Контакт

Свет

Почина Дајана Риг, ѕвезда од серијата „Игра на тронови“

Објавено пред

Дајана Риг, англиската актерка позната по своите улоги во „Игра на тронови“ и „Одмаздници“, почина од рак на 82-годишна возраст.

„Мојата сакана мајка почина утрово, опкружена со своето семејство. Во март ѝ беше дијагностициран рак, а последните месеци уживаше во обичен живот и беше опкружена со љубов”, напиша ќерката на актерката.

Риг се прослави со улогата на Ема Пил во шпионската ТВ-серија на Би-би-си, „Одмаздници“.

Во 1969 година таа ја играше девојката на Бонд, Трејси ди Виченцо, во филмот „Во тајната служба на нејзиното височество“.

Јавноста ја памети последно како Лејди Олена Тајрел во хит-серијата „Игра на тронови“.

Европа

Австриско истражување: Младите излечени од корона најчесто немаат антитела

Објавено пред

Повеќето луѓе кои се излечиле од коронавирус на возраст од 15 до 40 години немаат антитела откако ќе се опорават, покажува студијата направена од австриските власти во местото Рајхенау ан дер Ракс.

„Ова е изненадувачки резултат, но се совпаѓа со фактот дека кај овие возрасни групи симптомите се лесни“, објаснува директорката на покраинскиот санитарен завод на Долна Австрија, Ирмгард Ленер.

Како дел од студијата спроведена во јуни, на целото население во Рајхенау му била понудена можност да бидат тестирани за антитела.

Во таа општина, 61 лице се разболеле во текот на пролетта, а околу 260 биле во карантин.

Во студијата учествувале 1.824 лица, вклучително и оние кои биле позитивни во текот на пролетта.

„Секој што беше позитивен со антитела на ПЦР тест имаше кашлица, како и губење на чувството за вкус и мирис, замор и треска како пропратни симптоми“, вели покраинскиот секретар за здравство Улрике Коенигсбергер-Лудвиг.

Оние чии организам не создал антитела, наводно само посочиле дека чувствуваат настинка, без главните симптоми на коронавирусот.

Градоначалникот на Рајхенау, Ханес Делер вели дека оваа студија покажува дека никој не е безбеден, бидејќи не се знае кога симптомите ќе станат потешки, па затоа е потребна поголема одговорност на граѓаните.

Ленер и Коенигсбергер-Лудвиг истакнаа дека резултатите од студијата покажуваат оти стратегијата на Долна Австрија во борбата против вирусот е правилна.

„Не го стававме целото место во карантин, туку одевме на тоа да ги пронајдеме контактите, што го правиме и денес“, вели Ленер.

Прикажи повеќе...

Европа

ЕУ воведе санкции за три компании за кршење на ембаргото за оружје во Либија

Објавено пред

Европската Унија во понеделникот воведе санкции за три компании, вклучително и Турција, вклучени во кршењето на ембаргото на ООН за Либија, а Турција веднаш ја осуди одлуката.

Покрај турската компанија Avrasya Shipping, санкционирани се уште две, јорданскиот Med Wave Shipping и казахстанскиот Sigma Airlines, се вели во соопштението на ЕУ, додавајќи дека двајца Либијци исто така биле санкционирани.

Одлуката претходно беше донесена на ниво на амбасадори, а вчера била одобрена од министрите за надворешни работи на состанокот во Брисел, соопштија дипломатите. Наведуваат дека се поднесени убедливи докази против санкционираните компании и поединци.

Нивните средства во ЕУ ќе бидат замрзнати и повеќе нема да можат да прават деловни активности со компании од ЕУ или да имаат пристап до европските финансиски пазари.

Одлуката покажува дека „ЕУ го користи стратешки режимот на санкции и е во состојба да одговори на ситуацијата на терен за да го поддржи политичкиот процес и да ги одврати минатите и сегашните извршители на нови престапи“, се вели во соопштението на ЕУ.

Турција веднаш ја осуди европската одлука.

„Во време кога се прават напори да се намалат тензиите на истокот на Средоземното Море, носењето толку погрешна одлука е навистина жално“, се вели во соопштението на турското Министерство за надворешни работи, додавајќи дека европската иницијатива „нема никаква вредност“ во нивните очи.

Во Либија за власт се борат владата на националното единство (ГНА) со седиште во Триполи, признаена од ООН, и генералот Калифа Хафтар, кој има контрола на истокот и дел на југот во земјата.

Прикажи повеќе...

Свет

Расте бројот на заразени во Бразил, регистрирани 13.439 нови случаи на коронавирус

Објавено пред

Во Бразил се регистрирани 13.439 нови случаи на коронавирус, така што вкупниот број на заразени лица е поголем од 4,5 милиони.

Во исто време, 377 пациенти починале во последните 24 часа, а 137.202 од почетокот на пандемијата, пренесува ТАСС.

Досега закрепнале повеќе од 85% од заразените, а околу половина милион граѓани се под медицински надзор.

