Контакт

Свет

(Видео) Пукање во Москва – две лица загинаа, а тројца се повредени

Објавено пред

Две лица загинаа, а тројца се повредени кога маж отвори оган врз државна институција за издавање документи.

Градоначалникот Сергеј Собјанин изјави дека напаѓачот е фатен.

„Сочувство до семејствата на жртвите. Лекарите прават сѐ што може за да им помогнат на ранетите“, рече тој.

Локалниот весник РБК јавува дека напаѓачот е 45-годишен жител на Москва.

Агенцијата ТАСС наведува дека пукањето се случило по расправија за носење заштитна маска.

„Посетителот го извадил оружјето и почнал да пука. Во тој момент никој од вработените немал време да го притисне копчето за аларм“, објави агенцијата повикувајќи се на неименуван полициски извор.

Полицијата соопшти дека загинале еден вработен и еден клиент, а меѓу ранетите има и 10-годишно девојче.

Напаѓачот е приведен во полиција.

Свет

Залутан куршум уби осумгодишно девојче во Чикаго

Објавено пред

Осумгодишно девојче почина откако заскитан куршум ја погодил во глава на улица во Чикаго.

Мелиса Ортега се шетала со својот старател во саботата попладне, кога ненадејно паднала. Мажот кој бил со неа видел дека девојчето крвари и сфатил дека куршум ја погодил во главата. Детето итно било пренесено во блиската болница, каде што починало од повредите.

Според полицијата, цел на нападот не биле ниту девојчето ниту нејзиниот старател, пренесува „Телеграф“.

Наводно цел на убијците бил млад човек (26), кој излегувал од продавницата. Еден куршум го погодил младиот човек во долниот дел на грбот и тој е во критична состојба. Нападот го извршиле лица кои биле претходно познати на полицијата.

Властите понудија награда од 10.000 долари за луѓето кои ќе откријат каде се убијците.

Прикажи повеќе...

Свет

По САД и Британија повлекува дел од персоналот во амбасадата во Киев

Објавено пред

Велика Британија почна да го повлекува персоналот од амбасадата во Украина поради предупредувањата за руската инвазија.

Според извештајот, официјалните лица изјавиле дека нема конкретни закани за британските дипломати, но дека околу половина од персоналот кој работи во Киев ќе се врати во Велика Британија.

Претходно, САД им наредија на членовите на семејствата на вработените во американската амбасада во Украина да ја напуштат таа земја, наведувајќи ја континуираната закана од Русија за воена акција.

И американскиот Стејт департмент го одобри доброволното заминување на функционери на американската влада, велејќи дека Американците треба да размислат итно да ја напуштат земјата. Русија негира дека има какви било планови за воена акција во Украина.

Прикажи повеќе...

Свет

Kазнети 3.600 долари зашто на една минута го напуштиле карантинот

Објавено пред

Тајванските здравствени власти казнија индонезиски рибари со 3.610 долари затоа што ги напуштиле хотелските соби за време на карантин за нешто повеќе од една минута.

Рибарите пристигнале во Тајван со авион на 15 ноември 2020 година и се пријавиле во установата за карантин. Вечерта на 22 ноември излегле од собите за да купат храна. Кога влегле во лобито на хотелот персоналот им рекол веднаш да се вратат во собите, што и го направиле.

Сепак, и покрај тоа што биле отсутни нешто повеќе од една минута, рибарите биле казнети од здравствените власти, објавија тајванските медиуми.

Но бидејќи не платиле навреме, официјалните лица објавија дека должат 9.700 американски долари за казни и такси за собата. Нивниот работодавец на крајот ја плати сумата во име на двајцата казнети.

Островската држава има некои од најстрогите правила за карантин во светот. Во 2020 година беше објавено дека работник мигрант од Филипините бил казнет со околу 3.500 американски долари затоа што ја напуштил својата карантинска соба во Каосиунг за само осум секунди.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет21 минута

По САД и Британија повлекува дел од персоналот во амбасадата во Киев

Велика Британија почна да го повлекува персоналот од амбасадата во Украина поради предупредувањата за руската инвазија. Според извештајот, официјалните лица...

Свет1 час

Kазнети 3.600 долари зашто на една минута го напуштиле карантинот

Тајванските здравствени власти казнија индонезиски рибари со 3.610 долари затоа што ги напуштиле хотелските соби за време на карантин за...

