Контакт

Свет

Русија негира дека убивала цивили во Буча

Објавено пред

Руското Министерство за одбрана ги отфрли тврдењата на Украина дека стотици цивили биле убиени од руските војници во Буча.

dobivaj vesti na viber

Бројните фотографии и видеа објавени од Украина беа наречени провокација, тврдејќи дека сите руски воени единици го напуштиле градот во средата.

Се наведува дека фотографиите и видео снимките се „последната лага од режимот во Киев“.

Претходно денеска, францускиот претседател Емануел Макрон порача дека руските власти ќе мора да одговараат за овие злосторства. Со коментар излезе и шефот на НАТО, Јенс Столтенберг кој рече дека смртта на цивилите во Буча е бруталност каква што не сме виделе во Европа со децении.

Украинската војска вчера ја ослободи Буча, откако руската армија се повлече кон Белорусија. Новинарите и војската затекнале лешеви по улиците, од кои дел биле со заврзани раце зад грб. Властите соопштија дека во масовна гробница во Буча биле закопани 57 луѓе. Фотографии со мртви тела на улиците објави на социјалните мрежи и украинскиот министер за надворешни работи, Дмитро Кулеба, повикувајќи ја групата Г7 да воведе санкции кон Русија како одговор на злосторството.

Свет

Најмалку 31 лице загинаа во стампедо во црква во Нигерија

Објавено пред

Најмалку 31 лице загина денеска во Нигерија при стампедо пред црква во јужната држава Риверс, изјави портпаролката на полицијата, Грејс Ајринџ-Коко.

dobivaj vesti na viber

Стотици луѓе кои рано утринава дојдоа во црквата за да добијат храна ја скршија капијата, што предизвика стампедо, рече Иринге-Коко, пренесе Ројтерс.

„Луѓето доаѓаа порано, а некои станаа нетрпеливи… што доведе до газење. Полицијата е на терен и ја следи ситуацијата додека трае истрагата“, рече таа.

Прикажи повеќе...

Свет

Порошенко спречен да ја напушти земјата

Објавено пред

Поранешниот претседател на Украина, Петро Порошенко, бил спречен да ја напушти Украина за да учествува на состанокот на НАТО во Литванија, соопшти фракцијата на неговата партија.

dobivaj vesti na viber

Порошенко двапати бил запрен на граничниот премин со Полска додека одел на состанок на Парламентарното собрание на НАТО, се наведува во соопштението, пренесе Ројтерс.

Украинските медиуми објавија дека Порошенко не можел да ја помине границата поради технички проблеми со дозволата што му овозможува да ја напушти земјата.

„Порошенко ги доби сите формални дозволи за излез од Украина и беше вклучен во официјалната делегација на украинскиот парламент за овој настан“, соопшти неговата парламентарна фракција „Европска солидарност“.

Прикажи повеќе...

Свет

Макрон и Шолц со Путин разговараа за извозот на жито, го повикаа на преговори со Киев

Објавено пред

Русија е подготвена да помогне во непречен извоз на жито од Украина, порачал рускиот претседател Владимир Путин во разговорите со францускиот претседател Емануел Макрон и германскиот канцелар Олаф Шолц, но прекинот на руската блокада на пристаништата го условил со укинување на санкции од страна на Западот.

dobivaj vesti na viber

„Русија е подготвена да помогне во изнаоѓањето начини за непречен извоз на житарки, вклучително и украински житарки од пристаништата на Црното Море“, се вели во соопштението на Кремљ.

Путин предупреди на опасноста од западните испораки на оружје за Украина и за дополнително дестабилизирање на ситуацијата.

„Рускиот претседател укажа на опасната природа на продолжувањето на големите испораки на западно оружје за Украина, предупредувајќи на ризиците од натамошна дестабилизација на ситуацијата и влошување на хуманитарната криза“, се вели во соопштението на Кремљ по телефонскиот разговор.

Шолц и Макрон го повикаа Путин да започне „сериозни директни преговори“ со украинскиот претседател Володимир Зеленски.

За време на осумдесетминутниот телефонски разговор со рускиот претседател, Макрон и Шолц „инсистираа на итен прекин на огнот и повлекување на руските војници“.

Според соопштението на германската влада, Макрон и Шолц „го повикале рускиот претседател на сериозни директни преговори со украинскиот претседател и за дипломатско решение на конфликтот“.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија60 минути

ЦУК апелира на внимателност поради силно локално невреме и можни опасни порои во текот на викендот

Центарот за управување со кризи (ЦУК), согласно информацијата од Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР), превентивно апелира и препорачува на граѓаните...

