Контакт

Свет

Пукање на забава во Мексико, меѓу загинатите и четиригодишно дете

Објавено пред

Три лица загинаа, меѓу кои и едно четиригодишно дете, кога непозната група напаѓачи отвори оган на забава во Мексико Сити.

Повредени се пет деца и три жени.

Обвинителството на Мексико Сити соопшти дека се повредени две деца на возраст од две години, 11- месечно бебе и две момчиња – четири и 10 години.

 

Свет

Фаучи: Сите вакцини одобрени во САД се безбедни

Објавено пред

Водечкиот американски експерт за заразни болести Ентони Фаучи потврди дека вакцините против Ковид-19 одобрени во САД се безбедни.

Неговата изјава доаѓа откако регулаторите на САД ја запреа испораката на вакцини на компанијата „Џонсон и Џонсон“ поради извештаите дека тие можат да доведат до формирање на тромб.

Директорката на американските центри за контрола и превенција на болести, Рошел Валенски, ги повика Американците да ги искористат своите закажани термини за вакцинација со препаратот на „Модерна“, додека американската влада работи на обезбедување други одобрени вакцини за да се надомести паузата во испорачувањето на вакцините на „Џонсон и Џонсон“, пренесува „Ројтерс“.

„Веруваме дека со податоци и факти, ќе ја зајакнеме довербата на јавноста во владата и ќе ја зголемиме довербата на Американците во вакцините“, рече координаторот на Белата куќа Џеф Зинц на прес-конференција.

Федералните здравствени агенции на САД во вторникот препорачаа да се запре употребата на вакцината на „Џонсон и Џонсон“ против Ковид-19 барем неколку дена, откако шест жени на возраст под 50 години добија згрутчување на крвта по приемот на вакцината.

Прикажи повеќе...

Свет

Германскиот министер за здравство: Итно да се воведат построги мерки

Објавено пред

Германскиот министер за здравство Јенс Спан апелира до 16 сојузни германски држави брзо да воведат построги ограничувачки мерки со цел да се забави ширењето на коронавирусот.

Во последниот пресек на ситуацијата, Германија пријави скоро 30.000 нови случаи.

Спан рече дека не треба да се чека да биде усвоен националниот закон за мерки, пренесува „Ројтерс“.

„ Од минатата есен знаеме што се случува кога не реагираме брзо“, изјави Спан пред новинарите, додавајќи дека лекарите очекуваат дека до крајот на месецот ќе има 6.000 пациенти на одделите за интензивна нега.

Германската канцеларка во неколку наврати се обиде да ги убеди „непослушните“ водачи на провинциите и да воведе уште построги мерки, иако оние што се на сила во Германија се едни од најстрогите што воопшто се применуваат.

Сепак, таа не успеа во тоа, па беше критикувана. На крајот, таа мораше да каже пред пратениците и телевизиската публика дека се извинува за тоа инсистирање и дека предлогот е исклучиво нејзин.

Прикажи повеќе...

Свет

Американската војска се повлекува од Авганистан до 11 септември

Објавено пред

Претседателот на САД, Џозеф Бајден, изјави денеска дека американските војници целосно ќе се повлечат од Авганистан до 11 септември оваа година, со што ќе се стави крај на најдолгата војна во која учествуваше Америка.

„Не можеме да го продолжиме маѓепсаниот круг на проширување на нашето воено присуство во Авганистан во надеж дека ќе создадеме идеални услови за повлекување“, рече Бајден, пренесува „Си-ен-ен“.

Американскиот претседател најави дека повлекувањето ќе започне на 1 мај, во согласност со договорот што администрацијата на поранешниот претседател Доналд Трамп го склучила со талибанците.

Рокот за целосно повлекување до 11 септември е конечен, без можност за продолжување поради каква било промена на условите на теренот.

Претходно денес, Белата куќа објави делови од говорот на Бајден во кој тој рече дека нападите на 11 септември 2001 година не можат да објаснат зошто американската војска и натаму би била присутна во Авганистан 20 години подоцна.

Тој додаде дека САД веќе немаат причина да инвестираат ресурси во војната во таа земја, најдолгата во која учествуваа САД.

„Јас сум четвртиот американски претседател за време на чиј мандат американската војска сè уште е во Авганистан. Двајца републиканци. Двајца демократи. Јас нема да ја пренесам таа одговорност на петтиот“, наведува Бајден.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион34 минути

Борисов ја достави оставката пред Националното Собрание

Бугарскиот премиер Бојко Борисов утрово ја достави оставката пред новоизбраното 45-то Национално собрание на раководениот од него Совет на министри,...

