Контакт

Свет

Се преврте автобус во Пакистан, загинаа најмалку 19 лица

Објавено пред

Автобус со верници се преврте поради брзо возење на автопат во југозападен Пакистан, при што загинаа најмалку 19 лица, а други 50 беа повредени, соопшти полицијата.

Несреќата се случила во областа Куздар, провинцијата Балучистан. Спасувачките екипи ги пренеле повредените во блиската болница.

Возачот изгубил контрола при остар свиок и автобусот се превртел, изјави претставникот на локалната полиција Хафиз Улах Менгал.

Смртните сообраќајни несреќи се чести во Пакистан поради лошата патна инфраструктура и непочитувањето на сообраќајните прописи.

Свет

(Видео) Зад сцената од самитот Бајден-Путин – подароци, очила, потсетници

Објавено пред

Историскиот самит Бајден-Путин што се одржа вчера во Женева, покрај политичките прашања, беше обележан и со неколку интересни детали, како подароци или „потсетници“ што ги користеше претседателот на Соединетите Американски Држави.

Џозеф Бајден, претседателот на САД, е снимен како држи листови за потсетување во рацете на почетокот на состанокот. Не е јасно дали првиот човек на САД се плашел да не заборави некоја важна точка или не сакал Путин да го збуни и да го сврти разговорот на „неговата воденица“, но беше сигурно дека имаше потсетници, пишуваат светските медиуми.

Бајден не беше воодушевен што камерите го забележаа овој детаљ, па се обиде да скрие бел лист хартија од нив, но и од погледот на Путин, иако тие седеа еден покрај друг, анализираат медиумите.

Кога започна разговорот, Бајден ја стави хартијата во џебот од сакото. Нејасно е што беше напишано на хартијата, но можно е тој да имал список со имиња на новинари, па дури и факти за некои теми, така што тој би бил подготвен за дискусии на прес-конференцијата, пренесуваат агенциите.

Според нив, ова не е прв пат Бајден да има потреба од потсетници. Истата сцена беше снимена додека одржуваше прес-конференција по самитот на Г7.

Иако никој не очекуваше пријателски прегратки и погледи, многумина беа привлечени од изразот на лицето на Владимир Путин на почетокот на самитот.

Имено, по неколку насмевки упатени до фотографите, изразот на лицето на Путин беше поврзан со фактот дека му е досадно анализираа медиумите.

Бајден не дојде на овој состанок со празни раце. Тој му донесе подарок на својот руски колега, кристална скулптура од бизон и очила за сонце „Авијатор“.

Скулптурата бизон го симболизира највеличествениот цицач на американската нација и претставник на силата, единството, издржливоста. На него има плочка со врежана посвета, што ќе го потсетува Путин на состанокот.

Прикажи повеќе...

Европа

Обвинителството бара казна, на Саркози му се заканува затвор

Објавено пред

Француското обвинителство на судењето за нелегално финансирање на претседателската кампања во 2012 година побара шест месеци затвор за поранешниот претседател на таа земја, Никола Саркози.

Покрај шест месеци затвор, Обвинителството побара условна казна од една година за Саркози, како и парична казна од 3.750 евра, пренесоа француските медиуми.

На Саркози, заедно со уште 13 обвинети, им се суди во аферата „Бигмалион“ под обвинение дека потрошиле десетици милиони евра во кампањата и дека ангажирале ПР компанија по која е именувана аферата, со цел да се покријат зголемените нелегални трошоци.

Поранешниот француски претседател ги негираше тие обвинувања, додека обвинителството наведува дека нема докази дека тој организирал шема за трошење пари, но дека бил свесен за тоа.

На Саркози, кој беше претседател на Франција од 2007 до 2012 година, му се суди по ова обвинение од 20 мај.

Прикажи повеќе...

Европа

Еден тон кокакин пронајден во контејнери со банани во Турција

Објавено пред

Турските цариници запленија еден тон кокаин скриен во контејнери со банани.

Според турскиот министер за трговија Мехмет Муса, ова е најголемо количество кокаин запленето некогаш во земјата.

Кокаинот е запленет во пристаништето Мерсин на југот на Турција, на брод регистриран во Либерија, кој пристигнал на тоа пристаниште од Еквадор, се наведува во соопштението на канцеларијата на гувернерот на Мерсин.

Цариниците ја започнаа операцијата по извештајот дека брод што пловел од Еквадор носел еден тон кокаин, се додава во соопштението.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија4 часа

Пендаровски-Борел: Се очекува исчекор за пристапните преговори со ЕУ

Претседателот Стево Пендаровски, во рамки на работната посета на Република Турција, денеска оствари средба со потпретседателот на Европската Комисија и...

