Контакт

Свет

САД бараат да биде отворена истрага за употребата на хемиско оружје во Сирија

Објавено пред

САД побараа од Советот за безбедност на Обединетите нации вечерва да гласа по предлогот за воспоставување комисија што ќе ја испитува наводната употреба на хемиско оружје во Сирија, но можно е предлогот да наиде на вето од Русија, соопшти АФП.

Претходно, американскиот претседател, Доналд Трамп, се сретна со воените команданти за можен воен одговор за наводниот хемиски напад во Сирија. Трамп се закани со насилство, а истовремено порача дека Вашингтон е подготвен да дејствува и без дозвола од Обединетите нации.

Рускиот центар за помирување за Сирија соопшти дека руските и сириските воени трупи вчера го истражиле регионот на градот Дума, при што не нашле никакви траги од хемиски агенси, ниту пациенти во локалната болница со знаци од хемиско труење. Според рускиот центар за помирување, објавувањето фотографии од наводниот хемиски напад во Дума е уште еден налет на лажни вести.

Некои медиуми пренесуваат дека руското Министерство за одбрана издало наредба борбената готовност на руската флота во Црното Море да се подигне на највисоко ниво и дека е издадено предупредување за евентуален напад кога било забележано дека воени бородови на коалициските сили за Сирија, предводени од САД, Велика Британија и Франција, тргнале кон Сирија.

Според непотврдени информации, до напад би можело да дојде во следните 24 часа. Како што наведуваат странски медиуми, испраќањето воени бродови кон Сирија е реакција на наводниот напад со хемиско оружје во сирискиот град Дума, во кој загинаа најмалку 70 луѓе. Западните земји за нападот го обвинија сирискиот режим на чело со Башар ал-Асад, кој има поддршка од Русија.

Свет

Исчезна градоначалникот на Сеул, полицијата започна потрага

Објавено пред

Градоначалникот на Сеул, Парк Фон Сон, исчезна, а полицијата започна голема операција на потрага. Медиумите пишуваат дека политичарот оставил проштално писмо.

„Раша тудеј“ наведува дека Парк не се појавил на работа, а полицијата го пребарува подрачјето каде што е откриен сигналот на неговиот мобилен телефон.

Неговата ќерка ја известила полицијата дека тој исчезнал.

АП известува дека Парк ги откажал сите денешни состаноци, вклучително и оној со соработникот на претседателот на Јужна Кореја.

Парк е познат како адвокат и активист за човекови права и ова е неговиот трет мандат откако беше избран за градоначалник во 2011 година.

Прикажи повеќе...

Регион

Амбасадата на САД во Белград: Загрижени сме за ситуацијата, постојат координирани напади врз полицијата

Објавено пред

Амбасадата на САД во Белград соопшти дека со внимание ги следи настаните во Србија. Од таму наведуваат дека се длабоко загрижени за насилството на протестите што се одржаа вчера и завчера во Белград и други градови во Србија.

„Осудуваме секаков вид насилство, вклучувајќи, како што нам ни изгледа, и координирани напади врз полицијата кои делуваат како да сакаат да испровоцираат претерана реакција, како и, се чини, прекумерна употреба на сила од страна на полицијата“, пишува во соопштението.

Додаваат дека слободата на изразување и правото на мирно собирање се во основата на секоја демократија и дека Америка е земја која токму сега се соочува со предизвици во поглед на граѓанските протести и немири.

„Загриженоста и дебатата за суштината на овие работи во Србија и секаде во светот – за тоа како една земја да го сочува својот народ пред една од најсмртоносните пандемии на нашето време – се сериозна работа и мора да биде дел од смирена расправа на национално ниво. За да се покрене ваков дијалог во Србија, потребно е слободно медиумско опкружување и реформи во областа на владеење на правото“, пишува во соопштението.

Прикажи повеќе...

Свет

Нетанјаху во проблеми, остана без адвокат

Објавено пред

Еден од најважните адвокати на премиерот на Израел, Бенџамин Нетанјаху, поднесе оставка.

Тој го стори тоа затоа што на неговиот клиент не му било дозволено да го финансира својот правен тим од приватни фондови.

Нетанјаху, на кого му се суди за корупција, што тој ја негира, побарал 2,9 милиони долари од неговиот пријател, американскиот милијардер Спенсер Патрих, за да ги покрие трошоците за адвокатите.

Сепак, по препораката на Врховниот израелски обвинител, Oдборот во канцеларијата на државниот контролор го спречил Нетанјаху да ги прими парите, објаснувајќи дека тоа би било несоодветен подарок за владин службеник.

На 70-годишниот израелски лидер, чиј личен имот се проценува на повеќе од 10 милиони долари, му беше наредено да врати и дел од парите што ги добил од неговиот братучед од САД, Нејтан Миликовски, за да ги покрие судските трошоци.

После тоа, адвокатот Миха Фетман поднесе оставка од правниот тим на Нетанјаху, а израелските медиуми објавија дека оставката е поврзана со пари и изгледите дека трошоците на Фетман нема да бидат покриени.

