Контакт

Свет

Русија, Кина, Велика Британија, САД, Франција нема да го потпишат договорот за забрана на нуклеарното оружје 

Објавено пред

Русија, Велика Британија, Кина, САД и Франција во заедничката изјава во понеделникот истакнаа дека се противат на договорот за забрана на нуклеарно оружје и одбија да го потпишат, пренесува „Спутник“.

dobivaj vesti na viber

„Цврсто веруваме дека најдобриот начин да се постигне свет без нуклеарно оружје е преку постепен процес што го зема предвид меѓународното безбедносно опкружување. Овој докажан пристап кон нуклеарното разоружување даде видливи резултати, како големото намалување на глобалните резерви на нуклеарно оружје”, се вели во соопштението.

Петте постојани членки на Советот за безбедност на ОН истакнаа дека договорот за забрана на нуклеарното оружје, кој беше изготвен на голема конференција во ОН на 7 јули 2017 година и допрва треба да биде ратификуван од големите сили, не се справува со клучните проблеми што му пречат на трајното нуклеарно разоружување, му противречи и ризикува да го поткопува договорот за неширење нуклеарно оружје (NPT).

„Овој договори ги игнорира меѓународниот безбедносен контекст и регионалните предизвици и не прави ништо за да ја зголеми довербата и транспарентноста меѓу државите, нема да резултира со елиминација на ниедно оружје, не ги исполнува највисоките стандарди за неширење и создава поделби во меѓународната машинерија за неширење и разоружување, кои понатаму можат да го отежнат разоружувањето”, се вели во соопштението.

Петте земји членки отидоа и чекор понатаму, повикувајќи ги оние кои размислуваат да го поддржат новиот договор да размислат за неговите последици врз меѓународниот мир и безбедноста.

„Ние нема да го поддржиме, потпишеме или ратификуваме договорот. Тој нема да биде обврзувачки за нашите земји и не прифаќаме никакво тврдење дека придонесува за развојот на обичајното меѓународно право, ниту, пак, поставува нови стандарди или норми. Ги повикуваме сите земји кои размислуваат да го поддржат овој договор сериозно да размислат за неговите импликаци во меѓународниот мир и безбедност”.

Наместо тоа, тие ветија дека ќе се посветат на договорот за неширење на нуклеарно оружје од 1968 година велејќи дека крајната цел е свет без нуклеарно оружје во услови на ненамалена безбедност за сите.

Таканаречениот Договор за забрана на нуклеарното оружје е првиот правно обврзувачки договор за забрана на нуклеарно оружје. Тој беше усвоен на 7 јули од повеќе од 120 земји членки на ОН. Документот забранува цела низа активности поврзани со нуклеарно оружје, вклучувајќи го и нивниот развој, производство и поседување.

Договорот беше отворен за потпишување на 20 септември во седиштето на ОН во Њујорк. Од 29 октомври 2018 година, 69 земји го потпишаа и 19 држави го ратификуваа договорот, но нуклеарните сили го бојкотираа.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Ќерката на Навални: „Ти го даде животот за мене“

Објавено пред

Даша Навални, ќерката на починатиот руски опозициски политичар Алексеј Навални, се прости од својот татко на Инстаграм.

dobivaj vesti na viber

Таа на денот на погребот објави постара фотографија на која се насмеани и гушнати.

„Секој обично вели дека нивните родители се нивниот пример. Во мојот случај, тоа е вистина. Тато, ти беше пример за многумина во светот. Твојот оптимизам и заразна, искрена насмевка. Твојата љубопитност и жед за ново знаење. Твојата неверојатна способност да најдеш заеднички јазик со сите. Смисла за хумор. Упорност. Способност да се изберат зборови во вистинскиот момент (или шега што ќе ги опушти другите во тешка ситуација). Твојата добрина, верба во добрината, во себе, во луѓето“, пишува Даша Навална.

Во пораката додава дека татко и ја научил да живее по принципи уште од детството.

„Да живееме достоинствено. Го даде животот за мене, за мојата мајка, за Русија, а јас ти ветувам дека ќе го живеам животот така како што ме научи, за да бидеш горд, и што е најважно со истиот блескав насмев на лицето. Отсекогаш си бил и засекогаш ќе останеш мој пример. Мојот херој. Мојот татко. Те сакам многу, почивај во мир“, пишува Даша за својот татко.

Алексеј Навални беше погребан денеска во Москва.

До неговото вечно почивалиште го придружуваа неколку илјади поддржувачи.

