Контакт

Свет

Се урна рудник за злато во Чад, загинаа многу луѓе

Објавено пред

Голем број луѓе загинаа во вторникот вечер при уривање на нелегален рудник за злато во северниот дел на Чад, област на беззаконие и илегални копачи на злато, соопшти министерот за одбрана и безбедност Махамат Абали Салах.

dobivaj vesti na viber

Несреќата се случила во близина на Кури Бугуди, недалеку од либиската граница, во провинцијата Тибести во која е прогласена вонредна состојба.

„Рудникот се урна. Не знам точно колку има загинати, но многу луѓе работат во овие рудници. Сигурно има многу загинати“, рече министерот Салах во телефонското интервју.

Еден воен офицер, кој сака да остане анонимен, зборува за „триесет загинати“ и своето тврдење го заснова на изјавите на луѓето од местото на настанот.

Властите испратија воена единица на местото на настанот и чекаат извештај од теренот.

Европа

(Видео) Божиќен камион Кока-Кола се запали во Романија

Објавено пред

Камион Кока-Кола украсен со божиќни украси се запалил додека се возел по фреквентен пат во главниот град на Романија, Букурешт, пишува Би-би-си.

dobivaj vesti na viber

Засега не е познато зошто избувнал пожарот.

Возачот успеал да излезе од возилото пред да биде зафатено во пламен.

Пожарникарите брзо го изгаснале пожарот и нема информации за повредени.

Компанијата за безалкохолни пијалаци изјави за локалните медиуми дека презема мерки за да спречи понатамошни инциденти од слична природа,пренесе Индекс.хр.

Прикажи повеќе...

Регион

Ескобар: Србија мора да ја почитува границата со Република Српска

Објавено пред

Заменик-помошникот државен секретар на САД и специјален претставник за Западен Балкан, Габриел Ескобар даде целосна поддршка на евроатлантските интеграции на Босна и Херцеговина, како и на целиот регион, односно на приклучувањето на земјите од овој дел на Европа кон НАТО и ЕУ.

dobivaj vesti na viber

Тој зборуваше за ситуацијата во регионот на онлајн дискусија организирана од Атлантскиот совет.

Според него, земјите од Западен Балкан веќе се дел од евроатлантското семејство, но потребно е да се забрза нивното вклучување во структурите на ЕУ и НАТО.

Тој смета дека доделувањето кандидатски статус за БиХ е позитивен сигнал, но дека е неопходно да се оди подалеку од симболиката. Сепак, тоа е задача на домашните политичари во Босна и Херцеговина.

Тој не ги истакна етничките поделби и национализмот како главен проблем, туку корупцијата. Тој дури смета дека етнонационализмот е само „маска“ за корупција, додавајќи дека, според него, националистичките партии се најлоши во овој поглед.

Како добра алатка ги оцени американските санкции и ставањето на одредени политичари од Босна и Херцеговина на црната листа.

Тој рече и дека САД ќе ги поддржат сите иницијативи кои вклучуваат соработка меѓу земјите, вклучително и Отворениот Балкан. Зборувајќи за ова, тој рече дека Србија мора да ја почитува меѓународната граница со Република Српска, како и со Косово.

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) Тесла го произведе својот прв камион на батерии

Објавено пред

Компанијата за електрични впозила Тесла вчера го претстави својот прв полу-камион (камион со полуприколка) на батерии, околу три години подоцна од првично најавеното.

dobivaj vesti na viber

Претприемачот Илон Маск го претстави Семито вчера на настан во Невада.

„Изгледа како да дојде од иднината“, рекол Маск, а пренесува ДВ.

Маск првпат го претстави прототипот на Семи во 2017 година и рече дека ќе се појави на пазарот во 2019 година. Но, се чини дека има одложување поради проблеми со ограничувањата на батеријата.

Маск рече дека Семи може да помине околу 800 километри ако влече товар од 37.000 килограми. Неговата граница на тежина овозможува транспорт на над 14.969 килограми товар.

Се уште не е познато колку ќе чини Семи. Вообичаено, електричните камиони чинат околу 70% повеќе од дизелските. Сепак, тие се многу поекономични на долг рок, кога се гледаат заштедата на гориво и трошоците за одржување,пренесе Индекс.хр.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион6 минути

Ескобар: Србија мора да ја почитува границата со Република Српска

Заменик-помошникот државен секретар на САД и специјален претставник за Западен Балкан, Габриел Ескобар даде целосна поддршка на евроатлантските интеграции на...