Извор директно поврзан со случајот синоќа за францускиот печат потврди дека заминувањето на Фатман е поврзано со одлуката на Одборот да го спречи Нетанјаху да прима пари од приватни фондови.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион51 минута

Без гушкање и бакнување, дозволен само бакнеж на младенците: Хрватска воведува нови правила за свадби

Директорот на хрватскиот Институт за јавно здравје, Крунослав Чапак, истакна дека свадбите нема да бидат забранети и откри кои ќе...

Свет2 часа

(Видео) „Победата дојде“ – во болницата во Бергамо нема пациенти со Ковид-19 во одделот за интензивна нега

Во болницата „Папата Јован“ во Бергамо, Италија, нема повеќе пациенти со коронавирус на одделот за интензивна нега, 137 дена откако...

Регион2 часа

(Видео) Полицијата нападнала две новинарки на протестот во Белград

Две новинарки на порталот „Нова.рс“ вчера биле нападнати од страна на полицијата на протестот во Белград. Порталот објави дека новинарката...

Топ2 часа

Комбе со 50 мигранти се превртело на патот Валандово-Струмица, возачот побегнал

Во вечерните часови на 8 јули на регионалниот пат Валандово-Струмица, пред крстосницата за село Раборци, се превртело комбе „мерцедес спринтер“,...

Македонија3 часа

Глоба за угостителски објект, на иста маса седеле четири лица што не биле од исто семејство

Обвинителството предложи глоби за угостителски објект во Скопје и за управителот на правното лице поради непочитување на мерките за заштита...

Регион4 часа

Брнабиќ: Ова се најнасилни протести досега

Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ, рече дека протестите од изминатите два дена во Белград се најнасилните протести досега, но рече...

Македонија4 часа

Државјаните на Србија, Косово, Црна Гора и БиХ може да влезат во земјата само со негативен тест

Државјаните на Србија, Косово, Црна Гора и БиХ од денеска може да влезат во земјата само со негативен тест за...

Регион5 часа

Повредени 19 полицајци и 17 демонстранти на протестот во Белград

За време на синоќешните протести и немири пред Собранието на Србија во Белград  повредени се 19 полицајци и 17 демонстранти....

Македонија5 часа

(Аудио) Објавен разговорот меѓу Заев и лажната Грета Тунберг

Руските пранкери Владимир Кузнетсков и Алексеј Столиров го објавија разговорот со поранешниот премиер Зоран Заев, кој мислел дека разговара со...

Регион14 часа

Вулин: Ова е обид за државен удар, се радуваат сите непријатели на Србија

Српскиот министер за одбрана Александар Вулин вечерва во изјава за ТВ „Пинк“ рече дека она што се случува втора вечер...

Регион16 часа

(Видео) Српската полиција со жестока реакција ги растера демонстрантите од пред Собранието

Група луѓе предводени од Сојузот за Србија се собра попладнево пред српското собраните. Полицијата направи кордони пред влезот во зградата....

Регион17 часа

(Видео) Белград под опсада: Полицијата фрли солзавец, демонстрантите гаѓаат со факли

На протестите во Белград избија и првите инциденти пред Собранието. Се слушнаа неколку детонации, а полицијата фрла солзавец. Демонстрантите извикуваат...

Свет19 часа

Бројот на заболени од коронавирус низ целиот свет надмина 12 милиони

Низ целиот свет oд новиот коронавирус досега се заразиле над 12 милиони луѓе, односно 12.002.132, според најновите податоци објавени на...

Регион21 час

Вучиќ: Имаме сознанија за вмешаност на странски служби во вчерашниот протест

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, ги осуди синоќешните протести организирани пред националното собрание, оценувајќи ги како акт на политичко насилство....

Македонија22 часа

За гласање на изборите се пријавиле 137 заболени од коронавирус

Вкупно 137 лица позитивни на коронавирус се пријавиле за гласање на предвремените парламентарни избори, а Државната изборна комисија добила пријави...

Македонија22 часа

163 новозаболени од Ковид-19 во земјата, починаа осум лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.794 тестирања, а регистрирани се 163 нови случаи на...

Македонија1 ден

Владата итно ќе одлучува за ПЦР-тестот за патници од регионот

Премиерот Оливер Спасовски информира дека Комисијата за заразни болести ѝ препорачала на Владата од утре при влез во нашата земја...

Регион1 ден

Белград по синоќешниот хаос – запалени автомобили, смет, скршени стакла

Заменик-градоначалникот на Белград, Горан Весиќ, објави на „Фејсбук“ фотографии од хаосот што остана на улиците на Белград по синоќешните немири....

Регион1 ден

(Видео) Демонстрант во Белград: Тато, ова е за тебе затоа што почина бидејќи немаше респиратор

Новинарка на телевизијата „Н1“ пред српскиот парламент ја сними шокантната исповед на Петар Ѓуриќ, син на познатиот уметник Љубиша Ѓуриќ,...

Регион1 ден

(Видео) Полицијата со палка тепа момчиња што мирно седат на клупа во Белград

Полицијата во Белград, по неколкучасовни масовни протести, почна да ги тепа луѓето, дури и оние што седат мирно. Како што...

Досие