Македонија4 часа

Заев се сретна со Радев: Имаме обврска да градиме пријателството меѓу нашите братски народи

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев, заедно со заменик-претседателот во Владата задолжен за европски прашања Никола Димитров...

Македонија5 часа

(Видео) Украина-Македонија 2:1

Првиот гол за македонската репрезентација во натпреварот со Украина го постигна фудбалерот Езгјан Алиоски. Во 54-та минута Трајковски успеа да...

Македонија6 часа

Десет нови случаи на Ковид-19, нема починати

Во последните 24 часа се направени 3.529 тестирања, а регистрирани се 10 нови случаи на Ковид-19, и тоа од: Скопје,...

Македонија8 часа

Наместо пресуда, повторно судење на Мијалков за „Тортура“

Поранешниот директор на УБК, Сашо Мијалков, и шестемина поранешни припадници на полициската единица „Алфа“, денеска требаше да ја слушнат пресудата...

Македонија9 часа

Бројката на хоспитализирани поради Ковид-19 падна на 90 лица

Вкупно 90 лица сомнителни и потврдени на Ковид-19 се лекуваат на инфективните одделенија, и тоа 26 во Скопје и 64...

Топ11 час

Двајца браќа истепале полицајци во Струга

Двајца браќа со тупаници и шлаканици нападнале полицајци во Струга.  Поради опасност од бегство, судот им определи притвор на напаѓачите....

Македонија12 часа

(Видео) Запленети над 2.000 стебла марихуана во Виена во заедничка акција на македонската и австриската полиција

Во заедничка акција на македонската и австриската полиција запленети се над 2.000 стебла марихуана во околината на Виена, а приведени...

Македонија12 часа

(Видео) Борисов на средбата со Заев: Убеден сум дека Радев ќе ви каже дека ништо не може да се направи

Поранешниот премиер на Бугарија и актуелен претседател на партијата ГЕРБ, Бојко Борисов, на средбата со премиерот, Зоран Заев, рече дека...

Спорт12 часа

Ангеловски: Наша цел е пласман во втората фаза

Македонија е подготвена за најважниот натпревар на ЕП. Македонија, од 15 чадот ќе игра против Украина. Ова е дуел на...

Македонија13 часа

(Видео) Заев од Софија: Решението е околу нас, мора да го најдеме

Два пријателски и братски народа секогаш мора да разговараат и да бараат решение, изјави премиерот Зоран Заев на почетокот на...

Свет1 ден

Путин и Бајден согласни дека никогаш не смее да дојде до нукеарна војна во светот

Претседателите на Русија и на САД, Владимир Путин и Џо Бајден, излегоа со заедничка изјава за прашањата на стратешката стабилност....

Свет1 ден

(Видео) Бајден: Мојата агенда не е против Русија, туку за американскиот народ

Американскиот претседател Џо Бајден на прес-конференција по состанокот со рускиот претседател Владимир Путин изјави дека неговата агенда не е против...

Свет1 ден

(Видео) Путин: Преговорите беа добри, амбасадорите се враќаат

Рускиот претседател Владимир Путин на прес-конференцијата по самитот со неговиот американски колега Џозеф Бајден рече дека преговорите биле „добри“. Toj...

Европа1 ден

EMA даде позитивна оценка на клиничките испитувања на „спутник В“

Европската агенција за лекови (ЕМА) објави позитивен извештај за резултатите од клиничките испитувања на руската вакцина „спутник В“ против коронавирус,...

Македонија1 ден

Заев: Изгубен е Мицкоски, ако некој го најде, нека го врати во ВМРО-ДПМНЕ

Премиерот Зоран Заев реагира на обвинувањата на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, дека македонскиот идентитет е изгубен и дека утре...

Македонија1 ден

Регистрирани 15 нови случаи на Ковид-19, нема починати лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.802 тестирања, а регистрирани се 15 нови случаи на...

Македонија1 ден

Отфрлена пријавата за Џафери и за пратениците што се појавија во Собрание заболени од коронавирус

Основното јавно обвинителство Скопје ги отфрли кривичните пријави поднесени од ВМРО-ДПМНЕ и Левицата против претседателот на Собранието, Талат Џафери, и...

Македонија1 ден

ЕУ ја стави Македонија на листата безбедни земји за патување

Европската Унија одлучи да ја стави Република Северна Македонија на списокот на земји што се безбедни за патување, пренесуват европските...

Свет1 ден

Борел: Три принципи во новата стратегија на ЕУ кон Русија

Новата надворешнополитичка стратегија на ЕУ кон Русија ќе се заснова на три принципи: одбивање, воздржаност и соработка, изјави високиот претставник...

Досие