Контакт

Свет

Преживеан од холокаустот е прва жртва на коронавирусот во Израел

Објавено пред

Еден 88-годишен Евреин кој го преживеал холокаустот стана прва жртва на новиот коронавирус Ковид-19 во Израел, пренесува „Хаарец“.

Ари Дури, кој емигрирала во Израел од Унгарија во 1949 година, се заразил со вирусот во пензионерскиот дом во кој живеел во кој неколку од жителите биле позитивни на Ковид-19.

„Тој беше сакан и драг човек, живеел цел живот, бил посветен на своето семејство и покажал сила до последните последни моменти“, рече неговиот син во изјавата за весникот.

„Се жалиме дека тој мораше да го помине последниот момент без семејството во своја страна. Би сакале да му се заблагодариме на медицинскиот персонал во Медицинскиот центар ‘Шаре Зедек’ во Ерусалим за нивниот посветен третман и емпатијата што ја покажаа “.

Дури починал од срцев удар во медицинскиот центар „Шаре Зедек“ во саботата. Тој бил пренесен таму во критична состојба една недела претходно.

Повеќе од 1.200 лица се заразени со вирусот во Израел, при што околу дваесетина се во критична состојба.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Кремљ за конфликтот во Нагорно Карабах: Продолжуваме да ја следиме ситуацијата, веднаш да престанете со воените дејства

Објавено пред

Повикуваме на итен прекин на огнот во Нагорно Карабах и целиот процес да се пренесе во политички и дипломатски текови, изјави денеска за новинарите портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков.

„Продолжуваме внимателно да ја следиме состојбата во регионот, сметаме дека борбените операции треба веднаш да се запрат и процесот на регулирање на конфликтот како таков, како и последиците од последната ескалација, да се пренесат во политичките и дипломатските текови“, рече Песков.

Тој додаде дека ситуацијата на линијата на раздвојување во Нагорно Карабах е причина за голема загриженост на Москва и многу други земји.

„Од првиот час кога се случи ескалацијата, министерот за надворешни работи Сергеј Лавров беше во контакт со неговите колеги и во Ереван и во Баку. „Покрај тоа, на иницијатива на ерменската страна, рускиот претседател Владимир Путин вчера разговараше со премиерот на Ерменија“, додаде Песков.

На новинарско прашање дали Кремљ верува дека ескалацијата на конфликтот во тој регион е намерно предизвикана со цел за одредено влијание врз Русија, Песков одговори негативно.

Конфликтот вчера продолжи во регионот Нагорно Карабах. Двете страни, Азербејџан и Ерменија, меѓусебно се обвинуваат за ескалација.

Прикажи повеќе...

Регион

Над 50 пилоти загинаа со авионите МиГ-21 изминатите 58 години

Објавено пред

Во текот на изминатите 58 години, за време на кои борбениот авион МиГ-21 служеше во бројни верзии во југословенското и српското воено воздухопловство, загинаа 51 пилот, вклучувајќи и двајца пилоти кои загинаа во петокот кај Мали Зворник.

Според порталот „Балканска безбедносна мрежа“, со падот на авионот Миг-21УМ со регистарски број 16185, практично е завршена службата на еден од најпознатите ловци во светската историја во српското воено воздухопловство, бидејќи тоа е последниот авион од тој тип во летечка состојба.

СФРЈ набави 261 МиГ-21 во десетина верзии во периодот од 1962 до 1986 година. Миг-21 58 години беше дел од ловечките ескадрили на аеродромите Батајница, Бихаќ, Приштина, Пула и Пониква.

„ Сепак, на црната листа за бројот на жртви, МиГ-21 го држи второто место. Повеќето пилоти, од кои 57, загинаа во ловците-бомбардери со американско потекло Ф-84Г Тандерџет, кои се користени од 1953 до 1974 година“, наведува порталот.

Повеќето пилоти на МиГ-21 починаа во мир, а двајца не се вратија од борбените мисии во 1991/92 година.

Во катастрофите изгубени се 41 авион од тој тип, односно 15,7 проценти, не сметајќи ги воените загуби.

Првиот авион Миг-21 беше изгубен на 20 јуни 1964 година, кога 24-годишен поручник од 204-от полк Батајница, Здравко Станиќ, беше убиен под неразјаснети околности, а последната катастрофа пред неговата смрт се случи на 24 август 1994 година. После тоа, немаше несреќи на тој тип авион 26 години.

Порталот потсетува дека најмногу жртви имале кај првите верзии на ловецот МиГ-21, односно на едноседот во верзијата Ф-13 и двоседот во верзијата У.

Проблемот со овие авиони беше што тие имаа недоволно ефикасни места за да скокаат од авионите, со многу ограничувања.

Тоа се подобри со пристигнувањето на нови верзии со поуспешни скокачки места, но 22 пилоти загинаа на тие први верзии на авионот Миг-21.

Во војната од 1991 и 1992 година се изгубија седум МиГ-21, од кои шест авиони беа соборени, а за седмиот остана нејасно зошто се сруши.

Со загубата на двоседот Миг-21 УМ во петокот, на 25 септември, кариерата на тој легендарен ловец во српското воено воздухопловство заврши по 58 години.

Прикажи повеќе...

Европа

Тихановскаја го повика Макрон да биде посредник за решавање на кризата во Белорусија

Објавено пред

Светлана Тихановскаја го повика францускиот претседател Емануел Макрон да биде посредник кој им е многу потребен за решавање на кризата во Белорусија.