Во моментов има активни 21.690 случаи, а според податоците, регистрирани се 653 смртни случаи на милион заразени.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа1 час

Шведска нема да ги вакцинира децата против коронавирусот

Шведската влада нема да препорача вакцина против коронавирусот за деца на возраст под 18 години. Според шведските експерти, децата го...

Македонија2 часа

Училишниот час ќе трае пократко од 40 минути, постои можност и учебната година да заврши порано

Собранието вчера вечерта ги изгласа измените на Законите за основно и средно образование со кои се обезбедува непречено организирање на...

Македонија2 часа

Од почетокот на пандемијата во Македонија починаа 700 лица

Од почетокот на пандемијата досега починаа 700 лица, откако вчера беше потврдена смртта на уште 7 пациенти. Меѓу починатите вчера...

Свет3 часа

„Сите мораме да соработуваме“, порачаа светските лидери на годишнината на Обединетите нации

Светските лидери за време на специјалната сесија на ООН посветена на 75-годишнината од основањето на таа организација се согласија дека...

Македонија3 часа

Собраниска седница за избор на заменик-министри во Владата

Собранието денеска треба да ја одржи 13-тата седница на чиј дневен ред е предлогот за именување на заменик-министри во Владата....

Македонија3 часа

Пендаровски: Неопходни се силни Обединети нации, реформирани и прилагодени на новата реалност

Претседателот Стево Пендаровски преку видеопорака се обрати на настанот на високо ниво, што по повод 75-годишнината од формирањето на Организацијата...

Македонија4 часа

Димитров во прва работна посета на Брисел од формирањето на новата Влада

Заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Никола Димитров, денеска ќе престојува во работна посета на Брисел, што всушност е...

Македонија13 часа

Игор Јанушев се повлече од функцијата

Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ вечерва избра нови членови на Извршниот комитет на партијата. Генералниот секретар на партијата, Игор Јанушев, се...

Македонија14 часа

(Видео) Мицкоски: Предложив вонреден конгрес на кој јас нема да бидам претседател, но предлогот беше одбиен

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, предложил вонреден конгрес за избор на нов лидер, каде што тој нема да се кандидира,...

Македонија19 часа

Седум лица починаа од коронавирус, потврдени се 45 нови случаи

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 552 тестирања, а регистрирани се 45 нови случаи на...

Свет20 часа

СЗО ѝ се заблагодари на Русија за напорите за развој на безбедна и ефикасна вакцина против коронавирусот

Првата официјално регистрирана вакцина против Ковид-19, развиена од Институтот за епидемиологија и микробиологија при Научноистражувачкиот центар „Гамалеја“, сега се наоѓа...

Македонија20 часа

Пратениците на Беса го напуштија СДСМ во Собранието, но договорот за коалиција не се растура

Четворицата пратеници на партијата Беса од денеска во Собранието нема да дејствуваат како дел од коалицијата со СДСМ туку како...

Македонија21 час

Станиците Битола 1 и Миладиновци не мерат ПМ10 оти дотраените инструменти биле извор на радијација

Мерните станици се во функција, но дел од инструментите кои ги мерат ПМ10-честичките не работат, велат од Министрството за здрава и...

Македонија21 час

Драма во Струмица: Роднини насилно го однеле телото на починат пациент, заедно со болничкиот кревет

Роднини и пријатели на пациент кој починал во струмичката болница насилно го зеле телото сосе болничкиот кревет и преку оградата...

Економија22 часа

Наместо карго-аеродром во Штип, ќе се градат училишта, водовод и канализации, соопшти Бектеши

Министерството за економија лани направило измени на Законот за јавно приватно партнерство со кој се отвора можноста средствата предвидени во...

Македонија23 часа

Од Германија екстрадиран Јетон Љужа, обвинет за убиството на Саздо

Третообвинетиот Јетон Љужа во случајот за убиството на Никола Саздовски-Саздо денеска бил екстрадиран од Германија, соопшти МВР. „Денеска од Германија...

Европа1 ден

Две волонтерки претрпеле невролошки проблеми по примањето на оксфордската вакцина

Две лица се разболеле за време на испитувањето на вакцината против коронавирусот на компанијата „Астра Зенека“ во Велика Британија, откриваат...

Економија1 ден

Сојузот на стопански комори предложи 25 мерки за економски спас

Сојузот на стопански комори на Македонија минатата недела достави 25 мерки за економски спас, кои очекува Владата да ги усвои...

Македонија1 ден

Приведено лицето кое нападна лекар на токсикологија, Филипче го осуди инцидентот

Приведено е лицето кое вчера го нападна дежурниот лекар на Клиниката за токсикологија, бидејќи го препратил неговото малолетно дете на...

Свет1 ден

Гутереш: Ширете го мирот за да се борите со коронавирусот

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш, во своето годишно обраќање во Генералното собрание на светската организација истакна дека повторно ќе...

Досие