Контакт

Свет

Путин му одговори на Бајден, му посака добро здравје

Објавено пред

Рускиот претседател Владимир Путин како одговор на изјавата на американскиот претседател, Џозеф Бајден, дека рускиот претседател ќе ја плати цената за неговото наводно мешање во американските избори и дека го смета за убиец, му посака на Бајден добро здравје.

„Кога проценуваме други луѓе и земји, тоа е како да гледаме во огледало“, рече Путин, пренесува „РИА новости“.

Путин рече дека има многу чесни луѓе во американскиот естаблишмент и дека Русија ќе се потпира на нив.

Претседателот на Русија оцени дека Вашингтон е посветен на односите со Москва само под свои услови и дека Русија ќе работи само под услови што се поволни за неа.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Европа

Земјотрес во Австрија со јачина од 4,3 степени според Рихтер

Објавено пред

Земјотрес со јачина од 4,3 степени според Рихтеровата скала беше почувствуван синоќа околу 1 часот по полноќ во Австрија, пренесува ЕМСЦ.

Епицентарот на земјотресот бил на 9 километри југозападно од Винер-Нојштат.

Очевидци напишаа на веб-страницата на ЕМСЦ дека земјотресот ги разбудил и дека прозорците се треселе од силината на земјотресот.

Прикажи повеќе...

Регион

ЕУ: Од мај 651.000 вакцини против Ковид-19 за Западен Балкан

Објавено пред

Австрија потврди дека ЕУ планира да дистрибуира 651.000 дози вакцини на „Фајзер“ и „Бионтек“ против коронавирус во шест земји од Западен Балкан од мај до август, од кои 36.000 се наменети за Србија.

„Со оваа иницијатива покажавме дека не сакаме регионот на Западен Балкан да заостанува зад Европската Унија“, рече австрискиот министер за надворешни работи Александар Шаленберг на прес-конференција, пренесува Ројтерс.

Европската комисија во јануари претстави план за механизмот за поделба на вакцините, а Австрија потврди дека таа ќе биде координатор на помошта за Западен Балкан и дека оваа дистрибуција може да ја следат и други.

Австрискиот министер исто така рече дека вредноста на испораката е 11 милиони евра и дека вакцините ќе се плаќаат од фондовите за помош на ЕУ на земјите кандидати и потенцијалните кандидати за членство во Унијата.

„Ова нема апсолутно никаква врска со обезбедувањето вакцини за Австрија или за другите земји на ЕУ“, рече Шаленберг, чија влада се соочува со зголемено незадоволство во јавноста од бавното темпо на вакцинација.

Исто така, беше потврдено дека вакцините ќе бидат дистрибуирани од почетокот на мај и дека Босна и Херцеговина ќе добие 214.000 дози, а потоа следат Албанија со 145.000 и Северна Македонија со 119.000 дози, додека пак за Србија се наменети 36.000 вакцини.

Ројтерс наведува дека Србија има една од највисоките стапки на вакцинација во Европа, но дека во четири други земји од поранешна Југославија и Албанија кои не се членки на ЕУ, имунизацијата е многу побавна и дека недостатокот на вакцини во Босна и Херцеговина предизвика улични протести од незадоволни граѓани.

Прикажи повеќе...

Свет

Во руски воздушен напад во Сирија убиени 200 милитанти

Објавено пред

Во напад на руското воено воздухопловство врз две бази во близина на археолошкиот локалитет Палмира во Сирија, биле убиени околу 200 милитанти, изјави заменик-директорот на Рускиот центар за помирување на спротивставените страни во Сирија, Александар Карпов.

Тој додаде дека во нападот биле уништени околу 500 килограми муниција, како и значителна количина оружје, возила и компоненти за производство на експлозивни направи.

„Според разузнавачките служби, милитантите формирале база недалеку од Палмира за обука на борбени групи кои би биле испратени да извршат терористички напади во различни делови на земјата“, рече Карпов.

Според него, откако локацијата на терористичката база била потврдена од неколку канали, рускиот борбен авион го извршил нападот.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион23 минути

ЕУ: Од мај 651.000 вакцини против Ковид-19 за Западен Балкан

Австрија потврди дека ЕУ планира да дистрибуира 651.000 дози вакцини на „Фајзер“ и „Бионтек“ против коронавирус во шест земји од...

Македонија11 час

Стигнаа 10.530 дози од „Фајзер“, од среда ќе бидат распределени на пунктовите за вакцинација

Попладнево стигна првата пратка од вакцините на „Фајзер“, која властите ја обезбедиjа cо директни преговори со овој производител, информираат од...

