Контакт

Свет

Поранешен американски разузнавач: Време е да се каже вистината за вонземјаните, луѓето можат да се носат со тоа!

Објавено пред

Кристофер Мелон, поранешен американски разузнавач, ја повика федералната влада да објави информации за наводен проект за обратен инженеринг (процес на репродукција на технологија или производ, т.е. обратна анализа и истражување за да се одреди составот и компонентите, како се направени и функција, функционални карактеристики итн.) која вклучува неидентификувани летечки објекти (НЛО).

dobivaj vesti na viber

Мелон, поранешен заменик-помошник секретар за одбрана за разузнавање, кој е специјализиран за НЛО, напиша во авторски текст во изданието на Политико објавено во саботата дека добил извештаи оти владата се вклучила во „проект за обратен инженеринг“ во кој се вклучени НЛО. Тој ја повика владата да ги објави сите записи, пренесува Њузвик, кој не може самостојно да ги потврди извештаите.

Мелон наведува дека упатил четворица сведоци до Канцеларијата за решавање на аномалии на сите домени (AARO – канцеларија во рамките на Канцеларијата на секретарот за одбрана која истражува НЛО и други феномени во воздухот, морето, вселената и на копното) кои тврделе да има сознанија за тајна владина програма „која вклучува анализа и експлоатација на материјали пронајдени од несветски (земјени) летечки објекти“, и дека бил контактиран од други извори за „наводна тајна програма за обратно инженерство на американската влада“.

Тој наведе голем број причини зошто смета дека сите информации за овие наводни проекти треба да бидат јавни. Мелон посочува дека Американците „имаат право да ја знаат вистината“ за тоа дали владата има проекти за обратно инженерство  на НЛО и дека луѓето „можат да се носат“ со какви било информации за вонземјани.

Откривањето на таквите информации, исто така, може да им помогне на глобалните лидери „да развијат ефективно одвраќање“ против напад, напиша тој, истакнувајќи дека нема знаци на „агресија“.

Мелон, исто така, појасни неколку научни предности од откривањето на какви било информации.

„Ако сме репродуцирале неземјени технологии, нашите најдобри и најпаметни умови треба да бидат ангажирани во нивното оценување. Претпоставувајќи дека технологијата на погон на неидентификувани аномални феномени (UAP) е различна од се што е познато на јавноста, успешна програма за обратно инженерство може да доведе до револуција во енергијата, транспортот и технологијата на материјали. Можеби ќе можеме да ја забрзаме транзицијата кон чиста и евтина енергија, можеби дури и да развиеме суперспроводливи материјали и погонски технологии кои сега се тема на холивудските филмови“, вели поранешниот разузнавач.

Мелон не е првиот човек што го поставил прашањето за обратното инженерство на НЛО. Американскиот конгресмен Тим Бурчет, републиканец од Тенеси, во март изјави за „Њузвик“ дека верува дека „во одреден момент најдовме летало, а можеби и суштества“. „Мислам дека многу работи во моментов се измислуваат обратно, но ние едноставно не го сфаќаме тоа“, рече конгресменот.

Во април, војската на Соединетите Држави декласифицираше досега видени видеа од НЛО за време на сослушувањето во Сенатот.

Гледањето на НЛО со векови го буди интересот на милијарди луѓе ширум светот. Иако овие гледања често се лесно објаснети – понекогаш тоа се вообичаени вселенски објекти како метеори или воена опрема – тие често наведуваат многумина да размислуваат за можноста за вонземски живот. Во последниве години, очите на јавноста повторно беа свртени кон НЛО, а многумина ја повикаа американската влада да биде потранспарентна во врска со забележаните појави.

