Контакт

Свет

Русија привремено ја ограничи зоната на летови над Црното Море

Објавено пред

Русија најави дека привремено ќе ги ограничи летовите на цивилната авијација во регионот над Црното Море и Крим од 20 до 24 април, според оперативните информации за промените во правилата за спроведување и обезбедување летови (НОТАМ).

Зоната што е опасна за летовите го вклучува регионот над јужниот дел на Крим (од Севастопол до Феодосија), над територијалните води на Русија по должина на јужниот брег на Крим, како и над дел од меѓународните води на Црното Море.

Според најавата, во некои зони забраната за летови ќе важи само над 11.900 метри (т.е. над нивото на летот на цивилното воздухопловство), а во некои над 6.100 метри, додека во одредени области зоните ќе бидат целосно затворени.

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков нема информации дали Русија привремено ги ограничи летовите над Крим и Црното Море.

На новинарско прашање дали руските власти забележуваат ескалација на напнатоста на границата со Украина, Песков одговори дека привремено се воведени ограничувања во некои сектори за воздушен сообраќај – тоа е апсолутно нормална практика во светот.

„Постојат стандардни системи за известување итн. Ова не е ништо ново“, додаде портпаролот на рускиот лидер.

Како што нагласи претставникот на Кремљ, елементот на напнатост во самата Украина засега не исчезна. Тој сè уште постои.

„Се надеваме на најдобро, но несомнено е потребно посебно внимание“, заклучи Песков.

Европа

Поради жестоки реакции, Австрија ги отстрани израелските знамиња од државните институции

Објавено пред

Израелските знамиња, поставени на зградите на институциите во Австрија во знак на солидарност со Израел, беа отстранети поради жестоките реакции во јавноста.

Израелските знамиња, кои беа поставени на зградите на Владата и Министерството за надворешни работи претходните денови, беа спуштени без никакво образложение.

Тврдејќи дека ваквата постапка е спротивна на принципот на неутралност, бројни невладини организации, здруженија, академици и политичари реагираа силно на отворената поддршка на премиерот Себастијан Курц на една од завојуваните страни во регионот на Блискиот исток со подигање на израелското знаме на Зграда на владата.

На 14 мај, Курц објави на Твитер дека израелското знаме е поставено на зградата на Владата во знак на солидарност со Израел.

Отворената поддршка на Курц за Израел, кој ги интензивираше нападите врз Палестинците во Појасот Газа во последните денови, предизвика реакции кај голем број земји, особено од Турција, пишуваат австриските гласила.

И покрај реакциите од целиот свет, Израел продолжи со жестоките напади врз Газа, каде живеат околу два милиони луѓе, анализираат медиумите.

Прикажи повеќе...

Свет

Ердоган предлага нов владејачки модел за Ерусалим

Објавено пред

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган вчера предложи формирање комисија со еврејски, муслимански и христијански претставници, која би управувала со Ерусалим, пренесуваат агенциите.

Ердоган исто така ги повика ОН, Советот за безбедност на ОН, Организацијата за исламска соработка (ОИЦ) и другите меѓународни тела да се обединат против угнетувањето на цивилите во Палестина.

„Во овој момент веруваме дека има потреба од посебен аранжман во Ерусалим. За да се постигне траен мир и спокој во Ерусалим, кој содржи неизоставни религиозни симболи на муслимани, Евреи и на христијани, секој мора да направи жртви“, рече Ердоган.

„Во сегашните околности најправилно и најконзистентно би било со Ерусалим да раководи комисија од претставници од трите религии. Во спротивно, нема да биде лесно и можно да се постигне траен мир во овој древен град“, додаде тој.

Турција, продолжи тој, ќе даде политички и воен придонес во меѓународните напори за ослободување на Ерусалим и за заштита на палестинскиот народ. Од таму во неделата предложија и формирање „меѓународен механизам за заштита за народот на окупираната Палестина“.

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) Највисокиот облакодер во Кина почна да се ниша, луѓето во паника бегаа, причината непозната

Објавено пред

Еден од највисоките облакодери во Кина беше евакуиран кога почна да се ниша, а луѓето во паника бегаа на сигурно во јужниот град Шенжен.

Облакодерот „СЕГ плаза“, висок речиси триста метри, необјасниво почна да се ниша околу 13 часот по локално време, а евакуацијата на луѓето што беа во него беше веднаш организирана, додека минувачите на околните улици гледаа со неверување и уплашено.

Зградата е затворена во 14.40 часот, објавија локалните медиуми.

Зградата е завршена во 2000 година во срцето на еден од кинеските градови со најбрз раст. Во кулата се наоѓа еден од главните пазари за електроника и разни канцеларии.

Агенцијата за управување со вонредни состојби истражува зошто се нишаше облакодерот во областа Футијан во Шенжен, се наведува во соопштението на платформата „Веибо“.

„По проверката и анализата на податоците од повеќето станици за набљудување земјотреси во градот, беше заклучено дека денес немало земјотреси во Шенжен“, се вели во соопштението.

„Причината за новонастанатата состојба со облакодерот ја проверуваат разни институции.

Во моментот не е познато што ќе стори владата во овој случај, пишуваат медиумите.

Видеа на минувачи објавени од локалните медиуми покажуваат како облакодерот се ниша, додека стотици преплашени минувачи бегаат.

