Контакт

Свет

Половина Австралија е во карантин: „Мораме да научиме да живееме со ковид“

Објавено пред

Австралија мора да почне да учи да живее со Ковид-19 откако ќе се вакцинираат повеќе луѓе, рече премиерот Скот Морисон, и покрај загриженоста во некои држави за влијанието на зголемените случаи во Сиднеј.

Додека повеќе од половина од сите Австралијци се во карантин за да го спречат ширењето на заразната варијанта на делта, Морисон рече дека земјата треба да продолжи понатаму и мора да почне со намалување на ограничувањата, бидејќи луѓето сè повеќе се вакцинираат.

„Карантинот не може да трае вечно. Ова не е одржлив начин на живот во оваа земја”, рече тој на прес -конференција.

Изјавата на Морисон доаѓа по појавата на разлики помеѓу државите кои сакаат да го задржат фокусот на контрола на вирусот и најголемата држава Нов Јужен Велс, која бара излез од карантинот преку вакцинација.

Нов Јужен Велс во понеделникот објави 818 случаи, повеќето од нив во Сиднеј, нешто помалку од рекордните 830 претходниот ден.

Премиерката на Нов Јужен Велс, Гладис Береџиклиан ги повика граѓаните помалку да се фокусираат на случаите и повеќе на имунизацијата.

Иако Австралија управуваше со пандемијата подобро од многу други развиени земји, бавното воведување на вакцината го отфрли сјајот од раниот успех.

Во целата земја, 30 проценти од луѓето на возраст над 16 години се целосно вакцинирани, додека 52 проценти добија барем една доза.

Вакцинацијата се одвива со рекордна стапка, но целта за имунизација на 80 проценти од населението нема да се постигне до декември.

Свет

Талибанците ги исклучија девојчињата од средно училиште во Авганистан

Објавено пред

Талибанската влада во Авганистан објави дека засега само момчиња ќе посетуваат средни училишта, а професорите ќе бидат исклучиво мажи.

Во соопштението се посочува дека на девојчињата не им е дозволено да се враќаат во средните училишта, но се наведува дека има планови наскоро za отворање женски средни училишта.

Оваа одлука потсетува на владеењето на Талибанците во 1990 -тите, кога на девојчињата не им беше дозволено да посетуваат основно училиште.

Портпаролот на талибанците Забихула Муџахид изјави дека наскоро ќе бидат отворени женски училишта и дека во моментов се работи на процедури и детали.

Пред неколку дена, Талибанците објавија дека на девојчињата ќе им биде дозволено да учат, но не заедно со мажи, и под услов строго да ги почитуваат новите прописи за облека.

Ова, како што пишуваат медимите, се толкува како забрана за студирање, бидејќи универзитетите немаат доволно човечки ресурси и нема да можат да обезбедат доволен број професорки за да предаваат.

Аналитичарите велат дека истиот проблем ќе постои и во средните училишта.

Кога Талибанците ја напуштија власта во 2001 година, немаше девојчиња во основните училишта, а минатата година имаше два и пол милиони, а бројот на писмени жени во Авганистан се зголеми за 30 проценти.

„Сето ова потсетува на она што го направија Талибанците во 1990 -тите, кога добивме генерации неписмени жени“, рече поранешната портпаролка на Министерството за образование, Норорија Нижат.

Прикажи повеќе...

Свет

Папата до бискупите: Слушајте ги жртвите кои биле сексуално злоупотребени од свештениците

Објавено пред

Поглаварот на Римокатоличката црква, папата Франциск, ги повика европските бискупи да ги слушаат жртвите кои сексуално биле злоупотребувани од свештениците и да ги сметаат за партнери во реформата, предупредувајќи дека во спротивно, иднината на таа верска организација ќе биде загрозена.

Во видео порака до бискупите од Централна и Источна Европа, кои утре ќе се соберат во Полска на четиридневна конференција за заштита на децата, папата изјави дека тие мора да ги третираат жртвите како придружници и протагонисти во заедничката иднина.

„Црквата уште еднаш може да се смета за безбедно место за оние на кои им е потребна, само доколку се соочи со вистината за ова сурово однесување и ако понизно бара прошка од жртвите и преживеаните“, рече папата.

Жртвите одамна велат дека биле третирани како непријатели на црквата кога пријавиле злоупотреба и биле обвинети дека сакаат да направат скандал, иако многумина честопати велеа дека јавно зборуваат за тоа, само за да ги спречат свештениците склони кон такви дела, да им наштетат на другите.

Прикажи повеќе...

Свет

Експертите во САД против трета доза на вакцина за севкупната популација

Објавено пред

Советодавниот одбор на Американската администрација за храна и лекови (ФДА) денеска го отфрли планот да понуди дополнителна, трета доза на вакцина на „Фајзер“ за мнозинството Американци.

Независните експерти собрани од Администрацијата за храна и лекови гласаа со 16 гласови „за“ и 12 „против“, а членовите изразија незадоволство што „Фајзер“ не обезбеди доволно податоци за безбедноста на дополнителните дози, објави Гласот на Америка.

Според медиумите, ова нанело удар врз администрацијата на американскиот претседател Џозеф Бајден, која се обидува да ја зајакне заштитата на граѓаните од многу заразниот делта-сој на вирусот.

И водачите на ФДУ и советодавниот одбор, што, според Гласот на Америка, е невообичаено, посочиле дека се подготвени уште еднаш да гласаат дали да препорачаат дополнителни дози на постарите Американци или други групи со поголем ризик од болести.