Свет4 часа

(Видео) Русите повторно тестираа „Циркон“

Русија успешно ја тестираше хиперсоничната крстосувачка ракета „Циркон“, соопшти денеска руското Министерство за одбрана, додавајќи дека проектилот прелетал околу 1.000...

Македонија6 часа

Поплава во рудникот Суводол по вчерашното невреме, ископот на јаглен продолжува во отежнати услови

Силното невреме од дожд и град предизвика поплави и големи сливови на вода во рудникот Суводол, од каде се носат...

Македонија6 часа

Руската црква: Му благодариме на Бога што ја прекина долгогодишната раздвоеност меѓу МПЦ-ОА и Српската православна црква

Светиот синод на Руската православна црква (РПЦ) го поздрави враќањето на Македонската православна црква-Охридска архиепископија (МПЦ-ОА) во единство со Српската...

Македонија8 часа

Наталитетот зголемен, од почетокот на годината склучени помалку бракови во споредба со лани

Според податоците на Државниот завод за статистика, во првото тримесечје од оваа година, живородени се 4.009 деца и во споредба...

Топ8 часа

Веднаш откако бил осуден за семејно насилство, скопјанец ја нападнал поранешната сопруга во близина на судот

На паркинг во близина на кривичниот суд, скопјанец физички ја нападнал неговата поранешна вонбрачна сопруга веднаш откако бил осуден за...

Свет8 часа

Зеленски: Донбас ќе биде наш, иако ситуацијата е многу тешка

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски изјави дека Русија греши ако мисли дека Лиман или Северодоњецк ќе бидат нејзини. „Донбас ќе...

Свет9 часа

„Си-ен-ен“: Вашингтон ќе вклучи ракетни системи со долг дострел во испораките на оружје за Украина

Вашингтон има намера да вклучи ракетни системи со долг дострел во вооружената помош за Украина, објави „Си-Ен-Ен“, повикувајќи се на...

Свет10 часа

Украина негира дека во нејзина нуклерна централа биле пронајдени големи количества на плутониум

Украинскиот нуклеарен инспекторат ја обвини Меѓународната агенција за атомска енергија дека подлегнала на руската пропаганда и побара поддршка за барањето...

Македонија19 часа

Притвор за осомничените за продажба на парцели за “ЕВН електрани”

Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за спроведување истражна постапка против седум лица, од кои за двајца постои основано сомнение...

Регион20 часа

Бугарија нема да отстапи од ветото без согласност на парламентот

Го потврдивме ветувањето дека темата за Северна Македонија задолжително ќе помине преку Народното собрание, изјави портпаролката во кабинетот на премиерот...

Свет23 часа

Русија тврди: Американската војска ослободи мајмунски сипаници од своите лаборатории

Мајмунската сипаница е увезена од Нигерија, каде што работат најмалку четири американски биолошки лаборатории, изјави Игор Кирилов, началник на силите...

Европа1 ден

Путин: Притисокот од непријателските земји е практично агресија

Притисокот од непријателските држави е „практично агресија“, изјави денеска рускиот претседател Владимир Путин. – Предноста на интеграцискиот курс сега е...

Македонија1 ден

Османи: Слободата на Северна Македонија и секоја друга европска земја денеска се брани во Украина

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, во рамките на посетата на Украина оствари средба со својот домаќин Дмитро Кулеба. Ова...

Свет1 ден

Лавров: Западот ѝ објави тотална војна на Русија

Рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров, ги обвини западните земји дека водат тотална војна против Русија и рускиот народ...

Македонија1 ден

(Видео) Црвенковски: Договорот со Бугарија со формулацијата „заедничка историја“ беше голема грешка

Договорот со Бугарија не само што не затвори ниту едно прашање туку, напротив, ја отвори Пандорината кутија и создаде основа...

Македонија1 ден

Во Софија вонреден коалициски совет за Северна Македонија

На вонреден состанок на коалицискиот совет вечерва ќе се соберат владините партнери. Средбата е по барање на премиерот Кирил Петков....

Регион1 ден

Русија протера петмина хрватски дипломати

Русија прогласи за непожелни пет хрватски дипломати во хрватската амбасада во Москва, а на хрватскиот амбасадор му беше врачена нота....

Свет1 ден

Најбогатиот човек во Украина и сопственик на „Азовстал“ ќе ја тужи Русија

Најбогатиот човек во Украина и сопственик на фабриката за челик „Азовстал“, Ринат Ахметов, вели во Мариупол дека планира да ја...

Македонија1 ден

Османи во Украина: Она што го видов ме убеди колку е оправдан нашиот став за агресијата

Во рамките на својата работна посета на Украина, министерот за надворешни работи, Бујар Османи, придружуван од претставници на украинската Влада,...