Контакт

Свет

Првa Aфроамериканка кандидат за потпретседател, Трамп веднаш реагира

Објавено пред

Камала Харис, сенаторка од Калифорнија, е првата Афроамериканка во американската историја која е номинирана за заменик-претседател од една од двете водечки партии.
Таа е номинирана од претседателскиот кандидат на Демократската партија, Џо Бајден, за кандидат за потпретседател на САД.

Ова е четврта жена што ја кандидира партијата. Претходните тројца изгубија сè, две како кандидати за потпретседател и Хилари Клинтон како ривал на Доналд Трамп. Камала Харис се кандидира за претседателска номинација на Демократската партија пред да го поддржи Бајден.

Кога беше избрана во Сенатот во 2016 година, таа беше втората афроамериканска сенаторка во историјата на горниот дом на американскиот Конгрес. Пред да биде избрана за сенатор, таа беше главен државен обвинител на Калифорнија.

Харис реагира на „Твитер“ и наведе дека ѝ е чест што е номинирана и дека Џо Бајден може да ги обедини Американците. Таа е позната по острите прашања, особено за време на расправата за потврдата на кандидатурата на Брет Кавано за судија во Врховниот суд.

Нејзината кандидатура за потпретседател би можела да придонесе за поголем одѕив на афроамериканските гласачи – кои се најлојалниот електорат на Демократската партија, пренесува „Ројтерс“.

Претседателот на САД, Доналд Трамп, изјави дека е изненаден што неговиот противник Бајден ја избрал Камала Харис за свој кандидат за потпретседател бидејќи, како што вели, таа била многу лоша кон самиот Бајден за време на дебатите.

Трамп рече дека Харис била многу, многу непријатна кон Бајден за време на внатрешните партиски избори на демократите, пренесува „Ројтерс“. Како што вели тој, една од причините што го изненадува е тоа што таа веројатно била непријатна и се однесувала кон Бајден со непочитување.

Европа

Швајцарците го отфрлија предлогот за поништување на договорот со ЕУ

Објавено пред

Швајцарските гласачи на денешниот референдум го отфрлија предлогот за поништување на договорот со Европската Унија, со кој се овозможува слободно движење на луѓето. Според проекциите на резултатите, 63 проценти од гласачите гласале против предлогот на десничарската партија, додека 37 проценти од граѓаните го поддржале, пренесува Ројтерс.

Поддржувачите на укинување на договорот тврдат дека тоа ќе и овозможи на Швајцарија да ги контролира своите граници и да ги избере имигрантите коишто сака да ги прими, додека противниците предупредуваа дека на тој начин здравата економија ќе западне во рецесија и ќе ги лиши стотиците илјади швајцарски граѓани слободно да живеат и да работат низ цела Европа.

Предлогот за укинување на Договорот за слобода на движење со ЕУ дојде од крајно десничарската антиимигрантска Швајцарска народна партија, која тврди дека на земјата мора да и се дозволи да постави ограничувања на бројот на странци коишто доаѓаат во Швајцарија.

Прикажи повеќе...

Свет

Азербејџан тврди: Ерменските сили убија петчлено семејство

Објавено пред

Пет члена од исто семејство биле убиени во гранатирањето на ерменските сили, објави Генералното обвинителство на Азербејџан. Најавено е покренување на кривична постапка против Ерменија поради смрт на цивили, пренесува Раша Тудеј.

„Жител на селото Гашалти и четворица членови на неговото семејство беа убиени во гранатирање на ерменските вооружени сили“, соопштија обвинителите.

Ерменија претходно соопшти дека најмалку двајца цивили биле убиени како резултат на нападите од страна на азербејџанските сили.

Изутринава започнаа непријателства меѓу азербејџанската и ерменската армија, бидејќи двете нации продолжуваат да се судираат околу регионот Нагорно-Карабах, голема енклава населена со Ерменци во рамките на Азербејџан. Воената состојба е воведена во двете земји .Нагорно-Карабах прогласи отцепување од Азербејџан во 90-тите години на минатиот век.

Регионот Нагорно-Карабах денеска објави дека 16 нивни војници биле убиени, а над 100 се ранети во утринските судири со азербејџанските сили.

Прикажи повеќе...

Регион

Еден починат и 159 новозаразени со вирусот во Словенија

Објавено пред

Во изминатите 24 часа, еден пациент почина во Словенија како резултат на Kовид-19, а од 1.917 тестирани лица, 159 беа позитивни, објави словенечката влада.

Во изминатиот ден 80 пациенти беа примени на болничко лекување, а 15 пациенти беа отпуштени од здравствени установи. Во моментов има 18 пациенти на одделенијата за интензивна нега.

