Контакт

Свет

Салвини до Московици: „Измиј си ја устата пред да ја навредуваш Италија!“

Објавено пред

Италијанскиот вицепремиер Матео Салвини жестоко го нападна економскиот претставник на ЕУ, Пјер Московици, велејќи му да си ја измие устата, по забелешката на Московици за ширењето на „малите Мусолини” низ Европа, пренесува „Раша тудеј“.

Московици, кој е еврокомесар за економски и финансиски прашања, изрази стравување поради подемот на десничарските сили во некои земји, споредувајќи ја ситуацијата со времето на Втората светска војна.

„За среќа нема звук на строев марш, нема Хитлер, но можеби има мали Мусолини. Тоа останува да се види”, изјави тој во Париз во четвртокот.

Забелешката не наиде на добар прием во Рим, од каде вицепремиерот и лидер на антимигрантската евроскептична „Северна лига“, жестоко му возврати.

„Тој треба да ја измие устата пред да ги навредува Италија, Италијанците и нивната легитимна влада”, рече Салвини.

Тој, исто така, ја советуваше Франција, татковината на Московици, да ги разгледа сопствените дела, како  бомбардирањето на Либија, наместо да ја критикува италијанската мигрантска политика.

Бесниот одговор беше објавен од партијата на Салвини заедно со сатирична слика на Московици додека го бакнува шефот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер. Париз и Рим неодамна ги вкрстија сабјите околу имиграцијата. Кон крајот на август, Салвини го поддржа унгарскиот премиер Виктор Орбан, гласен критичар на ЕУ за справувањето со мигрантските прашања.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Шпанскиот крал заглави во авионот за време на посетата на Аргентина (ВИДЕО)

Објавено пред

Посетата на добра волја на Аргентина од страна на шпанскиот кралот Фелипе Шести имаше урнебесен почеток откако кралот и неговата сопруга, кралицата Летиција, беа принудени да чекаат во својот авион по пристигнувањето во аеродромот во Буенос Аирес неделата вечерта, пренесува „Ла вангардија“.

Авионот „ербас“ на шпанскиот крал, изработен по нарачка, заглави околу 15 минути на пистата, чекајќи да стигне до својата дестинација по слетувањето. Потоа, по паркирањето, шпанското кралско семејство помина речиси еден час заглавено во авионот откако донесените скалила беа премали за да стигнат до главната врата на авионот.

Засрамувачкиот инцидент ги принуди шпанските и аргентинските министри за надворешни работи, другите почесни гости и традиционалната почесна гарда да стојат околу на пистата, чекајќи да се испорачаат соодветни скалила. Првично дури било предложено да се пренасочи авионот на посебен аеродром во главниот град, но на крајот биле пронајдени соодветни скалила.

Се верува дека четиридневната посета на кралската двојка во Аргентина е насочена кон демонстрирање на интензитетот на билатералните врски и намерата тие да продолжат да се продлабочуваат и диверзифицираат. Во текот на постетата планирани се разговори со аргентинскиот претседател Маурисио Макри и разговори на кралот Филипе со аргентински пратеници и бизнисмени.

Шпанскиот министер за надворешни работи, Жозеп Борел, рече дека посетата има за цел да ја прикаже постојаната поддршка од Мадрид за институционалните и економските реформи на Аргентина.

Прикажи повеќе...

Свет

Јорданскиот крал го откажа патувањето во Романија поради спорот за Ерусалим

Објавено пред

Јорданскиот крал Абдула Втори ја откажа посетата на Романија откако нејзиниот премиер вети дека ќе ја премести амбасадата на својата земја во Израел од Тел Авив во Ерусалим, соопшти неговата канцеларија, пренесува „Франс24“.

Кралот одлучи да ја откаже својата посета на Романија, која требаше да започне денеска, во знак на солидарност со Ерусалим по објавата на премиерот Виорика Данцила. Ветувањето на Данцила, дадено во неделата на годишната конференција на произраелското лоби АИПАК во Вашингтон, е спротивно на ставот на ЕУ и на романскиот претседател.

