Контакт

Свет

Со сопругата нуркале во морето – „Ние се спасивме, но видовме мајка и нејзиниот син како исчезнаа под водата“

Објавено пред

Никос Ставринидис е еден од сведоците на страшниот пожар што од понеделникот ја зафати Грција, во близина на Атина. Ставринидис за „Вашингтон пост“ раскажа како тој и неговата сопруга дошле во Рафина за да се одморат, но и да ја подготват куќата за нивната ќерка, која деновиве требало да пристигне на летување.

„Сѐ се случуваше многу бргу. Огнот беше оддалечен од нас, но тогаш почнаа да летаат искри и за миг се најдовме во жариште. Ветрот дуваше, носеше сѐ пред себе. Беше неверојатно. Никогаш досега не сум видел такво нешто“, раскажува човекот.

Тој додаде дека заедно со пријателите се упатил кон плажата, а кога виделе дека нема повеќе каде да бегаат, влегле во морето.

„Се задушуваме од чадот додека нѐ носеше силната струја. Истиот ветер што го ширеше огнот на копното го разбранува и морето. Речиси се изгубивме, бевме дезориентирани. Нуркавме колку што можевме за да се оддалечиме од чадот. Навлеговме во морето, но струјата нѐ влечеше каде што сакаше. Не знаевме каде се наоѓаме“, раскажа Ставринидис за „Вашингтон пост“.

По два часа борба да се одржи во живот, здогледал спас. Мал рибарски брод со екипаж од Египет ги спасил Никос, неговата сопруга и пријателите.

„Скокнаа во морето за нас, ни дадоа облека, направија чај за да се стоплиме. Беа одлични. Им благодарам“, раскажа тој.

Сепак, со нив во водата биле жена и нејзиниот син, кои не успеале да се спасат.

„Страшно е да видите човек покрај вас како се дави, а вие не можете да му помогнете. Едноставно, не можете“, додаде Никос и едвај изговори дека болката што ја чувствува за нивната загуба засекогаш ќе остане во него.

Регион

Поранешниот шеф на „Хипо банка“ преку видео врска сведочеше на судењето против Санадер

Објавено пред

Од

Поранешниот шеф на „Хипо банка“, Гунтер Штрајдингер, преку видео врска од затвор сведочеше на судењето против поранешниот хрватски премиер, Иво Санадер, кој е обвинет за примање провизија од оваа австриска банка. Штрајдингер останал на неговиот исказ од 2011 година, но сега за разлика од тогаш бил испитуван преку видео врска од Клагенфурт каде отслужува затворска казна поради незаконско работење.

Штрајдингер рекол дека се сеќава на неговото претходно сведочење пред судот во Загреб, но дека поради времето што поминало заборавил на деталите, освен тоа дека лично не ги водел преговорите за кредитот кој Хрватска го земала по осамостојувањето за купување на амбасади. Тој не можел да се сети дали преговарал и тогашниот министер за надворешни работи Мате Граниќ, чиј заменик му бил Санадер, како ни тоа дали била исплатена провизија за која рекол дека е вообичаена при такви зделки.

Одбраната на Санадер истакна дека останува на своите приговори како и по првиот исказ на Штрајдингер во кој меѓу другото рекол дека Санадер ветил дека „Хипо банка“ во Хрватска ќе има повластена позиција. Во првиот исказ Штрајдингер потврдил дека провизијата му била исплатена на лице со име Еуген Лакса, но дека станува збор за помлад човек, а не за 80-годишник.

Во случајот „Хипо“, Санадер е осуден за воено профитерство поради обвинение дека во средината на 90-ите како заменик министер за надворешни работи зел провизија од австриската „Хипо банка“ која на Хрватска ѝ дала кредит за купување на згради за дипломатските претставништва. Уставниот суд во 2014 година ја укина пресудата и побара ново судење.

Прикажи повеќе...

Свет

Пукање во Мериленд, има повеќе жртви

Објавено пред

Од

Во округот Харфорд во американската сојузна држава Мериленд дошло до пукање во кое има неколку жртви, соопшти полицијата. Засега не се познати повеќе детали.

„Можеме да потврдиме дека имало пукање. Има повеќе жртви. Ситуацијата сè уште трае. Избегнувајте го тоа подрачје“, објави полицијата на „Твитер“.

Локалните медиуми пренесуваат дека полицијата е на терен. Пукањето се случило во Перимен, град во близина на Балтимор, околу 9 часот по локално време.

Прикажи повеќе...

Свет

Дизајнерската компанија „Орла Кили“ го затвори бизнисот

Објавено пред

Дизајнерката на модни парчиња и предмети за домаќинство Орла Кили најави дека ги затвора сите продавници, како и веб-страницата поради голем пад во профитот.

Орла Кили го прекина бизнисот кога нејзината мајка-копанија „Кили Рован“ прогласи банкрот.

Синџирот продавници на дизајнерката беше достапен на неколку локации во Лондон и во Ирска.

Но, и покрај ова, додатоците за домаќинство со потпис на ирската креаторка ќе бидат достапни преку други продавачи и партнери на брендот „Орла Кили“.

„Голема благодарност за сите што го поддржувавте и сакавте нашиот бренд со години“, изјавија од „Орла Кили“, чии дизајни беа познати по своите ретро принтови, по инспирација од седумдесетите.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион12 минути

Поранешниот шеф на „Хипо банка“ преку видео врска сведочеше на судењето против Санадер

Поранешниот шеф на „Хипо банка“, Гунтер Штрајдингер, преку видео врска од затвор сведочеше на судењето против поранешниот хрватски премиер, Иво...

