Контакт

Свет

Полицајците и војниците во Тунис по првпат гласаат на избори

Објавено пред

Полицајците и војниците во Тунис денеска првпат излегоа да гласаат на локалните избори во земјата.

Повеќето Тунижани ќе гласаат на 6 мај на изборите за општински совети, но околу 40.000 припадници на безбедносните сили, кои имаат право на глас, гласаа денеска.

Претходно, државјаните на Тунис вработени во полицијата или армијата не гласаа на избори, бидејќи мораa да бидат политички неутрални. Парламентот на Тунис во јануари одлучи да им даде право на глас на 120.000 припадници на безбедносните сили, првпат откако Тунис стана независен од Франција во 50-тите години од минатиот век.

На 6 мај во Тунис ќе се одржат првите локални избори од револуцијата во 2011 година.

Свет

Нетанјаху во проблеми, остана без адвокат

Објавено пред

Еден од најважните адвокати на премиерот на Израел, Бенџамин Нетанјаху, поднесе оставка.

Тој го стори тоа затоа што на неговиот клиент не му било дозволено да го финансира својот правен тим од приватни фондови.

Нетанјаху, на кого му се суди за корупција, што тој ја негира, побарал 2,9 милиони долари од неговиот пријател, американскиот милијардер Спенсер Патрих, за да ги покрие трошоците за адвокатите.

Сепак, по препораката на Врховниот израелски обвинител, Oдборот во канцеларијата на државниот контролор го спречил Нетанјаху да ги прими парите, објаснувајќи дека тоа би било несоодветен подарок за владин службеник.

На 70-годишниот израелски лидер, чиј личен имот се проценува на повеќе од 10 милиони долари, му беше наредено да врати и дел од парите што ги добил од неговиот братучед од САД, Нејтан Миликовски, за да ги покрие судските трошоци.

После тоа, адвокатот Миха Фетман поднесе оставка од правниот тим на Нетанјаху, а израелските медиуми објавија дека оставката е поврзана со пари и изгледите дека трошоците на Фетман нема да бидат покриени.

Извор директно поврзан со случајот синоќа за францускиот печат потврди дека заминувањето на Фатман е поврзано со одлуката на Одборот да го спречи Нетанјаху да прима пари од приватни фондови.

Прикажи повеќе...

Регион

Без гушкање и бакнување, дозволен само бакнеж на младенците: Хрватска воведува нови правила за свадби

Објавено пред

Директорот на хрватскиот Институт за јавно здравје, Крунослав Чапак, истакна дека свадбите нема да бидат забранети и откри кои ќе бидат препораките.

„Ќе дадеме нови препораки за организирање на свадби, собири во угостителски објекти, кетеринг, хотели и сл. Малку ќе ги заостриме мерките, тоа е. ќе мора по име да ги водиме присутните гости, нивниот мобилен број. Ќе побараме од организаторите да спречат гушкање и бакнување, што е многу тешко на свадби, тоа ми е сосема јасно. На младоженецот ќе му биде дозволено да ја бакне невестата. Угостителството ќе им бидат дадени упатства да не ја служат храната на овали, туку индивидуално. Никогаш не зборувавме за забраната, туку за ограничувањето на бројот, но тој останува ист во моментот. И за танцот ќе дадеме неколку препораки. Ние не би го препорачале вовчето. Луѓето потоа брзо дишат и во исто време создаваат капки што можат да се пренесат“, рече тој.

Тој исто така откри дали би отишол на свадба во овој момент.

„Лично, во овој момент не би одел на свадба, освен на некој што ми е многу близок, на пример мојата ќерка или брат“, рече тој.

Прикажи повеќе...

Регион

И покрај заразените туристи, Грција продолжува да ги олеснува мерките

Објавено пред

Здравствените власти во Грција се во состојба на подготвеност, бидејќи се зголемува бројот на заразени со коронавирусот, а повеќето случаи се поврзани со туристички патувања, особено оние кои доаѓаат од балканските земји, пишува грчкиот весник „Катимерини“.

„Еден случај што предизвика посебна загриженост, а станува збор за граѓанин на Србија кој летото го помина во Едипсос на Евија. По тестот, тој и неговата сопруга беа позитивни, а здравствените власти се обидоа да ги идентификуваат нивните контакти, вклучувајќи го и таксистот што ги возеше во болницатa“, пишува „Катимерини“.

Додаваат дека Србинката е првиот случај на зараза со вирусот на островот Крф, додека четворица српски државјани за кои се утврди дека се позитивни на граничниот премин, се сместени во специјален хотел за карантин на Тасос.

Националната организација за јавно здравје објави 33 нови случаи на заразени со „Ковид-19“ и 21 случај на заразени туристи.

И покрај зголемувањето на бројот на заразени, грчките власти дополнително ги олеснија мерките поврзани со борбата против коронавирусот, а од вчера маските не се задолжителни за посетителите на трговските центри, иако тие остануваат задолжителни за вработените во продавниците. Исто така укинато е ограничувањето за најмногу шест гости на маса во грчки барови и ресторани.

Грчкиот министер за здравство Василис Кикилиас ги повика регионалните и локалните власти да ги засилат инспекциите во кафулињата и рестораните.