„Јас, како премиер на Романија, и владата со која управувам, ќе ја преместиме нашата амбасада во Ерусалим”, рече Данцила, чија земја претседава со ЕУ.

Овој потег ќе ја стави Романија на иста линија со САД, која минатата година ја премести својата амбасада од Тел Авив во Ерусалим, предизвикувајќи меѓународни критики и гнев кај Палестинците и Арапите.

Меѓународниот консензус смета дека статусот на Ерусалим – едно од најтешките прашања на израелско-палестинскиот конфликт – прво мора да се реши со преговори меѓу двете страни.

Кралот Абдула, чија земја е чувар на исламските свети места во Ерусалим, континуирано нагласува дека прашањето за Ерусалим е клучно за постигнување мир меѓу Израел и Палестинците. Единствениот начин да го стори тоа, според него, е создавање палестинска држава во спорниот свет град заедно со Израел.

Минатата недела тој го нарече Ерусалим црвена линија за Јордан, а парламентот на Јордн препорача владата да го протера израелскиот амбасадор како одговор на израелската агресија на светите места во градот.

Јордан е единствената арапска земја покрај Египет која има мировен договор со Израел. Но, на договорот се спротивставуваат Јорданците, од кои повеќе од половина се од палестинско потекло.

Израел го смета целиот Ерусалим како свој главен град, додека Палестинците го сметаат источниот сектор анектиран од Израел како главен град на нивната идна држава.

Центристичкиот претседател на Романија, Клаус Јоханис, се спротивстави на преместувањето на амбасадата нарекувајќи го прекршување на меѓународното право. Тој рече дека во секој случај, таквата смена ќе бара претседателско одобрување.

 

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) Пожар во џамија во Калифорнија, пронајдени графити што го спомнуваат Нов Зеланд

Објавено пред

Пожар изби во Калифорнија во џамијата на Исламскиот центар Масџид Дар Ул Аркам во Ескондид во близина на Сан Диего.

Полицијата отвори истрага за евентуално намерно предизвикување на пожар од омраза бидејќи на џамијата биле испишани графити во кои се спомнуваат нападите во Крајтчерч, Нов Зеланд, каде што десет лица беа убиени пред десет дена.

Шефот на локалната полиција, Крис Лик, рече дека била употребена одредена хемиска супстанција за предизвикување пожар. Никој не е осомничен за сега. Содржината на графитите не е објавена.

Утринските молитви во џамијата беа откажани, а истрагата е во тек.

Верниците кои биле во џамијата го изгаснале огнот и никој не бил повреден.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија42 минути

(Видео)Со колички ќе излеземе на протест, ако нема пари за достоен живот, порачаа лицата со попреченост

Бранкица Димитровска од Здружението Хендикеп на прес-конференција од пред Министерството за труд и социјална политика, порача дека лицата со попреченост,...

Свет1 час

Израел за ракетниот напад го обвини „Хамас”: започнува мобилизација, Нетанјаху веднаш се враќа од САД

Израелската армија го обвини Исламскoто движење на отпорот „Хамас” за ракетниот напад врз Израел изведен во утринските часови од појасот...

Свет2 часа

На врвот на највисоката зграда во светот поставена фотографија на премиерката на Нов Зеланд

Премиерката на Нов Зеланд, Џасинда Ардерн, го одушеви светот со своето снаодливо и вешто справување со ситуацијата по терористичкиот напад...

Европа2 часа

Опасен затвореник во бегство, во цела Европа го бараат Даниел Војновиќ

Даниел Војновиќ е опасен и непредвидлив, предупредува германската полиција, која ја прошири потрагата по него во цела Европа. Како што...

Свет3 часа

Франција: Поради немирите на протестите на „Жолтите елеци“, осудени се 2.000 лица

Во Франција од почетокот на протестите на граѓанското движење „Жолти елеци“ во ноември минатата година, па досега, осудени се приближно...

