Контакт

Свет

Претставена новата влада на Авганистан, ќе ја води човек кој е на терористичката листа на ОН

Објавено пред

Талибанците денеска ја претставија новата влада предводена од мула Мохамад Хасан Ахунд, пренесе Радио Слободна Европа.

Тој беше министер за надворешни работи и вицепремиер за време на претходното владеење на талибанците, од 1996 до 2001 година. Ахнуд е на терористичката листа на ОН од 2001 година, каде што се опишува како еден од најефикасните талибански команданти.

Врховен лидер ќе биде Мавлави Хајибатула Ахунџада, кој претходно беше назначен за лидер на талибанците. Тој ќе го има последниот збор за политички, верски и за воени прашања во раководната структура.

Портпаролот на талибанците, Ахмадула Масик, потврдил за Би-би-си дека земјата отсега треба се нарекува Исламски емират Авганистан, име што го користеа талибанците во текот на своето, главно непризнаено владеење, од 1996 до 2001 година.

Мавлави Амир Кан Мутаќи ќе биде министер за надворешни работи.

Портпаролот Забихула Муџахид на прес-конференција рече дека коосновачот на талибанците, Абдул Гани Барадар, ќе биде вицепремиер, пренесе АФП.

Барадар беше ослободен од пакистански затвор во 2018 година по наредба на САД по директните разговори меѓу милитантите и Вашингтон, што на крајот доведе до договорот за повлекување постигнат на почетокот на минатата година.

Мула Мохамад Јакуб, син на поранешниот талибански духовен водач мула Мохамад Омар, е назначен за министер за одбрана.

Засега сите номинирани ќе служат како вршители на должноста, посочи Муџахид на конференцијата.

Талибанците претходно ветија инклузивна влада, која ќе го претставува сложениот етнички состав на Авганистан, иако е малку веројатно дека ќе има жена во неа.

Европа

Бензинските во Велика Британија останаа без гориво, Џонсон размислува да ја ангажира војската

Објавено пред

Илјадници бензински пумпи во Велика Британија останаа без гориво во текот на викендот поради недоволен број возачи на камиони.

Здружението на продавачи на бензин, кое застапува речиси 5.500 продажни места, соопшти дека голем дел од нејзините членови пријавиле дека останале без гориво, а останатите дека наскоро ќе останат без гориво, откако Британците викендов формираа долги редици на бензинските пумпи.

„Бритиш петролеум“ призна дека два вида гориво снемало на една третина од нивните бензински пумпи.

Премиерот, Борис Џонсон, изјави дека стотици војници можат да бидат ангажирани за снабдување на бензинските пумпи со гориво низ целата земја.

Се очекува Џонсон денеска да ги собере министрите со цел да се најде решение и да се избегне понатамошно продлабочување на кризата, објави „Гардијан“.

Проблемот настана кога „Бритиш петролеум“ мораше да затвори мал број продажни места поради недостаток на возачи, а „Шел“ и „Еко“ исто така пријавија проблеми со акциите.

Проблемот не е поради недостаток на гориво, туку поради недостаток на возачи на камиони за транспорт до бензинските пумпи.

Претставниците на транспортната индустрија наведуваат дека причината за кризата, освен пандемијата, е старата работна сила и егзодусот на странските работници по излегувањето на Британија од Европската унија.

Прикажи повеќе...

Регион

(Видео) Серија земјотреси во Грција, урнати згради и други објекти

Објавено пред

По силниот земјотрес со јачина од 6 степени според Рихтеровата скала, што утрово го погоди грчкиот остров Крит, следеа неколку послаби потреси, објави Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар (ЕМСЦ). Предизвикана е голема материјална штета, урнати се постари згради и други објекти, а според информациите од грчките медиуми, две лица се заробени во урнатините.

Земјотресот се случи на 20 километри југоисточно од градот Ираклион, на длабочина од два километри. Најблиска населба до епицентарот е Ано Арханес, која има 3.900 жители. Оддалечено е десет километри од местото на земјотресот.

Земјотресот е регистриран во 8,17 часот по средноевропско време, или 9,17 часот по грчко време.

Очевидци изјавија дека земјотресот бил исклучително силен и траел долго. Некои училишта веднаш беа евакуирани, локалните жители во паника истрчаа на улиците. Според првите информации, има материјална штета, особено на постарите згради и цркви.

Десет минути по првиот земјотрес, следел уште еден со јачина од 3,8 степени, а потоа се регистрирани уште неколку земјотреси.

Прикажи повеќе...

Европа

Тесна победа на Социјалдемократите во Германија, партијата на Меркел втора

Објавено пред

Германските Социјалдемократи (СПД) изборија тесна победа на националните избори, покажуваат првичните резултати и освоија мандат да формираат влада првпат од 2005 година и со тоа да стават крај на 16 -годишното владеење на Конзервативците под лидерство на Ангела Меркел.

Социјалдемократите освоија 26 проценти од гласовите, а зад нив е конзервативниот блок ЦДУ / ЦСУ на Меркел со 24,5 проценти, но двете партии веруваат дека би можеле да ја предводат следната влада.