Од почетокот на епидемијата, 5.350 лица се разболеле, а 147 пациенти починале.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија46 минути

Заев и Борисов разговараа телефонски: Историските комисии треба да најдат решенија прифатливи за двете страни

Премиерите на Република Северна Македонија и Република Бугарија, Зоран Заев и Бојко Борисов, денеска телефонски разговараа за повеќе области на...

Регион2 часа

Серија земјотреси кај Атос

Серија земјотреси, од кои најсилниот од 5,2 степени според Рихтеровата скала, ја погодија областа Атос во Грција во последните 24...

Свет2 часа

(Видео) Борбите околу Нагорно-Карабах траат со часови, има мртви и ранети војници и цивили

Парламентот на Азербејџан прогласи воена состојба и полициски час во неколку региони по вооружениот конфликт со Ерменија околу Нагорно-Карабах, јавува...

Свет3 часа

Папата Франциско повика на мир меѓу Ерменија и Азербејџан

Папата Франциско денеска апелираше до Ерменија и Азербејџан да ги решат „нивните недоразбирања“ преку преговори по конфликтот за отцепениот регион...

Топ4 часа

Шестгодишно дете почина од струен удар во Скопско

Шестгодишно дете почина од струен удар во Скопско. Како што информира МВР, вчера во 14.25 часот во СВР Скопје, од...

Македонија5 часа

Tројца починати и 148 новозаразени од Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.224 тестирања, а регистрирани се 148 нови случаи на...

Економија6 часа

Викенд без ДДВ од 10 до 12 октомври

Викендот без ДДВ ќе биде за време на празничниот продолжен викенд од 10-12 октомври. Државата ќе врати ДДВ на секој...

Топ7 часа

Малолетник од Струмица осомничен за 13 тешки кражби и разбојништва

Струмичката полиција до надлежното Основно јавно обвинителство ќе поднесе пријава против 13-годишник од Струмица, поради сомнение дека извршил 13 кривични...

Европа7 часа

Брисел – ново европско жариште на вирусот

Дневниот просек на новоинфицирани со коронавирусот во последната недела во Брисел е 2.305, односно 340 заразени на 100 илјади жители....

Свет8 часа

(Видео) По Нагорно-Карабах и Ерменија прогласи воена состојба, тензиите ескалираат

Ерменските власти денеска прогласија воена состојба и општа мобилизација откако избувнаа нови судири во Нагорно-Карабах меѓу тамошните сепаратисти поддржани од...

Топ10 часа

Кривични за двајца скопјани кои краделе од возила на институции и фирми

Скопската полиција до надлежното Основно јавно обвинителство ќе поднесе кривични пријави против 29-годишниот И.Џ. од селото Страхојадица, поради сомнение дека...

Европа11 час

Швајцарците гласаат дали сакаат раскинување на договорт за слободно движење со ЕУ

Швајцарските гласачи денеска одлучуваат дали сакаат да го поништат Договорот со ЕУ за слободно движење на луѓето, што е важен...

Свет11 час

Во светот активни се речиси 8 милиони случаи на коронавирус

Во светски рамки, од почетокот на пандемијата се потврдени 33.058.423 случаи на коронавирус, а моментно се активни 7.649.933 случаи, покажуваат...

Економија1 ден

Најбогатиот Британец и заговорник за брегзит се пресели во Монако

Сер Џим Ретклиф, најбогатиот Британец и еден од водечките поборници за брегзит, ја напушти Велика Британија и се пресели во...

Европа1 ден

(Видео) Лондон: Илјадници луѓе протестираа против рестриктивните мерки, полицијата принудена да интервенира

Британската полиција денеска ги растури демонстрациите во центарот на Лондон против рестрикциите наметнати поради коронавирусот. Полицијата интервенираше откако насобраните ги...

Македонија1 ден

141 новозаразени од Ковид-19, почина пациент од Скопје

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.559 тестирања, а регистрирани се 141 нови случаи на...

Македонија1 ден

(Видео) Протест против полициската бруталност во Битола: „Сакаме правда, и Ромите се граѓани“

Со извикување на паролите „И Ромите се граѓани“, „Нема правда, нема мир“, „Правда за Ромите“, „Роми полицајци“ денеска во Битола...

Свет1 ден

Астронаутка ќе гласа од вселената на изборите во САД

Астронаутката на НАСА, Кејт Рубинс, рече дека ќе гласа од вселената, на повеќе од 300 километри над Земјата, на претстојните...

Македонија1 ден

(Видео) Пендаровски и Пахор во Кампот за обука на вода во Охрид

Претседателот и врховен командант на вооружените сили, Стево Пендаровски и претседателот на Република Словенија, Борут Пахор денеска во Охрид го...

Свет1 ден

Украинскиот претседател бара објективна истрага за падот на авионот

Украинскиот претседател Володомир Зеленски изјави дека ќе се испитаат брзо и непристрасно причините за падот на воениот авион во кој...

Досие