Контакт

Свет

По 20 месеци ограничување САД ги отвора границите за вакцинираните патници

Објавено пред

Соединетите Држави се подготвуваат повторно да ги отворат своите копнени и воздушни граници за странските посетители вакцинирани против Ковид-19 во понеделник, ставајќи крај на 20-месечните ограничувања кои беа особено лошо прифатени во Европа, Мексико и Канада.

Разделените семејства, нарушените деловни односи, оневозможените професионални амбиции, „забраната за патување“ воведена од Доналд Трамп на почетокот на 2020 година, а потоа потврдена од неговиот наследник Џо Бајден, наиде на остри критики и стана симбол на конфузијата предизвикана од пандемијата.

За да се заштити од земјите најпогодени од Ковид-19, Трамп наметна ограничувања за пристигнувања од Кина во февруари 2020 година. Потоа на 13 март, на ред дојдоа европските шенген-земји, а подоцна и Британија и Ирска, додека копнените граници со Мексико и Канада беа затворени поголемиот дел од времето.

Соединетите држави имаат значителна трговија со сите овие земји.

„Беше многу тешко, само сакам да го видам мојот син“, рече Британката Алисон Хенри (63), која во понеделник по 20 месеци ќе отпатува да го посети својот син во Њујорк.

Во многу семејства од двете страни на Атлантикот владее возбуда пред семејните собири. Беше можно да се патува од САД до Европа минатото лето, но странците кои живеат во САД и оние со визи немаа гаранција дека ќе можат да се вратат.

Авиокомпаниите го зголемија бројот на трансатлантските летови и ќе користат поголеми авиони бидејќи укинувањето на ограничувањата носи елан во секторот што пандемијата го фрли на колена.

Дожд границата со Мексико, голем број американски градови од Тексас до Калифорнија претрпеа економски последици поради овие ограничувања и со нетрпение чекаат да се вратат во нормала.

Свет

СЗО: Задолжителната вакцинација треба да биде последна мерка

Објавено пред

Светската здравствена организација (СЗО) за Европа предупреди на задолжителнaта вакцинација и повика на подобра заштита на децата, кои во моментот се сѐ повеќе изложени на Ковид-19.

Генералниот директор на СЗО за Европа, Ханс Клуге, рече дека задолжителните вакцини треба да бидат „апсолутно последно средство и да се користат само кога се исцрпени сите други опции за подобрување на вакцинацијата“.

Истакнувајќи дека во некои случаи задолжителните вакцини дале резултати, Клуге рече дека мора да се земе предвид и ефектот што задолжителните вакцини може да го имаат врз довербата на јавноста: она што е прифатливо во едно општество и заедница може да биде неефикасно или неприфатливо во друго.

Бројот на заболени во Европа е зголемен во сите возрасни групи, а највисоките нивоа во моментот се забележани кај возрасната група од 5 до 14 години.

Подобрената вентилација и употребата на маски треба да бидат стандардни во сите основни училишта како дел од безбедна средина за учење, притоа избегнувајќи затворање на училиштата и учење онлајн, рече регионалниот директор.

„За вакцинирањето на децата треба да се разговара и тоа да се разгледа на национално ниво“, додаде Клуге.

Тој нагласи дека задолжителните мерки во никој случај не треба да придонесуваат за зголемување на социјалната нееднаквост во пристапот до здравствените и социјалните услуги. Клуге потсети и дека при воведувањето рестриктивни мерки е неопходно за да се води грижа за менталното здравје на луѓето и да се спречи семејното насилство.

 

„Минатиот месец предупредивме дека до почетокот на 2022 година би можеле да изгубиме уште половина милион животи доколку не преземеме итни мерки“, рече тој и додаде дека помина еден месец и починаа уште 120.000 луѓе, а регистрирани беа уште 10 милиони случаи на Ковид-19.

 

Прикажи повеќе...

Свет

Федералниот суд ја блокира наредбата на Бајден за задолжителна вакцинација на здравствените работници

Објавено пред

Федералниот суд во Мисури ја блокира одлуката на администрацијата на американскиот претседател Џо Бајден за задолжителна вакцинација на здравствените работници, која требаше да почне следната недела.