Договорот за нова коалиција може да трае со месеци, и најверојатно ќе ги вклучи и помалите – Зелената партија и Либералдемократската партија (ФДП).

Одзивот на гласачите на вчерашните избори беше 76,6 проценти.

Новиот Бундестаг ќе има рекорден број пратеници – 735. Досега имаше 709 – и тоа беше историски најголем број на пратеници во германскиот парламент.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион1 час

(Видео) Серија земјотреси во Грција, урнати згради и други објекти

По силниот земјотрес со јачина од 6 степени според Рихтеровата скала, што утрово го погоди грчкиот остров Крит, следеа неколку...

Европа2 часа

Тесна победа на Социјалдемократите во Германија, партијата на Меркел втора

Германските Социјалдемократи (СПД) изборија тесна победа на националните избори, покажуваат првичните резултати и освоија мандат да формираат влада првпат од...

Свет2 часа

По три месеци, Сиднеј го укинува целосното затворање

Австралиските власти најавија крај на тримесечниот „локдаун“ за вакцинираните жители на Сиднеј. Карантинот во Сиднеј и во останатиот дел од...

Македонија4 часа

СДСМ со митинг во Битола, ВМРО-ДПМНЕ во Охрид – стартува кампањата за локалните избори

Од денеска почнува изборната кампања за локалните избори што се закажани на 17 октомври. Кампањата за првиот круг ќе заврши...

Македонија4 часа

Почнува вакцинирањето со трета доза во Македонија

Граѓаните кои имаат над 60 години, здравствените работници и лицата со имунолошки болести, од денеска со потврда ќе можат да...

Топ18 часа

Пронајден починат лекар во Психијатриската болница „Скопје“

Дежурен лекар во Психијатриската болница „Скопје“ бил пронајден починат синоќа по полноќ на работното место. Како што соопшти МВР, здравствениот...

Регион19 часа

Борел: Ја следиме ситуацијата на северот на Косово, провокациите се неприфатливи

Високиот претставник на ЕУ, Жозеп Борел рече дека внимателно се следи ситуацијата на северот на Косово и им кажа на...

Македонија19 часа

Регистрирани 336 нови случаи на коронавирус, починаа 17 лица

Во последните 24 часа направени се 3.425 тестирања, а регистрирани се 336 нови случаи на Ковид-19: Скопје – 169, Велес...

Македонија22 часа

ВМРО-ДПМНЕ тврди дека Шилегов исплаќал милионски суми на наместени тендери

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ, на прес-конференција обвини дека градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов исплаќал милионски суми на наместени тендери, а случајот го...

Македонија23 часа

(Видео) Заев се попиша: „Конечно ќе добиеме релевантни податоци за креирање на реални политики“

Претседателот на Владата, Зоран Заев, заедно со своето семејство во својот дом во Струмица, ја исполни граѓанската должност и законска...

Европа1 ден

Германија бира наследник на Меркел

Околу 60,4 милиони Германци денеска на федералните избори, имаат можност да одлучат за идниот состав на парламентот, и индиректно за...

Македонија1 ден

Од утре изборна кампања

Од утре стартува изборната кампања за Локалните избори што се закажани на 17 октомври. Кампањата ќе заврши на 15 октомври...

Македонија2 дена

Регистрирани 392 нови случаи на коронавирус, починаа 20 лица

Во последните 24 часа направени се 4.633 тестирања, а регистрирани се 392 нови случаи на Ковид-19: Скопје – 180, Куманово...

Македонија2 дена

Заев за виенски „Стандард“: ЕУ треба да го забрза процесот на донесување одлуки

„Понекогаш членките на ЕУ ја забораваат причината зошто работиме заедно, а тоа е затоа што сме заемно корисни. ЕУ е...

Европа2 дена

(Видео) Ерупцијата на вулканот на шпанскиот остров влезе во најинтензивната фаза

Реки лава течеа низ вулканот на шпанскиот остров Ла Палма ноќта помеѓу петокот и саботата, поради што локалниот аеродром беше...

Регион2 дена

Татко си ги задавил трите деца во Загреб, oставил писмо на „Фејсбук“

Три малолетни деца биле задавени од страна на нивниот татко во стан во Загреб, во населбата Млинови. Полицијата на местото...

Европа2 дена

Кој ќе ја наследи Меркел: Изборите се неизвесни, постизборните сојузи се уште понеизвесни

Околу 60,4 милиони Германци в недела, 26 септември на федералните избори, имаат можност да одлучат за идниот состав на парламентот,...

Македонија2 дена

Заклучен избирачкиот список, кампањата почнува в понеделник

Државната изборна комисија го заклучи избирачкиот список, со што од понеделник почнува кампањата за локалните избори закажани на 17 октомври....

Македонија2 дена

Досега се попишани околу 1,4 милион граѓани, пописот ќе заврши во четврток

Заклучно до вчера до 12 часот попишани се вкупно 1.395.000 граѓани, над 435.000 домаќинства и над 600.000 станови, а се...

Македонија3 дена

Нови 525 случаи на коронавирус, починаа 12 лица

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 525 нови случаи на коронавирус, 449 оздравеа, а 12 лица починаа, информира...

Досие