Економија2 часа

СДСМ: Даночна реформа, нема нови даноци и се укинува прогресивното оданочување

Владата предводена од СДСМ од почетокот на наредната година почнува со етапно воведување нов даночен систем, чија главна карактеристика е...

Топ2 часа

Во Германија запленети 2.100 лажни часовници, наменети за македонскиот пазар

Повеќе од 2.100 фалсификувани луксузни часовници се запленети во четвртокот на аеродромот во Франкфурт, соопшти полицијата. Во меѓувреме се појавија...

Македонија2 часа

Приватните превозници утрово на протест на „Илинденска“

Превозниците од „Слобода превоз“ и „Макекспрес“ утрово повторно го блокираа сообраќајот во Скопје на десната лента на булеварот „Илинден“. Директорот...

Свет2 часа

Бајден и Макрон: Русија е одговорна за воените злосторства во Украина

Американскиот претседател Џозеф Бајден и францускиот претседател Емануел Макрон ветија дека Русија ќе одговара за „широко документираните злосторства и воени...

Свет2 часа

Бајден: Не планирам да разговарам со Путин во скоро време

Американскиот претседател Џозеф Бајден изјави дека не планира наскоро да разговара со рускиот колега Владимир Путин, но е подготвен да...

Свет3 часа

Столтенберг: НАТО нема да биде вовлечен во војната на Путин

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг денеска изјави дека Северноатлантската алијанса нема да биде вовлечена во војната на Путин. “Руската...

Македонија19 часа

Дојави за бомби во осум училишта во Скопје

Попладнево, во полицијата било пријавено дека на електронски адреси на осум училишта во Скопје им е упатена закана за поставена...

Македонија20 часа

Град Скопје го раскина договорот со здружението на приватните превозници „Слобода превоз“

Договорот со здружението на приватните превозници „Слобода превоз“ денес е раскинат поради неисполнување на обврските што произлегуваат од договорот. „Во...

Економија20 часа

Мицкоски: РЕК „Битола“ од вчера работи со еден блок на 75 отсто од инсталираниот капацитет

„Владата најавуваше дека ќе работат од 1 ноември до крајот на грејната сезона со трите блока во Битола, едниот блок...

Македонија21 час

Османи: Во фокусот на нашето претседавање ќе биде враќањето на мирот и стабилноста во Украина

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, на маргините на министерскиот состанок на ОБСЕ во Лоѓ, денес оствари билатерална средба со...

Економија22 часа

Дизелот поевтинува, цените на другите горива остануваат исти

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги донесе одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати...

Европа22 часа

Лукашенко: Украина го користи секој изговор за да го вовлече НАТО во конфликт

Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко, денеска изјави дека Украина го користи секој изговор за да ги вовлече силите на земјите...

Македонија23 часа

(Видео) Пендаровски: Брзината на интеграцијата во ЕУ зависи најмногу од нас

Општиот впечаток меѓу нашите граѓани, за жал, е дека некои од преземените реформи или не се одржливи на долг рок...

Свет1 ден

Лавров: Западот го осакати Советот на Европа не оставајќи му никакви шанси за закрепнување

Сергеј Лавров рече дека Западот го осакати Советот на Европа, без никакви шанси за закрепнување. „Западот го осакати Советот на...

Свет1 ден

Маск најави тестирање мозочен чип на луѓе, ќе почне за шест месеци

Американскиот милијардер Илон Маск изјави дека очекува клиничките испитувања на безжичниот мозочен чип развиен од неговата компанија Neuralink да почнат...

Свет1 ден

Белата куќа објави нови пакет-санкции против Северна Кореја

Американскиот советник за национална безбедност Џејк Саливан објави дека САД работат на нови пакет-санкции насочени кон Северна Кореја. Саливан изјави...

Свет1 ден

Кинески амбасадор: Кина не ја снабдува Русија со оружје

Кина не ја снабдува Русија со оружје, изјави кинескиот амбасадор во Франција, Лу Ша. „Не. Мислам дека на Русија не...

Свет1 ден

Џјинпинг: Кина ги продолжува координацијата и комуникацијата со Европската Унија

Кина ќе продолжи да ги зајакнува комуникацијата и координацијата со Европската Унија, изјави денеска кинескиот претседател на средбата во Пекинг...

Свет1 ден

Пет лица пронајдени мртви во куќа во предградие на Чикаго

Пет лица се пронајдени мртви во куќа во предградие на Чикаго, соопшти полицијата. Според полицијата, во средата во 11.12 часот...