Контакт

Свет

Русија: Дипломатскиот бојкот на ЗОИ во Пекинг е бесмислен

Објавено пред

Шефот на Олимпискиот комитет на Русија денеска изјави дека неговата земја не го поддржува дипломатскиот бојкот на Зимските олимписки игри во Пекинг во 2022 година за кој одлучија некои од западните земји осудувајќи го потегот како бесмислен.

dobivaj vesti na viber

„Од спортска гледна точка овие мерки се апсолутно бесмислени“, изјави за новинарите Станислав Поздњаков, претседател на Олимпискиот комитет на Русија, пренесува „Ројтерс“.

„Овие мерки имаат исклучиво политички карактер. Навистина се надеваме дека нема да фрлат сенка врз Игрите“, додаде шефот на Олимпискиот комитет на Русија.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Регион

Рама: Џо Бајден за Хашим Тачи рече дека e „Џорџ Вашингтон од Косово“

Објавено пред

Албанскиот премиер Еди Рамa изјави дека американскиот претседател Џозеф Бајден еднаш го поздравил поранешниот косовски претседател Хашим Тачи како „Џорџ Вашингтон од Косово“.

dobivaj vesti na viber

„Дали оние кои го водат својот народ кон слобода против бруталните режими сега се сметаат за криминалци? Тоа е загрижувачка мисла, особено ако се земе предвид дека човекот на оваа фотографија еднаш беше пречекан од самиот Џо Бајден како Џорџ Вашингтон од Косово“, напиша Рама.

Заедно со оваа објава, тој сподели текст на Ројтерс во кој се потсетува на судењето и обвинувањата против Хашим Тачи.

Во понеделникот пред Специјалниот суд во Хаг ќе започне судењето на Хашим Тачи, Кадри Весели, Јакуп Красниќи и Реџеп Селими, обвинети за воени злосторства и злосторства против човештвото.

Инаку, утре во Приштина ќе биде организиран „Марш за правда“ за поддршка на обвинетите водачи на ОВК чие судење ќе започне в понеделник.

Прикажи повеќе...

Свет

Хрватски медиуми: Позната е причината за смртта на ученикот кој загина на екскурзијата

Објавено пред

Ученик на поречкото средно училиште „Мате Балота“ загина на матурска екскурзија во Прага. Телото на студентот ќе остане во главниот град на Чешка се додека не заврши истрагата за несреќата, а повеќе информации ќе се знаат кога хрватската амбасада во Чешка ќе испрати официјален извештај, велат од хрватската Влада.

dobivaj vesti na viber

Смртта на ученикот наводно била несреќен случај, односно пад од височина, пренесува Јутарњи лист.

Според Глас Истра, студентот кој за жал загина во Прага бил примерен и не бил проблематичен. Порталот наведува дека тоа што се случило е несреќен случај.

Според неофицијалните информации на тој портал, ученикот од Умаг загинал при пад од зграда.

На матурската екскурзија заминале 87 ученици од три паралелки и четворица професори. Тие заминале во четвртокот и требало да останат во Прага до недела, но поради целата ситуација, денеска веќе заминале за Пореч.

Прикажи повеќе...

Свет

Во Русија започна редовното регрутирање во армијата

Објавено пред

Во Русија почнаа вообичаените пролетни воени повици, објави порталот РБК, повикувајќи се на указот на претседателот Владимир Путин. Според Владимир Цимљански, контраадмирал на Главниот штаб, биле повикани околу 147.000 од 700.000 потенцијални регрути.

dobivaj vesti na viber

Првата од двете овогодишни кампањи за регрутирање ќе трае до 15 јули. Русите на возраст меѓу 18 и 27 години мора да отслужат најмалку една година воен рок. Цимљански рекол дека за прв пат повиците од регионалните воени канцеларии сега ќе се испраќаат електронски. Известувањата традиционално се дистрибуираат по пошта и ќе продолжат да се дистрибуираат таму каде што електронската испорака не е можна.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Ахмети: Согласно статутот во ДУИ не се дозволени фракции, ќе треба да се почека до следниот конгрес

Претседателот на партијата Али Ахмети на седницата на Централното претседателство на ДУИ изјави дека фракции според статутот не се дозволени,...

Топ2 часа

По трагедијата во Прага каде почина матурант, професори и студенти се враќаат од екскурзијата во Хрватска

Матурантот од средното училиште „Мате Балоте“ од Пореч во Хрватска, кој загина на матурска екскурзија во Прага, е 17-годишен ученик...

