Контакт

Свет

Семејствата на Американците заробени во Украина: „Не сме се слушнале со нив со денови, исчезнаа“

Објавено пред

Семејствата на двајцата поранешни војници од Алабама кои се бореле во Украина велат дека со денови немаат слушнато за нив.

dobivaj vesti na viber

Александар Друек (39) и Енди Хујн (27) биле заробени за време на жестока битка во близина на Харков минатата недела, велат нивните соборци. Друке и Хујн служеле како доброволци во редовната единица на украинската армија.

Американскиот пратеник Роберт Адерхолт изјави дека Хујн доброволно се пријавил да се бори во Украина и дека неговото семејство нема информации за него од 8 јуни, кога тој бил во регионот Харков, во близина на руската граница. Хујн и Друке наводно биле заедно во тоа време.

Адвокатката Тери Севел рече дека мајката на Друке стапила во контакт со нејзината канцеларија претходно оваа недела, откако изгубила контакт со нејзиниот син, пишува „Гардијан“.

Американските власти соопштија дека ги истражуваат извештаите дека сепаратистичките сили во Украина заробиле најмалку двајца американски државјани. Ако тоа се покаже дека е вистина, тоа ќе бидат првите Американци заробени од Русите од почетокот на инвазијата на 24 февруари.

Џон Кирби, портпарол на Белата куќа за национална безбедност, денеска изјави дека засега не може да ги потврди извештаите за исчезнати Американци. Тој повтори дека не е безбедно за американските граѓани да одат во Украина.

„Украина не е безбедно место за Американците. Ако сакате да ја поддржите Украина, има многу други начини да го направите тоа, кои се побезбедни и подеднакво ефективни“, рече Кирби.

Фаќањето на двајца Американци во Украина, пишува „Телеграф“, ќе биде дипломатски чувствително бидејќи Кремљ би можел да се обиде да го искористи настанот како доказ дека Америка е директно вклучена во војната. Владимир Путин, рускиот претседател, најверојатно ќе бара големи отстапки за нивно ослободување.

Еден соборец на двајцата заробени Американци, кој разговараше за „Телеграф“ под услов да остане анонимен, рече дека тие биле заробени откако налетале на голема руска единица минатиот четврток.

„Бевме на мисија и целата работа одеднаш стана целосно луда. Имавме неточни информации. Ни кажаа дека градот е чист, а се покажа дека Русите веќе го напаѓаат“, рече тој.

„Тие дојдоа по пат со два тенкови Т-72 и повеќе оклопни возила и околу 100 војници. Се што имавме таму беше нашата единица од околу 10 луѓе“, додаде тој.

„Зазедовме одбранбена позиција, а Друке и Хујнх истрелаа ракета кон руското возило и го уништија. Ова, за жал, го привлече вниманието на еден од руските тенкови, кој испука истрел во нивна насока“, изјави соборецот на заробените Американци.

Набргу потоа, тенкот бил онеспособен од противтенковска мина оставена од украинските борци на патот. Но, двајцата Американци потоа исчезнале и се верува дека биле заробени од руски војници.

Свет

Украински парламент: Русите ни украдоа 500 илјади тони жито

Објавено пред

Украинскиот парламент ги обвини Русите дека украле повеќе од 500.000 тони жито од двата окупирани региони.

dobivaj vesti na viber

Украинскиот парламент соопшти дека резервите биле земени од важниот пристанишен град на Црното Море, Керсон и југоисточниот град Запорожје.

„ Излегува дека втората војска во светот се лажговци, разбојници, силувачи и крадци“, напиша парламентот на Украина на Твитер.

Прикажи повеќе...

Регион

Спречен собир на Парадата на гордоста во Истанбул, приведени десетици луѓе

Објавено пред

Турската полиција спречи стотици луѓе да се соберат на годишната Парада на гордоста во Истанбул и уапси десетици откако локалните власти ја забранија парадата и оваа година. Илјадници луѓе некогаш учествуваа на парадите долж улицата Истиклал во Истанбул, но во последниве години владата предводена од претседателот Тајип Ердоган и неговата АК Партија од исламистички корени го заостри својот став за слободата на ЛГБТК + луѓето.

dobivaj vesti na viber

Хомосексуалноста не е кривично дело во Турција, но има сè поголема одбивност кон неа, додека полициското сузбивање на поворките станува се пожестоко секоја година. Полицијата со опрема за немири упадна на собирот, отстранувајќи стотици демонстранти со камиони. Јавниот превоз во областа исто така е суспендиран.

Локалните власти во областа Бејоглу ги забранија сите настани за време на Неделата на гордоста, помеѓу 20 и 26 јуни, со образложение дека чувствителноста на општеството може да доведе до немири.

Прикажи повеќе...

Свет

Захарова: Го делат светот на оние кои имаат и на оние кои треба да ги искористуваат

Објавено пред

Западните земји се уште имаат колонијален однос кон светот, изјави денеска портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова.

dobivaj vesti na viber

Во интервју за телевизијата „Русија-1“, Захарова изјави дека сите европски земји имаат едно нешто заедничко, а тоа е нивното империјалистичко размислување во контекст на нивното колонијално минато, пренесе ТАС С.

