Контакт

Свет

Русија ќе му плати отштета од 3 милиони долари на „Гринпис“

Објавено пред

„Гринпис“ од Русија ќе добие 3 милиони долари како дел од спогодбата меѓу Холандија и Москва, објави еколошката организација.

Ваквата спогодба би требало да стави крај на повеќегодишниот правен спор откако руските власти го запленија „Арктик санрајз“, брод на „Гринпис“, кој пловел под знамето на Холандија, и уапсија 30 члена на екипажот, пренесе „Ројтерс“.

Руските агенти го зазеле „Арктик санрајз“ во меѓународни води по протестите против нафтените платформи. Уапсените минале месеци во руските затвори, а беа ослободени непосредно пред Зимските олимписки игри во Сочи во 2014 година.

Холандското Министерство за надворешни работи во петокот објави дека е постигнато целосно и конечно решение, чии детали се доверливи.

Во јули 2017 година Меѓународниот арбитражен суд им наложи на руските власти да платат повеќе од пет и пол милиони долари надомест за Холандија поради инцидентот во 2013 година, но Русија досега не ја признаваше одлуката на судот.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Околу 50.000 работници на „Џенерал моторс“ започнаа штрајк

Објавено пред

Повеќе од 49.000 работници на „Џенерал моторс“ (ЏМ) започнаа штрајк денес и поставија препреки на влезовите во фабриката, откако не успеаја преговорите на синдикатот Обединети автомобилски работници (ОАВ) со раководството на компанијата за заработката и работните услови.

Работниците затворија 33 производствени погони во девет држави низ САД, како и 22 складишта за дистрибуција на резервни делови, пренесува АП.

Неизвесно е колку долго ќе траат протестите, а синдикатите велат дека ГМ ги одолговлекувал неколкумесечните преговори, додека компанијата соопшти дека тие направиле значителни понуди, вклучително и повисоки плати и инвестиции во фабрики.

Бидејќи соопштенијата на двете страни се контрадикторни, тешко е да се каже колку долго ќе трае штрајкот, рече Кристин Џичек, потпретседателка за прашања на трудот и индустријата во Центарот за истражување во автомобилскиот сектор.

Разговорите треба да продолжат и денес, додава АП.

Прикажи повеќе...

Свет

Иранската револуционерна гарда заплени брод во Заливот поради шверц на гориво во ОАЕ

Објавено пред

Иранската новинска агенција ИСНА објави дека Иранската револуционерна гарда (ИРГЦ) запленила брод кој, наводно, шверцувал 250.000 литри дизел гориво во ОАЕ.

„Бродот е запленет во близина на островот Голем Тунб во Иран, во Персискиот Залив. Екипажот е предаден на властите во јужната провинција Ормозган“, информира ИСНА, без да ја посочи националноста на екипажот.

Извештајот доаѓа во услови на тешка состојба во Заливот бидејќи САД ги повикуваат своите сојузници да почнат со патролирање во областа за да ја зголемат безбедноста на нивните пловни објекти поради иранската закана.

На почетокот на септември, ИСНА извести дека иранската крајбрежна стража запленила брод со речиси 284.000 литри шверцуван дизел во Персискиот Залив и ги притвори 12-те членови на филипинскиот екипаж.

Прикажи повеќе...

Европа

Едвард Сноуден посакува Макрон да му даде политички азил

Објавено пред

Едвард Сноуден изјави дека би сакал францускиот претседател Емануел Макрон да му даде политички азил откако една министерка во неговата влада изјави дека би сакала да го стори тоа, според „Москва тајмс“.

Француската министерка за правда, Никол Белубет, изјави дека ја поддржува идејата за обезбедување азил на Сноуден, но веднаш објасни дека тоа е нејзино лично гледиште и дека не станува збор за официјална понуда.

Сепак, Сноуден во интервју за француското Интер Радио изјави дека во 2013 година поднел барање за азил во Франција, под поранешниот претседател Франсоа Оланд.

„Секако дека посакувам Макрон да ми даде азил“, рече тој.

„Но, не станува збор само за Франција, туку за Европа, се работи за системот што го имаме. Заштитата на свиркачи не е непријателски чин. Добредојде на некој како мене не е напад на Соединетите Држави.“

Во интервјуто пред неколку дена за германски „Ди Велт“, Сноуден рече дека сè уште е заинтересиран за азил во Германија, што го пријавил пред неколку години.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Укинат притворот на Стевчо Јакимовски

Судот му го укина куќниот притвор на поранешниот градоначалник на општина Карпош, Стевчо Јакимовски, и му определи мерки на претпазливот....