„На земјата и треба туризам, како економски, така и психолошки. Сепак, гледаме дека случаите се зголемуваат, како во соседните земји, така и на глобално ниво“, рече тој, додавајќи дека Грција е најдобриот пример во управувањето со ситуацијата со вирусот.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет1 час

(Видео) „Победата дојде“ – во болницата во Бергамо нема пациенти со Ковид-19 во одделот за интензивна нега

Во болницата „Папата Јован“ во Бергамо, Италија, нема повеќе пациенти со коронавирус на одделот за интензивна нега, 137 дена откако...

Регион2 часа

(Видео) Полицијата нападнала две новинарки на протестот во Белград

Две новинарки на порталот „Нова.рс“ вчера биле нападнати од страна на полицијата на протестот во Белград. Порталот објави дека новинарката...

Топ2 часа

Комбе со 50 мигранти се превртело на патот Валандово-Струмица, возачот побегнал

Во вечерните часови на 8 јули на регионалниот пат Валандово-Струмица, пред крстосницата за село Раборци, се превртело комбе „мерцедес спринтер“,...

Свет2 часа

Русија одобри нов лек против коронавирусот

Русија одобри нов антивирусен лек, „коронавир“, за лекување на пациенти со Ковид-19, соопшти во средата руската фармацевтска компанија Р-Фарм, во...

Македонија2 часа

Казна за угостителски објект, на иста маса седеле четири лица кои не биле од исто семејство

Обвинителството предложи казни за угостителски објект во Скопје и за управителот на правното лице поради непочитување на мерките за заштита...

Регион3 часа

Брнабиќ: Ова се најнасилни протести досега

Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ, рече дека протестите од изминатите два дена во Белград се најнасилните протести досега, но рече...

Македонија4 часа

Државјаните на Србија, Косово, Црна Гора и БиХ може да влезат во земјата само со негативен тест

Државјаните на Србија, Косово, Црна Гора и БиХ од денеска може да влезат во земјата само со негативен тест за...

Регион4 часа

Повредени 19 полицајци и 17 демонстранти на протестот во Белград

За време на синоќешните протести и немири пред Собранието на Србија во Белград  повредени се 19 полицајци и 17 демонстранти....

Македонија5 часа

(Аудио) Објавен разговорот меѓу Заев и лажната Грета Тунберг

Руските пранкери Владимир Кузнетсков и Алексеј Столиров го објавија разговорот со поранешниот премиер Зоран Заев, кој мислел дека разговара со...

Регион14 часа

Вулин: Ова е обид за државен удар, се радуваат сите непријатели на Србија

Српскиот министер за одбрана Александар Вулин вечерва во изјава за ТВ „Пинк“ рече дека она што се случува втора вечер...

Регион16 часа

(Видео) Српската полиција со жестока реакција ги растера демонстрантите од пред Собранието

Група луѓе предводени од Сојузот за Србија се собра попладнево пред српското собраните. Полицијата направи кордони пред влезот во зградата....

Регион16 часа

(Видео) Белград под опсада: Полицијата фрли солзавец, демонстрантите гаѓаат со факли

На протестите во Белград избија и првите инциденти пред Собранието. Се слушнаа неколку детонации, а полицијата фрла солзавец. Демонстрантите извикуваат...

Свет19 часа

Бројот на заболени од коронавирус низ целиот свет надмина 12 милиони

Низ целиот свет oд новиот коронавирус досега се заразиле над 12 милиони луѓе, односно 12.002.132, според најновите податоци објавени на...

Регион21 час

Вучиќ: Имаме сознанија за вмешаност на странски служби во вчерашниот протест

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, ги осуди синоќешните протести организирани пред националното собрание, оценувајќи ги како акт на политичко насилство....

Македонија21 час

За гласање на изборите се пријавиле 137 заболени од коронавирус

Вкупно 137 лица позитивни на коронавирус се пријавиле за гласање на предвремените парламентарни избори, а Државната изборна комисија добила пријави...

Македонија22 часа

163 новозаболени од Ковид-19 во земјата, починаа осум лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.794 тестирања, а регистрирани се 163 нови случаи на...

Македонија1 ден

Владата итно ќе одлучува за ПЦР-тестот за патници од регионот

Премиерот Оливер Спасовски информира дека Комисијата за заразни болести ѝ препорачала на Владата од утре при влез во нашата земја...

Регион1 ден

Белград по синоќешниот хаос – запалени автомобили, смет, скршени стакла

Заменик-градоначалникот на Белград, Горан Весиќ, објави на „Фејсбук“ фотографии од хаосот што остана на улиците на Белград по синоќешните немири....

Регион1 ден

(Видео) Демонстрант во Белград: Тато, ова е за тебе затоа што почина бидејќи немаше респиратор

Новинарка на телевизијата „Н1“ пред српскиот парламент ја сними шокантната исповед на Петар Ѓуриќ, син на познатиот уметник Љубиша Ѓуриќ,...

Регион1 ден

(Видео) Полицијата со палка тепа момчиња што мирно седат на клупа во Белград

Полицијата во Белград, по неколкучасовни масовни протести, почна да ги тепа луѓето, дури и оние што седат мирно. Како што...

Досие