„ Тие го делат светот на исклучителни, оние кои можат да направат сè и имаат што сакаат и сите други кои треба да бидат експлоатирани“, рече таа, додавајќи дека западните земји „се обидуваат да го користат дури и она што не им припаѓа“. Според неа, тие дури и сакаат да бидат платени за тоа.

„ Тоа сега се случува на енергетскиот пазар“, посочи таа.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион11 час

Спречен собир на Парадата на гордоста во Истанбул, приведени десетици луѓе

Турската полиција спречи стотици луѓе да се соберат на годишната Парада на гордоста во Истанбул и уапси десетици откако локалните...

Свет12 часа

Путин ќе посети поранешни советски држави на состанок со своите колеги

Рускиот претседател Владимир Путин оваа недела ќе посети две поранешни советски држави во Централна Азија, објави руската државна телевизија. Ова...

Свет14 часа

(Видео) Лидерите на Г7 се шегуваа на сметка на Путин

Лидерите на самитот на Г7 на најиндустриските земји во Германија се пошегуваа со изгледот на рускиот претседател Владимир Путин. Тие...

Свет14 часа

Џонсон сака Велика Британија повторно да се вклучи во Европа

Британскиот премиер Борис Џонсон е заинтересиран за францускиот проект на Европската политичка заедница, кој ќе и овозможи на Велика Британија...

Свет15 часа

Г7 со иста цел – да се зголеми притисокот врз Русија

Земјите од Г7 делат исти цели – исклучување на кислородот од руската воена машина, истовремено додека се грижат за своите...

Македонија17 часа

„Брисел ја поддржа бугарската позиција“ – Петков образложи што ќе се случува ако Македонија го прифати францускиот предлог

Бугарскиот премиер Кирил Петков рече дека Скопје веќе има избор за сопствената иднина, а Бугарија успеала да ги заштити своите...

Топ18 часа

(Видео) Фатени дилери кои сакале да внесат кокаин, хашиш и марихуана преку граница

Доцна синоќа на  граничниот премин „Табановце“ полицијата и мобилен тим од Царинската управа, фатиле тројца дилери од кои две се жени...

Свет19 часа

Самит Г7: Во фокус војната во Украина и цената на нафтата

Во Германија денеска почнува самитот на Г7, а главна тема е војната во Украина и цената на нафтата. Авионот на...

Свет21 час

(Видео) Би-Би-Си во база на странските борци во Украина, ги има околу 20.000 од повеќе од 50 земји

Повеќе од 20.000 странски борци од повеќе од 50 земји се приклучиле кон украинската армија од почетокот на конфликтот во...

Свет23 часа

Вирусот добива ново име – „Да бев мајмун, би протестирал, тоа навистина не е мајмунска болест“

Мајмунските сипаници наскоро би можеле да добијат ново име бидејќи постоечкото поттикнува дискриминација и стигматизира. Светската здравствена организација минатата недела...

Европа23 часа

Зеленски: Ќе ги вратиме сите наши градови

Украина ќе ги врати сите градови што ги зазедоа Русите, вклучително и Северодонец, изјави украинскиот претседател, Володимир Зеленски. Како што...

Македонија1 ден

Парада на гордоста во Скопје под мотото „Излези за љубов! достоинство, еднаквост, правда“

Под мотото „Излези за љубов! достоинство, еднаквост, правда“ во Скопје се одржува третото издание на „Скопје прајд“. Учесниците на парадата...

Свет2 дена

Норвешкото разузнавање: Пукањето во Осло е терористички акт на радикален исламизам

Норвешките разузнавачки служби задолжени за борба против тероризмот објавија дека го третираат како акт на радикален исламизам пукањето во кое...

Регион2 дена

Радев: Францускиот предлог можеше да биде многу поуспешен

„Таканаречениот ‘француски предлог’ содржи многу основни бугарски барања, но воопшто можеше да биде многу поуспешен, вклучително и бугарско-македонскиот протокол, доколку...

Македонија2 дена

Осуда од македонското МНР за написите „Македонија е Бугарија“ во парламентот во Софија

Македонското Министерство за надворешни работи најостро ги осудува вчерашните написи „Македонија е Бугарија“, кои можеа да се видат во рацете...

Македонија2 дена

Францускиот предлог е голем напредок во наша корист, смета партијата на Љубчо Георгиевски

ВМРО-Народна партија оценува дека со вчерашната одлука на бугарскиот парламент со кој се поддржа францускиот предлог и даде согласност да...

Свет2 дена

Џонсон: Се плашам дека Украина ќе биде принудена да направи лош мир

Британскиот премиер Борис Џонсон изјави дека стравува дека Украина може да се соочи со притисок да преговара за мировен договор...

Македонија2 дена

Преведувач од Македонија: Добив понуда од ЕУ за превод од „северномакедонски“ јазик

Преведувач од Македонија на социјалните мрежи сподели дека добил понуда за превод на материјали од „северномакедонски“ јазик. „Кој е тој...

Свет2 дена

(Видео) Возач удри во демонстрантите за право на абортус во Ајова, едно лице повредено

Во вториот по големина град во американската сојузна држава Ајова, Сидар Рапидс, возач влетал кон мирни демонстранти за правото на...

Македонија2 дена

Пендаровски за „Скопје прајд“: прифаќањето на различностите е показател на зрело, демократско и отворено општество

Претседателот Стево Пендаровски посети волонтери и организатори на парадата на гордоста Скопје прајд 2022, со кои имаше можност директно да...