Контакт

Свет

Помпео: САД нудат формирање нов сојуз на демократии против Кина

Објавено пред

САД нудат создавање нов сојуз на истомисленици за борба против злонамерноста на Кина кон меѓународната заедница, изјави американскиот државен секретар, Мајк Помпео, во говорот во претседателската библиотека „Ричард Никсон“ во Калифорнија, пренесува „Анадолија“.

Помпео посочи дека без итно дејство, Кинеската комунистичка партија (ККП) ќе ја уништи слободата и ќе го поткопа меѓународниот поредок заснован на правила.

„Ако сега го свиткаме коленото, децата на нашите деца може да бидат препуштени на милост и немилост на ККП, чии активности се основниот предизвик денес во слободниот свет. Тука не станува збор за ограничување. Станува збор за нов комплексен предизвик со кој досега не сме се соочиле“, рече тој зборувајќи за активноста на Кина.

„Не можеме сами да се соочиме со овој предизвик. ОН, НАТО, Г7, Г20, нашата комбинирана економска, дипломатска и воена моќ се сигурно доволно за да се соочат со овој предизвик ако се насочат правилно. Можеби е време за ново групирање истомисленици, нов сојуз на демократии“, продолжи Помпео.

„Имаме алатки. Сега ни е потребна волја. Ако слободниот свет не ја смени комунистичка Кина, комунистичка Кина ќе нè смени нас. Нема враќање кон минатите практики само затоа што тие се пријатни или удобни“, рече американскиот дипломат.

Помпео во вторникот ја обвини Кина дека се обидува да украде интелектуална сопственост на САД со помош на кинески државни компании. На заедничката прес-конференција со секретарот за надворешни работи на Велика Британија, Доминик Рааб, во Лондон, Помпео изјави дека САД сакаат да формираат меѓународна коалиција за да им се спротивстават на заканите што доаѓаат од Кина.

Коментарите на Помпео дополнително ги истакнуваат можеби најострите ескалации во веќе зголемените тензии меѓу Вашингтон и Пекинг, кои драматично ескалираа од почетокот на пандемијата на коронавирусот.

„Обезбедувањето на нашите слободи од ККП е мисија на нашето време и Америка е совршено позиционирана да го води тоа бидејќи нашите основни принципи ни ја даваат таа можност“, истакна Помпео.

Според кинеското Министерство за надворешни работи, Вашингтон во вторникот побарал од Пекинг да ја прекине својата дипломатска мисија во Хјустон. Портпаролот на кинеското МНР, Ванг Венбин, го оцени ваквиот потег на САД како провокација што ги крши нормите на меѓународното право и принципите на билатералните односи, како и конзуларниот договор меѓу двете држави.

Портпаролот додаде дека Кина ќе преземе остри контрамерки ако САД не се откажат од ова барање.

Најавите се остварија денеска кога Кина нареди затворање на американскиот конзулат во југозападниот град Ченгду. Американскиот конзулат во Ченгду, кој е основан во 1985 година и во моментот има повеќе од 200 вработени, е стратешки важен поради неговата близина до автономниот регион Тибет.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Регион

Рекорден број на новозаразени во Грција

Објавено пред

Во Грција денеска се регистрирани 262 нови случаи на коронавирус, што е најмногу од почетокот на пандемијата, а починалее две лица.

Вкупно починале 216 луѓе, а досега се заразени 6.177 луѓе.

Двојно е поголем и бројот на пациенти на интензивна нега. Денеска се 24, а минатата недела биле 13.

Зголемениот број на нови случаи, според властите се должи на непочитувањето на мерките за социјална дистанца во рестораните, кафулињата и на јавните собири.

Министерот за здравство, Василис Кикилијас рекол дека просекот на возраста на новозаболени опаднал на 36.

„ Може да се случи и ако сте млади и мислите дека сте неранливи“ напишал тој на Твитер.

Грчката влада во понеделникот најави дека рестораните нема да работат по полноќ во некои туристички дестинации како што се Миконос, Волос и Катерини, како и полуостровот Халкидики.

Прикажи повеќе...

Свет

Руски доктор: Не смее да се конзумира алкохол пред да се прими вакцината против ковид-19

Објавено пред

Алкохолот не треба да се конзумира на денот на вакцинирање против инфекција со коронавирус, бидејќи може да го ослабне имунитетот и ефектот на вакцината. Ова за РИА Новости го објави главниот специјалист за наркологија при Министерството за здравство на Руската Федерација Евгениј Брун.

„Мислам дека ниту еден лек, вклучително и вакцината против коронавирус, не е компатибилен со алкохол, бидејќи на прво место тоа е токсичен ефект, ослабен имунолошки систем и ослабена вакцина“, рече Брун.

Руското Министерство за здравство ја регистрираше првата вакцина во светот за спречување на СОВИД-19, изработена од Националниот истражувачки центар за епидемиологија и микробиологија во Гамалеја, во соработка со рускиот фонд за директни инвестиции.

Прикажи повеќе...

Свет

Исламска држава го зазеде клучното пристаниште на Мозамбик

Објавено пред

Екстремисти поврзани со Исламска држава, по повеќедневни борби, го зазеле клучното пристаниште во Мозамбик, пренесуваат локалните медиуми.

Според информациите, владините сили кои биле во крајниот северен град Мосимбоа да Праја побегнале, многумина со чамци, откако исламистите упаднале на пристаништето, пренесува Би-би-си.

