Контакт

Свет

САД нудат 10 милиони долари за информации за финансирањето на Хезболах

Објавено пред

САД во понеделникот понудиja награда од 10 милиони долари за информации што би можеле да помогнат да се наруши финансирањето на Хезболах, милитантна шиитска група поддржана од Иран.

Оваа објава на Програмата за награда за правда на Стејт Департментот доаѓа како резултат на сè поголемата загриженост на Вашингтон околу растечката улога на Хезболах во либанската влада, објави Ројтерс.

Регионалното влијание на Хезболах се прошири со тоа што испраќа борци во конфликтите на Блискиот Исток, вклучувајќи ја и војната во Сирија, каде што оваа организација се бори на страната на претседателот Башар ал Асад.

Свет

Опаѓа бројот на новозаболени од коронавирус во Кина

Објавено пред

Кина објави дека опаѓа бројот на нови случаи на коронавирус во земјата, но смртните случаи продолжуваат да бележат пораст. Националната здравствена комисија на Кина соопшти дека има 628 нови смртни случаи во централната провинција Хубеи и 45 случаи на други места во земјата.

Вкупната бројка на починати изнесува 2.118. Повеќе од 74.000 луѓе се заразени во Кина, а неколку стотици во скоро 30 земји.

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) Деветмина убиени во пукање во близина на Франкфурт, напаѓачот е пронајден мртов

Објавено пред

Најмалку девет лица се убиени, а петмина се повредени во вооружен инцидент во германскиот град Ханау во близина на Франкфурт.Полицијата соопшти дека напаѓачот е пронајден мртов во неговиот дом. Специјалните полициски сили пронајдоа уште еден труп во домот. Истрагата е во тек.

„Нема индикации дека биле вмешани и други осомничени. Еден од двајцата пронајдени мртви е многу веројатно сторител“, соопшти полицијата на Твитер.

Непознатите напаѓачи пукале врз гости во два „шиша“ барови во германскиот град Ханау. Полицијата засега нема точна бројка на загинати и ранети, ниту објаснување за мотивот на нападот.Најпрво бил нападнат бар во центарот на градот, а напаѓачот или напаѓачите потоа пукале во уште еден бар во друга градска населба.Локалните медиуми јавуваат за масовно полициско присуство во градот кој го надлетуваат и хеликоптери.

Инцидентите се случија синоќа во 22 часот. Регионалниот портал „Форсрунг онлајн“ пренесува дека едно лице пукало кон минувачите од автомобил. Наводно, прво бил нападнат наргиле барот Миднајт во центарот на градот Ханау, каде што биле убиени три лица таму. Сторителот потоа се возел во Кеселштат и влегол во друг бар, Арена Бар и Кафе, каде убил пет лица.Сведоци велат дека слушнале десетици истрели од огнено оружје.

Ханау е град со околу 100.000 жители, на 25 километри од Франкфурт.

Од полицијата претпоставуваат дека напаѓачот извршил самоубиство во својот дом откако побегнал во темен автомобил, но мотивот за нападот е нејасен.„Билд“ пишува дека мажот е германски државјанин – во неговиот автомобил биле пронајдени муниција и оружјје, како и списанија, а тој имал лиценца за ловечко оружје.

Прикажи повеќе...

Свет

Трамп го назначи амбасадорот Гренел за шеф на американското разузнавање

Објавено пред

Американскиот претседател Доналд Трамп го назначи Ричард Гренел, американски амбасадор во Германија и специјален пратеник за Србија и Косово за нов директор на Националната разузнавачка служба на САД. Ваквата вест тој ја сподели на Твитер, каде напиша дека има задоволство да објави дека амбасадорот на САД во Германија, Ричард Гренел ќе стане прв човек на американското разузнавање.

„Тој ја претставуваше нашата земја и очекувам дека добро ќе соработуваме. Му благодарам на досегашниот директор Џо Мегваер“, се вели во објавата на претседателот Трамп.

Оваа функција беше воспоставена по терористичките напади врз САД на 11 септември 2001 година и ги надгледува 17-те цивилни и воени американски разузнавачки агенции, вклучувајќи ја и ЦИА.

Гренел, освен амбасадор на САД во Германија во изминатиот период беше специјален пратеник на американскиот претседател за дијалогот меѓу Приштина и Белград. Тој важи за голем поддржувач на Трамп и тој ќе го замени Џозеф Мекгавјер кој беше на таа функција од август лани.Сенаторот Марк Венер оцени дека наименувањето на Гренел е обид да се избегне уставната улога на Сенатот да биде консултиран за такви важни безбедносни функции.

Прикажи повеќе...

Најново

Економија28 минути

Пад на побарувачката за нови автомобили во Европа

Измената на даночниот систем во некои земји, нешто послабата глобална економија и неизвесноста поврзана со Brexit придонесе за пад на...