Македонија3 часа

Беџети од „Огнената група“: Од денеска ќе делуваме како фракција, ќе имаме наши ставови

Членовите на таканареченета „Огнена група“ најавија дека ќе делуваат како фракција. Градоначалникот на општина Сарај и дел од Огнената група, Блерим...

Македонија3 часа

Ване Цветанов по кривичната побегна, се жали дека е жртва на политичка репресија

Поранешниот претседател на Советот за унапредување и надзор на ревизијата Ване Цветанов избегал од Македонија откако пред четири месеци против...

Македонија5 часа

Војната во ДУИ на дневен ред во Мала Речица, опција е и разрешување на „огнените“ од партиските функции

Војната помеѓу двете групи во ДУИ, може да заврши и со разрешување на „огнените“ од функциите во партијата. Ова се...

Македонија6 часа

Тинејџерките биле најдени близу „Бит Пазар“; МВР: Биле во близина на продажен објект

Полицијата ги пронајде двете исчезнати малолетнички, Аниса Ајро и Мелиса на подрачјето на Бит Пазар. Во моментот кога биле затекнати,...

Македонија9 часа

Арсовска ќе го враќа споменикот на Ќосето пред судовите во Скопје

Градоначалничката Данела Арсовска почнува со постапка за враќање на споменикот на Андон Лазов-Ќосето пред судовите во Скопје. Од општина Центар,...

Свет10 часа

Сторми Даниелс: Не се плашам да се соочам со Трамп на суд, сум го видела гол

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп повеќе не е недопирлив, изјави порно ѕвездата Сторми Даниелс во петокот вечерта во своето прво...

Македонија10 часа

Георгиевски: Со донираното оружје за Украина, се врши големо обезоружување на нашата држава

ВМРО-Народна партија ја поддржува политиката на поддршка на Украина, но исто така апелира дека се врши големо обезоружување на нашата...

Економија11 часа

Работниот час најевтин во Бугарија, а најскап во Луксембург

Најниски трошоци за работната сила во Европската Унија има во Бугарија и Романија, а највисоки во Луксембург. Како што објави...

Свет11 часа

(Видео) Торнадо однесе покрив за време на концерт во САД

Едно лице загина, а десетици се повредени кога покривот на концерт на хеви метал бенд во Илиноис се урна при...

Македонија11 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Лицето кое јавно се заканува на Мицкоски и неговите деца е поддржувач на Ковачевски, а добил благодарница од Пендаровски

Заканите кон семејството и децата на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски се акт на вандализам и варварско водење на политиката...

Топ24 часа

Исчезнати две тинејџерки од Скопје, полицијата трага по нив

Исчезнати се две тинејџерки од Скопје. Полицијата од вчера трага по 12-годишната Аниса Ајро и 15-годишната Мелица К. Двата случаи...

Свет1 ден

Путин потпиша нова руска глобална стратегија, насочена е против Западот

Рускиот претседател Владимир Путин денеска потпиша нов руски стратешки документ чија цел е ограничување на „западната доминација“. Во документот се...

Македонија1 ден

Влада: Платите нема да се зголемат 78%, разгледуваме можност за намалување на коефициентите

Одлуката на Уставниот суд со која се укинуваат одредби од Законот за плата и други надоместоци на избрани и именувани...

Македонија1 ден

„Го жалам Ковачевски, работи во интерес на ДУИ“ – Хајредини не ги штеди ниту Ахмети, ниту Груби, ниту Османи: aјдуци на власт

Дали се задоволени албанското его и решавањето на меѓуетничките односи во државата, дали со поставувањето премиер Албанец ќе биде ставен...

Македонија1 ден

(Видео)Побарајте помош ако имате напнатост и несоница по лажните вести за киднапирање и труење ученици

Анксиозност, нерасположеност, социјално изолирање од другите и чувство на срам иако не направиле ништо лошо се очекувани последици од лажните...

Македонија1 ден

Болните од цистична фиброза го потсетија Ковачевски: Рековте лек ќе има за сите

Болните од цистична фиброза се уште го чекаат лекот. Тие ги потсетија надлежните на ветувањата, дека лек ќе има за...

Македонија1 ден

Османи: Политичарите треба да бидат последни на листата за зголемување на платата

Политичарите треба да бидат последни што ќе добијат поголема плата, изјави денеска Министерот за надворешни работи, Бујар Османи. Според него,...

Топ1 ден

Обвинителството за убиството во Капиштец: Осомничениот пукал неколкупати, па продолжил да го удира со кундакот по главата

Скопското Обвинителство го заврши увидот на самото место во казиното во кое утрово се случи убиство во Капиштец, при што...