„Очајно ни треба посредник за да спречиме понатамошно крвопролевање. Макрон би можел да биде тој посредник и да влијае на рускиот претседател Владимир Путин, со кого има добри односи“, изјави Тихановскаја за агенцијата „Франс прес“.

Тихановскаја побара средба со Макрон, кој денес и утре престојува во Вилнус.

Главната противкандидатка на Лукашенко на изборите, Светлана Тихановскаја, замина во Литванија веднаш по гласањето.

Белорусија е погодена од политичка криза уште од претседателските избори, кога започнаа масовни антивладини протести низ целата земја, иницирани од официјалните резултати од гласањето според кои Лукашенко освои повеќе од 80 проценти од гласовите.

 

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија18 минути

Четири лица починаа, потврдени се 48 нови случаи на коронавирус во Македонија

Во последните 24 часа, потврдени се 48 нови случаи на коронавирус од 387 тестови, а починаа четири лица,  соопшти Министерството...

Македонија28 минути

МОН: Во тек се тестирањата на националната платформа за онлајн настава

Во тек се тестирањата на платформата, се работи на нејзина оптимизација, велат од Министерството за образование и наука по реакциите...

Свет1 час

(Видео) Жестоки борби во Нагорно-Карабах, светските лидери бараат прекин на огнот

Голем судир меѓу Ерменија и Азербејџан избувна во регионот Нагорно-Карабах. ООН повика на итен прекин на огнот. Москва, Вашингтон и...

Свет2 часа

Kина: Запрете го увозот на замрзната храна од загрозените земји, преку неа се пренесува корона

Властите во Пекинг апелираа до увозниците да престанат да увезуваат замрзната храна од земјите погодени од епидемијата Ковид-19, бидејќи примероците...

Македонија3 часа

Притвор за десетмина дрвокрадци кои претепааа полицајци

Судот определи мерка притвор од 30 дена за десет осомничени лица кои биле вклучени во претепувањето на полициските службеници во...

Регион4 часа

Трамп: Лидерите на Србија и Косово се прегрнаа во Белата куќа, прекрасно беше да се види тоа

На предизборен митинг во сојузната држава Пенсилванија, Трамп повторно зборуваше за неговото посредување меѓу Србија и Косово, како и меѓу...

Економија4 часа

Усвоен четвртиот пакет економски мерки – 470 милиони евра за поддршка на граѓаните и стопанството

Владата на вчерашната редовна седница ја разгледа информацијата за четвртиот сет економски мерки за ревитализирање на економијата во услови на...

Македонија5 часа

Седум града со над 100 активно заразени од коронавирус

Во моментот во земјата како активни се водат 2.323 случаи на заразени од коронавирус. Од нив, во седум македонски града...

Економија17 часа

Субвенции и за казината – ќе плаќаат само една третина од износот за лиценца

Во четвртиот сет мерки Владата предвиде субвенции за приредувачите на игри на среќа за месеците октомври, ноември и декември. Тие...

Македонија17 часа

Заев и Борисов разговараа телефонски: Историските комисии треба да најдат решенија прифатливи за двете страни

Премиерите на Република Северна Македонија и Република Бугарија, Зоран Заев и Бојко Борисов, денеска телефонски разговараа за повеќе области на...

Регион18 часа

Серија земјотреси кај Атос

Серија земјотреси, од кои најсилниот од 5,2 степени според Рихтеровата скала, ја погодија областа Атос во Грција во последните 24...

Свет19 часа

(Видео) Борбите околу Нагорно-Карабах траат со часови, има мртви и ранети војници и цивили

Парламентот на Азербејџан прогласи воена состојба и полициски час во неколку региони по вооружениот конфликт со Ерменија околу Нагорно-Карабах, јавува...

Свет20 часа

Папата Франциско повика на мир меѓу Ерменија и Азербејџан

Папата Франциско денеска апелираше до Ерменија и Азербејџан да ги решат „нивните недоразбирања“ преку преговори по конфликтот за отцепениот регион...

Топ21 час

Шестгодишно дете почина од струен удар во Скопско

Шестгодишно дете почина од струен удар во Скопско. Како што информира МВР, вчера во 14.25 часот во СВР Скопје, од...

Македонија22 часа

Tројца починати и 148 новозаразени од Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.224 тестирања, а регистрирани се 148 нови случаи на...

Економија23 часа

Викенд без ДДВ од 10 до 12 октомври

Викендот без ДДВ ќе биде за време на празничниот продолжен викенд од 10-12 октомври. Државата ќе врати ДДВ на секој...

Топ24 часа

Малолетник од Струмица осомничен за 13 тешки кражби и разбојништва

Струмичката полиција до надлежното Основно јавно обвинителство ќе поднесе пријава против 13-годишник од Струмица, поради сомнение дека извршил 13 кривични...

Европа1 ден

Брисел – ново европско жариште на вирусот

Дневниот просек на новоинфицирани со коронавирусот во последната недела во Брисел е 2.305, односно 340 заразени на 100 илјади жители....

Свет1 ден

(Видео) По Нагорно-Карабах и Ерменија прогласи воена состојба, тензиите ескалираат

Ерменските власти денеска прогласија воена состојба и општа мобилизација откако избувнаа нови судири во Нагорно-Карабах меѓу тамошните сепаратисти поддржани од...

Топ1 ден

Кривични за двајца скопјани кои краделе од возила на институции и фирми

Скопската полиција до надлежното Основно јавно обвинителство ќе поднесе кривични пријави против 29-годишниот И.Џ. од селото Страхојадица, поради сомнение дека...

Досие