Контакт

Свет

Рафаел Надал ја брани Мајорка од поплавите

Објавено пред

Додека другите топ 10 тенисери се борат за титулата во Шангај, тениската икона Рафаел Надал поради повреда не може да ја брани титулата во Кина, но ја брани Мајорка од поплави.

Маjорка ја погодија големо невреме и бури, а Рафа се приклучи во акцијата за чистење на калта и водата која навлезе во домовите. Во поплавите загинаа најмалку десет лица, а стотици лица ги напуштија нивните поплавени домови.

Покрај тоа, тој својата тениска академија ја отвори за сите погодени од поплавите, со што предизвика огромен интерес кај шпанските медиуми кои известуваат за неговиот хуманитарен ангажман.

,,Тажен ден за Мајорка. Изразувам најдлабоко сочувство до роднините на загинатите и на оние кои што се погодени од големите поплави. Како што направивме вчера, и денеска го нудиме комплексот на тениската академија Надал на сите оние на коишто им е потребно сместување”, напиша тој на социјалните мрежи.

Поддршка доби и од неговите колеги, меѓу кои е Александар Зверев.

,,Сите слушнаа за трагичните случувања на Мајорка, која ни е е блиска поради Надал. Бев таму, тоа е убаво место. Моите молитви се со вас и со Рафа и се надевам дека наскоро се ќе помине”, порача Зверев.

Свет

Десетгодишни деца се борат, убиваат и умираат во војната во Јемен

Објавено пред

Деца на возраст од 10 години се борат, убиваат и умираат во војната во Јемен. Некои велат дека доброволно им се придружиле на бунтовниците Хути, главно поради ветувања за пари или можност да носат оружје. Но, другите велат деца децата се принудени да се борат.

Бројот изгравиран на нараквицата на раката на Мухамед му дава некое спокојство на 13-годишниот војник додека проектилите истрелани од непријателски воени авиони, ја тресат земјата под него. Две години Мухамед се борел со јеменските бунтовници Хути против воената коалиција предводена од Саудиска Арабија и поддржана од САД. Тој вели дека мачел и убивал луѓе и не се грижел дали ќе живее или ќе умрел.Но, ако загинал, нараквицата ќе му гарантира дека неговото тело ќе биде испратено кај неговите дома.

,,Кога ќе станам маченик, тие влегуваат во мојот број во компјутерот, ќе ја добијат мојата слика и моето име, потоа ќе ги испечатат со името ,,маченик”, вели Мухамед. Потоа тоа ќе биде запелено на капакот на неговиот ковчег кој ќе биде испратен кај неговото семејство.

Мохамед беше меѓу 18 поранешни деца-војници интервјуирани од страна на Асошиејтед прес, кој опиша како Хутите регрутирање, распоредуваат и колку деца гинат на бојните полиња на возраст од само 10 години.

Додека двете страни во четиригодишната граѓанска војна испратија деца во борба, со што ги прекршија меѓународните конвенции за човекови права, се верува дека Хутите регрутирале многу повеќе од коалицијата – често насилно.

Хутите воведеа 18.000 деца-војници во својата бунтовничка војска од почетокот на војната во 2014 година, висок воен претставник на Хути признал за АП. Тој зборувал анонимно поради чувствителноста на информациите.

Таа бројка е повисока од кој било број претходно пријавен. Обединетите нации успеаја да избројат 2.721 деца ангажирани да се борат за сите страни во конфликтот, повеќето за Хутите. Но бројката е далеку поголема, бидејќи многу семејства не зборуваат за тоа поради страв од одмазда.

Хутите официјално велат дека не регрутираат деца и дека ги испраќаат само оние кои што се пријавиле. Некои од децата изјавија за АП дека доброволно им се придружиле на бунтовниците, главно поради ветувања за пари или можност да носат оружје. Но, други опишаа дека биле принудени да служат во Хутите – киднапирани од училиштата или домовите или принудени да се приклучат во замена за ослободување на член од семејството од притвор.

Децата интервјуирани од страна на АП изјавиле дека биле цел на регрутери на фудбалски игралишта, фарми и особено училишта.

Прикажи повеќе...

Регион

Студентите во Сплит замолени да понесат цврста подлога оти немало клупи

Објавено пред

Студентите на Филозофскиот факултет во Сплит, Хрватска, биле известени за датумот за одржување на колоквиум и притоа ги замолиле со себе да понесат цврста подлога за пишување, бидејќи во предваланите немало клупи.

„Првиот колоквиум ќе се одржи в четврток на 20 декември во 12 часот во предавалната со број П8. Со оглед на тоа дека таму нема клупи, ги молиме студентите да понесат некоја поцврста подлога на која ќе можат да пишуваат“, стои во известувањето до студентите.

„Индекс.хр“ пишува дека во септември свечено биле отворено реновираните простории на факултетот, но очигледно недостигаат основни работи како што се клупите.

Прикажи повеќе...

Европа

Млада професорка пронајдена мртва во Шпанија, била силувана и задавена

Објавено пред

Убиство на 26-годишна девојка предизвика бес во Шпанија, јави Би-би-си. Делумно голото тело на Лора Луелмо, кое било пронајдено покрај селото Ел Кампило, во јужниот дел на земјата, по петдневна потрага. Целиот случај уште е под истрага.

Девојката се доселила на југот од земјата, каде ја добила својата прва работа за постојано, како професорка. Ова убиство повторно предизвика расправа за насилство над жените во Шпанија.