Македонија4 часа

(Видео) Кратовалиев: Во „Тортура“ презентирана снимка за случајот „Кампања“ што досега била криена

На денешното рочиште за „Тортура“, кое се одвиваше без присуство на јавноста како доказен материјал од специјалното јавно обвинителство, бил...

Македонија6 часа

Пелените во станот во „Скопјанка“ стоеле од јануари, кога починала 90-годишната жена

Деведесетгодишната станарка на „Скопјанка“ која користела пелени починала во јануари годинава. Поради остар мирис од насобраните пелени во станот број...

Македонија6 часа

Пратеници на ВМРО-ДПМНЕ преку „Фејсбук“ најавуваат дека нема да гласаат за уставни измени

Десетина пратеници од опозициската ВМРО-ДПМНЕ преку своите фејсбук-профили најавуваат дека нема да гласаат за уставни измени. Дел од пратениците, меѓу...

Македонија7 часа

Јорданов: На Божиновски му дадов 5 илјади евра за услуги, потоа ми бараше уште повеќе

Бизнисменот Минчо Јорданов на денешното рочиште во кривичниот суд за случајот ,,Шпион” рече дека на новинарот Зоран Божиновски му дал...

Македонија7 часа

(Видео) Запален автомобилот на архитектот Златко Тодоров, соседите забележале луѓе со фантомки

Утрово околу 4 часот бил запален автомобилот на архитектот Златко Тодоров паркиран на тротоар на улицата Христо Смирненски зад Универзалната...

Spion Spion
Македонија8 часа

Укината постапката против Зоран Божиновски за злосторничко здружување

Се укинува постапката против Зоран Божиновски за злосторничко здружување. Судијата Владимир Туфегџиќ на почетокот од денешното рочиште за случајот ,,Шпион”...

Македонија8 часа

Јавноста исклучена од денешното рочиште за „Тортура“

Денешното рочиште за „Тортура“ почна без присуство на јавноста. Триесет и пет прислушкувани разговори како дел од доказниот материјал ќе...

Македонија8 часа

Коментар на грчка пратеничка ги разгоре страстите на синоќешната седница на мешовитиот парламентарен комитет

Во Собранието вчера со бурен старт почна седницата на мешовитиот парламентарен комитет. Страстите уште на самиот почеток ги разгоре пратеничката...

Свет9 часа

Помпео: Вашингтон е подготвен за преговори со Северна Кореја

САД ги поздравија важните обврски што ги презеде Северна Кореја за време на меѓукорејскиот самит во Пјонгјанг и изрази подготвеност...

Македонија18 часа

Пелени и шишиња со урина ја испразнија зградата во Аеродром

Евакуацијата на зградата во Аеродром била поради нехигиена. Дел од присутните лица пред зградата од каде беа евакуирани за „Макфакс“...

Македонија21 час

Томевски: Поради острата миризба, станарите мораше веднаш да се евакуираат на безбедно

Околу 18 часот добивме дојава од граѓани што почувствувале остар мирис во влезот по што беше испратена екипа. Поради остриот...

Македонија22 часа

Евакуирана зграда во Аеродром, паника кај станарите

Жителите од зграда на улицата Кузман Јосифовски – Питу, број 15, во скопската населба Аеродром, кај „Мезе бар“, се евакуирани...

Македонија1 ден

(Видеоинтервју) Софијанова: Балканската школа на педијатрите ги обедини кадрите и важните аспекти во лекувањето на децата

Повеќе од 500 доктори, медицински сестри и специјализанти ја посетиле Балканската школа на педијатрите, што првпат се одржа во хотелот...

Македонија1 ден

(ВИДЕОИНТЕРВЈУ) Јовановиќ: Путин преку своите дипломати сака да го сруши договорот помеѓу Македонија и Грција

Претседателот на српската Либерално-демократска партија, Чедомир Јовановиќ, во интервју за „Макфакс“ вели дека има руско влијание на Балканот и дека...

Крвав четврток1 ден

Напаѓачите добиваа насоки од команден штаб, сведочеше пратеникот Ферид Мухиќ за 27 април

На продолжението на судењето за настаните од 27 април, судијката Добрила Кацарска, која го суди предметот, рече дека претседателот на...

Топ1 ден

Тинејџери силувале дете во Битола

Двајца тинејџери на возраст од 14 и 16 години се осомничени дека силувале дете во Битола. Според информациите на МВР,...

Димитар Апасиев, Тодор Петров Димитар Апасиев, Тодор Петров
Македонија1 ден

(Видео) Апасиев: Да се испита кој ги повикувал уставните судии на разговор и им влијаел на одлуката

Има сознанија дека уставните судии се повикувани на разговор пред денешната седница, вели Димитар Апасиев, еден од подносителите на инцијативата...

Kacarska Кацарска Kacarska Кацарска
Крвав четврток1 ден

Адвокатот на Тарчуловски не сака да суди Кацарска оти била роднина со оштетен

Судијката Добрила Кацарска, која го суди предметот за крвавиот четврток, даде еден час пауза за претседателот на судот, Иван Џолев,...

Македонија1 ден

Референдум ќе има, одлучи Уставниот суд

Уставниот суд со 7 гласа „за“ и два „против“ ја отфрли иницијативата за оценување на уставноста и законитоста на собраниската одлука...

Досие