, кои преку...

Економија24 часа

Мицкоски: За 5 години, Владата на СДСM го зголеми јавниот долг за 2.916 милијарди евра

„Во периодот од 1 јануари 2018 година до 31 декември 2022 година, за пет години, Владата на СДСМ го зголеми...

Македонија1 ден

Таравари на чекор да земе пет директорски, како и две министерски места – до утре ќе падне одлуката за влез во Влада

Пет директорски места се извесни дека ќе припаднат на кадри од Алијанса за Албанците. Дека има согласност од страна на...