Шпанското општество е многу чувствително по прашањето за насилство над жените. Минатата година земјата ја шокираше случај во кој петмина мажи беа обвинети за сексуално злоставување на девојка за време на фестивал во Памплона, кој се одржа во летото 2016 година. Мажите на возраст од 27 до 29 години, петмината биле осудени на 9 години затворска казна, поради сексуално злоставување на 18-годишна девојка.

Луелмо исчезнала минатата среда, а во потрагата по неа учествувале над 200 луѓе. Нејзиното тело било пронајдено во ниска шума, а биле пронајдени и знаци кои упатуваат на сексуално насилство. Исто така се чини дека се обидела да се одбрани, а првите информации се дека била задавена. Добила удар во главата. Била пронајдена со помош на сигналот од мобилниот телефон.

Нејзиното ичсезнување го пријавиле родителите на младата девојка, откако не им одговорила на нивните повици. Се уште никој не е приведен.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија55 минути

Пировска: Власта си ја презема улогата на делител на правдата

Власта си ја презема улогата на делител на правдата и со тоа ги премина границите до каде што може да...

Европа1 час

Постигнат договор во ЕУ: Се забранува пластиката за еднократна употреба

Европската Унија постигна договор за забрана за користење на пластика за еднократна употреба, како што се пластичните чинии и сламки,...

Топ2 часа

Полицаец загина во железничка несреќа кај Маџари

Полициски службеник од Полициската станица Гази Баба загина во железничката несреќа што утрово се случи на преминот Маџари во Скопје....

Свет2 часа

Трамп формираше вселенска команда во Пентагон

Претседателот на САД, Доналд Трамп формираше вселенска команда во рамките на Пентагон со цел подобро да ги организира и да...

Македонија3 часа

Голем одрон на патот Каменица – Делчево, сообраќајот во прекин

Поради голем одрон патниот правец А3 Каменица – Делчево е затворен за сообраќај. Лесните возила може да се движат преку...

Свет13 часа

Се затвора проблематичната добротворна фондација на Трамп

Хуманитарната фондација на американскиот претседател, Доналд Трамп, прифати да биде затворена по наводите за злоупотреба на финансиски средства, јави Би-би-си....

Македонија17 часа

Пратениците едногласно го донесоа Законот за амнестија

Со 95 гласа „за“, ниту еден „против“ и „воздржан“, пратениците го донесоа Законот за амнестија. Пратениците од Алијанса за Албанците,...

Македонија18 часа

(Видео) Села: На 27 април ме убија еднаш, сега ме убиваат повторно

Токму во оваа сала се случи убиство. На 27 април речиси ме убија, но се спасив. Сега ме убиваат по...

Македонија18 часа

ВМРО-ДПМНЕ ќе ги бојкотира уставните измени

ИК на ВМРО-ДПМНЕ и пратеничката група донесоа одлука да не учествуваат во процесот на уставните измени, истакна на прес-конференција пратеникот...

Македонија20 часа

Царинската управа отвори истрага за Трајковски, гостинот на Груевски во Будимпешта

Царинската управа вчера отвори истрага за царинскиот службеник Александар Трајковски, кој беше фотографиран со експремиерот Никола Груевски, азилант, во Будимпешта....

Македонија20 часа

Подобро е да нема снег оти со механизацијата на „Македонијапат“ стара над 30 години може се да заглави

Со стара менханизација и без доволен број работници „Македонијапат“ оваа година ќе се справува со снегот по магистралните патишта. Возилата,...

Истражувања20 часа

Владата го засака барокот на фасадата, мислењата на експертите баталени

Владата на Зоран Заев, која се колнеше дека ќе го чуе гласот на граѓаните, а посебно на експертската јавност, една...

Македонија20 часа

Саливан: САД ќе ѝ помогнат на Владата да се спротивстави на штетното влијание на Русија

Нема да биде изненадување за никого овде ако кажам дека Русија се спротивставува на патот што Македонија го има избрано...

Македонија20 часа

(Видео) Заев и Ципрас номинирани за Нобеловата награда за мир

На денешната свечена церемонија, која се одржа на Универзитетот ФОН во Скопје, премиерите на Република Македонија и на Република Грција,...

Македонија22 часа

Фетаи за трошоците од прегласувањето во Струмица: И еден денар да е во прашање, направена му е штета на буџетот

Судењето за „Титаник 2“, кое се однесува на изборни нерегуларности од локалните избори од 2013 година, продолжи со наодите на...

Крвав четврток22 часа

(Видео) Александрова: Прашајте ги обвинетите пратеници дали ќе бараат амнестија, јас не сум дел од 27 април

„Право на секој во согласност со законот е да поднесе барање. Дали некој од пратениците ќе поднесе или не, не...

Топ23 часа

(Видео) Половина тон марихуана вредна над милион евра запленета на ГП Богородица

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција во координирана акција со Министерството за внатрешни работи и Царинската управа...

Македонија23 часа

(Видео) Кога општеството потфрла, кучето Бен му помага на момчето со церебрална парализа

Ова не е само сторија за куче што помага на болен човек. Ова е сторија за две суштества чии животи...

Македонија23 часа

(Видео) Пратениците ќе носат закон, а Кацарска и Рускоска ќе амнестираат

„Нема да бидат амнестирани лица што биле организатори на настаните од 27 април. Тука спаѓаат лицата што носеле оруже и...

Топ24 часа

Кавадарчанецот што избоде жена на нива обвинет за обид за убиство

Кавадарчанецот што во јуни годинава избоде жена на нива во прилепско село ќе одговара за обид за убиство и за...

Досие