Свет2 часа

СЗО најавува крај на пандемијата во Европа

Сојот омикрон на коронавирус, кој би можел да зарази 60 отсто од Европејците до март, започна нова фаза на пандемијата...

Македонија13 часа

Локализиран пожарот во „Жито Битола“

Локализиран е пожарот што избувна околу 17 часот во „Жито Битола“. Пожарникарите остануваат на терен, до целосно гасење на огнот....

Македонија14 часа

Нови 1.424 случаи на коронавирус, починаа 20 лица

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа направени се 5.604 тестови, а регистрирани се 1.424...

Свет16 часа

НАТО испраќа се’ повеќе оружје во Украина

Во последните денови, членките на НАТО испраќаат оружје и воен персонал во Украина, како и во блиските европски земји, во...

Македонија18 часа

„Преговорите ги диктира Софија, ова е пазар дипломатија“ – опозицијата со критики за начинот на кој Владата преговара со Бугарија

Остри критики за начинот на којшто се водат преговорите со Бугарија упатија говорниците од опозициската ВМРО-ДПМНЕ на трибината насловена „Заштита...

Економија21 час

Ковачевски: Сите работници кои работат во недела мора да добиваат најмалку 50 отсто повисока дневница

„Денешната посета на „Дура Аутомотив Системс“ е одлична можност да се види како изгледа примената на законското решение „Недела неработен...

Топ22 часа

Прегазен малолетник на улица во Тетово, возачот избегал

Седумнаесетгодишно момче било прегазено од автомобил вчера на улицата Благоја Тоска во Тетово. Возачот кој управувал со возилото избегал од местото,...

Свет22 часа

Директорот на „Фајзер“: Годишните вакцини против ковид би биле подобри од честите бустери

Алберт Бурла, извршен директор на компанијата „Фајзер“, рече дека годишната вакцинација против короната би била подобра опција од почестите засилувачки...

Регион24 часа

Вучиќ добил список со седум лица кои му спремале атентат

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, синoќа се обрати до јавноста по обелоденувањето на веста дека бил подготвуван атенатат врз него....

Македонија1 ден

Пецаков да одговара што не се изолирал додека чекал резултати од тестот за ковид, порача владејачката партија

Градоначалникот на Охрид, Кирил Пецаков додека чекал резултати од тестот за коронавирусот наместо да се изолира, свесно присуствувал на јавен...

Македонија2 дена

Пред да почине Рахимовски се јавил кај пријател во Македонија, се договориле да го пречека на скопскиот аеродром

Аки Рахимовски утрово планирал патување во Македонија и посета на мајка си. Тој телефонски разговарал со пријателот Здравко Ситновски во...

Македонија2 дена

Нови 1.913 случаи на коронавирус во Македонија, починаа 21 лице

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа направени се 7.219 тестови, а регистрирани се 1.913...

Македонија2 дена

Млад пациент доби срце, а кај двајца се трансплантираат бубрези од починат донор

Млад пациент доби срце, а кај двајца пациенти на дијализа се трансплантираат бубрезите од лице кое почина од мозочна смрт....

Регион2 дена

Почина Аки Рахимовски од „Парни Ваљак“

Пејачот на групата Парни Ваљак, Аки Рахимовски почина на 66-годишна возраст. Веста за смртта беше објавена и на официјалната страна...

Македонија2 дена

Стоилковски извади списоци: „Паркинг не плаќале стотици функционери од Демократскиот сојуз, СДСМ и ДУИ“

Стотици автомобили на функционери од власта и членови на Демократскиот сојуз, на СДСМ, на ДУИ биле ослободени од плаќање паркинг...

Македонија2 дена

Пецаков вели дека не се изолирал и на Водици излегол оти побарал тест заради патување

Градоначалникот на Охрид Кирил Пецаков вели дека не се изолирал по тестирањето за Ковид-19 и на Водици излегол да ја...

Македонија2 дена

Родители бараат укинување на задолжителното носење маски во училиштата

Иницијативата „Стоп за носењето маски во училиштата“ која обединува 12.000 родители, преку допис до медиумите тврди дека имаат поддршка од...

Свет2 дена

Првата пратка на американско оружје пристигна во Украина

Првата пратка оружје од американскиот пакет безбедносна поддршка за Украина во вредност од 200 милиони долари пристигна во Киев, соопшти...

Досие