Контакт

Свет

Прекинато тестирањето на австралиската вакцина, испитаниците биле лажно позитивни на ХИВ

Објавено пред

Австралиските власти го отфрлија кандидатот за вакцина против коронавирусот бидејќи учесниците биле лажно позитивни на ХИВ.

На вакцината, која не ја помина првата фаза од клиничките испитувања, работеа Универзитетот во Квинсленд и австралиската компанија за биотехнологија ЦСЛ. Австралија се надеваше дека оваа вакцина ќе биде достапна до средината на 2021 година.

Во изјавата на ЦСЛ се вели дека не се пријавени сериозни несакани ефекти кај 215 учесници во клиничкото испитување и докажано е дека вакцината има силен безбедносен профил. Сепак, за време на анализата на податоците експертите откриле дека антителата генерирани од вакцината се мешаат во дијагнозата на ХИВ и довеле до лажни позитивни резултати на некои тестови за ХИВ.

Доколку вакцината се примени на национално ниво, пишува ЦСЛ, тоа може да доведе до бран лажно позитивни тестови на ХИВ во Австралија, пишува Си-ен-ен.

„Контролните тестови потврдија дека немало ХИВ-вирус кај испитаниците. Не постои можност вакцината да ја предизвика оваа инфекција“, се додава во соопштението.

Иако Австралија превентивно нарача 51 милион дози вакцина од компанијата ЦСЛ во октомври, премиерот Скот Морисон пред новинарите изјави дека вакцината повеќе нема да биде дел од австралиската програма за вакцини против Ковид-19.

Европа

Исланд почна да издава потврди за вакцинација со цел да се олесни патувањето

Објавено пред

Исланд започна со издавање на првите сертификати за вакцинација со цел да им се олесни патувањето на оние кои се заштитиле од Ковид-19, соопштија денеска тамошните власти.

Околу 4,8 илјади луѓе на Исланд примиле по две дози од вакцината против Ковид-19 и добиле потврда на платформата достапна на интернет од минатиот четврток, изјави исландската министерка за здравство за „Франс Прес“.

Таа посочила дека целта е повторно да се овозможи циркулација на жителите, иако исландскиот сертификат во моментов важи само за патувања во таа островска држава.

Исланд планира да прима граѓани на земјите од ЕУ кои ќе започнат сличен механизам или ќе го преземат механизмот кој би бил воспоставен од Светската здравствена организација (СЗО).

Исланд не е дел од ЕУ, но се наоѓа во шенген зоната за слободно движење, што е ограничена со мерките за борба против коронавирусот.

Расправата за т.н. ковид-пасоши што ќе го олеснат патувањето во моментов е тема на дебата во рамките на ЕУ, но прашањето е далеку од консензус.

Земји како Грција се залагаат за такво решение за спас на нивниот туристички сектор, но од друга страна Франција и Германија сметаат дека е прерано за ваква дебата.

Прикажи повеќе...

Европа

Русија следниот месец ќе почне со производство на втората вакцина против Ковид-19

Објавено пред

Русија во февруари ќе почне со масовно производство на својата втора вакцина против Ковид-19, најави денеска премиерот Михаил Мишустин откако минатата недела земјата почна масовна кампања за вакцинација.

„Следниот месец ќе почнеме со масовно производство на вакцината ‘епивакорона’“, рече Мишустин на состанок пренесуван на телевизија додавајќи дека руската влада издвоила околу 21,8 милион евра за оваа намена.

По „спутник В“, ова ќе биде втора руска вакцина против Ковид-19, респираторна болест од која досега починаа повеќе од 2 милиона луѓе во светот.

Новата вакцина беше регистрирана во Русија во октомври, а е изработена од лабораторијата „Вектор“ во Новосибирск. За време на Советскиот Сојуз оваа лабораторија тајно истражувала биолошко оружје и чувала примероци од разни вируси, од вариола до ебола.

Владимир Путин во понеделникот изјави дека епидемиолошката состојба во земјата се движи кон стабилизација бидејќи Русија првпат од почетокот на ноември пријавила помалку од 20.000 нови инфекции на ден.

Официјалните податоци, кои се ажурираат секојдневно, покажуваат дека од почетокот на пандемијата во Русија 3.756.931 лице биле заразени од коронавирус, од кои 70.482 починале.

Прикажи повеќе...

Европа

Холандски министер за нередите во земјата: Тие луѓе се џган, полицискиот час останува

Објавено пред

Холандската влада соопшти дека нема да ја повлече својата одлука за полициски час за борба против пандемијата на Ковид-19 и покрај немирите што ја потресоа земјата од неговото стапување во сила во саботата вечерта.

„Не може да се капитулира пред луѓе што кршат излози“, рече министерот за финансии, Вопке Хоекстра, цитиран од холандската новинска агенција АНП. Тој оцени дека за немирите не се виновни легитимните демонстранти, туку насилен џган.

Холандската полиција денеска објави дека уапсила најмалку 184 лица за учество во насилните немири што траат трета ноќ по ред и се најлоши во последните четириесет години.

Најмалку десет полицајци се повредени во последните судири со бунтовниците што ограбиле продавници и запалиле автомобили во неколку градови во земјата, меѓу кои и Ротердам, Амстердам и Хаг.

Министерот за правда, Ферд Граперхаус, исто така за АНП изјавил дека владата нема да се откаже од мерката велејќи дека е неопходен полициски час за борба против новиот вид коронавирус.

