Контакт

Свет

САД му се заканија со санкции на Мексико поради увозот на руски хеликoптери

Објавено пред

САД би можеле да воведат санкции за Мексико доколку властите во таа земја решат да купат руски хеликоптери, објави мексиканскиот портал „СДП Нотисијас“, кој се повикува на изјавата на портпаролот на американскиот Стејт департмент, Уго Родригез.

Родригез потврди во Конгресот дека можниот договор за испорака би испровоцирал санкции.

Според америкаскиот дипломат, мексиканската страна е запозната со тој став.

Минатата недела рускиот шеф на дипломатија Сергеј Лавров, по преговорите со својот мексикански колега Марсел Луис Ебрард изјави дека Мексико го разгледува предлогот на Москва за нова испорака на воени хеликоптери.

На 28 јануари беше забележано дека „Рособоронекспорт“ го склучил првиот договор со странски клиент за набавка на најновите хеликоптери за транспорт и слетување „ми-38Т“, но не беа откриени информации за клиентот.

Мексико своевремено купи 50 хеликоптери  „ми-8“ и „ми-17“.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Регион

Силна бучава ги вознемири загрепчани, метеор го проби звучниот ѕид

Објавено пред

Во Загреб и околината утрово околу 10 и 30 часот се слушнала силна бучава која ги вознемирила граѓаните, пренесува агенцијата „Танјуг“.

Сеизмолошкиот сојуз во хрватскиот главен град потврди дека станува збор за пробивање на звучниот ѕид, што најверојатно го предизвикал метеор.

Според „Танјуг“, бучавата се слушнала во голем дел од градот, па некои ја пријавиле и како земјотрес.

Прикажи повеќе...

Свет

Во пожар во Иран загинаа 5 лица, 38 се повредени

Објавено пред

Утрово избувна пожар во станбена зграда во иранскиот град Ком, при што загинаа најмалку пет лица, меѓу кои и двегодишно дете, а 38 се повредени, јави иранската државна телевизија.

Засега не е познато што го предизвикал пожарот, јави АП.

Според извештаите, двајца мажи и две жени починале од вдишување чад во ходникот на зградата додека се обидувале да го избегнат пожарот, а детето починало во болница.

Прикажи повеќе...

Свет

Саемот за автомобили во Женева се откажува првпат во 79 години поради коронавирусот

Објавено пред

Првпат во 79 години, поради коронавирусот, откажан е саемот за автомобили во Женева, објавија швајцарските медиуми.

Голем број други јавни настани низ Швајцарија исто така се откажани откако бројот на случаи на инфекција со коронавирус во земјата се искачи на 15. Уште еден случај беше потврден утрово во Цирих.

Агенцијата „Анса“ објави дека папата откажал служба закажана за попладнево. Сепак, утрово тој се појави на миса и на крајот ги поздрави сите присутни. Папата вчера го откажа учеството на миса бидејќи, како што беше соопштено, не се чувствувал добро.

Првиот случај на коронавирус е потврден во Велс, што е 17 потврден случај во Велика Британија. Станува збор за пациент кој се вратил во Италија.

Монголскиот претседател е во карантин. Според странските агенции, тој и службените лица кои биле со него во Кина вчера поради претпазливост биле сместени во 14-дневен карантин. Претседателот вчера имаше средба со кинескиот претседател во Пекинг.

Од коронавирус заразени се уште 327 лица во континентална Кина, што е најнизок број на новозаразени во последните месец дена, а објавено е и за 44 нови смрни случаи.

Со ова, вкупниот број на смртни случаи во Кина се искачи на 2.788, според Националната здравствена комисија.

Коронавирусот уби најмалку 2.800 луѓе ширум светот, најголемиот дел во Кина. Заразени има на секој континент, освен Антарктикот.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет1 час

Саемот за автомобили во Женева се откажува првпат во 79 години поради коронавирусот

Првпат во 79 години, поради коронавирусот, откажан е саемот за автомобили во Женева, објавија швајцарските медиуми. Голем број други јавни...

Македонија2 часа

Филипче предлага да се забранат сите јавни собири за најмалку седум дена

Министерот за здравство, Венко Филипче, дал предлог Владата да ги ограничи масовните јавни собири како превенција од вирусот во пресрет...