Македонија1 час

(Видео) Фатиме Фетаи се враќа во скопското Обвинителство, Лиле Стефанова во Радовиш

Советот на јавните обвинители на денешната седница им го прекина мандатот во СЈО на десетте помошници на поранешната специјална обвинителка,...

Македонија2 часа

Колевски: Јанева повеќе не е ниту гевгелиски обвинител

Поранешната шефица на специјалното јавно обвинителство, Катица Јанева, повеќе не е ниту гевгелиски обвинител. Советот на јавните обвинители го стави...

Свет4 часа

Две семејства настрадаа во пожар во зграда во Сибир

Осум лица, меѓу кои и четири деца, загинаа во пожар во станбена зграда во сибирскиот град Краснојарск, соопшти руското Министерство...

Македонија5 часа

Одложено судењето за автобуската несреќа кај Ласкарци

Денешното судење за автобуската несреќа кај Ласкарци, која се случи во февруари и во која загинаа 16 лица, беше одложено...

Економија5 часа

Во Холандија бројот на слободни работни места еднаков на бројот на невработени

Бројот на слободни работни места во Холандија на крајот на јуни бил еднаков на бројот на невработени. Стапката на невработеност...

Регион5 часа

Пожарот на Закинтос сè уште активен, во гаснењето се вклучија и авионите

Големиот шумски пожар во близина на селата Кери и Агалас на грчкиот остров Закинтос сè уште е надвор од контрола,...

Топ5 часа

Поднесено обвинение за ќерката што ја задави мајка си во Карпош

Основното јавно обвинителство Скопје поднесе обвинение за кривично дело убиство против скопјанката што ја задави мајка си во Карпош. Според...

Свет6 часа

ЕУ загрижена за регионалната безбедност по нападот со дронови во Саудиска Арабија

Европската Унија смета дека нападот со дронови на нафтените постројки на државната нафтена компанија „Арамко“ во Саудиска Арабија претставуваат вистинска...

Свет6 часа

Потона брод во Индија, се удавија 12 лица

Најмалку 12 лица се удавиле, а десетици се пријавени како исчезнати по несреќа во југоисточна Индија кога туристички брод со...

Регион17 часа

Седумдесет Црногорци во банка имаат по повеќе од милион евра

Во банките во Црна Гора на крајот на август депозит поголем од еден милион евра имале 71 граѓанин, соопшти Централната...

Регион18 часа

Брнабиќ и нејзината партнерка прошетаа со Парадата на гордоста низ Белград

Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ прошета со нејзината партнерка на Парадата на гордоста и најави дека Белград ќе се кандидира...

Македонија20 часа

Пет лица за затруле со храна, затворен ресторанот во Брвеница

Пет лица за затруле со храна, по што е затворен ресторанот во тетовското село Брвеница, со цел да се спречи...

Македонија1 ден

Загина македонски планинар кој паднал во провалија на Олимп

При пад во провалија загина македонски планинар на планината Олимп во Грција. Според информациите, тој бил дел од деветчлена група...

Македонија1 ден

Привршуваат подготовките за рушење на дивоградбите во Охрид

За поефикасна координација на акцијата за уривање на охридските дивоградби денеска се одржа средба на градоначалнкот Константин Георгиески со министерот...

Свет1 ден

Демонстрантите во Хонгконг бараат Велика Британија да изврши притисок врз Кина

Учесниците во протестите во Хонгконг денеска се собраа пред британскиот конзулат, каде од поранешниот колонијален владател со овој регион побараа...

Македонија1 ден

Претстои недела во која Скопје ќе се фокусира на алтернативниот и еколошки транспорт

Град Скопје од 16. до 22. септември со програма која опфаќа содржини за граѓаните од сите возрасти, и годинава ќе...

Европа1 ден

Хан бара земјите членки да дадат повеќе пари за буџетот на ЕУ

Идниот европски комесар за буџет и администрација, Јоханес Хан, инсистира на буџетски план со дополнителни трошоци за земјите членки, но...

Европа1 ден

Сноуден: Нѐ следат на секој чекор

Погрешно би било подемот на политичарите како Доналд Трамп, Борис Џонсон или десничарската Алтернатива за Германија, да го гледаме само...

Култура2 дена

Отворено јубилејното 40. издание на „Браќа Манаки“

Вечерва во Битола почна 40. издание на Интернационалниот фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“. Фестивалот го отвори претседателот на држвата,...

Досие