Контакт

Свет

Почина сопругата на амбасадорот на Холандија која беше повредена во експлозијата во Бејрут

Објавено пред

Сопругата на холандскиот амбасадор во Либан почина денеска од повредите со кои се здоби во експлозијата што се случи во пристаништето во Бејрут во вторникот, соопшти холандското Министерство за надворешни работи.

„Хедвиг Волтманс-Молиер (55) била повредена додека седела покрај нејзиниот сопруг, амбасадорот Јан Волтманс, во дневната соба во нивната куќа во Бејрут“, соопшти Министерството.

Масовната експлозија предизвика огромна штета на холандската амбасада, при што повредени се и четири други лица.

Официјален претставник на Министерството за здравство во Либан објави денеска дека бројот на загинатите во либанската престолнина се искачи на 154, а 60 се водат за исчезнати.

Најмалку 120 од повеќе од 5.000 повредени се во критична состојба, пренесува Франс Прес.

Европа

Самит на лидерите на Европската Унија на 1 и 2 октомври

Објавено пред

Лидерите на ЕУ 27 ќе се соберат на самитот во Брисел на 1 и 2 октомври, беше потврдено во кабинетот на претседателот на Европскиот совет.

Портпаролот Баренд Лејтс вели дека претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, по втор пат добил негативен резултат на тестот на Ковид-19 и дека продолжува со подготовките за самитот на кој претседава.

Самитот на лидерите на ЕУ 27 првично беше планиран за 24 и 25 септември, но беше одложен затоа што службеникот за безбедност на претседателот Мишел беше позитивен на коронавирус.

Прикажи повеќе...

Европа

Четири лица прободени со нож во близина на седиштето на „Шарли Ебдо“, осомничените во бегство

Објавено пред

Најмалку четири лица се повредени во напад со нож во близина на поранешните канцеларии на францускиот сатиричен магазин „Шарли Ебдо“ во Париз, објавија локалните медиуми повикувајќи се на полициски извори.

Според АП, двајца осомничени напаѓачи се во бегство.

Засега е непознато во каква состојба се ранетите.

Редакцијата на „Шарли Ебдо“ беше нападната од исламистички теоретичари на 7 јануари 2015 година.

Двајцата напаѓачи тогаш убија 12 лица, вклучително и 10 вработени и 2 полицајци, а ранија уште 11 лица.

Прикажи повеќе...

Свет

Американски сенатори предлагаат санкции против руски официјални лица поради Навални

Објавено пред

Двопартиска група американски сенатори предложи санкции против руски официјални лица во врска со ситуацијата со Алексеј Навални, се вели во соопштението на веб-страницата на сенатор Крис Кунс од Демократската партија, пренесува ТАСС.

„Американските сенатори Крис Кунс, Марко Рубио, Бен Кардин, Мит Ромни и Крис ван Холен го претставија двопартискиот предлог-закон Russia Accountable for Malign Activities Act of 2020, кој предвидува санкции за руски официјални лица соучесници во дрските  прекршувања на меѓународните закони, вклучувајќи го неодамнешното труење на опозицискиот лидер и активист против корупција, Алексеј Навални.

Законот налага администрацијата за утврди дали Кремљ ги прекршил законите на САД кои забрануваат употреба на хемиско и биолошко оружје“, се вели во писмото.

„Бидејќи Русија продолжува да се меша во нашите избори и да презема други штетни активности во земји како Белорусија, Украина и Сирија, што го прави светот поопасен, овој двопартиски предлог-закон се обидува да ги повика на одговорност Путин и неговиот потесен круг“, рече сенаторот Кунс за нацртот-законот.

Рускиот опозициски блогер Алексеј Навални беше хоспитализиран во Омск на 20 август, откако неговото здравје се влоши на летот од Томск кон Москва. По хоспитализацијата, Навални бил во кома, а потоа бил приклучен на вентилатор.

На 22 август бил пренесен на клиниката „Шарите“ во Берлин, а на 2 септември германската влада посочи дека тестовите кај Навални откриле траги од неидентификувана отровна супстанција од групата на новичок.

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, претходно изјави дека Москва е подготвена за сеопфатна соработка со Берлин. Тој истакна дека не се откриени отровни супстанции пред трансферот на Навални во Германија. Според портпаролот на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова, Русија не добила ниту еден значаен одговор за Навални од Германија.

На 7 септември, лекарите од Берлин објавија дека Навални излегол од кома и е исклучен од вентилатор.

 

Прикажи повеќе...

Најново

Европа33 минути

Четири лица прободени со нож во близина на седиштето на „Шарли Ебдо“, осомничените во бегство

Најмалку четири лица се повредени во напад со нож во близина на поранешните канцеларии на францускиот сатиричен магазин „Шарли Ебдо“...

