Контакт

Свет

Русите поставија статуа на Ленин во окупиран украински град

Објавено пред

Според фотографии објавени на социјалните мрежи, Русите поставиле статуа на поранешниот советски лидер Владимир Ленин во окупираниот украински град Хеническ.

dobivaj vesti na viber

На покривот на зградата може да се види руското знаме.

Градот Хеническ се наоѓа на Азовското Море во регионот Керсон, северно од границата со Крим. Си-ен-ен ја лоцираше и ја потврди автентичноста на фотографиите.

Пред речиси седум години, статуата беше отстранета како дел од „декомунизацијата“. Оригиналната статуа на Ленин пред зградата на владата беше отстранета на 16 јули 2015 година. Хеническ беше еден од последните градови во регионот во кој имаше статуа на Ленин.

„ Орките во регионот Керсон ги продолжуваат своите експерименти со враќање во минатото“, напиша украинскиот претставник од Керсон, Јуриј Соболевски.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Европа

Лукашенко: Белорусија купи ракетни системи С-400 и ракети Искандер од Русија

Објавено пред

Белорусија купи од Русија противвоздушни системи С-400 и ракети Искандер, изјави белорускиот претседател Александар Лукашенко.

dobivaj vesti na viber

Тој ова го изјави на 85-тиот ден од почетокот на руската воена операција во Украина, која беше започната на 24 февруари. Белорусија, главниот сојузник на Русија и земја што се граничи со Украина, стана база за заднина за руската офанзива.

– Се договоривме со Путин – рече Лукашенко, пренесе неговата прес-служба преку Телеграм.

Тој рече дека го набавил „потребното количество“ на тоа оружје, без други детали.

– Со ова оружје тоа е веќе сосема друга армија – рече Лукашенко и додаде дека ова оружје може да „предизвика колосална штета“.

На почетокот на мај, 67-годишниот Лукашенко, кој владее со Белорусија со цврста рака од 1994 година, го обвини Западот дека е „опседнат“ со нацистичките идеи и дека е „во војна со Русија“ во Украина, според АФП.

Прикажи повеќе...

Регион

Шарл Мишел денеска доаѓа во Босна и Херцеговина

Објавено пред

Мишел доаѓа во Сараево во рамките на посетата на регионот,вчера беше во Србија каде се сретна со претседателот на таа земја Александар Вучиќ, а се очекува да ја посети и Албанија.

dobivaj vesti na viber

Мишел денеска ќе се сретне со членовите на Претседателството на БиХ.

„Тие ќе разговараат за патот на БиХ кон ЕУ, 14 клучни приоритети од кои дел се изборните и уставните промени, како и за регионалната стабилност во контекст на променетата геополитичка ситуација. Предвидени се средби со членови на Претседателството на БиХ, како и со партиски лидери“, изјавија за Н1 од Делегацијата на ЕУ.

Претседателот на Европскиот совет би можел да ја искористи оваа посета и за да ја запознае БиХ со идејата за создавање на европска геополитичка заедница која го вклучува Балканот. Тоа го повика претходно при неговото обраќање на седницата на Европскиот економски комитет.

Последниве денови се зборуваше дека Мишел треба да издаде „заедничка изјава“ подготвена од европски претставници, потпишана од политичките лидери за продолжување на изборните реформи по изборите во октомври, пренесе Н1.

Прикажи повеќе...

Свет

Пукање во Чикаго: Едно лице загина, неколку се ранети

Објавено пред

Едно лице загина, а четворица се повредени во престрелка во Чикаго, соопштија денеска локалните власти.

dobivaj vesti na viber

Портпаролот на полицијата изјави дека престрелката се случила синоќа околу 22 часот и 40 минути во северниот дел на градот.

Едно лице почина, а другите четири се префрлени во локалните болници.

Нивната состојба варира, од сериозна до критична, објави Чикаго Сан Тајмс.

Полицијата не ги соопшти имињата на жртвите и нивната возраст, а засега нема информации за позадината на пукањето, како и за осомничените.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион13 минути

Шарл Мишел денеска доаѓа во Босна и Херцеговина

Мишел доаѓа во Сараево во рамките на посетата на регионот,вчера беше во Србија каде се сретна со претседателот на таа...

Свет16 минути

Пукање во Чикаго: Едно лице загина, неколку се ранети

Едно лице загина, а четворица се повредени во престрелка во Чикаго, соопштија денеска локалните власти. Портпаролот на полицијата изјави дека...

