Контакт

Свет

Путин и Трамп договараат средба, вели висок претставник од САД

Објавено пред

Москва и Вашингтон ја истражуваат можноста за состанок помеѓу американскиот и рускиот претседател, Доналд Трамп и Владимир Путин.

Ова го изјави посебниот советник на американскиот претседател и директор за Европа и Русија при американскиот Национален совет за безбедност, Ричард Хукер.

„Ништо не е одлучено, ниту се разгледувани деталите, но верувам дека двете страни ја истражуваат можноста да се обидат да направат такво нешто“, изјави Хукер за агенцијата ТАСС.

Според неговите зборови, Белата куќа ја разгледува Австрија како место на кое би можела да се случи средбата.

„Сигурен сум дека се разгледува таа опција, но ништо не е одлучено“, рече тој.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Седми ден од офанзивата на Ходејда, населението на работ на глад

Објавено пред

Од

Провладините сили во Јемен и шиитските бунтовници Хути продолжија да се борат за меѓународниот аеродром во пристанишниот град Ходејда, соопштија воени извори.

Денес е седмиот ден од владината офанзива на градот Ходејда, преку кој во Јемен, земја што е на работ на глад, пристигнува 70 отсто од храната и најголем дел од хуманитарната помош. Засега нема податоци за потенцијалните жртви во жестоките битки.

Според информациите од светските медиуми, повеќе од 25.000 жители побегнале од интензивните борби што го зафатија градот.

Најголемата офанзива во тригодишната граѓанска војна во најсиромашната земја од арапскиот свет предизвика загриженост дека хуманитарната катастрофа во Јемен би можела да се продлабочи.

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) Бурни реакции на социјалните мрежи: Американските служби во кафези ги чуваат децата на мигрантите

Објавено пред

Од

Американскиот истражувачки медиум „Пропублика“ објави снимка која со брзина на светлината се прошири на интернет.

Имено, во САД со денови се шират информации за присилната разделба на децата на илегалните имигранти од своите родители. Неодамна се појави снимка од деца затворени во простор ограден со жичена ограда во Тексас, а „Пропублика“ сега објави и аудиоснимки од децата на возраст меѓу 4 и 10 години, кои плачат и викаат по своите родители и роднини.

Колку за потсетување, поради политиката нулта толеранција, со цел да се спречи нелегалната имиграција, во период од шест недели, во текот на април и мај, 2.000 деца биле одвоени од своите родители. Против ваквата политика на администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп се побунија неговата сопруга Меланија, но и Лора Буш, сопругата на поранешниот американски претседател Џорџ Буш Помладиот.

На снимката објавена од „Проублика“ може да се слушне плачот на децата затворени во жичен кафез во еден од камповите на границата меѓу САД и Мексико, каде што пограничните служби ги држат децата одвоени од своите родители илегални мигранти.

Source: Šokantne snimke iz Amerike: Djeca odvojena od roditelja plaču u kavezima by indexpromocija

На снимката може да се чуе плачењето на децата, но и пограничниот службеник, кој, коментирајќи го плачот на децата одвоени од родителите, вели: „Овде имаме вистински оркестар. Недостига само диригент“.

Во исто време беа објавени и видеа од деца затворени во жичени кафези во големиот пограничен центар во областа Мекален во Тексас.

Снимките од расплаканите и затворени деца со огромна брзина се проширија на социјалните мрежи и предизвикаа бурни реакции од сите оние што сметаат дека станува збор за екстремно нехумани политики.

Прикажи повеќе...

Европа

Меркел и Макрон ќе разговараат за иднината на ЕУ

Објавено пред

Од

Германската канцеларка Ангела Меркел и францускиот претседател, Емануел Макрон, ќе се состанат денеска во Берлин во пресрет на самитот на Европската Унија што ќе се одржи следната недела за да ги усогласат ставовите за иднината на ЕУ.

Макрон лани предложи темелни реформи во Европската Унија, на што Меркел одговори дури на почетокот од овој месец.

Таа се согласи со Макрон дека е неопходно да се зајакне еврозоната и да се променат прописите за мигрантите, но засега постојат различни ставови на кој начин би се направило тоа.

Состанокот во Берлин се одржува во момент кога Меркел е соочена со ултимативно барање на нејзините коалициони партнери во владата за промена на мигрантската политика.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија13 минути

Милошоски: Денес е јасно кои беа аргументите за ослободитeлната пресуда за Поткуп

Денес е јасно кои беа аргументите за ослободитeлна пресуда за Поткуп, изјави Антонио Милошоски од ВМРО-ДПМНЕ, на прес-конференција во Собранието....