Европа46 минути

Две години од пожарот во Нотр Дам – се очекува катедралата повторно да биде отворена во 2024

Катедралата Нотр Дам во Париз, уништена во пожар пред две години, повторно ќе биде отворена во 2024 година, вети во...

Свет1 час

Тела на четири деца пронајдени по пожар во куќа во Русија

Телата на четири деца се пронајдени откако избувнал пожар во приватна куќа во село во регионот Свердловск во Русија. Во...

Македонија2 часа

Денеска се вакцинираат лицата на 73 и 74 години

Денеска почнува вакцинацијата на сите граѓани од 73 и 74 години, кои се пријавени преку сајтот „vakcinacija.mk”, или преку матичните...

Македонија14 часа

СЗО: Состојбата во земјите од Западен Балкан е сериозна

Претставничката на Европската канцеларија на СЗО, Кетрин Смолвуд, предупреди на состојбата со коронавирусот во земјите од Западен Балкан е сериозна....

Регион14 часа

Србија почна со производство на руската вакцина

Во институтот „Торлак“ во Србија почна производството на руската вакцина „спутник В“. Оваа вакцина во иднина ќе може да се...

Македонија17 часа

Работата на Собранието да се деблокира на секое ниво, порача Џафери на вонредна координативна средба

Вонредна координативна средба поради блокадите во Собранието се одржа попладнево на иницијатива на претседателот на законодавниот дом, Талат Џафери, а...

Македонија18 часа

Регистрирани 949 нови случаи на Ковид-19, починаа 33 лица

Во последните 24 часа се направени 3.610 тестирања, а регистрирани се 949 нови случаи на Ковид-19 во: Скопје – 357,...

Македонија19 часа

Европратеници: Македонија и Бугарија треба да се оддалечат од дебатите за историја

Претседателот на Делегацијата на Европскиот парламент за односи со Северна Македонија, Андреас Шидер, вели дека Северна Македонија и Бугарија треба...

Македонија20 часа

Мицкоски: Оставка треба да си даде целата Влада, а Рашковски треба да е во затвор

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, во изјава за медиумите во врска со случајот за Рашковски рече дека оставка треба да...

Македонија21 час

Антикорупциската комисија продолжува со предметите за Рашковски и покрај оставката

Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК), по поднесената оставка од страна на владиниот секретар за мониторинг и поддршка на...

Македонија22 часа

Филипче: Бројот на новозаразени од Ковид-19 во благ пад, притисокот во болниците и натаму голем

Министерот за здравство, Венко Филипче, изјави дека денеска е забележан тренд на намалување на бројот на новодијагностицирани случаи со Ковид-19....

Македонија23 часа

Македонија со цел до 2030 година да ги намали стакленичките гасови 51 отсто

Владата го усвои ревидираниот национален придонес кон Климатскиот договор од Париз, со што како национална цел ја постави амбицијата во...

Регион23 часа

Борисов: Јас нема да бидам кандидат за премиер во новиот кабинет

Бојко Борисов нема да биде предлог на ГЕРБ за нов премиер. Борисов ова лично им го потврди на новинарите по...

Европа24 часа

Европската комисија: Нема продолжување на договорите за вакцини со „Астра зенека“ и „Џонсон и Џонсон“

Европската комисија донесе одлука да не ги обновува договорите за вакцини против Ковид-19 со компаниите „Астра зенака“ и „Џонсон и...

Топ1 ден

Скопски фитнес-клуб работел и покрај забраната, следува кривична пријава

Полициски службеници синоќа извршиле контрола во фитнес-клуб лoциран на скопскиот булевар Партизански одреди по добивањето дојава дека тој работи и...

Македонија1 ден

Драги Рашковски поднесе оставка

Драги Рашковски, утрово, на својот „Фејсбук“ објави дека поднесува оставка од функцијата секретар за мониторинг и поддршка на институциите при...

Европа1 ден

Познато е до кога ќе се користат ковид-пасошите

Ковид-пасошите ќе се користат сè додека Светската здравствена организација (СЗО) не објави крај на пандемијата на Ковид-19, а авиокомпаниите ќе...

Македонија2 дена

Со законски измени ќе се регулираат цените во приватните болници за лекување болни од Ковид-19

Владата на денешната седница ги утврди измените и дополнувањата на Законот за здравствена заштита со кои, меѓу другото, Министерството за...

Македонија2 дена

Отворени термини за закажување вакцинација на граѓани од 73 и 74 години

Министерството за здравство соопшти дека во А1 СЦ „Борис Трајковски“во Скопје, има дополнителни слободни термини за вакцинација на возрасни групи...

Досие