Немирите почнаа веднаш по воведувањето полициски час, прва ваква мерка во земјата по Втората светска војна.

Повеќето жители на Холандија го почитуваат полицискиот час за време на кој граѓаните не смеат да ги напуштат домовите од 21 до 4.30 часот, пишува агенцијата „Франс прес“.

Премиерот Марк Руте во понеделникот го осуди криминалното насилство велејќи дека тоа е неприфатливо и дека 99 проценти од Холанѓаните ги поддржуваат ограничувањата.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

21 починат и 444 новозаразени од Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.518 тестирања, а регистрирани се 444 нови случаи на...

Топ3 часа

Поранешниот прилепски градоначалник осомничен за криминал со државно земјиште

Против поранешниот градоначалник на Прилеп, Маријан Ристески, и уште осум лица, како и против две правни лица, поднесена е кривична...

Европа3 часа

Меркел бара затворање на границите и забрана за патување, пишуваат германските медиуми

Германската канцеларка, Ангела Меркел, за време на состанок на раководството на Христијанско-демократската унија (ЦДУ) се заложила за можност за целосна...

Македонија6 часа

ИЈЗ: Намалување на бројот на нови случаи и на починати

Според неделниот извештај на Институтот за јавно здравје во периодот од 18 до 24 јануари 2021, тестирани се вкупно 11.036...

Свет6 часа

СЗО: Нови совети во врска со лекувањето на Ковид-19, тимот во Вухан започнува со работа

Светската здравствена организација (СЗО) денес ги издаде најновите совет до клиничарите за лекување  пациенти со Ковид-19, вклучувајќи ги и оние...

Европа6 часа

(Видео) Германија: Маж со нож бодел луѓе на улица, има ранети

Германската полиција соопшти дека еден човек со нож нападнал и ранил неколку лица во градот Франкфурт пред властите да го...

Европа7 часа

Бразилскиот вид на Ковид-19 пристигна во Италија, вирусолозите предупредуваат дека вакцината не е ефикасна против него

Болница во градот Варезе, во регионот на Ломбардија, лекува лице на кое му е дијагностициран првиот случај во Италија на...

Македонија7 часа

Семејство завеано во викендичка на Попова Шапка, без струја и без храна

Четиричлено семејство од Скопје останало заглавено во викендичка на Попова Шапка, бидејќи поради големите снежни навеви пристапот бил отсечен. За...

Македонија8 часа

Филипче: Ја разгледуваме можноста за набавка на вакцини од Кина

Владата ја разгледува можноста за набавка на вакцини од Кина. Како што соопшти министерот за здравство, Венко Филипче, во моментот...

Европа8 часа

Меркел: Ситуацијата со коронавирусот ни избега од контрола

Германската канцеларка Ангела Меркел призна дека ситуацијата во земјата, во борбата против коронавирусот, им избегала од контрола на властите. Според...

Европа9 часа

Италијанскиот премиер Конте поднесе оставка

Италијанскиот премиер Џузепе Конте поднесе оставка, пишуваат италијанските медиуми. Агенцијата „Анса“ пишува дека премиерот ја објавил својата одлука пред членовите...

Македонија9 часа

Брзи антиген тестови на скопскиот аеродром

Со цел да одговори на најновите рестрикции за патување воведени поради Ковид-19 од страна на земјите од ЕУ/Шенген зоната, ТАВ...

Македонија10 часа

Португалското претседателство ќе настојува да почнат преговорите на Македонија со Европската Унија

За португалското претседателство процесот на проширување е важно прашање, истакна министерот за надворешни работи на Португалија, Аугусто Сантош Силва. Како претставник...

Македонија10 часа

СДСМ: Штетни се обидите за наметнување дебата колку проценти е која било етничка заедница

Штетни се обидите за наметнување дебата колку проценти на која било етничка заедница, велат од владејачкиот Социјалдемократски сојуз на Македонија,...

Европа11 час

(Видео) Нови насилни протести во Холандија поради полицискиот час

Холандската полиција уапси 70 лица откако избувнаа нови немири трета ноќ по ред за време на протестите за одлуката на...

Свет11 час

Поднесено обвинение против Трамп во Сенатот

Претставничкиот дом на американскиот конгрес поднесе обвинение до Сенатот за отповикување на поранешниот американски претседател Доналд Трамп, бидејќи неговиот говор...

Свет22 часа

Пирати киднапираa 15 морнари од турски брод, еден убиен

Во насилeн напад во близина на брегот на Нигерија пирати киднапирале 15 морнари од турскиот брод „Моцарт“, а еден член...

Свет23 часа

„Модерна“ тврди дека нејзината вакцина е ефикасна и против новите видови коронавирус

Вакцината на „Модерна“ дејствува и против новите видови коронавирус пронајдени во Велика Британија и Јужна Африка, тврдат научници од оваа...

Македонија1 ден

Собранието го избра Насер Зибери за народен правобранител

Иако Насер Зибери не успеа да стане првиот премиер Албанец, се избори за функцијата народен правобранител. Го предложи ДУИ, а...

Свет1 ден

Џонсон најави ублажување на рестриктивните мерки во февруари

Британскиот премиер, Борис Џонсон, бара начини за олеснување на некои рестриктивни мерки воведени за забавување на ширењето на Ковид-19 пред...

Досие