Прикажи повеќе...

Свет

Израел ги прекинува преговорите за примирје додека Хамас не испорача список на заложници кои се живи

Објавено пред

Израел им порача на посредниците Египет и Катар дека нема да ги продолжи преговорите за прекин на огнот додека Хамас не му испрати список на израелски заложници кои останаа живи во Газа, пренесува израелскиот портал „Вала“, повикувајќи се на висок израелски функционер.

dobivaj vesti na viber

Официјалниот претставник рече дека Израел, исто така, бара „сериозен одговор“ од Хамас за бројот на палестински затвореници што се обидува да ги ослободи како дел од потенцијалниот договор, објави „Ал Џезира“.

Американскиот портал „Аксиос“ објави дека Египет и Катар неделава му ветиле на Израел дека доколку се согласи да испрати преговарачки тим во Доха, ќе достават список со живи заложници и ќе извршат притисок врз Хамас да се откаже од барањата.

Меѓутоа, по тридневни разговори во Доха, израелската делегација се вратила дома без никакви одговори за ниту едно прашање, пишува „Тајмс оф Израел“.

„Посредниците ветија дека Хамас ќе ги даде бројките, но тоа не се случи“, изјавил неименуван израелски функционер за „Аксиос“, пренесува Танјуг.

Абу Убаида, портпаролот на бригадите Ал-Касам, вооруженото крило на палестинската милитантна организација Хамас, претходно изјави дека седуммина заложници, кои биле заробени во Појасот Газа, биле убиени во бомбардирање на израелските сили.

Не е познато кога загинале заложниците.

Абу Убаида потврди дека бројот на заложници убиени во израелските воени операции во Газа сега надмина 70.

Прикажи повеќе...

Свет

Американскиот секретар за одбрана: НАТО ќе биде вовлечен во војна со Русија, ако Украина загуби

Објавено пред

Американскиот секретар за одбрана Лојд Остин предупреди дека НАТО ќе биде вовлечен во војна, доколку Украина биде поразена од инвазијата на руските сили, пренесува „Newsweek“.

dobivaj vesti na viber

Говорејќи на сослушувањето на Комитетот за вооружени служби на Претставничкиот дом, за да разговара за неговото неодамнешно отсуство додека беше хоспитализиран поради компликации од операцијата на рак на простата, Остин предвиде дека рускиот претседател Владимир Путин нема да запре доколку Москва ја добие војната во Украина, пренесува медиумот.

Остин според написите одговарал на прашање за тоа како Конгресот не одобри пакет воена помош од 60 милијарди долари за Украина, како што побара претседателот Џо Бајден.

„Знаеме дека ако Путин е успешен тука, тој нема да запре“, рече Остин.

„Тие ќе продолжат да преземаат поагресивни акции во регионот. И другите лидери ширум светот, другите автократи, ќе го разгледаат ова и ќе бидат охрабрени од фактот дека тоа се случи и дека не успеавме да ја поддржиме демократијата“, тврди Остин.

Остин, исто така, рече дека балтичките земји, Латвија, Литванија и Естонија, се особено чувствителни на идните експанзионистички амбиции на Путин.

„Ако гледате од позицијата на балтичките земји, навистина ќе бидете загрижени дали ќе сте следниот“, рече тој. „Тие го познаваат Путин, знаат за што е способен и, искрено, ако Украина падне, навистина верувам дека НАТО ќе биде во војна со Русија“, заклучи Остин.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ9 часа

Со нож убил малолетник: притвор за 15-годишникот од Прилеп бара обвинителството

Основното јавно обвинителство Прилеп поднесе барање за поведување подготвителна постапка со предлог за определување мерка притвор за 15-годишник од прилепското...

Свет10 часа

(Видео) Апсења по погребот на Навални, присутните со извици: „Путин е убиец“

Голем број Руси го скандираа името на Алексеј Навални додека лидерот на опозицијата беше погребан денеска во Москва и им...

Македонија11 часа

Палевски ќе биде екстрадиран од Турција по завршувањето на административните процедури, вели Аврамовска-Мадиќ

Заменик министерката за правда, Викторија Аврамовска Мадиќ, очекува Љупчо Палевски од Турција да биде екстрадиран веднаш по завршување на административните...

Македонија13 часа

Зибери јавно им одржа лекција на извршителите и на судиите: Член 93 од Законот за извршувањето е правниот основ за бришење на долговите

Народниот правобранител Насер Зибери јавно им одржа лекција на извршителите и судиите, кои седум месеци одбиваат да ги применуваат измените...