Македонија30 минути

Делегација на демонстрантите бара средба со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ

Демонстрантите, кои во пресрет на седницата за ратификација на договорот за решавање на спорот за името, започнаа протест пред Собранието...

Македонија51 минута

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ побараа пауза и ја напуштија седницата

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ денеска во Собранието побараа пауза по што ја напуштија седницата. Претходно, од 109 гласа, со 69 „за“...

Македонија60 минути

Демонстрантите ги повикаа Мицкоски и пратениците да излезат од Собранието и да им се придружат

Помала група демонстранти се собраа пред зградата на парламентот поради закажаната седница, на чиј дневен ред е предлог-законот за ратификација...

Македонија60 минути

Собранието по скратена постапка ќе го ратификува договорот со Грција

Oд 109 гласа, со 69 „за“ и 40 „против“ Собранието ја усвои потребата договорот со Грција да биде ратификуван по...

Македонија1 час

Демонстрантите пред Собранието бараат оставка од Владата, а не ратификација на договорот за името

Помала група граѓани денеска повторно излегоа на протест пред Собранието на РМ поради закажаната седница, на чиј дневен ред е...

Македонија4 часа

Со почеток на расправата за договорот со Грција, почнуваат и протести пред Собранието

Договорот за промена на името, со кој се решава спорот меѓу Македонија и Грција, денес ќе биде ставен во процедура...

Македонија15 часа

(Видео) Солза Грчева: Народот е доведен до ѕид од една предавничка тајфа

Нашиот глас ќе стигне до секој. Синоќа се случи нешто што неверував дека во мојата земја ќе биде.30 шок бомби...

Македонија15 часа

(Видео) Демонстрантите со порака до Владата да се откаже од договорот со Грција

На протестите пред Собранието на Република Македонија, кои продолжуваат веќе петти ден, демонстрантите порачаа дека македонскиот народ не го заслужил...

Македонија16 часа

Протест пред Собранието на Република Македонија

Петти ден по ред, пред Собранието на Република Македонија толпа граѓани протестираат поради договорот со Грција за промена на името...

Македонија20 часа

(Видео) Бачев: Спасовски наредил брутално да се нападнат граѓаните пред Собрание

Според наши сознанија министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски ја издал наредбата полицијата брутално да реагира токму во моментот кога...

Македонија21 час

(Видео) Демонстрантите се жалат на употребата на шок-бомби, МВР вели – полициска процена

Демонстрантите што синоќа протестираа пред Собранието реагираат дека полицијата прекумерно употребила сила врз нив, како и дека без потреба биле...

Македонија23 часа

Обвинителството и МВР ќе истражуваат – кој испраќа заканувачки пораки и слики на „Фејсбук“

Основното јавно обвинителство Скопје информира дека било известено од страна на Министерството за внатрешни работи за заканувачки пораки и слики...

Македонија23 часа

Приведениот новинар одбил да се легитимира, велат од МВР

Во врска со новинарот на порталот „Инфомакс“, ја информираме јавноста дека тој одбивал да се легитимира, а притоа дал активен...

Македонија23 часа

Демонстрантите демолирале кафулиња, палеле автомобили и фрлиле солзавец, велат од МВР

26 демонстранти привела полицијата за време на синоќешниот протест пред Собранието. Повредени биле 10 полицајци, а седуммина побарале лекарска помош....

Македонија1 ден

Левица: МВР употреби прекумерна сила на синоќешните протести

Силите на МВР употребија прекумерна сила, големо количество солзавец и шок-бомби врз мирните невооружени демонстранти, реагираат од Левицата. Оваа акција...

Македонија1 ден

Владата ќе го достави законот за ратификација на договорот до Собранието

Владата ќе го достави до Собранието предлог-законот за ратификација на договорот со Грција, соопшти владината прес-служба по одржувањето на денешната...

Македонија1 ден

Син на екссудијка призна вина за крвавиот четврток – осуден на 1 година затвор

Нови двајца обвинети за настаните од крвавиот четврток минатата недела признаа вина, потврдуваат од кривичниот суд за „Макфакс“. На судското...

Надворешна политика1 ден

Захариева: Наредната недела зелено светло за преговори со Македонија

Вицепремиерката и министер за надворешни работи на Бугарија, Екатерина Захариева, изјави дека по постигнатиот договор за името Северна Македонија, Советот...

Македонија1 ден

СДСМ ги осуди насилството и говорот на омраза пред Собранието 

СДСМ ги осуди вчерашните насилства пред Собранието, нападите од насобраната толпа врз новинарите, снимателите и полицајците кои се обидуваа да спречат...

Досие