Свет43 минути

(Видео) Деветмина убиени во пукање во близина на Франкфурт, напаѓачот е пронајден мртов

Најмалку девет лица се убиени, а петмина се повредени во вооружен инцидент во германскиот град Ханау во близина на Франкфурт.Полицијата...

Свет1 час

Трамп го назначи амбасадорот Гренел за шеф на американското разузнавање

Американскиот претседател Доналд Трамп го назначи Ричард Гренел, американски амбасадор во Германија и специјален пратеник за Србија и Косово за...

Спорт10 часа

(Видео) Аталанта го живее сонот со „уништувањето“ на Валенсија, Ред бул кошмар за Мурињо и Тотенхем

Аталанта пишува историја за своите фанови. Клубот од Бергамо во својот прв настап во Лигата на шампиони успеа да стигне...

Свет12 часа

(Видео) Пациентка свири виолина за време на операција на мозокот

Хирурзите во болницата „Кингс колеџ“ во Лондон отстраниле тумор од мозокот на една жена која во текот на операцијата свирела...

Регион13 часа

Црногорски државјанин евакуиран од Хубеи

Црногорски државјанин денеска беше евакуиран од провинцијата Хубеи во Кина, каде што се појави коронавирусот, со специјален лет на Владата...

Регион14 часа

Државниот обвинител на Хрватска даде оставка поради членство во масонска ложа

Главниот државен обвинител на Хрватска, Дражен Јелениќ, поднесе оставка поради членство во масонска ложа. „Се појавија инсинуации во врска со...

Топ14 часа

Полициска акција за заплена на кокаин во Сарај

Полицијата врши претреси на повеќе локации во Крушопек, село во општина Сарај, по добиени сознанија за трговија со кокаин. „Министерството...

Македонија16 часа

Владата: Решенијата на Чулев се поништени законски

Владата ја демантира изјавата на техничкиот министер за внатрешни работи Наќе Чулев дека одлуката за поништување на решенијата и наредбите...

Македонија17 часа

(Видео) Обвинет во „Монструм“: Тодоровски ми даде да потпишам изјава, но не ме малтретирал

Обвинетиот во „Монструм“ Хаки Азири на денешното рочиште рече дека никогаш не кажал дека бил под тортура од ексдиректорот на...

Топ17 часа

Вработен во ПИОМ подигал пари од пензија на почината жена

СВР Тетово поднесе кривична пријава против С.М.(45) од с.Вејце, тетовско, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „злоупотреба...

Македонија18 часа

(Видео) Чулев го обвини Спасовски за фалсификат, поништил 124 решенија во МВР, без одлука на Владата

Премиерот Оливер Спасовски со фалсификат во „Службен весник“ поништил 124 решенија за распоредување во МВР оти за нив немало одлука...

Македонија19 часа

„Телеком“ презел безбедносни мерки за повиците од непознати дестинации

„Македонски телеком“ ја информира јавноста дека во текот на денешниот ден се регистрирани повици од непознати дестинации кон наши корисници,...

Македонија19 часа

(Видео) Има уште 3.400 пасоши, МВР формира комсија која ќе одобрува издавање само на итни случаи

Граѓаните што имаат интна потреба од пасош треба да поднесат барање за ургенција заедно со барањето за пасош. Комисија од...

Македонија19 часа

Јанкулоска и Јанакиески разговараат за „Монструм“: Аматерски е што „опелот“ не е запален или фрлен во ендек

Дел од разговор меѓу Миле Јанакиески и Гордана Јанкулоска, кој е доказ во „Монстру“, а набавен од нелегално снимените разговори,...

Свет20 часа

Поранешен рагби-играч и неговото семејство изгореа во автомобил во Австралија

Поранешен рагби-играч, неговата сопруга и нивните три деца починаа во автомобил, кој беше запален во австралискиот град Бризбејн. Роуан Бакстер...

Македонија22 часа

(Видео) Јанкулоска за „Монструм“: Имаше многу шпекулации дека е криминална пресметка, но и дека се работи за имотен спор

Ексминистерката за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, пред судот, на рочиштето за „Монструм“, рече дека во првите моменти по убиството на...

Македонија22 часа

Земјиштето кај „Треска” набргу ќе добие нов изглед

Општина Центар на вонредна седница ја усвои одлуката за распишување јавен конкурс за урбанистичкото уредување на локацијата, позната како поранешна...

Македонија22 часа

Ципрас побара од Париз да се отвори европскиот пат за Скопје и Тирана

Алексис Ципрас побара од Париз да се отвори европскиот пат за Скопје и Тирана. Лидерот на СИРИЗА и поранешен премиер...

Македонија23 часа

(Видео) Милошоски: Аудиозаписот што го предадов кај Русковска да биде доказ за Меѓународниот сојуз

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски, на средба со обвинителката Вилма Русковска приложил диктафон со аудиозапис и транскрипт од материјалот што...

Досие