Претходно, само 10 држави се приклучија во спротивставувањето на одлуката на претседателот да бара од сите здравствени работници во болниците и домовите за стари лица да ја примат првата доза од вакцината на 6 декември и целосно да се вакцинираат до 4 јануари.

„Нема сомнеж дека задолжителната вакцинација за 10,3 милиони здравствени работници е нешто што Конгресот треба да го направи, а не владина агенција“, напиша судијата Доути од Окружниот суд на САД за округот Западна Луизијана. Тој додаде: „Не е јасно, дури ни чинот на Конгресот што наредува вакцинација, дали би бил уставен“.

Судијата, номиниран од поранешниот претседател Доналд Трамп, додаде дека обвинителите имаат интерес да ги заштитат своите граѓани од обврската за задолжителна вакцинација и да спречат загуба на работни места и даночни приходи, што може да произлезат од таквата одлука.

Неколку градови и држави веќе воведоа задолжителна вакцинација за здравствените работници во обид да го спречат ширењето на инфекцијата, која често доаѓа од домовите за стари лица.

Прикажи повеќе...

Македонија

Ангел Димитров: Република Северна Македонија не е подготвена да почне преговори за членство во ЕУ

Објавено пред

Тешко е дека постои земја што повеќе од Бугарија би посакувала пристапување на Република Северна Македонија во Европската Унија. Но, секогаш има големо „но“, тоа ја одредува подготовката на земјата кандидат. Би сакал да кажам дека РСМ е подготвена да почне преговори за ова прашање, но не гледам причина за тоа“, изјави Ангел Димитров, копретседавач со бугарско-македонската историска комисија, во интервју за бугарски медиум.

Најави дека следниот состанок на заедничката историска комисија ќе се одржи в четврток.

„Ќе разговараме за тоа што го зборуваме 5 седници по ред. Заглавени сме во 10-11 век – крајот на Првото Бугарско Кралство, времето на цар Самуил и неговите наследници. Не остана време за разговор за заедничкото чествување на Гоце Делчев“, вели тој.

Според него, постои неподготвеност од страна на Република Северна Македонија да работи според научните принципи. Смета дека карактеристика на историската наука е упатувањето и почитувањето на фактите, изворите.

„За нив, ова е лизгава патека бидејќи нема историски докази да се зборува за постоењето на македонскиот народ, македонската држава и Самуил да биде македонски цар и врз основа на тоа да се почне сериозна дискусија“, вели Димитров.

Смета дека политичарите се секогаш на потег кога се во прашање билатералните односи.

„Историјата влијае насекаде, историјата дава аргументи, им помага на политичарите да ги разберат корените на современите проблеми, но тие не се оние што ги одредуваат односите. Целата одговорност е на политичарите“, додава тој.

Запрашан за иднината на заедничката бугарско-македонска комисија, бугарскиот копретседавач истакна дека колку и да изгледа бесплодна нејзината работа, таа го привлекува вниманието на јавноста во двете земји.

„Прашањето ги засега луѓето – читаат. Комисијата е показател за состојбата на билатералната комуникација“, рече Димитров.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Лажен оџа и неговите соработници осомничени за полов напад врз 9-годишно девојче и за измами во Гостивар

Основното јавно обвинителство Гостивар донесе наредба за спроведување истражна постапка против едно лице, кое лажно се претставувало како оџа и...

Македонија1 час

Тетово привремено го укина јавниот превоз, од Општината велат дека претпријатието е во хаос

Јавниот автобуски превоз во Тетово е привремено стопиран по четири месеци. Општина Тетово како причини за прекинот го наведе работењето...

Македонија2 часа

Ангел Димитров: Република Северна Македонија не е подготвена да почне преговори за членство во ЕУ

Тешко е дека постои земја што повеќе од Бугарија би посакувала пристапување на Република Северна Македонија во Европската Унија. Но,...

Европа2 часа

Компанијата „Фајзер“ обвинета за ширење лаги за вакцината на „Астра зенека“, дури и дека предизвикува рак

Фармацевтскиот гигант „Фајзер“ е обвинет дека подмитувал експерти за да ја дискредитираат вакцината против Ковид-19 на „Астра зенека“, пренесуваат светските...