Расправата според извештаите на тамошните медиуми траела неколку часа.

Членовите на комисијата, исто така, се пожалиле дека податоците дадени од израелските истражувачи за третата доза можеби не се соодветни за да се предвиди ситуацијата и во Соединетите Американски Држави.

Научниците биле поделени во врска со потребата за дополнителни дози на вакцината и за тоа кој треба да ја прими, а Светската здравствена организација силно се противи богатите нации да им даваат трета доза на нивните жители, додека сиромашните земји немаат доволно вакцини за прва доза.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ1 час

Осумдневен притвор за пет лица од вчерашните протести во Тетово

Судијата на претходна постапка при Основниот суд Тетово им определил осумдневен притвор на петмината приведени по вчерашните протести во Тетово....

Свет2 часа

Експертите во САД против трета доза на вакцина за севкупната популација

Советодавниот одбор на Американската администрација за храна и лекови (ФДА) денеска го отфрли планот да понуди дополнителна, трета доза на...

Македонија2 часа

Османи формира работна група за укинување на визите со САД

Министерот за надворешни работи Бујар Османи, на неговиот Фејсбук профил информира дека формирал работна група во рамки на Министерството за...

Македонија3 часа

Шилегов: Се урива првата од трите галии во Вардар

Градоначалникот на Скопје Петре Шилегов денес на својот Фејсбук профил објави фотографии од демонтирањето на галијата која е поставена во...

Свет6 часа

Американски милијардер случајно признал убиство, му се заканува доживотен затвор

Американскиот милијардер Роберт Дурст вчера беше прогласен за виновен пред судот во Лос Анџелес за убиство на неговата најдобра пријателка...

Топ8 часа

Жител на Сарај уапсен поради кражба на графички картички и струја за „копање“ на биткоини

Во скопското село Љубин, вчера околу 19.30 часот, единицата за интервентна полиција при СВР Скопје го уапсила 39-годишниот Е.А. Како...

Свет10 часа

Американската војска призна: Во нашиот напад со дрон во Кабул загинаа 10 цивили

Американската војска во петокот потврди дека нејзиниот последен напад во Кабул кон крајот на август, во кој загинаа десет цивили,...

Македонија22 часа

Заев: Со Бугарија ќе бараме европско решение за двојна победа

Актуелниот момент поврзан со членството на Северна Македонија во ЕУ и состојбите во регионот беа главна тема на средбата на...

Македонија1 ден

Почина двегодишно дете со Ковид-19 кое имало претходни здравствени проблеми

Од Министерството за здравство информираат дека во денешната статистика за Ковид-19 на Институтот за јавно здравје ќе биде заведено и...

Македонија1 ден

Од следниот месец сертификатот за вакцинација ќе важи само со две дози

Од следниот месец сертификатот за вакцинација ќе важи само со две дози, најави министерот за здравство, Венко Филипче. Тоа значи...

Македонија1 ден

„Избери живот, гласај зелено!“ – ДУИ го откри слоганот за локалните избори

„Избери живот, гласај зелено!“ е слоганот со кој Демократската унија за интеграција ќе настапи на претстојните локални избори, кои ќе...

Македонија1 ден

Русковска барала вештачење на телефонот со кој бил фотографиран Рашковски

Шефицата на обвинителството за организиран криминал и корупција, Вилма Русковска, стапила во контакт со сопственикот на порталот каде што беше...

Македонија1 ден

Обвинителството почна да ја разгледува документацијата за модуларната болница во Тетово

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција пред два дена ја добило документацијата за модуларната болница во Тетово...

Македонија1 ден

Маричиќ: Власта не се меша во истрагата за пожарот во Тетово

Власта воопшто не се меша во истрагата за пожарот во модуларната болница во Тетово. Да сакаше да се меша, немаше...

Македонија1 ден

(Видео) Мисајловски: Одбивањето оставки од Владата за трагичниот случај во Тетово значи дека немаат морал

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Владо Мисајловски, на денешната прес-конференција во врска со трагедијата во Тетово и прашањето за оставки во Владата...

Македонија1 ден

Бугарија ѝ донира на Македонија 50.000 вакцини од „Фајзер“

Синоќа, во 21 часот пристигнаа вкупно 51.480 „Фајзер-Бионтек“ вакцини како донација од Бугарија. „Вчера, Северна Македонија доби донација од повеќе...

Регион1 ден

Словенија воведе задолжителна вакцинација за вработените во јавната администрација

Сите вработени во јавната администрација во Словенија, кои не прележале коронавирус и кои не се вакцинирани, задолжително ќе мора да...

Свет1 ден

И Холандија воведе сертификат за вакцинација за влез во ресторани, кафулиња, музеи…

Во Холандија од 25 септември за влез во кафулињата, рестораните, музеите, театрите и на културни настани ќе биде потребен сертификат...

Македонија2 дена

Косовскиот премиер не одговори дали ќе ги екстрадираат осудените во случајот „Монструм“

Министрите за правда на Македонија и Косово се во директен редовен контакт и тие соработуваат во однос на прашањето за...

Македонија2 дена

Нови правила за Македонците – влез во Швајцарија само со сертификат, во Белгија карантин за невакцинираните

Швајцарија, Белгија и Австрија донесуваат нови ковид-правила за патниците што влегуваат во нивните земји.  За Швајцарија, повеќе не е во...

Досие