Свет

Маск по пукањето врз Трамп: „Целосно го поддржувам претседателот и му посакувам брзо закрепнување“

Објавено пред

Елон Маск на социјалната мрежа „Икс“ објави дека го поддржува Доналд Трамп по нападот врз него за време на митинг во Пенсилванија.

dobivaj vesti na viber

Кон поранешниот американски претседател Доналд Трамп беше пукано на предизборен митинг во Батлер, објави Вашингтон пост, повикувајќи се на окружниот обвинител. Напаѓачот и еден од посетителите се убиени.

„Целосно го поддржувам претседателот Трамп и му посакувам брзо закрепнување“, напиша Маск на „Икс“.

Маск сподели и фотографија од Трамп по нападот, држејќи ја десната рака со стисната тупаница високо во воздух веднаш по нападот.

Тој, исто така, на „Икс“ напиша дека „Америка немала толку силен кандидат уште од Рузвелт“.

Прикажи повеќе...

Свет

По нападот врз Трамп, реакции на светските лидери: „Се молиме за неговата безбедност“

Објавено пред

Меѓународните лидери објавуваат пораки за поддршка на социјалните мрежи откако поранешниот претседател Доналд Трамп беше повреден на митинг во Пенсилванија.

dobivaj vesti na viber

„Сара и јас сме шокирани од нападот врз претседателот Трамп. Се молиме за неговата безбедност“, изјави израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху.

„Насилството раѓа повеќе насилство. Жал ми е за она што се случува во изборниот процес во САД. Мојата солидарност со Доналд Трамп“, изјави претседателот на Хондурас, Ксиомара Кастро де Зелаја.

„Моите мисли и молитви се со претседателот Трамп во овие темни часови“, нагласи унгарскиот премиер Виктор Орбан.

Прикажи повеќе...

Свет

Буш: Кукавички напад врз Трамп

Објавено пред

Поранешниот претседател Џорџ Буш изјави дека е „благодарен“ што Доналд Трамп е безбеден.

dobivaj vesti na viber

„Лора и јас сме благодарни што Трамп е безбеден по кукавичкиот напад врз неговиот живот. И ги пофалуваме мажите и жените од Тајната служба за нивниот брз одговор“, рече тој.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет1 час

Бајден: Се молам за Трамп и неговото семејство

Американскиот претседател Џо Бајден изјави дека е „благодарен“ што неговиот ривал Доналд Трамп е безбеден по пукањето на митинг во...

Свет1 час

(Видео) Пукање на митингот на Трамп, поранешниот претседател изнесен раскрвавен, двајца мртви

На митингот на Доналд Трамп во Пенсилванија одекнаа истрели, објави Си-ен-ен. Поранешниот претседател и веројатен републикански претседателски кандидат во ноември...

Македонија6 часа

За само 12 дена во Македонија имало 173 поголеми пожари на отворено

За само за 12 дена, од почетокот на месец јули имало вкупно 173 пожари на отворен простор од пошироки размери....

Топ9 часа

40-годишникот им дал да пијат лекови во комбинација со алкохол – детали за случајот со децата кои завршија на Токсикологија

Скопското обвинителство донесе наредба за спроведување истрага против 40-годишниот Д.Ѓ. во чијашто куќа беа најдени четворицата малолетници, од кои две...

Македонија16 часа

Стабилна е состојбата на тинејџерите кои беа најдени без свест во куќа во Скопје, користеле психотропни супстанци

Стабилна е состојбата на четворицата малолетници кои беа најдени без свет и со повреди по телото во куќа во Скопје....

Култура17 часа

Со спектакуларен настап на светски познатиот виолинист, Џулијан Рахлин, и Македонската филхармонија отворен е фестивалот „Охридско лето“

Литванскиот виолинист со светско реноме Џулијан Рахлин и Македонската филхармонија вчеравечер на Античкиот театар приредија незаборавна вечер за публиката на...

Македонија17 часа

Патничка јавно и’ се заблагодари на Македонка која и’ го спасила животот на пат кон Грција: „Застана со автомобилот и ми пружи прва помош“

„Сакам јавно да се заблагодарам на една исклучителна личност која ми го спаси животот во моментот кога ми требаше итна...