Македонија3 часа

Заев ги информираше коалиционите партнери за постигнатиот договор со Алтернатива

Претседателот на Владата, Зоран Заев имаше средба со лидери на партии од владината коалиција на која ги запозна со постигнатиот...

Свет3 часа

СЗО: Крвната плазма да не се користи во третманот на болните од Ковид-19

Крвната плазма земена од оздравени пациенти не треба да се користи во третманот на луѓе заболени од Ковид-19, а кои...

Свет4 часа

Путин и Бајден преку видеоврска за многубројни прашања

Рускиот и американскиот претседател, Владимир Путин и Џо Бајден, денеска ќе имаат виртуелен самит на кој ќе разговараат за многубројни...

Свет5 часа

САД ги предупреди граѓаните за Божик да не патуваат во Франција и Португалија

САД ги повикаа своите граѓани да избегнуваат да патуваат во десетина земји, вклучително и Франција и Португалија, поради зголемениот број...

Свет5 часа

(Видео) Силно невреме направи хаос на Хаваите – поплавени улици, откорнати далноводи

Силно невреме проследено со силен ветер и екстремно силен дожд денеска ги поплави патиштата и ги откорна далноводите на Хаваите....

Топ17 часа

Пронајдена лабараторија за производство на дрога во викендичка во Катланово

Лабораторија за производство на дрога е пронајдена во викендичка во с.Градмановци, Катланово. „Полициски службеници од СВР Скопје- Единица за недозволена...

Регион18 часа

Прв ковид-отказ во Хрватска, наставник одбил да се вакцинира и останал без работа

Прв отказ поради одбивање вакцина против коронавирус во училиште во Хрватска. Се работи за наставник од Техничкото училиште во градот...

Свет18 часа

Кортунов: Не е веројатен компромис помеѓу Бајден и Путин

Андреј Кортунов, претседател на рускиот совет за надворешни работи, кој е близок до Министерството за надворешни работи, рече дека двете...

Регион19 часа

Пропадна владината одлука – во Словенија нема да има задолжителна вакцинација

Словенечкиот Уставен суд пресуди дека владиниот декрет со кој се воведува задолжителна вакцинација за државните службеници е неуставен. Новото правило...

Македонија19 часа

Деспотовски ги покани Ковачевски и Ременски, заедно да ги презентираат програмите

Јован Деспотовски, еден од тројцата кандидати за лидер на СДСМ, ги покани другите двајца Димитар Ковачевски и Фросина Ременски заеднички...

Свет23 часа

Објавен документ на американските служби: Русите ќе ја нападнат Украина со 175.000 војници?

Не стивнуваат тензиите меѓу Москва, Киев и Вашингтон поради шпекулациите дека рускиот претседател Владимир Путин подготвува инвазија на Украина. Сега...

Македонија23 часа

Нови 101 случај на коронавирус, починаа 13 лица

Во последните 24 часа направени се 1.299 тестирања, а регистрирани се 101 нови случај на Ковид-19: Скопје – 59, Кавадарци...

Македонија1 ден

Димитар Ковачевски почна со презентација на програмата пред членовите на СДСМ

Актуелниот кандидат за претседател на Социјалдемократскиот сојуз, Димитар Ковачевски, пред членството на партијата во Општина Карпош ја презентира својата изборна...

Македонија1 ден

Ескобар: Работиме со европските партнери за брза интеграција на Северна Македонија во ЕУ

Со нашите европски партнери работиме за да обезбедиме брза европска интеграција на Северна Македонија, изјави американскиот заменик-помошник на државниот секретар...

Регион1 ден

Радев на консултации пред врачувањето на мандатот, Петков вели: „Неопходно е да се формира влада“

Времето на едноличната премиерска власт заврши, истакна бугарскиот претседател Румен Радев пред претставниците на „Промената продолжува“, а за време на...

Економија1 ден

Бесими го достави дополнетиот предлог-буџет за следната година

Министерот за финансии, Фатмир Бесими, денеска го достави дополнетиот предлог-буџет за 2022 година до претседателот на Собранието, Талат Џафери, кој...

Досие