Градот е близу до местото на проекти за природен гас во вредност од 60 милиони долари.

Во последните месеци милитантите зазедоа голем број северни градови, раселувајќи десетици илјади луѓе.

Ова беше исто така еден од неколкуте напади врз Мосимбоа Да Праја оваа година, бидејќи милитантите поврзани со Исламската држава ги засилија нападите во регионот.

Пристаништето се користи за испорака на товар на нафтените проекти оддалечени околу 60 километри (37 милји), кои ги развиваат нафтени гиганти вклучувајќи го и Тотал.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија3 часа

Градинките добија протокол за работа – се прилагодуваат групите согласно насоките

Министерството за труд и социјална политика информира дека на денешниот состанок со Комисијата за заразни болести и претставници на Министерството...

Економија5 часа

Бежоска: НБРМ ќе побара стечајна постапка за „Еуростандард банка“

Стечајна постапка за „Еуростандард банка“ ќе побара Народната банка од судот, најави гувернерката Анита Ангеловска-Бежоска. Таа кажа дека се направени...

Македонија7 часа

Регистрирани 139 новозаразени од Ковид-19, почина пациент од Охрид

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.627 тестирања, а регистрирани се 139 нови случаи на...

Македонија7 часа

Пендаровски утре ќе му го врачи мандатот на Заев

Претседателот Стево Пендаровски, утре, во 12 часот, мандатот за состав на новата влада ќе му го довери на Зоран Заев,...

Македонија8 часа

Села и Гаши нема да дојдат на средбата на албанските партии што ја организира Ахмети

Алијансата за Албанците и Алтернативата нема да дојдат на средбата на партиите од албанскиот политички блок, која треба да се...

Македонија9 часа

Адеми предлага децата да одат на училиште, се разгледуваат три модели за настава

Комисијата за заразни болести размислува, а Министерството за образование и наука се противи наставата во новата учебна година да се...

Македонија9 часа

Засега нема воведување на ПЦР-тестови за граѓаните што транзитираат низ Македонија

Засега нема одлука за воведување ПЦР-тестови за граѓаните што транзитираат низ Македонија. На денешниот состанок на Комисијата за заразни болести...

Македонија9 часа

Сведоштво на прилепчанка што го победи коронавирусот: „Моето лекување беше едно од потешките“

Седумдесетгодишната Виолета Мирчевска од Прилеп тринеделната битка со коронавирусот ја поминала емотивно и стресно, но голема мотивација ѝ било семејството, кое...

Топ10 часа

Загина 16-годишник при судир на два мотоцикли во скопско Кадино

Во судир на два мотоцикли, управувани од тинејџери, синоќа во селото Кадино загинал 16-годишник. Како што информираат од МВР, непосредно...

Македонија11 час

Заев и Николовски се откажаа од средствата за патни трошоци

Генералниот секретар на СДСМ, Љупчо Николовски, информира дека тој и лидерот на партијата, Зоран Заев, се откажале од патните трошоци....

Свет11 час

Кои маски штитат, а кои ја шират инфекцијата на Ковид-19 уште повеќе?

САД достигнаа рекордни пет милиони заразени од коронавирус, а сите напори да се запре ширењето на инфекцијата не успеаја. Иако...

Македонија12 часа

Педесет компании заинтересирани за изградба на скопската пречистителна станица вредна 136 милиони евра

Досега 50 компании испратиле апликации на повикот за проектирање и изградба на постројка за третман на отпадни води за град...

Македонија12 часа

Извештај на ИЈЗ: Намален е бројот на новозаразени и починати

Трета недела по ред продолжува трендот на намалување на бројот на новозаболени и починати лица, а се бележи благо зголемување...

Свет13 часа

Кралството Бутан во карантин само поради еден заболен од Ковид-19

Бутанските власти првпат прогласија општ карантин кога еден граѓанин, кој е позитивен на коронавирус, бил во близок контакт со луѓе...

Свет13 часа

Американскиот епидемиолог Фаучи: Сериозно се сомневам во руската вакцина

Главниот американски епидемиолог, Ентони Фаучи, изјави дека рече оти има сериозни сомнежи дека вчерашната одобрена вакцина против коронавирусот во Русија...

Свет14 часа

Руската вакцина веќе ја бараат 20 земји

Кога рускиот претседател, Владимир Путин, објави дека е одобрена првата светска вакцина за Ковид-19, 20 држави побараа од Русија да...

Македонија14 часа

Бројот на заразени од почетокот на пандемијата во Македонија надмина 12.000 лица

Од почетокот на пандемијата во земјата над 12.000 лица биле регистрирани позитивни на коронавирусот. Вкупната бројка досега изнесува 12.083 случаи...

Македонија1 ден

Моделот за образовниот процес ќе се донесе по мислењето на Комисијата за заразни болести

Конечната одлука за начинот на кој ќе се спроведува наставата од септември ќе биде донесена врз основа на мислењето на...

Македонија1 ден

Автобусите отсега ќе можат да превезуваат поголем број на патници, одлучи Владата

Автобусите отсега ќе може да пренесуваат патници со 75 отсто од капацитетот, наместо досегашните 50, одлучи Владата на седница. „На...

Европа1 ден

СЗО сака дополнително да ја проверува ефикасноста на руската вакцина против Ковид-19

Светската здравствена организација (СЗО) и руските власти разговараат за процес на евентуално тестирање на безбедноста и ефикасноста за нова вакцина...

Досие