Македонија18 часа

(Видео) Со „ер тракторите“ ќе се гаснат пожарите кај Серта и бугарската граница, цела ноќ пожарникарите се бореа со огнот кај Неготино

Три ер трактори ќе полетаат во 10.00 кон пожарот на Серта а околу 15.00 ќе се упатат кон пожарот на...

Македонија19 часа

Семејство тврди дека нивното бебе било тепано на Педијатрија, Таравари најавува одговорност ако е вистина

Семејството на тримесечно бебе тврди дека детето било тепано на Клиниката за педијатрија. Министерот за здравство, Арбен Таравари изјави дека...

Македонија1 ден

Не бил киднапиран, ниту се самозапалил: полицијата го расчисти случајот со наводно киднапирање и самозапалување на момче од Скопје

СВР Скопје го расчисти кривично правниот настан за кој на 04.07.2024 околу 00.30 часот беше пријавено дека во индустриска зона...

Топ1 ден

(Видео) Тешка несреќа кај Хиподром

Тешка сообраќајна несреќа се случи попладнево на излезот од Скопје, кај Хиподром. Автомобилот е речиси смачкан и се наоѓа покрај...

Македонија1 ден

Само три жени во Владата на Мицкоски значат итна потреба од субвенции за повеќе сервиси за чистење, готвење и пеглање

Владата на Христијан Мицкоски, со само три министерки, ја врати земјата децении наназад во напорите за родово изедначување. Активистите за...

Македонија2 дена

Се укинува балансерот – министерот Минчев вели дека имало злоупотреби во минатото

Укинување на балансерот најави министерот за јавна администрација, Горан Минчев, соопштувајќи дека оваа дигитална алатка во минатото била предмет на...

Македонија2 дена

Марија Срцева ќе раководи со ТОАРИЛУЦ, Берат Лена со Нефрологија во Струга, именувани нови медицински директори

Министерството за здравство информира дека министерот, д-р Арбен Таравари, денеска именува нови в.д. медицински директори на неколку јавни здравствени установи...

Македонија2 дена

(Видео) Кривична против Иљази, ја оштетила Токсикологија за речиси 660 илјади денари

Денеска, Одделот за сузбивање организиран и сериозен криминал, Единица за корупција, во соработка со Одделот за криминалистичка полиција, поднесе кривична...

Македонија2 дена

Мицотакис ги информирал колегите од НАТО дека Мицкоски дома не употребува Северна, во Вашингтон бил примерен

Грчкиот премиер Киријакос Мицотакис за време на прес-конференција за грчките медиуми на самитот на НАТО во Вашингтон рече дека премиерот...

Македонија2 дена

(Видео) Лажна кампања на платформи за тргување со криптовалути, граѓаните да не отвораат сомнителни линкови

Секторот за компјутерски криминал алармира за зачестена појава, каде што непознати лица преку социјалните мрежи или преку своите приватни имејл-адреси...

Македонија2 дена

Таравари: На пет најдобри студенти од медицинските факултети, веднаш по дипломирањето, ќе им биде понудено вработување во државните болници

На пет најдобри студенти од медицинските факултети во Скопје, Тетово и од Штип, веднаш по дипломирањето, ќе им биде понудено...

Македонија2 дена

Средба Муцунски – Сијарто: Унгарија како претседавач со ЕУ ќе направи напори за забрзување на процесот на проширување на Унијата

Министерот за надворешни работи и надворешна трговија, Тимчо Муцунски, оствари средба со унгарскиот колега, Петер Сијарто, во рамки на НАТО...

Македонија2 дена

ДУИ: Го поддржуваме зголемувањето на минималната плата на 450 евра

Демократската унија за интеграција во целиот период додека управуваше со државата докажа дека го поддржува зголемувањето на платите на работниците,...