Европа37 минути

(Видео) Зеленски: Последната фаза од војната ќе биде најкрвавата

Украинскиот претседател Володимир Зеленски вчера зборувајќи пред украинските студенти рече дека се уште не може да ги повика Украинците да...

Европа57 минути

Медведев: Санкциите против Русија се безвредни кога се во прашање енергијата и храната

Заменик-претседателот на Советот за безбедност на Русија, Дмитриј Медведев, оцени дека Русија ги има сите можности да спречи кризи со...

Свет58 минути

Блинкен: Русија ја користи храната како оружје во Украина

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен ја обвини Русија дека користи храна како оружје во Украина. „Не станува збор само за...

Македонија11 час

Димитров до Ковачевски: Не е точно дека земјите членки на ЕУ ја оправдуваат уцената на Бугарија со историјата

Никола Димитров ја критикува изјавата на премиерот Ковачевски дека сите земји членки на ЕУ ја оправдувале уцената на Бугарија со...

Европа13 часа

Шолц: Можна е измена на договорот за ЕУ

Германскиот канцелар Олаф Шолц денеска изјави дека не ја исклучува можноста за измена на договорот за Европската Унија, договорот од...

Македонија13 часа

(Интервју) Александар Николоски: Бројката што ќе излезе на големиот митинг ќе биде доволна порака до власта

Наместо дијалог на маса, ние добивме во најлоша смисла на зборот едно балканско мачовистичко одбивање на нашиот предлог и немаме...

Свет14 часа

Земјите од Г7 одвоија 18,4 милијарди долари за помош на Украина

Седумте најразвиени земји во светот (Г7) издвоија 18,4 милијарди долари за трансфери и заеми за да ѝ помогнат на Украина...

Економија15 часа

Пендаровски: Со исполнување на приоритетите на „Македонија 2030“ ќе создадеме услови за одржлив раст и развој

Претседателот Стево Пендаровски денеска се обрати на затворањето на 11. издание на самитот „Македонија 2025“, на кое годинава во фокусот...

Македонија17 часа

МНР го поздрави повикот на ЕП за надминување на билатералните прашања надвор од пристапниот процес

Министерството за надворешни работи го поздравува усвојувањето на резолуцијата на Европскиот парламент за Република Северна Македонија на денешната пленарна седница...

Македонија18 часа

Ковачевски: Сопругата е родена во Крива Паланка, во однос на предците јас не можам да коментирам такви детали

Додека бугарскиот весник „Труд“ тврди дека Елена Ковачевска, сопруга на Димитар Ковачевски и нејзините дедо и татко се Бугари, премиерот...

Европа19 часа

Полска: Ќе им помогнеме на Шведска и Финска доколку некој ги нападне

Полска ќе им помогне на Шведска и Финска доколку бидат нападнати уште пред да станат членки на НАТО, изјави денеска...

Македонија21 час

Архиескопот Стефан во Белград: Денешниот чин е лек со кој се залечува раната на телото на црквата

Ѝ благодариме на СПЦ што ја поздрави одлуката на Вселенската патријаршија, рече архиепископот охридски и македонски г. г. Стефан во...

Регион21 час

Младиот човек чие тело беше пронајдено во Дунав е Матеј Периш, позната е и причината за смртта

Младиот човек чие тело е пронајдено во Дунав е Матеј Периш. Според српски „Телеграф“, ДНК анализата докажала дека се работи...

Македонија23 часа

Град Скопје со поддршка на 116 проекти oд 13,5 милиони денари за спортот и образованието

Градот Скопје донесе одлука за поддршка на програми, проекти, активности и манифестации во областа на спортот од интерес за Град...

Македонија23 часа

СДСМ: Обезбедивме историски најголемо покачување на платите во образованието

Во време на светска економска и енергетска криза постигнавме договор за зголемување на платите во образованието во висина од 15...

Македонија24 часа

ЕУ ги повика Бугарија и Македонија да најдат решение

Европските претставници од сите групи на ЕУ ги повикаа Бугарија и Северна Македонија да најдат решение за билатералните разлики, објави...

Свет1 ден

ОН: Светот би можел да се соочи со глад што ќе трае со години

Руската инвазија на Украина може да предизвика глобален недостиг на храна во наредните месеци, предупредија Обединетите нации. Генералниот секретар Антонио...

Свет1 ден

(Видео) Буш: Инвазијата на Ирак беше неоправдана… грешка, мислев на инвазијата на Украина

Поранешниот американски претседател Џорџ Буш ја нарече инвазијата на Ирак брутална и неоправдана, а потоа се поправи велејќи дека всушност...