Европа12 часа

Шведски доктор: Секој ден фрламе стотици дози „астра зенека“

Стотици дози од вакцината на „Астра зенека“ против Ковид-19 се фрлаат секој ден во Стокхолм затоа што жителите одбиваат да...

Македонија13 часа

Груевски: Тие си знаат чиј имот замрзнале, но мој сигурно не е

Денес дознав дека деновиве ОЈО објавило дека замрзнале наводен мој имот, односно земјиште и два помали стана што ги бев...

Европа16 часа

Политичките лидери за Суперлигата: Богатите не може да ја присвојат убавината на фудбалот

Дванаесет големи европски фудбалски клубови синоќа објавија дека ќе стартуваат нова Суперлига, затворено натпреварување, во кое ќе играат само најсилните...

Македонија16 часа

35 починати и 135 нови случаи на Ковид-19

Oд Министерството за здравство информираат дека во последните 24 часа се направени 841 тестирањe, а регистрирани се 135 нови случаи...

Македонија16 часа

Рестриктивните мерки продолжуваат и во наредните седум дена, препорача Комисијата за заразни болести

Главниот кризен координативен штаб на денешната седница ги разгледуваше предлозите пристигнати од Комисијата за заразни болести и врз основа на...

Македонија17 часа

Џафери тврди дека ги консултирал институциите – заразените пратеници гласале според дополнителен протокол

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, на денешната прес-конференција рече дека бил приморан да се потпре на дополнетиот протокол со кој...

Економија20 часа

Угостителите утре излегуваат на протест, бараат спас за секторот

Туристичко-угостителскиот сектор се наоѓа во исклучително тешка положба, а за негов спас е потребна сериозна и континуирана финансиска помош каква...

Македонија20 часа

Филипче: Состојбата со новозаразени е стабилна, бројот на пациенти намален

Министерот за здравство, Венко Филипче, информираше дека имал состанок со директорите на клиниките и на ковид-центрите на кој била направена...

Македонија22 часа

Границата со Грција останува затворена за македонските граѓани, Србите можат да патуваат преку Бугарија

Грчките граници остануваат затворени за влез на државјани на трети земји, меѓу кои и Северна Македонија. За нив, владата во...

Регион23 часа

Словенија ги ублажува мерките, до 100 луѓе ќе можат да се соберат на едно место

Словенија полека ги олеснува мерките, па од денес е во сила одлуката на владата дека можат да се соберат до...

Македонија23 часа

Денеска во Македонија пристигнуваат 10.000 вакцини на „Фајзер“

Попладнево се очекува да стигнат 10.000 вакцини на „Фајзер“, а според најавите, уште толку ќе пристигнат и следната недела. Вакцините...

Европа23 часа

Макрон: Санкциите не се доволни за Русите, треба остро да се разговара со нив

Тензиите на руско-украинската граница се неприфатливи, смета францускиот претседател Емануел Макрон, тврдејќи дека санкциите против Русија не се доволни. „Денешната...

Свет1 ден

Убиецот кој застрела осум луѓе во „Федекс“ го купил оружјето легално

Момчето кое уби осум лица со огнено оружје во објект на „Федекс“ во Индијанаполис, САД, а потоа изврши самоубиство, купил...

Свет2 дена

Келин: Руските власти нема да дозволат Навални да умре во затвор

Рускиот амбасадор во Велика Британија, Андреј Келин, изјави денеска во интервју за Би-Би-Си дека власта нема да дозволи Алексеј Навални...

Македонија2 дена

Заев: Со згрозување ја примив информацијата дека за Мицкоски гласањето во Собрание било тероризам

Со згрозување ја примив информацијата дека за Христијан Мицкоски овој чин бил тероризам. Мицкоски се дрзна гласањето помош за граѓаните...

Македонија2 дена

Мицкоски за болните пратеници во Собранието: Ова е тероризам, а не 27 април

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, го коментира доаѓањето на пратениците болни од коронавирус во Собранието. „Ова во Собрание е тероризам,...

Македонија2 дена

Во Македонија 364 нови случаи на коронавирус, починаа 24 лица

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 364 нови случаи на коронавирус, 24 лица починаа, а оздравеа 689 заболени,...

Македонија2 дена

Изгласан петтиот пакет мерки, гласаа и двајца пратеници позитивни на Ковид-19

Собранието го изгласа петтиот пакет економски мерки за помош на стопанствениците и економијата погодени од пандемијата. Изгласани се Законот за...

Досие