Свет3 часа

Палестинска ракета погоди куќа во Тел Авив, седуммина повредени

Седум лица се повредени во понеделникот наутро кога е погодена куќа во близина на Тел Авив со ракета лансирана од...

Свет3 часа

Трамп за извештајот на специјалниот обвинител: Пропадна обидот да ми се наштети

„Целосно ослободување“, напиша американскиот претседател Доналд Трамп на „Твитер“ по објавувањето на главните наоди од истрагата на специјалниот обвинител Роберт...

Аја Софија, Истанбул Аја Софија, Истанбул
Свет4 часа

Ердоган: „Аја Софија“ може повторно да стане џамија

Тускиот претседател, Реџеп Таип Ердоган, изјави дека светски познатата „Аја Софија“, која денеска е музеј, повторно би можела да стане...

Свет15 часа

Објавени резултатите од големата истрага – Трамп не соработувал со Русија

Кампањата на Доналд Трамп за претседателските избори во 2016 година не заговарала со Русија, покажува извештајот на специјалниот советник Роберт...

Свет15 часа

Руски воени авиони со војници слетале во Венецуела, никој не знае зошто

Два руски воени авиони слетале вчера на аеродромот во Каракас со високи офицери и стотина војници, објавил локален новинар. Една...

Регион17 часа

Шешељ повторно ги запали знамињата на ЕУ и НАТО

Лидерот на српските радикали, Воислав Шешељ, на денешното одбележување на 20-годишнината од бомбардирањето на поранешната Сојузна Република Југославија, ги запали...

Македонија20 часа

(Видео) Рудник нема да има, ако треба со жив ѕид ќе ги браниме Иловица и Штука, порачаа младите

Не сакаме рудници, сакаме здрава котлина и здрав живот, очекуваме конечно властите да се залагаат за активности што ќе бидат...

Топ21 час

Ахмети: Апелирам опозицијата да не се повлекува од преговорите за СЈО

Опозицијата да не се повлекува од преговорите за СЈО, порача денеска лидерот на ДУИ, Али Ахмети. Според него треба да...

Македонија1 ден

Повторно гореа трски на брегот на Охридското Езеро

Вчера покрај брегот на Охридското Езеро, помеѓу Струга и селото Калишта, настанал пожар при што опожарена била трска, соопшти Министерстото...

Топ1 ден

Мотоциклист прегазил жена и побегнал

(Фото: Илустрација) Вчера на улицата Пере Тошев,  мотоцикл со скопски регистерски таблици управуван од непознато лице удрил во 44-годишнен пешак...

Македонија1 ден

Уставен в среда ќе одлучува дали обвинетите на СЈО кои го оштетиле буџетот може да добијат пониски казни

Уставниот суд на седница закажана за среда 27 март ќе одлучува дали да поведе иницијатива за оценка на уставноста на...

Свет1 ден

(Видео) Драматична спасувачка акција: Извлечени сите патници од крузерот во Норвешка

Сите 1.300 лица кои се наоѓале на крузерот, чијшто мотор откажа вчера недалеку од западниот брег на Норвешка, биле спасени,...

Македонија1 ден

ВМРО-ДПМНЕ: Заевизмот донесе 2 века казна за луѓе кои не направиле ништо лошо

Недолжни граѓани станаа жртви на политички прогон само затоа што не се согласуваат со политиките на Зоран Заев, вели ВМРО-ДПМНЕ,...

Македонија1 ден

Сончево време со температури до 23 степени

Времето днеска ќе биде сончево со мала локална облачност и со слаб до умерен претежно северен ветер. Максималната температура ќе...

Македонија2 дена

Домашни и грчки експерти договорија учебниците да се усогласат во духот на Преспанскиот договор

На вториот состанок на Заедничкиот интердициплинарен комитет оформен согласно Преспанскиот договор, македонската и грчката делегација на експерти за историски, археолошки...

Досие