„СЕГ е целосно евакуиран“, напиша еден од минувачите во описот на видеото.

Според Советот за анализа на високите згради, ова е 18-та највисока кула во Шенжен. Минатата година кинеските власти забранија изградба на облакодери повисоки од 500 метри. Уривањето на зградите не е невообичаено во Кина, каде што градежните стандарди се слаби, а поради урбанизацијата, изградбата се одвива набрзина, пишуваат медиумите.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет45 минути

(Видео) Највисокиот облакодер во Кина почна да се ниша, луѓето во паника бегаа, причината непозната

Еден од највисоките облакодери во Кина беше евакуиран кога почна да се ниша, а луѓето во паника бегаа на сигурно...

Македонија56 минути

Регистрирани 83 нови случаи на Ковид-19, починати се 2 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.704 тестирања, а регистрирани се 83 нови случаи на...

Македонија4 часа

Дипломат од руската амбасада во Македонија прогласен за непожелна личност

Министерството за надворешни работи одлучи да прогласи еден дипломат од руската амбасада за непожелна личност и тој треба да ја...

Македонија4 часа

Џамбаски го критикува хрватскиот претседател поради Македонија: „Тој зазема страна во спорот, ова е антибугарска кампања“

Бугарскиот европратеник Ангел Џамбаски остро го критикуваше хрватскиот претседател Зоран Милановиќ, кој, како што рече, ја обвини Софија за мешање...

Топ6 часа

Тешка сообраќајна несреќа синоќа во Скопје, неколку лица завршија во болница

Синоќа во 23:50 часот, десетина минути пред почетокот на полицискиот час, во Скопје се случила тешка сообраќајна несреќа на  крстосницата кај...

Македонија7 часа

Пристигна нова пратка од 9.360 дози вакцини на „Фајзер“

Министерството за здравство соопшти дека вчера во нашата земја стигнаа 9.360 дози вакцини од производителот „Фајзер“. „Од нив 4.680 се...

Свет7 часа

(Видео) Израел го гранатираше Либан, поради одмазда истрела 22 гранати

Израелската армија ја гранатираше територијата на Либан како одмазда за истрелувањето на неколку ракети од нејзината територија кон Израел. Шест...

Македонија7 часа

Пендаровски и бугарскиот претседател заедно ќе заминат во Рим на чествувањето на Кирил и Методиј

Претседателот Стево Пендаровски и бугарскиот претседател Румен Радев заеднички ќе оддадат почит на делото на светите браќа Кирил и Методиј...

Свет8 часа

Денеска во Брисел вонреден состанок на ЕУ за конфликтот во Газа

Министрите за надворешни работи на земјите членки на ЕУ денеска во Брисел ќе одржат вонреден состанок на кој ќе биде...

Свет8 часа

Во налет на циклонот во Индија загинаа најмалку 21 човек, исчезнати се 96 луѓе

Најмалку 21 човек загинаа, а 96 се водат за исчезнати во голем удар на циклон во западна Индија, носејќи им...

Свет8 часа

Израел ја уништи единствената лабораторија за испитување коронавирус во Газа

Со денови се интензивираат судирите меѓу Израел и Палестина, а во еден од нападите на Појасот Газа израелските сили ја...

Свет8 часа

Испалени над 90 ракети од Појасот Газа кон Израел

Во текот на ноќта од Појасот Газа беа истрелани околу 90 ракети кон Израел, објави израелската армија. Се наведува дека...

Регион22 часа

Лидерите на Западен Балкан со заедничка декларација: Итен почеток на преговорите со Скопје и Тирана

Декларацијата усвоена од лидерите на Процесот „Брдо – Бриони“ на самитот укажува на важноста од брзото проширување на ЕУ за...

Македонија22 часа

Хрватскиот претседател: Членка на ЕУ навлегува во интимниот простор на Северна Македонија

Претседателот на Хрватска, Зоран Милановиќ, најави дека ќе се спротивстави на условите што ги поставува Бугарија за почеток на преговорите...

Македонија22 часа

Заев: Следните парламентарни избори ќе се одржат во 2024 година, нема да има предвремени

Премиерот и претседател на СДСМ, Зоран Заев, изјави дека предвремени парламентарни избори нема да има и дека следните ќе се...

Европа22 часа

ЕМА: Вакцината на „Фајзер“ може да се чува во обичен ладилник до еден месец

Европската агенција за лекови (ЕМА) препорача да се продолжи времето на чување на вакцините на „Фајзер/Бионтек“ на стандардни температури во...

Македонија1 ден

Денеска се регистрирани 27 нови случаи на Ковид-19, починати се 19 лица

Министерството за здравство информира дек во последните 24 часа се направени 1.314 тестирања, а регистрирани се 27 нови случаи на...

Економија1 ден

Oд полноќ се намалува цената на еуросупер БС-95 и на мазутот

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги донесе одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати...

Свет1 ден

Индија почна со дистрибуција на свој лек против коронавирус

Индија почна со дистрибуција на нов, домашен лек за лекување на симптомите од Ковид-19. Властите го одобрија лекот 2-ДГ, кој...

Македонија1 ден

Захариева: Властите во Македонија ќе направат сѐ што можат Бугарите таму да се сѐ помалку

И Европа и ние ќе го следиме пописот во РСМ и очекуваме да се спроведе според сите европски стандарди и...

Досие