Македонија14 часа

Пендаровски: Ако бев избран во парламентот во 2019, ќе бев сменет истото попладне кога ѝ се спротивставив на власта за „Рекет“

На денешната прес-конференција претседателот Стево Пендаровски рече дека не може да знае дали некои од неговите поддржувачи ќе го дадат...

Топ18 часа

Расчистено убиството на 14-годишното момче во Прилеп, приведени двајца

Денеска, во 4 часот, во село Сенокос, општина Долнени, полициски службеници од ОВР Прилеп ги лишиле од слобода малолетник и...

Топ18 часа

14-годишно момче убиено среде Прилеп

14-годишно момче, вчеравечер, околу 19.30 часот, е пронајдено без знаци на живот со повеќе убодни рани и надворешни крвавења во...

Македонија18 часа

ДИК со нов пресек: Ванковска собра 9.722, Јакимовски 9.265 потписи, за Томе Николоски сè уште никој не се потпишал

Професорката Билјана Ванковска, која е предложена од политичката партија Левица, заклучно со вчерашниот ден има собрано 9.722 од потребните 10.000...

Економија18 часа

Нема повеќе гарантирани цени во маркетите, секое нелогично зголемување ќе биде санкционирано

Од денеска нема повеќе гарантирани цени на производите во маркетите. Како што порача претходно вицепремиерот за економски прашања, Фатмир Битиќи,...

Македонија19 часа

МНР го осуди нападот во Газа: Ваквиот чин претставува сериозно кршење на меѓународното право

Министерството за надворешни работи најостро го осудува нападот во Газа, кој однесе животи на голем број невини луѓе додека чекаа...

Македонија19 часа

МВР воведе нова секција на веб-страницата за побрзо закажување термин за лични документи

Министерството за внатрешни работи информира дека од вчера е воведена уште една нова секција на веб-страницата https://termin.mvr.gov.mk/, која има цел да...

Свет19 часа

(Видео) Пожар зафати зграда во Бангладеш, загинаа најмалку 43 лица

Најмалку 43 лица загинаа, а десетици се повредени во пожар што вчера уништи седумкатница во Дака, главниот град на Бангладеш,...

Свет20 часа

(Видео) Не стивнуваат реакциите за масакрот во Газа; сведок: Камиони со храна газеа луѓе

Според последните информации од Газа, најмалку 112 Палестинци се убиени, а 760 се повредени додека очајнички се обидувале да ја...

Македонија2 дена

(Видео) Бунарите пресушуваат, изворите се повлекуваат; наместо над 400, УХМР има 40 станици за следење на подземните води

Секнати кладенци, пресушени бунари, повлечени изворишта на вода и суви поила за стока станаа главна мака во речиси сите региони...

Европа2 дена

(Видео) Путин: НАТО подготвува напад врз Русија, но мора да разберат дека и ние имаме оружје што може да ги порази на нивна територија

Владимир Путин го почна своето годишно обраќање за состојбата на нацијата пред Федералното собрание на Русија. Кремљ не ги објави...

Македонија2 дена

Демири: Ќе најдеме решение да му се помогне не само на Лео, туку и на секој друг пациент што има потреба

Владата и Министерството се комплетно посветени и ќе се изнајде решение со кое ќе му се помогне на Леонид Индов,...

Македонија2 дена

Во дел од општините ГУП-от не е сменет над 20 години, има голем број дивоградби и неефикасен инспекциски надзор, објави Центарот за граѓански комуникации

Центарот за граѓански комуникации го објави истражувањето на тема „Застарени ГУП-ови, често менување ДУП-ови и голем број дивоградби“ и ова,...

Македонија2 дена

Ванковска на чекор до претседателска кандидатура, собра 9.085 потписи

Професорката Билјана Ванковска која е предложена од политичката партија Левица, заклучно со вчерашниот ден има собрано 9.085 од потребните 10.000...

Македонија2 дена

Пендаровски: ВМРО-ДПМНЕ продолжува да се служи со уличен жаргон и излитени фрази

ВМРО-ДПМНЕ во недостиг на суштински идеи и понуда за граѓаните, продолжува да се служи со уличен жаргон и излитени фрази,...

Топ2 дена

(Видео) Полицајци истепале лице вработено како обезбедување во казино во Куманово

Одделот за внатрешна контрола, криминалистички истраги и професионални стандарди при МВР поднесе кривична пријава против Д.П., полициски службеник во Полициската...