Регион3 часа

Во Грција потврден четвртиот случај на коронавирус

Гркинка која неодамна се вратила дома од северна Италија стана четвртиот случај на коронавирус во Грција. Нејзината состојба е стабилна...

Топ3 часа

Скопјанец украл паричници од факултет и приватна болница, па со картичките пазарел во маркети

Скопското Обвинителство поднесе обвинение против 40-годишен скопјанец кој крадел паричници, а потоа правел трансакции во маркети. Како што јавија од...

Македонија4 часа

Обвинителството нема да покрене постапка за продажбата на МРП-вакцините

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје донесе резолуција дека нема место за јавно–обвинителска интервенција во предметот оформен по...

Свет4 часа

Итна седница на НАТО поради нападот на турската војска во Сирија

Членките на Северноатлантскиот сојуз (НАТО) ќе одржат вонредна седница по повикот на Турција поради нападот врз нејзините сили во Сирија,...

Свет5 часа

Вo Иран 26 лица починаа од коронавирус, порасна и бројот на заразени во Италија

Од епидемијата на коронавирус во Иран починале 26 лица, соопштија властите, додавајќи дека неколку службени лица се заразени од вирусната...

Свет5 часа

Турција повеќе нема да го спречува влезот на сириските бегалци во Европа

Портпаролот на владејачката турска Партија на правда и развој, Омер Челик, изјави дека политиката на Турција кон бегалците ќе остане...

Европа15 часа

Канада веќе нема да ангажира тимови за обезбедување на Меган и Хари

Канада веќе нема да врши безбедносни услуги за британскиот принц Хари и Меган Маркл, соопшти денеска канадската влада, откако двојката...

Европа15 часа

Рочиштето за екстрадиција на Асанж во САД одложено за мај

Британскиот суд денеска го одложи разгледувањето на барањето за екстрадиција на Џулијан Асанж за 18 мај, а кого САД го...

Регион17 часа

Вархељи: Имам голема надеж дека преговорите со Скопје и Тирана ќе почнат наредниве недели

Европската Унија би можела да ги отвори пристапните преговори за Северна Македонија и Албанија за неколку недели бидејќи двете држави...

Европа18 часа

Коронавирусот се прошири на сите континенти, освен на Антарктикот

Коронавирусот се прошири во 40 земји во светот и заразени има на сите континенти, освен на Антарктикот, пренесува агенцијата „Танјуг“....

Македонија19 часа

Министерството за здравство: Лицето дојдено од Рим, за кое се чекаа резултати, не е заразено со коронавирус

Mинистерството за здравство информира дека лицето пристигнато од италијанската престолнина, за кое попладнево министерот Венко Филипче најави дека се очекуваат...

Македонија21 час

Операторите од понеделник на полноќ ќе ја реемитуваат само МТВ

Здружението на информатичко-комуникациските технологии, кое ги обединува сите оператори, донесе заклучок да го прекине реемитувањето на сите домашни и странски...

Македонија23 часа

Двајца вработени во Град Скопје ставиле во џеб над три милиони денари, пари што граѓаните ги плаќале како данок

Двајца вработени во Град Скопје ставиле во џеб над три милиони денари, пари кои граѓаните ги плаќале како данок. Против...

Македонија24 часа

Вонредна дезинфекција на автобусите на ЈСП и на жичницата на Водно

ЈСП Скопје од денеска, 27 февруари, ќе почне со вонредна дезинфекција на автобусите, како и на кабините на жичницата на...

Македонија1 ден

Жената која допатува од Рим не е заразена со коронавирус

Министерството за здравство информира дека резултатите на пациентката кај која постоеше сомнеж за коронавирус, кои штотуку пристигнале, се негативни на...

Македонија1 ден

СДСМ и Беса заедно на изборите

Лидерите на СДСМ и движењето Беса, Зоран Заев и Биљал Касами, потпишаа Декларација за заеднички настап на изборите на 12...

Македонија1 ден

(Видео) Шилегов: Се одложуваат сите екскурзии на средношкоците во Италија

Градот Скопје во рамките на своите надлежности е целосно подготвен да ги преземе сите неопходни мерки за да се спречи...

Македонија1 ден

Граѓаните кои биле во регионите со коронавирус да се јават во ЦЈЗ и да не одат на работа и на училиште

Владата ги известува сите вработени во државните и локалните институции и претпријатија, вработените во основно, средно и високо образование, како...

Досие