Македонија57 минути

Пендаровски до Пахор: Споделуваме сегашност во НАТО, уверен сум дека ќе имаме и заедничка иднина во ЕУ

Денеска во претседателскиот кабинет во „Вила Водно“ претседателот Стево Пендаровски на церемонија со највисоки државни и воени почести го пречека...

Македонија1 час

Казна за Рудникот САСА – ќе плати 65 илјади евра поради истекувањето јаловина

Откако при направениот увид и констатиран прекршок водостопанскиот инспектор на Државниот инспекторат за животна средина предложи постапка за посредување согласно...

Свет2 часа

(Видео) Ковид-19 создал мутација којашто е уште позаразна

Резултатите од една нова студија покажуваат дека Ковид-19 создал нова мутација која се чини дека е уште позаразна, а експертите...

Македонија2 часа

Николовски ќе бара мотивациско писмо од директорите за да спречи корупција

Вицепремиерот Љупчо Николовски бара од граѓаните да не очекуваат чудо за брзо време бидејќи проблемот со корупцијата во Македонија постои...

Македонија3 часа

Маричиќ не поддржува бирање државен јавен обвинител со политички договор

Не веруваме дека е добар начин на избор на обвинител со политички договор меѓу партиите, рече министерот за правда, Бојан...

Регион3 часа

(Видео) Во Србија се урна воен авион „Миг 21“

Авионот на српската армија „Миг 21“ се урна утрово при извршување на редовна задача за летање во селото Брасина, во...

Свет4 часа

Водечкиот германски епидемиолог предупредува: Пандемијата допрва ќе почне

Водечкиот германски епидемиолог Кристијан Дростен во својот говор на Светската здравствена конференција во Берлин предупреди на предвременото славење на успехот...

Свет4 часа

Трамп: Бајден ќе ја уништи Флорида, мојот план ќе го уништи вирусот

Како дел од предизборната кампања, американскиот претседател, Доналд Трамп, ги посети Северна Каролина и Флорида, некои од државите каде што...

Свет4 часа

Бројот на заболени од Ковид-19 во САД надмина 7 милиони

Бројот на заболени со коронавирус во САД вчера надмина седум милиони, што е повеќе од 20 проценти од вкупниот број...

Македонија4 часа

Заев: Бруталноста од полициски службеници врз граѓани Роми е за најсилна осуда

Премиерот Зоран Заев го осуди вчерашниот инцидент, во кој полицајци брутално тепаат Роми. Според него, таквото однесување е срамно за...

Регион4 часа

Албански претседател: Косово гарант за безбедноста на Балканот

Претседателот на Албанија, Илир Мета, на 75. заседание на ООН изјави дека членството на Косово во ООН би било корисно...

Свет18 часа

Гутереш: Вирусот се шири во сите правци, потфрли заедничката соработка

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш, денеска изјави дека светот не успеал да соработува во борбата против пандемијата на Ковид-19....

Топ19 часа

(Видео) Во Визбегово пронајдена мини лабораторија за масло од канабис, уапсени три лица

Попладнево, околу 15 часот, Единицата за недозволена трговија со дрога извршила претреси во скопско Визбегово, при што пронајдена била мини...

Европа20 часа

Додека Навални закрепнуваше во Берлин, во Русија му го заплениле станот

Сметките на рускиот опозициски политичар Алексеј Навални се замрзнати, а неговиот стан во Москва е одземен додека тој во болница во...

Македонија21 час

Двајца починати и 152 новозаразени со Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.630 тестирања, а регистрирани се 152 нови случаја на...

Македонија22 часа

Владата ќе го разгледа барањето за продложување на породилното отсуство

Владата ќе ги разгледа барањата на родителите кои предлагаат времено продолжување на породилното отсуство за месец или два и ќе...

Свет23 часа

Ниту едно вакцинирано лице во Москва немало компликации

Не се забележани компликации кај ниту едно од 3.000 лица кои биле вакцинирани против коронавирусот во Москва како дел од...

Македонија24 часа

Врховниот суд ја потврди 4-годишната казна за Сеад Кочан

Врховниот суд ја потврди 4,8-годишната казна на Сеад Кочан за случајот „Труст“, која од Апелација му ја намали од изречените...

Македонија1 ден

Рангелова: Ја докажав правдата и слободно можам да се пресметам со тие кои ме обвинуваа

Експратеничката Даниела Рангелова, која е ослободена во предметот „Насилство во Центар“, по судењето, на сведоците кои лажно сведочеле против неа...

Досие